Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

absul si utilitatea lui .

SorinV
post 5 Mar 2004, 22:15
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




de la inceput precizez ca nu contest utilitatea absului in conditii de aderenta scazuta dar exista anumite limite . spre exemplu mie mi se pare ca la franare progresiva pe asfalt uscat ( aderenta maxima) in momentul in care s-a ajuns la limita aderentei( de altfel destul de usor sesizabila) si intra absul in functiune masina recapata un pic din inertia sa . ! adika mi se pare ca franarea nu mai este la fel de eficienta ca in mometul dinaintea limitei de aderenta .!


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 6 Mar 2004, 11:10
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




Pai exact momentul dinaintea ruperii aderentei este momentul cu aderenta maxima, iar abs-ul incearca sa mentina aderenta cam in acea zona.
ps Daca nu ai avea abs cam ti-ai recapata inertia de tot!


--------------------
ex-dsn 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 6 Mar 2004, 17:45
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




poi tocma asta e problema ! mi se pare ca nu mentine franarea la nivel maxim ci un pic mai scazut !!!


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 6 Mar 2004, 20:27
Post #4


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




pai franare la maxim nu ai decat cu franare by wire care actioneaza niste servomotoare. abs-ul standard este o franare cat se poate de aproape de perfectiune la un pret rezonabil.

dupa cum stiti in trecut abs-ul era superscump. acum e derizoriu. maine franarea by wire va fi ieftina. azi este odios de scumpa datorita preciziei cu care trebuie sa lucreze si mai ales a fiabilitatii pe care trebuie sa o asigure.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 7 Mar 2004, 00:00
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




cred ca gresesti aici din urmatorul considerent ! in ambele cazuri abs si by wire forta de franare maxima nu poate fi decat acees si anume maximum de aderenta posibil . diferenta vine cred din pauzele absului fata de continuitatea lui by wire :shock: :roll:


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 7 Mar 2004, 12:24
Post #6


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




pai deci nu gresesc. by wire are o modulatie continua pe cand abs-ul creste forta pe placute pana se depaseste aderenta. apoi de drumul.

daca tot gresesc explica mai pe larg.

p.s. eu n-am zis ca by wire e mai tare decat aderenta maxima pe toata perioada frecarii, ce naiba ca e fizica de a 7-a.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 7 Mar 2004, 14:55
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




poi ideea e ca la absul asta intre doua repetari se pierde destul de mult din forta .


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 17 Mar 2004, 21:56
Post #8


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




ABS=AntiBlockingSistem
Se compune dintr-un accelerometru si un numar de 2 sau 3 senzori plasati fie pe cele 2 punti fie cate 1 la rotile din spate si 1 la una din rotile spate.
Functioneaza pe urmatorul principiu: in momentul franarii se compara permanent viteza inertiala a masinii (calculata de accelerometru si vitezometru) cu viteza data de rotatia rotilor. Atunci cand se constata diferente in sensul ca viteza de rotatie a rotilor este mai mica decat viteza masinii atunci se mcsoreaza presiunea lichidului de franare pe respectiva roata/punte pana se revine la egalitate.
ABS-ul intra in functiune doar dupa ce masina ajunge la viteza de 20km/h. Pana acolo patinati de zor....
Asta pentru ca la viteze mai mari s-ar creea riscul de dezechilibrare sau distrugere a caroserie din cauza trepidatiillor mari induse de functionarea normala a ABS-ului.


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 17 Mar 2004, 22:03
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




[quote="asarban"]ABS=AntiBlockingSistem

serios ??!!
uite numa de al dracu o sa ma pun frane dalea disperate sa vad se blockeaza sau nu pana in 20 kmh !
absul merge dupa 5 kmh ia vezi tu iarna cand ai 10 -15 km intra sau nu absul
o fi la skoda asa de slab absul dar la renault functioneaza rezonabil ! fara suparare acum laugh.gif laugh.gif


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 17 Mar 2004, 22:20
Post #10


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




skoda aceea nu are abs din pacate.

confirm ca intra in functiune si la viteze foarte mici si de asemenea abs-ul nu are nici un accelerometru si renaut foloseste numai abs de ultima generatie adica 8. acesta are 4 senzori si 4 conducte separate cu 4 valve.

abs-ul vede cand una dintre roti se blocheaza si atunci da drumu la un pic de presiune de la aceea roata. ea incepe iar sa se roteasca abs-ul deschide o valva prin pulsuri care se simt in pedala si creste presiunea pana cand roata se blocheaza iar. ciclul se reia.daca roata nu se mai invarte dupa ce abs-ul a deblocat-o inseamna ca masina s-a oprit sau e in picaj si nu mai are sens sa o blocheze iar si se opreste.

