Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Albania, Calatorie in Albania

cipilicu
post 23 Feb 2009, 15:33
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 10 November 05




Pentru ca nimeni nu a scris despre un drum in Albania, sau cel putin nu am gasit eu, m-am gandit sa fiu primul.
Traseul urmat a fost: Pitesti-Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Sofia-Kuystendil-Skopje-Struga-Albania.

Drumul a fost dupa cum urmeaza:

Am plecat din Pitesti noaptea la ora 2:00, am ajuns in Giurgiu destul de repede. Atentie celor care ies de pe A1 direct pe centura Bucurestiului: pe veti intalni 3 traversari cu calea ferata din care numai una este semnalizata, asa ca atentie la gropi.
In Giurgiu am umplut ochi rezervorul de la un Petrom.
Am platit 37 de lei taxa de pod. Vamesii erau super adormiti. Imediat dupa iesirea din vama, platiti taxa de rovinieta, 7 zile=5Eur.
Am traversat Russe pe centura, iar apoi m-am aventurat in marea pustietate bulgareasca. Drumul fff liber, totusi atentie la cate un echipaj de politie mai "ascuns" in boscheti. Masinile care mai treceau din cand in cand de pe sensul opus foloseau flashurile pentru avertizare. Indicatoare berechet, nu ai cum sa te pierzi din moment ce tii minte cum se scrie Sofia in alfabetul lor. Pe autostrada din munti, pana in Sofia am prins cativa fulgi de zapada, dar numai cativa.
Apoi am intrat pe centura Sofiei care pe alocuri are chiar 3 benzi si se circula bine pe ea. Totusi exista o portiune in lucru, unde se face reducere de la 3 la 1 banda, plus ca mai exista si un semafor, dar mai mult de 20 de minute nu se sta. Am gasit si o banca la care 1Eur=1.95 leva, iar mai apoi un OMV de unde am alimentat(1 litru 95 fara plumb=1.75 leva). Am inteles ca statiile Shell au exchange.
Pentru a iesi de pe centura se face stanga la prima linie de tramvai intalnita, dar sunt si indicatoare de Skopje. Drumul apoi spre Guyscevo(vama) e din ce in ce mai liber, si recomand sa nu se intre prin Kuystendil. Cel mai bine e pe centura lui.
Am trecut de vama relativ usor, vamesul macedonean stia engleza. Imediat dupa vama, pe dreapta, e o banca, 1 eur=65 dinari, va recomand sa schimbati 10 Eur, necesari pt a plati taxele de autostrada din Macedonia, care fac un total de cam 5.5 eur(dus-intors). De restul puteti sa bagati benzina, 1litru(95 Fara plumb)=50 dinari. Despre Macedonia n-am ce zice decat ca au niste drumuri ff bune si extrem de libere. La semafor in Skopje sau Skup cum zic albanezii ne faceam maxim 3 masini la semafor. Atentie la iesirea din Skopje, nu exista indicator spre Tetovo,Tirana, mare noroc am avut cu niste print screenuri de pe Google Maps( cine le vrea sa imi spuna si le dau cu cea mai mare placere). Oricum trebuie sa faci stanga si daca treci pe langa o reprezentanta Honda parca, esti Ok. Trebuie urmat apoi drumul spre Ohrid, indicatoare de Struga nu veti gasi in nici un caz. Chiar si cele de Ohrid sunt cam rare.
Atentie pe linia dreapta ce merge de la lacul Ohrid spre Cafasan sau Qafe Thane, acolo am luat radarul in localitate (mijlocul campului) cu 101km/h. Dupa o amenintare cu o amenda de 300 de Eur, am rezolvat cu o spaga de 10 Eur.Politistul stia engleza.
Intrat apoi in Albania. Atentie, trebuie facuta o adeverinta de intrare in tara valabila 60 de zile parca si care costa 2 Eur care se platesc la iesire din Albania.
Controlul la care am fost supus a fost unul demn de o intrare in Pentagon, bagajele detaliate, masina ridicata pe elevator, in total pierdut cam 45 de minute in vama la albanezi.
Urmeaza apoi coborarea Qafe Thane si drumul pana in Berat.
In Albania benzina ff scumpa, 1 litru 95 fara plumb=121 lek, aproximativ un Eur, si am folosit numai statiile Alpet, nu stiu de ce, dar pareau mai seriosi. Atentie, noaptea, daca benzinariile au luminile stinse nu inseamna ca sunt inchise, ci n-au curent. Eu am crezut ca raman fara benzina noaptea pe "autostrada" Lushnje-Durres.
In Tirana circulatia este un "vis", de acum incolo nu am sa ma mai plang niciodata, ever, de Bucuresti. Cred ca semafoarele folosesc drept lumini de Craciun, pentru ca nimeni nu le respecta, pietonii treverseaza fara sa se uite DELOC, iar un sens giratoriu te ameteste de tot. Totusi mi-am calmat nervii provocati de trafic cu o suflaqe, un byrek si un dhall. Incredibil de bune.

