Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Spania

Tudor B
post 6 Jan 2004, 21:19
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




In Spania benzina e mai ieftina: in jur de 0,86-0,97 euro/l. Autostrazi de o calitate excelenta se circula exemplar. Autostrada se plateste pana pe la vreo 200 km de Madrid. Am intrat in Spania pe le Perpignan (Franta) in directia Barcelona - Zaragoza- Madrid. Taxa autostrada 42, 3 euro. La intoarcere am luat directia Nord spre Paris si am mers Madrid - San Sebastian. Taxa autostrada 23,85 euro


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 16 Jan 2004, 11:37
Post #2


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Daca doriti informatii despre tarife autostrazi, harti...tot ce va bubuie mintea poftiti de accesati aici:
http://www.aseta.es/aseta_html/e_aseta/menu.html


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 20 Jan 2004, 15:55
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Cine merge cu avionul in Spania trebuie sa completeze un formular cu datele personale, perioada sederii, adresa unde va sta, etc. Am fost cu avionul in vara 2002, am zburat cu o cursa Budapesta-Praga-Madrid. De la Praga am zburat cu un avion cehesc. Inainte de aterizare in Madrid au impartit stewardesele ceva fluturasi (aratau ca o reteta de farmacie si pixuri) si ziceau ceva in ceha, spaniola si engleza (engleza suna a slavona mai degraba). Nu mi-am dat seama despre ce e vorba, aterizez si ajung in fata vamesului din aeroport care imi cere chestionarul respectiv. Am fost tratat destul de urat (probabil is satui de cati romani le intra in tara),mi-a dat un chestionar, l-am completat si m-am dus la o alta poarta, la un alt vames, acesta intrebandu-ma daca am bani la mine pentru perioada sederii, eu zic ca am, el ca nu am, nu am vrut sa scot banii sa ii arat si pana la urma m-a lasat sa intru in tara. Acel formular se rupe in 2 si o parte am primit-o fiind obligat sa o prezint la plecare, deci atentie.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 27 May 2004, 22:11
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Pai daca stai la prietenul tau completezi adresa lui, perioada de sedere ar trebui sa fie pana la data cand ai biletul de intoarcere, daca te intorci cu altceva in tara ramai cu pasaportul vizat ca ai intrat in spania cu avionul si daca vii cu masina, autocarul nu mai ai viza ca ai parasit spania (nu este granita intre spania si franta), data viitoare cand vei pleca cu avionul in spania poti avea probleme la vama spaniola. Prietenul tau la care stai poate merge la primaria din orasul lui si poate sa faca o hartie cum ca stai la el pe perioada sederii si te intretine el, astfel nu va mai fi nevoie sa ai la tine sume mari de euro ci numai cei 500 (minimul).


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 21 Jun 2004, 10:54
Post #5


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




O noutate in Spania!.... s-au modificat cateva reguli de circulatie.... cea mai importanta este ca s-a redus viteza legala pe autostrada la 120 km/h si limita de alcoolemie la 0 (zero).

informatii suplimentare... http://www.autopistas.com/

Nuevas Normas de Tráfico

Texto legal completo en el B.O.E.
(www.boe.es)

Attached File(s)
Attached File  FOLLETO NORMAS.pdf ( 212.91k ) Number of downloads: 122


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mil
post 18 Apr 2005, 09:40
Post #6


ocupat


Group: Members
Posts: 309
Joined: 23 January 04
From: x




post bflorian:

Spaniolii au impus reguli drastice la frontiere
Romanii au nevoie de invitatie pentru a intra in Spania

