Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Anomalii, probleme si rezolvari Talisman, minore sau nu, rezolvate sau nu...

zdrunovai
post 21 Nov 2017, 09:55
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 28 June 17




Sa va spun problema mea - scartaie puntea spate cv ingrozitor. Au bagat astia de la renault mastic in el...cica asta e solutia. N a scartait o sapt dupa care a revenit incet smile.gif)) acum iar e programata in service sa vada ce si cum. In plus in fata aud niste batai enervante la trecerea peste denivelari...scaunu soferului mai pierde din cand in cand functia de masaj si mai face si un zgomot ciudat cand trec peste amumite denivelari sau gropi se parca s ar aseza mai bine in soclu sau cv...aud un click ca si cum s ar misca din loc. Am verificat, e strans al naibii de bine deci nu asta e problema...

Na...cam astea s chichitele "lămâii" mele smile.gif))


--------------------
Renault Talisman 2017 dci 1.6 160 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 21 Nov 2017, 11:41
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Calare pe service ca d-aia exista garantie!
Cati km ai cu masina? ...si in ce luna a fost fabricata?


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aliosha27
post 21 Nov 2017, 19:34
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 1 October 15




Salut,
puntea spate are defect de fabricatie treaba cu spuma sau masticul care se introduce in punte este temporara, pana la urma s-a schimbat puntea trebuie doar sa fii insistent.


--------------------
Renault Megane III ST 2013 privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zdrunovai
post 22 Nov 2017, 00:02
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 28 June 17




Masina a fost fabricata in oct 2016. Am 20.000 km si o sa insist pt schimbul puntii spate data viitoare cand merg la service. Abia pe 6 dec m au programat. Trebuie sa le spun si lor de restul problemelor si sa ma rezolve.


--------------------
Renault Talisman 2017 dci 1.6 160 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 22 Nov 2017, 08:10
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Interesant... inca un posibil update minor rezolvat in martie anul asta...
4C ai?


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zdrunovai
post 22 Nov 2017, 18:25
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 28 June 17




N am 4c ca noroc..am auzit ca ala e si mai problematic. Plus rezervor si mai mic...venind de la un fluence...se simte lipsa celor 15 litri in plus


--------------------
Renault Talisman 2017 dci 1.6 160 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 22 Nov 2017, 21:15
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Nu ai auzit bine... 4C e chiar ok si la fosta masina ca si la asta e genial si pot afirma si fiabil. Cu siguranta difera un pic si poate fi un motiv ptr care la altii care au 4c sa nu scartaie nimic.
De asemenea, mai poate fi si de la faptul ca in martie s-a facut mic update minor de au mai rezolvat pe sestache ceva mici probleme printre care si asta cu scartzaitul...poate...nu zic 100% dar am o presimtire ca asa e.

Ce ai dreptate e rezervorul...il urasc cat de mic e! cu 400-500 km nu prea sunt comfortabil cu range-ul asta... dar ma adaptez...si in plus platesc mai putin pe un plin tongue.gif

This post has been edited by dantes: 22 Nov 2017, 21:15


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zdrunovai
post 24 Nov 2017, 06:50
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 28 June 17




Mda...eu am citit recenzii despre 4c din franta, germania...poate tu ai avut noroc. Despre scartait insa, da,e o problema ce tine doar de cele fara 4c. Cati km ai facut tu cu talisman 4c si n ai avut nici o problema? + mie mi se pare nesigura masina cu 4c pe ea din ce am testat...chit ca intoarce mai usor din 3 miscari...zi mi parerea ta, te rog.

Mercj

Nu mai cita ultimul mesaj.

This post has been edited by mars: 24 Nov 2017, 09:06


--------------------
Renault Talisman 2017 dci 1.6 160 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 24 Nov 2017, 07:39
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Cu sistemul 4c am destui km cat sa pot sa vad cum e si cat de fiabil e. L3-ul cand a plecat de la mine avea 150k km iar sistemul functiona flawless. Si mai sunt destui cu si mai multi km mega multumiti de acesta.
Cu talismanul nu am asa multi insa pot spune ca nu as mai putea fara!
In oras e genial, la munte e vis iar la viteze mari e la fel de stabila ca una fara.
Se simt diferente intre setari chiar si pot spune ca numai pe cea mai agresiva setare merg.

Pana la urma e chestie de gusturi. Se poate trai si cu si fara...eu am vrut cu...e cam aceeasi chestie si cu trapa...

Si sincer...nu am incredere in nici o recenzie sau review ptr ca sunt extrem de subiective!