Total timp Pitesti Berat 16 ore. Sunt 1140 de km, pe care i-am facut numai cu 2 pauze de masa&șușu . Consumul 85 de litri la dus, 75 de litri la intors. Logan 1.4

La intoarcere am prins zapada la granita Macedo-Bulgara, dar drumul era in conditii bune, zapada degajata si drumul presarat cu nisip. De asemenea in Bulgaria o ceata densa, dar ne grupam cate 5-6 masini, unul mai cu "cojones" in fata si se mergea chiar cu 90-100 de km/h.
Un sfat pt albanezii care intre in Macedonia: sa isi faca o asigurare medicala, cea mai ieftina, nu conteaza, pentru ca vamesul va intreba de ea.


--------------------
Dacia Logan 2008, 1.4 MPI Abs Plus - AG-069957
Să curgă benzina, să se învârtă roțile!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 23 Feb 2009, 15:36
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Super ! Chiar ca e o premiera pe-aici ! Ceva poze ?


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipilicu
post 23 Feb 2009, 15:40
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 10 November 05




Din pacate f putine, am sa incerc sa le pun cat de curand. Fiind unicul sofer nu am mai avut destul timp sa ma ocup si de acest detaliu.


--------------------
Dacia Logan 2008, 1.4 MPI Abs Plus - AG-069957
Să curgă benzina, să se învârtă roțile!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 23 Feb 2009, 15:48
Post #4


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Totusi, cu ce ne-ai putea capta atentia? Sau mai corect ar fi spus, cu ce ne-ar putea capta atentia aceasta tara?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 23 Feb 2009, 16:17
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Nu ca as fi interesat sa merg pe acolo (ca eu iau numai azimut-ul spre vest) dar ce este interesant pe acolo si ce nelinisti ai avut sa mergi pana la albanezi??

This post has been edited by s_j_teo: 23 Feb 2009, 16:17


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipilicu
post 24 Feb 2009, 09:14
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 10 November 05




Pt Driverx:

Tot ceea ce sa spune despre Albania ca este ca in jungla si ca nu exista drumuri nu este adevarat. Eu am fost acum a 3-a oara (prima data cu avionul, apoi autocar) si am recurs la varianta cu masina pentru ca este mult mai ieftin.
Iti recomand sa mergi la mare. Ai de ales: Marea Adriatica (partea centrala si de nord) sau Marea Ionica (sud). Este mult mai curat si mai liniste decat pe litoralul nostru, plus ca preturile sunt foarte mici. Cazarea (fara masa) pe 1 sapt nu trece de 200-250 Eur in apartament cu 2 camere in blocuri noi. Iar sa mananci la un restaurant albanez este o adevarata placere. Chelnerii sunt foarte respectuosi si majoritatea vorbesc o limba straina in caz ca nu te obisuiesti cu limba nativa. Felurile de mancare nu sunt ca la noi. Sunt muult mai mari si mai ieftine. De ex: am fost 4 barbati, fiecare cate o friptura IMENSA, plus 10 beri, plus 4 pachete de tigari, plus cartofi prajiti, si diferite salate nu ne-a costat mai mult de 90 Ron.
Este varianta de a merge in Grecia(litoralul arata la fel, cel putin in sud, la Saranda) dar mult mai avantajos.