Cetatenii romani sunt verificati "la sange" de autoritatile spaniole. In cadrul contactelor stabilite cu ofiterii romani, partea spaniola a impus conditii drastice romanilor la intrarea in Spania. Astfel, Inspectoratul General al Politiei de Frontiera (IGPF) avertizeaza cetatenii romani ca toate voucherele sau rezervarile sunt verificate amanuntit. Pe langa documentul de calatorie, asigurarea medicala si biletul dus-intors, romanii trebuie sa aiba si o invitatie, si o suma de bani, insotite de documente de cazare pentru intreaga perioada a sederii. De asemenea, invitatia trebuie facuta la un notar spaniol. Totodata, cel care face invitatia trebuie sa specifice foarte clar, in act, mijloacele de intretinere de care dispune si sa garanteze ca persoana invitata se intoarce in tara. In invitatie mai trebuie specificat faptul ca persoanei invitate i se asigura intretinerea, cazarea si asistenta medicala, iar aceasta nu va munci in Spania. Autoritatile informeaza cetatenii ca hartia invitatiei este una specifica. Aceasta trebuie sa aiba in partea superioara centrala a paginilor stema Spaniei, iar deasupra acesteia mentiunea "hartie exclusiva pentru documente notariale". In coltul din dreapta, hartia prezinta un numar de inregistrare. Sub acest numar trebuie mentionate in mod clar datele de identificare ale notarului. In partea stanga trebuie sa existe o stampila a notarului. Pe ultima pagina a declaratiei trebuie sa fie un autocolant rotund, de culoare albastra, cu insemnele Con-siliului National al Notarilor Publici din Spania, peste care se aplica stampila notarului si semnatura acestuia. Romanii trebuie sa mai stie ca invitatia este prezentata numai in original si supralegalizata in Spania cu apostila, conform Conventiei de la Haga. Copiile xerox sau fax nu se iau in considerare. De retinut este faptul ca persoanele care poseda o asemenea invitatie nu mai au nevoie de bani decat pentru strictul necesar. Nici in Germania lucrurile nu stau altfel. La solicitarea IGPF, Ambasada Germaniei a transmis conditiile ce trebuie indeplinite de romani. Astfel, pentru efectuarea unei calatorii legale in spatiul Schengen in scop turistic, romanii vor trebui sa posede o serie de documente. In primul rand, un pasaport valabil inca cel putin trei luni de la incheierea calatoriei si o asigurare medicala. Nu in ultimul rand, turistii sa aiba o invitatie care sa contina o declaratie de preluare a cheltuielilor sau mijloacelor financiare proprii, 100 de euro pe zi si un bilet dus-intors sau carte verde. De asemenea, in cazul in care sederea pe teritoriul Germaniei urmeaza sa depaseasca 90 de zile in intervalul a sase luni, sau daca se preconizeaza desfasurarea unor activitati cu scop lucrativ, este necesara eliberarea unei vize de catre reprezentanta diplomatica germana competenta.

ADEVARUL de Luni.


--------------------
x x - x
I Bog te veselit!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vv
post 10 Aug 2005, 08:45
Post #7


dilbert.com


Group: Members
Posts: 1.080
Joined: 10 June 04
From: Bucuresti




Tocmai s-a intors o colega din Spania. A fost cu avionul (zbor ieftin ce-i drept - Blue air) si cica i-au controlat la sange spaniolii. Au fost de-a dreptul nesimtiti, cica pe cei care aveau rezervare pe web si nu platisera (dar aveau suficienti bani la ei) nu i-a lasat sa intre. Ii lasau doar pe cei care aveau hotelul gata platit. Si sunau la fiecare hotel si intrebau, chestii de gen "are X rezervare? Cat sta? Dar primiti des romani? si ce fac romanii pe-acolo?" mad.gif
On the other hand, cei cu invitatie cica treceau fara probleme, indiferent cat de dubiosi erau. Deci - afacere pentru romanii stabiliti in Spania: invitatii contra cost smile.gif


--------------------
Renault Grand Scenic 2008 - B.00.XXX
It is final proof of god's omnipotence that he needs not exist in order to save us.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octa74
post 15 Aug 2005, 07:46
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 14 December 04
From: Brasov




M-am intors acum dupa un concediu de cateva zile in Spania. Am fost cu masina, Logan cu nr de RO. N-am avut nici un fel de contact cu autoritatile spaniole. La granita dintre Franta si Spania nici macar n-am oprit. Am trecut frumos pe langa ei (era noapte), aveam 20 km/h si cu asta basta. La iesire spre Franta exact la fel.


