Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare bucsi brate

ovidiu_sibiu
post 27 Nov 2010, 11:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 16 November 10




Salut, zile trecute am schimbat bucsile de la brate la megane, si desi nu am fost destul de inspirat sa fac poze, o sa descriu procedura, poate mai ajuta pe cineva.

1. Cumparat bucsile -28 Ron buc X 4
2. Gasit un garaj caldut si rugat 1 prieten sa ma ajute
3. Dat rotile jos
4. Desfacut surubul de la bara de stabilizare
5. Desfacut etrierul (am uns si bolturile cu ocazia asta)
6. Desfacut cele doua suruburi care prind pivotul pe brat.
7. Rotit pivotul la 90 de grade
8. Desfacut suruburile care tin bratul pe suportul motor
9. Scos bucsile
10. Bagat bucsile noi
11. Schimbat si bucsile de la bara stabilizatoare cu ocazia asta
12. Repetat operatiunea in ordine inversa.

Si acum detaliile importante. Din cele doua suruburi care tin bratul pe suportul de motor, la ambele brate , surubul de catre spatele masinii era intepenit. Era practic lipit de cilindrul prin care trece prin bucsa, nu intepenita piulita. piulita sa desfacut, dar cand invarteai de surub se misca doar cat permitea caucicul bucsii. pe partea dreapta, dupa ce am folosit o teava ( ca prelungitor sa poti da cu ciocanu) pusa in capatul de catre piulita al surubului (cu piulita infiletata sa nu dai direct in surub) si i-am aplicat vreo 10 ciocane sanatoase, am mai fortat cu cheia si am avut norocul sa cedeze cocleala si rugina si sa pot invartii surubul si a iesit batut afara.
Din pacate pe stanga nu am avut acelasi noroc, si cand am fortat cu cheia surubul s-a rupt caucicul din bucsa si se invartea surubul cu cilindrul interior de la bucsa cu tot. 20-30 de ciocane, batut ,tras, nimic. cred ca cauciucul ala care a ramas rupt pe acolo cam amortiza orice trimiteam noi catre el. Singura solutie care a mai ramas: flexul.
Dupa ce am rezolvat cu asta, am trecut la scos bucsile. aici, ori ai presa, ori ciocan zdravan. Merge si cu ciocanu (la scos doar.) pui bratu pe o menghina deschisa atat cat sa treaca bucsa, unu tine si unu ii da in centru si din 2-3 lovituri zdravene iasa. Mai complicat e de bagat bucsa noua. Aici ar fi bine sa ai presa. Noi am iprovizat una cu o menghina mare, o rola metalica de la distributie de ..ceva masina, care era in cota cu partea metalica a bucsii (exterioara) si un cilindru in partea cealalta pe unde sa treaca bucsa. Merge destul de bine daca gasesti astea care sa se potriveasca bine.
Bara stabilizatoare e bine sa o desfaceti din ambele capete de la inceput, ca atunci se lasa in jos si puteti lucra mai bine. Bucsile de la bara stabilizatoare le-am schimbat cu unele de la o solentza cred, care le avea prietenul meu prin garaj, si erau acelasi lucru cu ce era pe masina. Si surubul care l-am taiat era la fel cu unul de solentza.

13. Efectuat operatiunile in ordine inversa.

Scule folosite (ce-mi aduc aminte): 2 chei 13; 2 chei 18 (preferabil un criket); ciocan, bara de fier, sprei de destepenit, sprei lubrifiant, butuci pe care sa pui masina, flex, menghina, diverse piese vechi folosite pt presa improvizata, dorn, etc...

Timp efectuare operatiune... intre 3 si 6 ore depinde cate batai de cap dau suruburile. La noi a durat 7 smile.gif Dar daca ai tot ce-ti trebuie pregatit (in special improvizatiile pentru presa) nu dureaza atat.

Numa bine si sper ca va e de ajutor. Daca nu intelegeti intortocheala scrisa de mine intrbati si daca stiu raspund. bafta


--------------------
Renault Megane 2002
Renault Megane Grandtour 1.9 dci 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fuscus
post 10 Feb 2013, 21:54
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 190
Joined: 10 April 07




Care au fost simtomele ca bucsile erau gata?


--------------------
Renault Megane 1 1,9 dCi 75 kW 102 cp 2001, Break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IonutM88
post 16 Feb 2013, 23:38
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 11 January 13
From: Cluj-Napoca




pentru a usura distractia asta cu bucsile de la brate, ar mai fi varianta cumpararii de brate echipate(cu bucsi+pivot), si merge mai usor schimbatu plus ca sunt centrate bucsile in brat ceea ce ie mai greu de facut cu prese artizanale.este mai scump ceea ce sugerez eu dar zic ca merita!(din experienta) wink.gif


--------------------
Renault1(1.9 dci) Megane 2002,Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:48
Dacia