--------------------
Dacia Logan 2008, 1.4 MPI Abs Plus - AG-069957
Să curgă benzina, să se învârtă roțile!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 24 Feb 2009, 10:41
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




totusi, este considerata tara cu risc mare. de ce? etsi in siguranta, masinile se fura,? Acum ceva timp Albania si Moldova erau raiul masinilor furate din vest.

This post has been edited by dumid: 24 Feb 2009, 10:41


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 24 Feb 2009, 10:43
Post #8


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




smile.gif si pe mine ma tenteaza sa merg:)
la Vlores am auzit ca este frumos;)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 24 Feb 2009, 11:13
Post #9


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Daca este cam ca si Grecia cel putin in sud, pentru ce dracu sa ma risc sa merg acolo? Sau masina? Daca nu mergi in varf de sezon cu banii aia poti merge in Turcia la all inclusive. Nu apartament. E drept ca Grecia ar iesi mai scump. De fapt de aceea primul meu sejur in afara tarii a fost Turcia si nu Grecia.

Noah, fiecare cu sistemul lui de valori. Dar sa te calicesti la vreo 100-150E pentru siguranta ta si a masinii tale, mie mi se pare o tampenie. Iar in 2008-2009 argumente de genu "mai avantajos decat litoralul romanesc" nu isi mai au rostul. E varza murata litoralul romanesc. De mult timp. Ce sa inteleg din asta? Ca orice ce e peste litoralul romanesc e bun?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1983
post 24 Feb 2009, 11:50
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.578
Joined: 3 July 06
From: Bucuresti-Rahova




QUOTE(dumid @ 24 Feb 2009, 10:41)
..Albania si Moldova erau raiul MASINILOR furate din vest...
*


putin editat:) uite cum ti-ai raspuns singur!

si omul a pus o experienta... gata hai toti la gatul lui... de ce nu te-ai dus in grecia, japonia,miserupia etc... a detaliat bine traseul si diverse intamplari de pe drum. poate cineva are chef sa se duca. si unii mai zic de altii pe aici ca sunt incuiati.


--------------------
Renault Megane1- -Sisteme electronice de securitate
"Pe zi ce trece, prostii fac progrese, devin si mai prosti!" C. Vadim Tudor
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 24 Feb 2009, 11:58
Post #11


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Nu am sarit la gatul lui. Eu foarte serios am intrebat ce am intrebat in primul meu post din acest topic. Vroiam sa stiu ce l-a atras. Putea sa fie interes de business, rude, concediu, etc. Am vazut ca e vorba de concediu, dumid a punctat bine la capitolul siguranta si incercam sa pun in discutie care e realul avantaj aici. Ca eu nu il vad. Si poate ne lumineaza colegul nostru.

Si lasa dumele alea cu incuiatii. Daca ne zicea ca merge acolo pentru ca acolo ii place, nu aveam ce face si trebuia sa ii respect alegerea, pentru ca pur si simplu este una subiectiva si e prea putin de discutat. Dar nu s-a punctat pe asta ci pe altceva. Ratiuni financiare...

This post has been edited by driverx: 24 Feb 2009, 12:08


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 24 Feb 2009, 11:59
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Da am gresit un pic exprimarea. Moldova este inca, Albania?
Nu vad cu ce am sarit, am pus doar o intrebare.


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 24 Feb 2009, 12:05
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




Pai... colegu' a mers singur cu o masina, e cam dubios din moment ce l-au controlat vamesii, Albania e raiul masinilor furate - e clar de ce a mers biggrin.gif
Dupa ce a vandut masina, a mers si a chefuit cu 4 barbati, de 90 RON biggrin.gif biggrin.gif

LE: Altfel ar fi mers clar in Turcia, dupa cum s-a argumentat mai sus. radmasa.gif

This post has been edited by testike: 24 Feb 2009, 12:09


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DrK
post 24 Feb 2009, 12:09
Post #14


Lapins Creed Assassin


Group: Members
Posts: 2.132
Joined: 5 January 07
From: From: From:




Hihi. As vorbi cu niste prieteni albanezi sa le fac si eu o vizita. Totusi imi aduc aminte ca acum 2 ani cand m`au invitat la ei au spus sa vin cu autocarul ca nu are rost sa risc drumul cu masina.. Poate ma chemau intr-o zona mai periculoasa smile.gif
Avand in vedere ca multi albanezi "afaceristi" sunt plecati in bulgaria si italia, tara lor natala ar putea fi destul de sigura biggrin.gif
Care sunt tarile in care CASCO nu asigura furtul total? Stiam ca Albania e una dintre ele.