ABS vine de la antilock braking system

faza cu dezmembratul m-a pus pe jos sincer.

andrei nu te supara pe mine dar induci lumea in eroare.

http://auto.howstuffworks.com/anti-lock-br...e.htm/printable


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 17 Mar 2004, 22:46
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




la faza cu dezmembratu am ramas mut ! inseamna ca daca stai pe fundeni dupa 2 saptamani masina s-er dezmembra singura fara sa mai pui frane !
ma rog nimeni nu zice ca ii prieste socurile da nici sa se rupa caroseria !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dem
post 31 Jan 2005, 16:20
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Redeschid acest topic cu intrebarea daca ABS-ul de la Clio chiar e asa zgomotos sau o avea ceva a mea masina?
Vibratiile pe care le iau in talpa (normale zic eu) sunt insotite de un zgomot de metal pe metal si puternic ce se aude in habitaclu. Pina acum am mers pe uscat si nu mi-a atras atentia. Acum declansindu-se in permanenta pe gheata am observat ca e deosebit de zgomotos dar isi face treaba nu derapez. E normala huraiala asta?


--------------------
Clio Symbol 1,5dCI
bleumarin, full options, Sept. 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Face
post 31 Jan 2005, 17:52
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 6 October 04
From: Bucuresti




Si la mine e la fel, dar mi se pare normal


--------------------
Renault Clio Bicorp 2003 - 1,4l 16v
Clio Bicorp 1.4 16v (2003)
un "pic" modificat ..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 1 Feb 2005, 00:48
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




face o groaza de zgomot !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flotl
post 1 Feb 2005, 08:31
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 1 December 04
From: Tulcea




Chiar daca, sa zicem, distanta de franare cu ABS ar creste cu 1 metru, avantajul cel mai mare este ca poti sa schimbi directia de mers a masinii si cand ai pedale de frana apasata la maxim. Asta te salveaza sa eviti caruta care tocmai iesise in drumul principal, etc.


--------------------
Megane Sedan 1.5 dci 100 CP 2004 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 1 Feb 2005, 21:08
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




eviti caruta dar iei stalpul ! laugh.gif :shock:


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 1 Feb 2005, 21:33
Post #17


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Sau amandoua .... biggrin.gif
Acu' serios,
Andrei la mine ABS-u' intra si pe la 90-100....iti zic din experienta ...
Si sincer ... daca n-ar intra ... ai cam rade pomii la viteza aia cu rotile blocate. Zic si eu.


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 3 Feb 2005, 23:35
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Sunt situatii in care ABS mareste distanta de franare. Piatra cubica uscata este una dintre ele, cu o masina cu frane bune opresti mai repede decat una cu ABS. Prin definitie ABS scurteaza distanta de franare datorita faptului ca exploateaza aderenta maxima a rotii cu suprafata de rulare, rezultand o frecare mai mare si implicit o oprire mai rapida. De la cati km/h in sus functioneaza ABS difera de la masina la masina, la unele intra si la 10 km/h la altele dupa 20, interesant este ca in decceleratie funtioneaza pana la oprirea masinii. Zgomotele scoase de ABS in timpul functionarii ca de altfel si trepidatiile ce se simt in pedala (nu dezmembreza masina biggrin.gif ) sunt normale. Un alt avantaj este controlul asupra directiei masinii, care la o masina fara ABS in momentul blocarii rotilor nu prea mai exista, se duce dupa cum vrea bunul D-zeu.
In termeni de specialitate se poate intalni si ALB Antilocking Brake System sinonim cu ABS. O completare a ABS este EBD Electronic Brake Distribution sistem ce se ocupa cu distributia fortei de frana pe puntea spate. Daca va aduceti aminte la batrana Dacia pe puntea spate era un repartitor mecanic al presiunii de franare, care ori lasa prea multa presiune de bloca rotile ori solicitai prea mult fata ca spatele nu frana.


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan20
post 6 Feb 2005, 20:40
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 383
Joined: 1 August 04
From: Iasi




mai bine cu ABS decat fara!! indiferent de conditiile de drum. Si mai luati in calcul un lucru toti producatorii il instaleaza pe masini aproape din echiparea standard.


--------------------
Honda Accord ES 2007 - IS 01 DOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
norisss
post 6 Feb 2005, 22:36
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 2 September 04
From: Buc




Apropo de ABS eu am facut ieri un experiment venind dinspre pasajul Lujerului spre Moghioros.Pe jos era umed, aproape inghetat, si fiind singur pe starada am zis sa ma infig in ABS sa vad cum reactioneaza masina.Aveam aprox. 50km/h.LA inceputul franarii a intrat ABS, si-a facut treaba dupa care masina a inceput sa plece de spate in lateral, si am simtit ca se blocheaza rotile.ABS a functionat impecabil pana acum,pe uscat, pe zapada,putin mai ciudat pe gheata, dar ca acum nu a reactionat niciodata.Am dat drumul la frana, si m-am pregatit sa mai fac odata aceeasi miscare.Cand am luat putina viteza am inceput sa aud un zgomot de rulare f puternic, parca mergeam intr-o masina fara geamuri prin care bateau turbioane de vant.Dupa ce m-am convins ca nu am nici un geam deschis, am deschis eu unul si am auzit masinile care treceau pe langa mine.De la solutia asta idioata pe care au dat-o astia pt dezghet se facuse o pelicula pe asfalt care facea sa sune asa urat in contact cu gumele.M-am convins auzind masinile care veneau din contrasens(asta se intampla deja pe la stadionul Ghencea)....parca toate masinile aveau lanturi de zapada si mergeau pe uscat...asa se auzea...ciudata senzatie sa conduci asa...