--------------------
Logan Ambiance (cu servo) - BV-xx-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nitz
post 23 Aug 2005, 10:11
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 7 October 04
From: Bucuresti




Din cotidianul de azi, 23 august:

QUOTE
Spania nu ne recunoaste permisele auto
Romanii care circula pe drumurile din Spania cu permise auto obtinute in Romania risca sa primeasca amenzi. Conform legislatiei interne, ei au nevoie de permise de conducere internationale, obtinute printr-un examen auto al unei scoli de soferi. Pentru a le veni in ajutor, in orasul Castellon s-au instalat panouri care ii informeaza pe romani ca trebuie sa-si echivaleze carnetul de conducere in Spania.


Personal mi se pare total absurd si o ofensa gratuita adusa Romaniei.

Pe de alta parte, e acceptabil daca se refera doar la persoanele rezidente in Spania.

Poate sa confirme cineva ca articolul e adevarat?

http://host2.cotidianul.ro/index.php?id=48&mrq=15


--------------------
Renault Clio - alb murdar
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor B
post 23 Aug 2005, 11:06
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.639
Joined: 7 August 03
From: Cluj-Napoca




Ziaristul roman "bine" informat loveste din nou: Permisul obtinut in RO il poti folosi in Spania pe o perioada de 6 luni de la intrarea in tara, dupa acele 6 luni, ori se renunta la sofat ori se ia carnetul spaniol. Ca turist care nu depaseste 6 luni (defapt max 3 luni) nu e nici o problema. Vara trecuta au inceput tratative de recunoastere a permiselor romanesti, pana acum nu s-a finalizat, bulgarii au permisele recunoscute acolo.


--------------------
DACIA GOLAN Laureate 1.4 MPI - CJ 00 TUD
"Wellcome to the desert of the real"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luka
post 30 Aug 2005, 16:27
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 3 May 05




Aveti idee cum se poate ajunge mai usor in Spania cu masina?
Toata lumea am observat ca a fost prin Viena. Exista si varianta prin Croatia si Slovenia, mai scurta in total cu 200 de km.
E doar o chestiune de optiune personala (vizitat viena etc) sau sunt dezavantaje mari la aceasta varianta? E chestie de drumuri mai proaste sau ce?
Poate aveti idee.


--------------------
Renault Laguna II 2002, Privilege, 2.0 benzina, 134 CP
Francezii nu s-au gandit la pietele unde drumurile sunt denumite asa din lipsa de imaginatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octa74
post 31 Aug 2005, 06:58
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 14 December 04
From: Brasov




Banuiesc ca cei mai multi aleg varianta prin Viena pentru ca de la iesirea din momentul in care intri pe autostrada in Ungaria nu te mai dai jos decat la destinatie, in Spania. Altfel, daca alegi varianta pe care ai spus-o ai o portiune mai mare in Ungaria fara autostrada, iar intre Zagreb si Liubliana iarasi este o portiune in care se circula cu o banda pe sens. Oricum, pacat ca trebuie sa lungesti traseul ca sa eviti sa mergi prin Serbia (trebuie viza)


--------------------
Logan Ambiance (cu servo) - BV-xx-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luka
post 31 Aug 2005, 08:50
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 3 May 05




Aha, deci asta era motivul. Banuiam eu ceva de genul asta...Mersi frumos.


--------------------
Renault Laguna II 2002, Privilege, 2.0 benzina, 134 CP
Francezii nu s-au gandit la pietele unde drumurile sunt denumite asa din lipsa de imaginatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luck73
post 8 May 2006, 21:30
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 9 May 05




Salve,

Miercuri 11.05.2005, voi pleca la Tarragona (~80 km sud Barcelona).
Traseul: Bucuresti, Timisoara, Cenad, Baja, Osijek, Zagreb, Venezia, Genova, Tarragona (cazari: 1n probabil Croatia/Slovenia, 2 venezia, 1 Coasta de Azur).