--------------------
Sedan Negru 2015
Bunul simt nu creste in pom.
Veni Vidi Discepto Exsecror Cesso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipilicu
post 24 Feb 2009, 13:03
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 10 November 05




Am inceput topicul pentru ca nimeni nu a relatat despre o calatorie in Albania. Eu am incercat sa dau cat mai multe detalii despre drum in primul post.

Ok, ca sa va raspund, deplasarile au fost de placere, in vizita la prietena mea, iar daca marea era aprope am zis sa incerc. Am ramas foarte multumit. Cat despre cei 4 barbati "dubiosi", acestia erau rudele prietenei mele.

In Albania Casco de la Asirom nu acopera furtul, dar acopera total daunele in caz de avarie.

Si nu am mers singur, doar am spus ca am fost unicul sofer si mergand cu un Logan, ce naiba sa vand de el?

Pentru Ydaniel, Vlora e superb, poti incerca la Summer Depo, dar pentru priveliste superba iti recomand sa mergi mai bine in Saranda.

This post has been edited by cipilicu: 24 Feb 2009, 13:07


--------------------
Dacia Logan 2008, 1.4 MPI Abs Plus - AG-069957
Să curgă benzina, să se învârtă roțile!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 24 Feb 2009, 13:18
Post #16


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




ma voi duce si eu rolleyes.gif se fura barci pe acolo? wub.gif icon_mrgreen.gif


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipilicu
post 24 Feb 2009, 13:21
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 10 November 05




Barci? Nu stiu, probabil rata de furt pt barci o fi asemanatoare cu cea din restul Europei.
Revenind, nu e jungla acolo, nu am vazut in timpul adunat acolo sa se fure ceva.


--------------------
Dacia Logan 2008, 1.4 MPI Abs Plus - AG-069957
Să curgă benzina, să se învârtă roțile!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanetz
post 4 Jun 2009, 23:34
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 24 May 09




se fura peste tot.de ce ar fi albania prima din punctul asta de vedere? am fost de vreo 5 ori acolo si nu mi s-a intamplat nimic rau.este o tara mica unde poti vedea multe chiar foarte multe smile.gif


--------------------
dacia berlina 1310 - mm-02-ssf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
testike
post 22 Aug 2014, 10:46
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.452
Joined: 18 March 05
From: Cluj




A mai fost cineva prin Albania in ultima vreme?
Stie cineva daca e sigur de traversat cu masina din Muntenegru in Grecia, si drumurile sunt acceptabile?
LE:
Cu siguranta nu par sa fie probleme, din ce am gasit pe alte site-uri: http://amfostacolo.ro/albania-pareri,59/dr...anta__42323.htm

Inca nu m-am lamurit cu starea drumurilor...

This post has been edited by testike: 23 Aug 2014, 07:37


--------------------
Mazda 3 2018 Prestige 2009 1.5 DCI 85CP Ambition 2004 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 24 Aug 2014, 14:26
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Am fost eu prin Albania acum 2 saptamani, venind de la Ulcinj, Muntenegru, catre Tirana, si apoi am iesit din tara pe la Ohrid. Am fost cu autocarul, nu cu masina, si bine am facut.

Impresia generala despre Albania e ca e o tara cam ... de kkt, asa...