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
icsfails
post 24 Nov 2017, 09:43
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 171
Joined: 30 January 16




Aproape 20k km cu 4C si nici o problema


--------------------
Renault Talisman TCe 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victor80
post 29 Nov 2017, 21:22
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 31 August 09




Zgomotul la puntea spate este intradevar o problema de care Renault stie . In prima faza solutia lor pentru garaje este sa bage acea spuma , dar daca zgomotul nu dispare se va inlocui puntea . As putea sa va dau si numarul solutiei tehnice dar nu cred ca v-ar folosi la ceva .


--------------------
Renault Talisman 2017 - 1FOS857
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zdrunovai
post 1 Dec 2017, 03:21
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 28 June 17




Ce inseamna numarul solutiei mai exact? Pe 6 decembrie e programata a doua oara pt spuma sau inlocuire...voi vedea ce decid ei in cele din urma...


--------------------
Renault Talisman 2017 dci 1.6 160 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert_jr00
post 10 Dec 2017, 17:23
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 10 December 17




Salut. Am un talisman intens din 2016 si la 12000 km am gasit sub masina pete de ulei. Am fost ls service si baia era plina de ulei pe dinafara. Mi au dat motorul jos ca cica nu era etansat cum trebuie iar acum nu mai curge dar consuma. Si cand zic consuma inseamna 1.5 litri la 7000 de km. Lichid de racire nu mai e deloc. Cred ca s a evaporat. Am fost din nou la service mi au completat uleiul si mi au zis sa revin dupa 1000 de km. Acum am 900 si am verificat joja. A scazut cu vreo 5 mm. Stie cineva ce se poate face in astfel de cazuri? Masina a costat 31000 de €. Si dupa 30000 de km e varza.


--------------------
Renault Talisman 2016 intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Dec 2017, 17:30
Post #44


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Mergi asa cu el poate pica de tot si-l schimba cu altul nou.....adica reconditionat ca nou!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 10 Dec 2017, 17:31
Post #45


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Garantie in continuare. N-ai zis ce motor...diesel sau benzina. Daca au desfacut mai multe pe la motor probabil nu au strans cum trebuie totul si se scurge antigelul pe undeva. Consum ala de ulei nu e in niciun caz acceptabil, ai verificat sa nu mai existe pe undeva scurgeri?

Stai pe capul lor, eventual schimba service-ul Renault daca cel la care deja ai fost nu e in stare sa rezolve problema.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert_jr00
post 10 Dec 2017, 17:41
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 10 December 17




Diesel


--------------------
Renault Talisman 2016 intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TImCo
post 13 Dec 2017, 10:28
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 17 June 17




Asaaaa... Talisman, 1.5 DCI, 9000 km. De vreo 1000 de km a inceput sa bata ceva pe dreapta spate, nu tot timpul, in special dimineata si pe drumuri putin denivelate sau la mici diferente de nivel. Cand am schimbat cauciucurile de iarna, am observat, cu toate ca afara era uscat, o pata deasupra arcului dreapta spate - ca si cand ar fi fost umed - nu stiu daca are vreo influenta dar nu prea pare normal sa fie acolo. Fost la concesionar pe data de 30.11.2017 au zis ca au strans niste piulite si ar trebui sa fie in regula. De unde? Aceiasi problema. Peste zgomot.... mi-a aparut in bord mesajul : "Verifica Stop & Start". Fost din nou la concesionar pe data de 12.12.2017, mi-au sters mesajul din bord spunandu-mi ca e posibil sa fie de la baterie (acum stau cu inima in chiloti gandindu-ma ca la -10 grade n-am sa pot pleca de acasa ), ca i-au facut ceva si in privinta zgomotului (intr-adevar i-au facut ceva pt ca pana acasa a scartait, nu a mai avut acelasi zgomot, daaaar ...... de a doua zi a inceput sa "bata" iar. Interesant este ca in data de 12.12 au lucrat pe ordinul de reparatie din 30.11. Urmeaza sa sun iarasi sa fac programare, vedem ce se rezolva. Daca nu, probabil va urma ANPC.

This post has been edited by TImCo: 13 Dec 2017, 15:20


--------------------
Renault Talisman 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zdrunovai
post 23 Dec 2017, 04:45
Post #48


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 28 June 17




Vreau doar sa va anunt ca am rezolvat problema cu puntea! A fost schimbata cu totul.

Mai am probleme cu scaunu soferului ce in curbe face zgomote ca si cand s ar aseza mai bine in suruburi...si telescoapele fata care au un zgomot ciudat la denivelari usoare...aproape ca si cand n ar fi stranse corespunzator.

Toate astea probleme de rezolvat la anu.

Pana una alta, va urez sarbatori faine si un an nou mai bun!