La Tarragona voi sta 4-5 nopti apoi retur mai pe la nord Elvetia, Austria, Ungaria.

Va rog daca ma puteti ajuta cu recomandari....cine a mai fost pe traseul asta, cazari in Croatia/Slovenia la pensiuni si cat costa, la fel in Elvetia si
Austria.

Multumesc anticipat,

see u!


--------------------
Dacia Solenza - B 37 LLD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luka
post 8 May 2006, 22:42
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 3 May 05




Te rog sa tii minte detaliile pt ca vreau povesti cand te intorci biggrin.gif
Drum bun, oricum!


--------------------
Renault Laguna II 2002, Privilege, 2.0 benzina, 134 CP
Francezii nu s-au gandit la pietele unde drumurile sunt denumite asa din lipsa de imaginatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 8 May 2006, 22:44
Post #16


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




@vv

Eu am fost in februarie in Spania cu avionul - am aterizat pe aeroportul Barajas din Madrid - nu m-au intrebat nimic si nici bagajele nu au fost verificate numai cu aparatele ce sunt in orice aeroport - erau tare plictisiti vamesii spanioli. Ce-i drept a trebuit sa completez o foaie cu diverse informatii.


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BlaueCorsa
post 10 May 2006, 11:57
Post #17


Membru cu Prafuitor


Group: Members
Posts: 1.097
Joined: 6 October 03
From: Socola Tower, Iasi




Am fost in 2004, cu avionul, traseu Bucuresti - Milano - Malaga. Nu ne-a controlat nimeni in Spania, pentru ca veneam din spatiu Schengen. Oricum, fiind studenti cu bursa Leonardo eram "blindati" cu toate adeverintele posibile, inclusiv contracte care atestau ca aveam unde sta.

Presupun ca de atunci s-au mai schimbat treburile... nu de alta dar dupa ce 3 luni de stagiu in firma m-am chinuit sa le arat spaniolilor ca romanii sunt cinstiti si muncitori, la petrecerea de adio (care a avut loc intr-un mic bar) au aparut doi acordeonisti minoritari. Care au inceput sa planga ca sunt refugiati din Romania. Mi-a venit sa vomit.


--------------------
Dacia / Renault Duster / Captur 2018 Confort / 2015 Authentique
Mon amour, tu es la lumière de mes jours...
sans numéro! sans numéro! sans numéro!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 1 Jun 2006, 19:27
Post #18


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




QUOTE(Luck73 @ 8 May 2006, 22:30)
Salve,

Miercuri 11.05.2005, voi pleca la Tarragona (~80 km sud Barcelona).

*



Cand ai timp scrie cateva detalii despre locurile vizitate, ma intereseara Barcelona si imprejurimile, ce e de vazut si ce e de evitat. Poate si niste preturi de la parcurile acvatice din Tarragona!
Merci mult!