In Tirana nu prea ai ce sa vezi, o piata mare comunista cu iarba verde si cu statuia marelui Skandenberg in centru, cateva cladiri din anii 30 construite in stil italian, iar de aici pleaca drumuri catre toate regiunile tarii. Traficul este un haos, se claxoneaza mai des decat se semnalizeaza, ca pieton, daca vrei sa traversezi pe verde, trebuie sa ai grija ca nu iti acorda nimeni prioritate decat daca nu poate trece de tine, daca grabesti pasul, soferii se uita la tine stil "ce p... mea te bagi" (repet, asta pe verde), altfel semafoarele rosii sunt respectate.
Drumul Skadar-Tirana este cand drum cu 2 benzi, cand autostrada, cand se ingusteaza din nou la 2 benzi, mai vezi si diverse tartarete transformate din motociclete in vehicule de transport marfa, eventual vreun calaret pe autostrada (!!!), sau vezi linie continua, vine unu' de pe contrasens si vireaza fix in fata ta la stanga, politia mai incolo, dar, daca nu s-a intamplat nimic, nu-i problema.
Drumurile in general sunt decente, usor mai nasoale ca la noi, nu prea am vazut gropi, dar nici asfaltul nu e de cea mai buna calitate. Mai au si ceva tunele, incearca sa-si faca o retea de autostrazi, dar dupa cum construiesc, iti pui mainile in cap.

Pe drumul spre Skopje (atentie, la ei se scrie SKUP !), am mai vazut si spalatorii auto improvizate, adica aveau o sursa de apa de undeva, o baraca, un furtun orientat intr-o parte si o galeata cu cele necesara in apropiere. Interior-exterior, sefu'?

De la bancomate poti scoate atat leka cat si euro si ca si la noi, au banci si farmacii la orice colt de strada (mai multe decat cosuri de gunoi). Preturile per total sunt mai mici ca la noi.

La 2 pasi in spatele centrului, dai peste o tiganie in cea mai pura forma, stil targul Vitan: tigari de vanzare pe strada, magazine cu mobila proasta, magazine cu masini de spalat SH, vanzatori ce isi pun patura pe bordura si insira pantofi, fiare de calcat, mixere si alte gunoaie.

Alta faza interesanta e ca nu au autogara (de gara n-am mai intrebat, nu ma tenta sa merg cu vreun tren stil Bucuresti-Oltenita in vremurile lui bune). Autocarul te lasa la limita centrului si de acolo te descurci. Noroc ca e mic orasul si ajungi si pe jos.
Unde am stat, ca sa merg mai departe spre Skopje, mi s-a explicat asa, pe o harta: mergi pana la maternitatea de aici, vis-a-vis e o agentie de turism, Pollogu ii zice, intri acolo si urci la etajul 2, cumperi biletul, dupa care cobori si astepti autocarul de ora 9. Asa a si fost.

Per total, nu recomand nimanui sa mearga in concediu in Albania, intrucat, comparativ cu tarile din jur, aici intalnesti o Romanie mult mai imbecilizata. Eu am fost odata, am vazut cum e, e interesant ca experienta, am vazut ca se poate si mai rau, dar a doua oara nu ma mai duc de placere.
Daca in Serbia, Bosnia, Muntenegru, Croatia, etc, poate ca nu sunt toti avuti si n-au totul perfect, au insa niste peisaje ce iti taie respiratia si sunt oameni de toata lauda, in Albania nu prea le-am gasit ceva bun comparativ cu vecinii lor.

This post has been edited by Laurentziu83: 24 Aug 2014, 14:31


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 24 Aug 2014, 16:22
Post #21


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Apă caldă au?


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 24 Aug 2014, 16:41
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Nu stiu, unde am stat eu aveau boiler.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 24 Aug 2014, 16:53
Post #23


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(Laurentziu83 @ 24 Aug 2014, 15:26)
Per total, nu recomand nimanui sa mearga in concediu in Albania
*


Dar ție ce-ți veni? nedumerire.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 24 Aug 2014, 16:59
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Am facut un circuit prin vestul Balcanilor (Serbia, Croatia, Slovenia, Bosnia, Muntenegru, Macedonia, Kosovo si Bulgaria) si am zis sa trec si prin Albania, daca tot era in zona.

Albania face nota discordanta fata de restul.