--------------------
Megane II Sedan 1,5 dci, beige angora,septembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 7 Feb 2005, 10:51
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Zgomotul l-ai auzit de la solutia de calciu cu care a fost dat in loc de sare, si mie mi s-a parut ciudat, dar e bine ca nu mai ingheata.


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny Bravo
post 7 Feb 2005, 14:36
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 18 January 05
From: Bucuresti




Aoleeeeoooo, asta se tot auzea??? Eu am zis ca e de la cauciucurile de iarna care tocmai le-am pus.


--------------------
Audi A3 8p 2.0 TDI DSG
Opel Astra H 1.6 Twinport
Opel Astra Classic 2 1.7 CDTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 7 Feb 2005, 18:34
Post #23


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




Tare rau cu zgomotul asta laugh.gif
Mergeam si era o masina in fata mea care tot deschidea portiera sa vada ce se aude. eu stiam de el, si am stat linistit :wink:


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bob
post 19 Feb 2005, 20:15
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 1 June 03
From: Timisoara




Tocmai m-a ajutat un pic ABS-ul combinat ci cauciucuri de iarna pe asfalt umed sa musc un pic din cirligul celui din fata mea. Noroc ca plasticele s-au indoit si un pic s-au crapat. In rest nimik mai mult. Dar in final cred ca totusi ABS-ul e util dar la masini cu discuri pe toate rotile.


--------------------
Renault Megane 2008 Privilege 1.5 dCi 105 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 19 Feb 2005, 20:17
Post #25


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Abs-ul nu tine loc de sofer ...


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bob
post 20 Feb 2005, 18:17
Post #26


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 1 June 03
From: Timisoara




Merci mult, esti foarte amabil. laugh.gif


--------------------
Renault Megane 2008 Privilege 1.5 dCi 105 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 20 Feb 2005, 21:59
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




@bob
ce zici tu ! ca e util doar cand ai discuri ! prietene asta e una din cele mai mari perle pe care le-am auzit ! si am auzit destule ! io cred ca ABS ul e util la masinile cu frane ( cuget deci exist nu ) no ofence da nu are nici o legatura tipul franarii cu absul ! si la bicicleta poti sa iti spui daca esti suficent de nebun !

This post has been edited by cmandrei: 3 Mar 2006, 17:38


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 21 Feb 2005, 00:49
Post #28


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




QUOTE
Merci mult, esti foarte amabil.  :lol:


Pai ... daca spui ca ca ai intrat in ala din fata pentru ca aveai cauciucuri de iarna (de parca afara sunt 30 de grade la umbra) si ca ai ABS cu toate ca nu ai discuri pe toate 4 rotile ... ce pot sa mai zic.

Ai intrat in ala din fata ... pentru ca ai intrat (n-am fost acolo, deci nu pot sa ma pronunt despre cum si cine a gresit). Ia gindeste-te putin daca era invers... iar cel care tocmai te-a pupat in fund iti dadea o astfel de explicatie. Il imbratisai, si-i dadeai o masa in semn de recunostinta si intelegere ?


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bob
post 21 Feb 2005, 09:42
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 168
Joined: 1 June 03
From: Timisoara




Mijuself>> la o masina cu toate rotile cu discuri vei avea senzor pe fiecare roata in parte iar ABS va lucra pe mai multe cai. Deci e unul de generatie mai actuala. Asa ca va lucra ceva mai bine. Nu am pus sub semnul intrebarii uilitatea lui. Sa stii ca am multumit de vreo doua ori ca am ABS pe masina, o data cind o femeie a tisnit pe strada fara sa se asigure (am avut si spatiu de manevra sa pot schimba directia de mers) iar a doua oara in Ungaria cind un cretin a iesit in fata mea de o strada laterala. Daca nu aveam ABS al meu era.

Roadrunner>> cauciucurile de iarna se comporta mai bine pe zapada decit pe asfal putin umed. Daca nu aveam o bordura de vreo 20cm in stinga si un sir de masini in dreapta, mai puteam face ceva.


--------------------
Renault Megane 2008 Privilege 1.5 dCi 105 Cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 21 Feb 2005, 10:24
Post #30


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




QUOTE

Roadrunner>> cauciucurile de iarna se comporta mai bine pe zapada decit pe asfal putin umed. Daca nu aveam o bordura de vreo 20cm in stinga si un sir de masini in dreapta, mai puteam face ceva.


Cauciucurile de iarna se comporta mai bine pe absolut orice suprafata inclusiv pe zapada si noroi ca asta reprezinta M+S atunci cand temperatura mediului ambiant si implicit al caii de rulare scade sub 7 grade. Daca nu aveai anvelope de iarna distanta de franare ar fi fost probabil mai lunga cu 1m. Amu sigur, de iarna... de iarna, dar depinde si de calitatea anvelopei. Asta a fost o alta perla @bob, fara suparare dar o pui d`un sirag?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 12:25
Dacia