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 26 Jul 2006, 20:33
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Am fost doua saptamani in Spania , am stat in Castellon la neamuri , si la Madrid la hotel doua nopti .
Am intrat cu masina unor prieteni din Austria , mi-am lasat Solenza la Viena .
ph34r.gif Prima surpriza la granita dintre Franta si Spania , coada la intrare in Spania ,pe autostrada Perpignan-Barcelona se intra pe un fir , erau prezenti politisti si vamesi (singura frontiera din spatiul Schengen unde am vazut asa ceva ) , opreau masinile non-EU . Fiind in masina austriaca , ne-au facut semn sa trecem . Am crezut ca e o intamplare , dar si la iesire , am iesit prin San Sebastian ( Donostia ) spre Bordeaux , aceiasi treaba excl.gif , control la frontiera ...
mad.gif Autostrazile ( autopista ) sunt destul de scumpe , arata bine , dar ca si cele din Italia nu au grupuri sanitare in parcari , doar la statiile de benzina si restaurante , iar astea sunt la 30 -40 km una de alta , respectiv daca nu calculezi bine capacitatea vezicala...e cam naspa , trebuie sa te tii bine . tongue.gif
mellow.gif In plus , ca si la francezi , au portiuni pe care se plateste des . De la Barcelona la Castellon , pe 280 de km , 4 puncte de plata . Ca sugestie , platiti cu cardul excl.gif , e mai rapid , de regula se fac cozi mari la ghiseele de plata , mai ales la cele unde se plateste cash. Nu ma intrebati cat am platit , nu am mai tinut socoteala , oricum erau sumele date de route plannere ( Viamichelin)
Exista autostrazi pe care nu se plateste , se numesc autovia , de cele mai multe ori nu sunt complete , mergi 20-30 km , se termina , urmeaza o portiune de drum obisnuit , iar autovia ... In schimb au centuri foarte bune pentru localitati , bine semnalizate , sensuri giratorii ( redonda ) la fiecare intersectie ...
Indiferent pe care am mers , au fost aglomerate aproape la orice ora .
Din toate tarile vizitate in Spania se conduce parca cel mai nebuneste , multe tamponari la intersectii in orase . Intra si la ei in vigoare acum sistemul cu puncte de penalizare ...
In Castellon , la 300 000 locuitori , 60 000 sunt romani , auzi romaneste peste tot , nu poti trage o basina in voie .... dry.gif
Am facut plaja in Benicassim , plaja excelenta , nisip fin , apa curata , conditii super , dar am mers si in Oropessa del Mar , o superba statiune la 20 km nord de Castellon , am sa postez cateva poze.
Am vizitat Valencia , 60 km sud de Castellon . In afara de orasul vechi , port , se mai poate merge in Centrul de stiinte Principe Felipe http://www.cac.es/cac/ , am intrat la Oceanografico , 22 euro de persoana ( sa traiasca sponsorii emisiuniii ! ) , cam scumputz , dar am vazut cel mai lung tunel subacvatic din Europa , un superspectacol la Delfinariu , diverse alte chestii in acvariii , am baut bere ( cerveza ) etc .
Dupa ce am socotit cat costa taxele de autostrada si parcarea , la Barcelona am plecat cu trenul , 52 de euro de persoana dus -intors Castellon-Barcelona , conditii foarte bune , ca in avion , video , casti , posturi de radio , scaune rabatabile , bar . 280 km in 2h si 24 min . Sfat , pentru Barcelona rezervati-va cel putin doua zile , eu am plecat dimineata la 6,30 si m-am intors seara la 23.10 stors de puteri , dar cu ochii plini de ce am vazut .
La Madrid am sta la un hotel foarte misto . 4 stele , se cheama Confortel Alcala Norte , 50 euro / noapte in week-end , 90 euro /noapte in cursul saptamanii . Si in Madrid , ca si la Barcelona am folosit intensiv metroul , se cumpara un abono turistico , se poate folosi si pe autobuze si pe Cercanias ( trenuri regionale ) in zona de valabilitate .
Am intrat gratuit la Prado , fiind duminica si se pare o oarece sarbatoare ( ? ). Era o coada la expozitia Picasso , am trecut pe langa cei de la coada , am ajuns la alta usa , era control la bagaje , nu mi-a cerut nimeni nimic si am intrat inauntru uitandu-ma dupa casele de bilete , dar m-am trezit intr-o sala a muzeului . E posibil sa fi ratat intrarea pentru turisti ? Nu stiu , dar am petrecut cateva ore ( aproape 4 ore ) printre maestrii flamanzi , spanioli , italieni , etc. Nu sunt un cunoscator al artelor frumoase , cu atat mai mult al picturii , dar efectiv am avut fiori cand m-am trezit in fata lui ,,Maya desnuda" , sau a bustului imparatului Traian ... Chiar daca as fi platit cei 8 euro la intrare , tot ar fi meritat !
In rest despre Madrid numai de bine , curat , elegant , transportul bine organizat , monumentele puse in valoare . Nu ratati o noapte in Madrid , fantanile luminate , portile , bulevardele , sunt splendide . Fotografiile nu redau nici pe departe frumusetea locului .
O masa la un restaurant cam 22-25 euro pentru doua persoane , inclusiv bautura . In fata garii Atocha , este un restaurant care se numeste Dorna , am incercat sa mananc acolo , dar nu m-a bagat nimeni in seama 10 minute , asa ca m-am mutat vizavi ...
Am iesit din Spania pe la San Sebastian , trebuia sa vad Atlanticul ! E un oras frumos , zone de belvedere pe faleza , inscriptii bilingve peste tot , in basca si in spaniola. De fapt si in Barcelona sunt inscrptii bilingve , in catalana si castiliana , si in Valencia sunt inscriptii in valenciana , etc . La fel si in Franta in zona locuita de basci , la fel ca si in Iatlia in zona Tirolului de sud ( de la Trento la Innsbruck ).
Oricum ca impresie generala , cea mai scumpa tara pe care am vizitat-o in acest periplu european de o luna a fost Franta , pe locul doi Italia , apoi Spania . Austria e o destinatie ieftina... Am socotit si costurile cu carburantul , si cu masa , bautura , hotelurile , etc...
Data viitoare plec cu avionul ... wub.gif


