Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Consum Clio Symbol Diesel 65cp NOU-Noutz

strumfuadi
post 2 Mar 2005, 20:36
Post #31


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




ce avetzi fratzilor de suntetzi asha de AHTIATZI dupa consum?? io zic sa te duci repede sa'i dai un polish shi o ceara shi sa o bagi in garaj sub o prelata, ca poate se strica preciosa prin gropile astea.. o s'o pastrezi in stare noo shi va avea shi consum zero.. bine ca nu e poza ca i'ai pune rama aurie.. :?


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 2 Mar 2005, 20:41
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




ai dreptate recunosc sunt obsedat sa imi consume 6 in oras cat srie in carte. o am de o sapt juma si am facut deja 700km
problema la mine e obsedanta tocmai din cauza ca mi-am rupt buzunarele de 5500000 pe luna cu dacia veche din 88 timp de un an... acum sunt f drastic vreau sa imi consume exact cat scrie in carte chiar mai putin, doar atunci o sa fiu mandru si o sa zic ca nu am dat banii degeaba pe ea sad.gif


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 2 Mar 2005, 20:51
Post #33


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




vorbeshte cu dorin, el are exact ca a ta, o alearga de mi se face rau shi ii ia cam 5.8-5.9 in orash VARA!!! Iarna shi la doar 700km nici sa nu te gandeshti decat daca vrei sa mori de inima rea.. balaceanca are portzile deschise, sper sa nu treci printre ele..
ashteapta shi tu pana dupa minim 3000km shi sa vina caldura. atunci sa te gandeshti sa compari consumul cu ce scrie la carte..

ps: :shock: cum mah 5,5mil pe luna?? pai io bag in reno 500mii odata pe saptamana shi merg zilnic 24km dus-intors pana la job & back..


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 2 Mar 2005, 22:17
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Premiumfaraplumb o fi avand mai multe slujbe Strumfule biggrin.gif


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin
post 3 Mar 2005, 01:17
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 201
Joined: 11 September 03
From: Bucuresti




Ca tot veni vorba, mi-am facut in noaptea asta consumul, a iesit 6.7. Eu zic ca e ok avand in vedere ca am mers numai in oras si e destul de rece.
Oricum eu nu sunt ahtiat dupa un consum mic, fac calculul asta la fiecare plin (intotdeauna fac plinul) pentru ca orice crestere spectaculoasa a consumului inseamna o problema (motorina proasta, sau ceva tehnic pe la motor)


--------------------
Renault Laguna III 2.0 DCI 150cp Dynamique ++ - B-97-XCO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 3 Mar 2005, 04:54
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




Rece, zapada, motor dacia 1310 din 88, romana- facultate la scanteii, back romana - rahova prietena- back romana- dristor amici- suc (locatie random- back romana minim 3-4 ori pe sapt.
smile.gif 5.500.000LEI mi-am luat carnetu pe 1 mai 2004 am facut pana in prezent 12.000km cu batranica si 700 cu clio. deci consumu la mine e prioritar, ma gandeam sa imi iau bicla din aia smechera de 1000$ din fibre si alea dar... masina...scaun, caldura..muzici, basini... figurat smile.gif depinde ce mananc smile.gif)


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
_182_
post 3 Mar 2005, 22:51
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 467
Joined: 21 May 04
From: Bucuresti




QUOTE
io bag in reno 500mii odata pe saptamana shi merg zilnic 24km dus-intors pana la job & back..


nu pot sa ma abtin sa nu zic ca eu tot 24 km fac zilnic, si tot de 500 000 bag o data, dar la 2 saptamani smile.gif


--------------------
Renault Clio bicorp dCi 65 Expression 2003
Renault Twingo 8v & Opel Astra H cdti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 4 Mar 2005, 04:59
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




Azi am facut performanta si am batut recordul.. meu.
Am reusit sa fac 130km cu 8.7L de super diesel OMV smile.gif
DECI: Iarna, masina are abea 700km, cu caldura la 2 si geamul putin deschis sa iasa fumu de tigara... consum: 6.69 Sa zicem sa sunt multumit. Adica sunt ce sa mai acum ramane de discutat cat de precis a fost calculul meu. smile.gif dar e bine, e bine bine. O sa deschid alt topic pt muzica si geamuri negre smile.gif


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 4 Mar 2005, 10:03
Post #39


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




@bleifrei: sunt deja deschise, foloseshte shi tu cautarea aia te rog!