--------------------
Renault Talisman 2017 dci 1.6 160 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 23 Dec 2017, 07:11
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Ca sa pun si eu cireasa pe tort ...... la mine bate amortizorul/sau ???? fata stanga la rece/frig ,la primele gropi denivelari, imediat cum plec , de zici ca pica roata sau ai toate bucsile rupte de un milion de km.Dupa ce parcurg ceva km , cred ca se inmoaie amortizorele ( incalzindu-se uleiul din ele ) zgomotul incepe sa dispara si dispare total dupa ce parcurg km buni .. Si pe dreapta ceva ??? are un inceput de sfarsit la fel la rece . Momentan inlocuiesc rulmentii superiori de la amortizoare , sa pot identifica de unde vine zgomotul de la rece . Amortizoarele nu curg ( inca ) ... la 15800km. Toata suspensia fata ( bucsaraie / bielete ) totul este OK , nu au gram de joc . ???? Deci ?? vedem ..

This post has been edited by stefandinescu70: 23 Dec 2017, 07:20


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mannick
post 23 Dec 2017, 13:03
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 270
Joined: 30 April 07




De ce inlocuiesti rulmentii pentru un troncanit la plecare? Daca sunt defecti, se aud foarte bine cand iei volan complet stanga - dreapta, fac un zgomot usor de identificat. Daca ar fi flansele, ar boncani non-stop


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, Clio E-Tech / 2007 Privilege, 2021 Intens
1.9 Dci / 130 CP + ESP, 8 airbag-uri, MP3, scaune incalzite
1.6 Hibrid / 140 CP + Pak Iarna, Pak NAV, Pak Confort, Amb Gris Vision
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 23 Dec 2017, 14:32
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Am verificat totul si doar rulmentii au ramas ... Cand amortizoarele sunt reci , uleiul in ele este vascos rau ( stiu ca sunt si cu gaz inauntru , dar au si ulei in ele , gazul este doar pentru socuri mici/confort etc ) si forteaza rulmentii sus la socurile drumului . Dimineata pe frig am incercat sa apas pe masina si nu se misca , apas de zic ca rup aripa de fata ( mai ales ca este de PLASTIC radmasa.gif ). Dupa ce isi fac cateva curse amortizoarele apoi mai poti apasa pe masina . Rulmentii de sus sunt axiali dar daca nu mai ai apasare pe ei normal nu ar trebui sa aiba joc , dar ai mei ( stanga mai ales devine cu joc ) ... Altceva nu mai poate fi, iar amortizoarele sunt Monroe , asa ca ce sa ma plang ... ca or fii Monroe China ???? Dupa ce merg cu masina cateva strazi , devine liniste totala , iar la un drum mai lung este VIS , nimic , nici un zgomot , nici daca sar cu masina de pe casa . La virare stanga dreapta , cap de cursa , nimic nimic . Daca nu si nu , o sa schimb si amortizoarele si pun unele sport , reglabile . By the way si culisele la etriere pe fata isi facusera joc in 15 000 km , schimbate si alea ..

This post has been edited by stefandinescu70: 23 Dec 2017, 14:33


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 23 Dec 2017, 14:52
Post #52


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(stefandinescu70 @ 23 Dec 2017, 14:32)
Rulmentii de sus sunt axiali dar daca nu mai ai apasare pe ei normal nu ar trebui sa aiba joc , dar ai mei ( stanga mai ales devine cu joc ) ... Altceva nu mai poate fi

Un simplu test de eficacitate amortizor te lămurește.......daca totuși vrei sa vezi rulmentul “axial” caută-l după cod 543258271r.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 23 Dec 2017, 15:05
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Testul a iesit bine , 96% . Nu pot sa ajung cu masina nemiscata pana pe tester ( iar in camera testerului este cald , asa ca nu pot sa o las peste noapte acolo , ca ar fi degeaba) , adica sa nu se amorseze /incalzeasca/inmuia amortizoarele. Sincer ma enerveaza la culme ce zgranganeala infundata face cand pleci de dimineata la rece ( cu atat mai mare cu cat frigul este mai intens ) si apoi la numai max 5 min de frecus o liniste totala si devine din nou My BEST CAR. Stiu am strada cu denivelari radmasa.gif aici este problema . Cautand pe niste forumuri straine ( nu la Renault ) am gasit ca sunt si masini cu renume care au aceeasi problema la rece , adica devin zdranganele la minus temp pana se incalzesc amortizoarele . La mine este prima masina care face asa ..