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 28 Jul 2006, 19:49
Post #20


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




M-am intors si eu zilele astea din Spania, mai precis de la Barcelona, spre deosebire de voi, eu nu am intalnit nici un control la granita cu toate ca masina e cu numere de Ro, nu a avut nimeni treaba cu mine.
Nu prea mi-a placut ce am vazut, Barcelona e un imens santier, cu deviatii de circulatie la tot pasul, semnalizari proaste sau inexistente, nu se compara cu Franta la capitolul asta. Primele zile am inebunit pana am gasit obiectivele care le cautam, pana la urma m-am lasat de plimbatul cu masina si am luat autobuzul. Am gasit reteaua BusTuristic care are autobuze double-deck si care face trasee pe la toate obiectivele turistice din oras, costa 18E toata ziua sau 22E doua zile consecutive, eu zic ca o zi nu e suficienta sa vezi totul pe indelete. Alta chestie care nu mi-a placut, a fost faptul ca peste tot incercau sa te intepe la bani, la spanioli, din cate am inteles ulterior, in pretul afisat la terase, baruri, etc. intra si TVA-ul sau e afisat separat, din cauza asta nu am fost intotdeauna sigur pe ce am dat banii. Una peste alta parca imi pare rau ca am batut atata drum pana acolo si nu am ramas pe riviera franceza.


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 31 Jul 2006, 20:33
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




E greu de circulat cu masina in Barcelona , ca in orice oras pe care nu il cunosti !
Cel mai simplu , din gara am luat un ,, abono turistico " pe 24 ore , 6 euro , valabil pe toate liniile de metrou si autobuz din oras , pret in care a intrat si o harta a metroului , plus o harta a Barcelonei la suma de un euro , si am pornit la drum. Pe harta sunt marcate principalele obiective , parcul Guell, Sagrada Familia, Rambla , portul , liniile de funicular de unde ai o viziune super asupra orasului . Nu e asa greu ... Ajuta si o documentare minima pe internet facuta inaintea concediului... Succese ! biggrin.gif


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flores
post 31 Jul 2006, 23:09
Post #22


ALIEN


Group: Members
Posts: 372
Joined: 24 March 05
From: behind enemy lines




QUOTE(Ghidioneanu @ 31 Jul 2006, 21:33)
E greu de circulat cu masina in Barcelona , ca in orice oras pe care nu il cunosti !
*



Am mai circulat cu masina si prin alte orase mari unde spre deosebire de Barcelona, la fiecare intersectie gasesti cele doua indicatoare elementare, centrul orasului si centura. Nu am zis sa puna indicatotoare catre fiecare obiectiv turistic, cu toate ca in unele locuri exista, dar macar astea doua sa fie peste tot.