@182: prefer la saptamana dupa ce am mers aseara cu un dci65 shi de dimineatza cu a mea.. chestie de preferintza, ce sa'i fac.. :roll:


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
senna
post 14 Mar 2005, 13:57
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti




QUOTE
ai dreptate recunosc sunt obsedat sa imi consume 6 in oras cat srie in carte. o am de o sapt juma si am facut deja 700km
problema la mine e obsedanta tocmai din cauza ca mi-am rupt buzunarele de 5500000 pe luna cu dacia veche din 88 timp de un an... acum sunt f drastic vreau sa imi consume exact cat scrie in carte chiar mai putin, doar atunci o sa fiu mandru si o sa zic ca nu am dat banii degeaba pe ea  :(


Frate, la tine conteaza doar consumul de carburat ca atare, nu adunat cu cheltuielile de exploatare? Daca faci costurile totale lunare (Casco, devalorizarea masinii, costul mare al reviziilor) vei iesi oricum mai scump decat ieseai cu Dacia, costul benzinei la Dacia e doar putin mai mare decat Casco lunar. Daca vroiai consum + cheltuieli de exploatare minime iti punei GPL pe Dacia. Sa fim seriosi, la 4 mil pe luna Casco mai conteaza o suta doua lunar in plus sau minus? Nu-ti mai bate capul, mergi cu ea si bucura-te de ea asa cum e.


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.6 16V Hatchback 2006 - B05MFL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 14 Mar 2005, 13:59
Post #41


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




:shock: 4mil/luna casco? vorbesti de clio?? poate la laguna sa fie casco atata, la clio NO WAY..


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 14 Mar 2005, 14:02
Post #42


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




4 mil/luna CASCO are o masina noua de 22.000 EUR. O fi Clio de curse.


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mandelu
post 14 Mar 2005, 14:06
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 January 05




Deci la ce masina are premium fara plumb casco pe an e cam 500 Euro. Deci cam 1,5 mil/luna. Nu stiu ce calcule faci tu dar esti departe de adevar.


--------------------
Renault Clio II Symbol 1,5 dci 80 CP Expression Gri Eclipse, 18 martie 2005.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
senna
post 14 Mar 2005, 14:13
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti




pai nu e 7% din valoarea masinii noi pe an? adica 700 euro pe an, 60 euro pe luna care inseamna 2.5 milioane in nici un caz 1.5 mil


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.6 16V Hatchback 2006 - B05MFL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 14 Mar 2005, 14:21
Post #45


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




baga si tu 6%, nu 7, e cam mult


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 16 Mar 2005, 02:50
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




smile.gif) ehh Casco la mine costa doar 300E sa va explic?
Tata cu dacia nu a facut accident din 88
Nush cand a aparut casco dar i-a facut de cand a aparut.
La clio trebuia sa platim 580 sau 600E pe an, DIN CAUZA ca tata nu are accidente pe cascou de pe dacie se ofera 50% reducere in caz de transferare pe masina noua. smile.gif hai ca e bine
apropo, i-am facut plinu acu 4 zile am dat butonu pe 0, am facut 100km si am bagat iar plinu
au intrat 7.44L
tot mi se pare multicel smile.gif) VREAU 6 cat zile carte altfel ii dau in judecata smile.gif


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 16 Mar 2005, 07:55
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




De bani carii ii pierzi prin tribunale pui diferenta de motorina toata viata masinii biggrin.gif


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
senna
post 16 Mar 2005, 10:24
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 368
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti




[La clio trebuia sa platim 580 sau 600E pe an, DIN CAUZA ca tata nu are accidente pe cascou de pe dacie se ofera 50% reducere in caz de transferare pe masina noua. smile.gif hai ca e bine

Cum se bebeficiaza de aceasta oferta? Tata are Clio si si-a luat mai nou un Polo, acum existand amandoua pe firma. Ar putea beneficia si el de reducere ca n-a avut probleme pe CASCO cu Clio.


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.6 16V Hatchback 2006 - B05MFL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 16 Mar 2005, 11:05
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




Cred ca depinde de asigurator si de anii minimi care ii ai cu masina veche. Conditia este... nici un accident cu cea veche.
Asirom este asiguratorul la noi si dupa cum am mai zis... masina este din 88 si a avut casco cam de cand a intrat asiromul pe piata asigurarilor. Asta a fost oferta la ei, daca nu o atingi pe durata contractului la schimbarea masinii cu una noua beneficiezi de 50% reducere.

Am uitat sa va zic smile.gif am mai beneficiat de inca 10% reducere la casco pentru ca l-am platit integral pe tot anul.

50+10% go figure!

Mai mult nu am cu ce sa te ajut, cel mai bine... suni si ii intrebi "domne datzi sau nu!?"


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 03:28
Dacia