Merci de cod , deja sunt comandate de 4 zile ... 96 de euro bucataAttached File  flanse.pdf ( 314.19k ) Number of downloads: 111
Attached File  etrieri_fata_Talisman.pdf ( 296.04k ) Number of downloads: 112


This post has been edited by stefandinescu70: 23 Dec 2017, 16:37


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EddyAndrey
post 9 Feb 2018, 20:58
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 19 January 17




Salut,

Si eu sunt posesor de renault talisman 1.5dci.

In ultima luna am sesizat doua probleme la ea.

1. Iau maxim de volam cu frana calcata iar pe spate se aude un scartait tare. Scartaie atat de tare de zici ca se rupe ceva acolo.

2. Azi de dimineata in volan cand luam de el se auzeau niste zgomote foarte ciudate( ca si cum un rulment atinge).

Bun..am fost la reprezentanta astazi si au constatat urmatoarele:

Pt problema 2 cica era un cauciuc care atingea, nu era lubrifiat.Mi.au dat cu ulei sau ceva de genul, problema vad ca momentan s.a remediat.

Pt problema 1 cica domne placutele de frana ar fi prins un material mai dur si de acolo sunetul respetiv. Problema este ca ea scartaie si cand franez usor, mai exact sub 15km/h scartaie. Problema cu scartaitul pe loc si maxim luat de.volan nu s.a manifestat astazi.

Acum ce vreau sa va intreb, am citit de problema cu puntea spate? Este posibil sa fie aceasta problema? Vad ca mecanicosi astia nu stiu ce sa.mi spuna mai exact.

Ar fi o varianta atunci cand se manifesta sa inregistrez si sa le arat domnilor din service?

Edit:Masina are 12.500km

This post has been edited by EddyAndrey: 9 Feb 2018, 20:59


--------------------
Renault Talisman 2017 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 10 Feb 2018, 09:09
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




QUOTE(stefandinescu70 @ 23 Dec 2017, 15:05)
Testul amortizoare a iesit bine , 96% . ( edit ...la cald , adica dupa ce a fost folositata 15 min pana la tester ) .......................
*





Testul efectuat cu amortizoarele RECI , masina nemiscata pana la tester amortizoare .....

GRAV , 23 % amortizoare spate si 52 % amortizoare fata .... Rezultat , amortizoarele reci nu tin nimic iar rotile topaie pe denivelari . Verdict , amortizoare comandate NOI , fata spate , Bine ca nu am si 4C ( amortizoarele costa o avere la cei cu 4C) ... Si asta la numai 18000 km .. Numai de bine

PS. Rulmentii de sarcina din capul amortizoarelor inlocuiti prima data

This post has been edited by stefandinescu70: 10 Feb 2018, 09:20


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 10 Feb 2018, 09:58
Post #56


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Pe garantie, nu?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 10 Feb 2018, 11:39
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




De ce intrebi??? Vrei sa afli cum este la Ploiesti cu garantiile??? Iti spun eu .. cine are garantie le poate schimba pana in 18 luni si pana in 50 000km. Cine nu are garantie ..este simplu raspunsul. smile.gif Eu ii pun amortizoate RACE reglabile si ca tarie si ca inaltime .deci .. raspuns simplu cine le plateste..

This post has been edited by stefandinescu70: 10 Feb 2018, 14:25


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 10 Feb 2018, 13:20
Post #58


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Tu ai probleme la tastatura cu "?", clar...


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefandinescu70
post 10 Feb 2018, 14:28
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 815
Joined: 4 September 16




Stiam eu ca este o problema ... trebuia doar cineva sa imi spuna
. Merci . radmasa.gif Oricum forumul suporta multe . Asa ca o tastatura este nimic.


--------------------
Talisman . 2016
1.6dCI160 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 13 Feb 2018, 07:44
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Aia cu 4C poate au alte amortizoare? Mai bune? Reglabile de asemenea?
Am aproape 11k cu ea si am aceleasi zgomote ca de la 0km. Nu topaie si nu troncane nimic.

Asta ca sa nu generalizam! Plus ca am o senzatie asa ca orice amortizor rece / statut, are nevoie de cateva curse sa reintre in parametrii. Ca si motorul...pana nu se incalzeste complet, nu da maximum.

Zic si io...nu dau cu paru'

PieS...ca uitam ca suntem la probleme. Ziceam la un moment dat de trapa ca scartaie la frig cand ma sui pe o bordura de ex... am descoperit ca daca trag copertina e liniste totala. Deci probabil cand copertina e rulata si materialele reci, freaca pe acolo ceva si nu ii place. Cum oricum e frig...copertina on, scartzaiala off.

Pana acum la masina mea am avut toate problemele inchipuite si reclamate numai din cauza forumului. Ori sunt eu mai norocos ori problemele semnalate sunt cazuri izolate dar tendinta e de a generaliza.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
18 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:32
Dacia