--------------------
Opel Zafira 1.9CDTI- Dacia Logan Laureate 1.6
Mio C230
If it has tits or wheels it will give you problems !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 1 Aug 2006, 18:51
Post #23


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Am fost si eu la Barcelona acum vreo 10 zile. Spre deosebire de alte orase, in Barcelona se circula foarte usor. Strazile sint majoritatea cam ca in orasele americane (adica N-S si E-V), dar nu si la fel de late...

Oricum Spania e o mare porcarie, e cea mai nasoala tara din cite am vizitat pina acum. In mod sigur in urmatorii 10 ani NU voi mai calca pe acolo, chiar daca altcineva imi va plati toate cheltuielile.

In Barcelona nu am gasit APROAPE NIMIC interesant. Fintinile alea luminate sint o imitatie foarte slaba si palida a fintinilor de la Bellagio de exemplu. Cine a vazut fintinile de la Bellagio imi va da dreptate.


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 1 Aug 2006, 18:59
Post #24


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Cred ca ar trebui sa definesti acest "interesant" deoarece mie mi-a placut ... (dar no' fiecare cu parea si placerile lui smile.gif )


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 1 Aug 2006, 20:46
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Money , ce sau cine te-a suparat asa tare pe spanioli ? Nu sunt nici mai buni , nici mai frumosi decat alti europeni , parca ceva mai amabili decat francezii . Spre deosebire de Austria unde daca nu stii nemteste , ai pus-o , in Spania am gasit si cativa vorbitori de engleza pe la tejghelele magazinelor sau la hoteluri . Preturile sunt in tonul UE , mai mari e drept decat in Austria , asa cum am spus mai sus. Spania e o tara saraca si vinde si ea ce poate , pietre si istorie , ceva litoral si cam atat . Dar sa fii asa de categoric ...e de mirare zau !
Iar in Barcelona se cauta si se vad creatiile lui Gaudi , un tip mai ciudat , cu o conceptie asemanatoare cu a lui Hundertwaser , aveti si voi in Wien case si cladiri concepute mai ciudat de acest geniu arhitectonic .


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tony-s
post 2 Aug 2006, 08:36
Post #26


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 465
Joined: 24 June 05
From: Cluj-Napoca




@MoneyTalks

Eu ti-as recomanda sa vizitezi Toledo (~ 70 km sud de Madrid, catedrala, strazile inguste din jurul catedralei pline de magazine de arme vechi), Cordoba (3-400 km de Madrid, biserica unica in lume care jumatate a fost construita de mauri in stil arab si cealalta jumatate construita de crestini , apoi curtile oamenilor absolut superbe din orasul vechi de fapt acest lucru este ceva specific in Andaluzia si nu in ultimul rand podul construit de romani care si astazi e functional - se poate trece cu masina pe el si dupa cate stiu eu e cel mai vechi pod din lume) sau in Madrid muzeul Prado, palatul regal, Plazza D'Espana, stadionul Santiago Bernabeu (camerele cu trofeele castigate de Real) ....

In zona Barcelonei n-am fost deci nu stiu cum e in schimb locurile care ti le-am enumerat mai sus mi s-au parut absolut superbe.

This post has been edited by cmandrei: 11 Aug 2006, 13:02


--------------------
Chevrolet Lacetti 1.4 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 2 Aug 2006, 09:13
Post #27


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




QUOTE(Ghidioneanu @ 1 Aug 2006, 20:46)
Money , ce sau cine te-a suparat asa tare pe spanioli ? Nu sunt nici mai buni , nici mai frumosi decat alti europeni , parca ceva mai amabili decat francezii .
*


Pai nu m-au suparat spaniolii, ci... Spania. Mai concret:

- dimineata magazinele (inclusiv cele alimentare) se deschid pe la 9:30-10 chiar si in timpul saptaminii (am stat 4 zile in Barcelona)
- MacDonald se deschide pe la 10 chiar linga Sagrada Familia
- in timpul saptaminii restaurantele pe la 10:30 seara dau stingerea
- mincarea este infecta, pur si simplu in afara de pizza nu ai ce minca. Este si EXTREM de scumpa (de 2 ori mai scumpa ca in Germania/Austria). Pizza nici ea nu e grozava, mergeti de exemplu la Marsilia si vedeti CE inseamna o pizza BUNA
- obiectivele turistice se deschid la 10 sau chiar 11 ohmy.gif
- busului turistic dupa ora 6:30 pm ii cam spui adio. Logic ar fi sa circule macar pina pe la ora 9 pm
- in magazine nu au aer conditionat, nici in multe localuri, transpiri de nu e adevarat
- berea in magazine NU EXISTA DECIT CALDA, nu au la rece nici un tip de bere
- in statiile de metrou e o adevarata sauna blink.gif
- in metrou e frig (cam 18-20 grade). Inchipuiti-va senzatia cind intri dintr-o sauna intr-o pestera si invers... Ca sa nu mai spun de posibilitatea de a prinde o raceala de toata frumusetea

Si mai am si alte amintiri la fel de "placute" despre Spania... smile.gif

Asa ca eu la capitolul Spania spun pas pe minim 10 ani. Prefer alte destinatii... Franta de exemplu smile.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
morph
post 2 Aug 2006, 15:00
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 330
Joined: 17 May 04
From: Bucuresti




Si eu mi-am petrecut 10 zile prin barcelona si imprejurimi prin iunie. Nici pe mine nu m-a atras, totusi imi pare rau ca nu am fost si prin sud. Mi s-au parut scumpe mancarea si bautura. Si da, nu prea ai ce manca.

Oricum, am fost pe barba mea cu cazare facuta online din primavara si bilete de avion luate din mall fara voucher sau alte balarii (cca400eu dus intors 2 persoane cu toate taxele). Chiar daca aveam faxul cu confirmarea de la hotel, nu ne-a intrebat nimeni cat si unde stam. Aterizare pe aeroportul el prat, nicio treaba pe nicaieri, vamesii respectuosi. Am plecat la ora 14 din casa (buc.) la ora 19 (20 rom) eram cazati si gata de plimbare. La intoarcere am avut intarziere la avion o ora si ceva, dar cu ocazia asta am avut timp sa cheltuim bani prin duty-free.

Cu masina nu cred ca se merita, chiar daca treci prin multe tari, nu ai cum sa le vezi, n-ai cand.


--------------------
fost posesor de Megane II Hatch 1.5dCi 80cp
A-klasse 1.5 CVT 2006
VW Polo Happy 1,2 HTP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 2 Aug 2006, 17:13
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




In fiecare tara trebuie sa te adaptezi la obiceiurile locului , mi-a venit foarte greu prima data in Italia ( in 1999 ) cand am constatat ca la ora pranzului e inchis peste tot si a trebuit sa merg 60 km de la Ravenna spre Rimini pentru a gasi o benzinarie deschisa ... Probabil spaniolii au si ei obiceiurile lor , dar se vor schimba in functie de cererile turistilor . Eu am luat micul dejun la unul din barurile de langa hotel , practic toate barurile aveau si ceva de mancare , macar o frittata sau tortilla . Poti manca multe altele in afara de pizza , paella ,ternero ( vitel ) filletto de lomo ( adica porc numai muschiuletul lui , mmmm ) nemaivorbind de tot felul de pesti , fructe de mare etc . Depinde de gusturi . Oricum cele mai bune pizza tot in Italia le-am mancat ( la Monselice langa Padova , la Verona , la Lido di Classe in restaurantul Tre Pini ) .


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 2 Aug 2006, 17:17
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




QUOTE(MoneyTalks @ 1 Aug 2006, 21:51)

In Barcelona nu am gasit APROAPE NIMIC interesant. Fintinile alea luminate sint o imitatie foarte slaba si palida a fintinilor de la Bellagio de exemplu. Cine a vazut fintinile de la Bellagio imi va da dreptate.
*



E vorba de Bellagio din Las Vegas ? Ca la cel de pe lacul Como nu cred ca ai fantani .


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:59
Dacia