Pun si cateva poze. N-am apucat sa pozez calaretul pe autostrada, asta e.
Vehicul de transport marfa
IMG_8807.jpg ( Size: 407.13k ) Number of downloads: 743

Piata centrala din Tirana
IMG_8813.jpg ( Size: 233.06k ) Number of downloads: 783

De prin centru
IMG_8818.jpg ( Size: 250.17k ) Number of downloads: 773

Sala de expozitii in forma de piramida (a se observa cum au fost "reparate" geamurile)
IMG_8835.jpg ( Size: 267.28k ) Number of downloads: 788

Piata centrala, noaptea
IMG_8838.jpg ( Size: 238.53k ) Number of downloads: 765

Din DN se face autostrada, mergi cativa kilometri, autostrada se transforma iar in DN, etc
IMG_8867.jpg ( Size: 245.32k ) Number of downloads: 218

Lantul de benzinarii din Albania smile.gif
IMG_8868.jpg ( Size: 272.84k ) Number of downloads: 231

Blocuri de locuinte la Elbasan
IMG_8873.jpg ( Size: 359.94k ) Number of downloads: 240

Spalatorie auto
IMG_8880.jpg ( Size: 395.57k ) Number of downloads: 250


This post has been edited by Laurentziu83: 24 Aug 2014, 17:14


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 24 Aug 2014, 21:28
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Imagini din astea poti gasi si la noi fara mare efort. Depinde de impresia pe care vrei sa o accentuezi rolleyes.gif
Nu zic ca Albania o fi prima destinatie la care sa te gandesti, dar cred ca tu exagerezi un pic cand spui ca nu ai ce vedea acolo comparativ cu vecinii.
Ia poftiti 04.gif
76938745.jpg

This post has been edited by Dan73: 24 Aug 2014, 21:47


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 24 Aug 2014, 22:18
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Daca e sa o luam asa, si drumul Zagreb-Ljubljana e superb, Bania Luka-Sarajevo prin zona Jajce, Sarajevo-Mostar pe valea Neretvei prin defileul Iablanica, coasta dalmata (eu am vazut-o doar de la Dubrovnik pana la Ulcinj) sunt superbe, dupa ce vazusem toate astea, nu m-a mai dat pe spate Albania cu nimic.

Mie mi-a lasat o impresie proasta Albania nu din cauza peisajului, ca are si zone frumoase, cat a oamenilor, am avut o senzatie de "deja vu" cand am vazut tigania de acolo si cum se conduce. Kosovo de care se fereste toata lumea, mi s-a parut de 1000 de ori mai avansat si mai civilizat.

This post has been edited by Laurentziu83: 24 Aug 2014, 22:21


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 21 May 2015, 15:26
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.579
Joined: 18 September 05
From: Internet




Cine poate da detalii despre drumul Skopje - Tirana?
A mai fost cineva la Durres la plaja?


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 21 May 2015, 20:57
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Skopje-Tirana l-am facut in sens invers cu autocarul in vara trecuta.

Sa ai grija ca sunt ceva probleme pe la Skopje si la granita cu Kosovo, chiar si vara trecuta, inainte sa ajung eu acolo, se pare ca fusesera ceva revolte. Altfel eu n-am avut probleme.

Daca imi aduc bine aminte, de la Skopje la Gostivar ai autostrada cu taxa, la care platesti din cand in cand (ca la francezi), parca mergea si cu euro. Taxa stiu ca era modica, ceva gen 0.5-1 euro.
De la Gostivar intri pe drum national. Cat de bun e asfaltul nu pot sa apreciez, din autocar parea ok. Drumul trece apoi pe langa lacul Ohrid unde merita sa faci o oprire.

La granita stiu ca stai destul de mult, eu am stat vreo 3 ore pentru ca erau nustiuce probleme, dar poate ai noroc si treci repede.

Idem, si in Albania mi s-au parut ok drumurile, recomand insa prudenta maxima in trafic din motivele expuse de mine mai sus.

Plaja la Durres stiu ca faceau cativa dintre cei care stateau in acelasi hostel cu mine si ziceau ca e ok, insa nu i-am intrebat mai multe.

This post has been edited by Laurentziu83: 21 May 2015, 21:00


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 5 Dec 2017, 23:05
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




In vara am traversat Albania de la nord la sud, intrand dinspre Ulcinj si iesind apoi pe la Igoumenitsa, in Grecia.
Soselele albaneze sunt fara vreo taxa sau vigneta, nu trebuie sa va ingrijorati in acest sens. Drumurile sunt bune (nu foarte, insa), fara capcane. Doar pe un drum judetean de legatura intre sate am dat de gropi, dar se puteau ocoli si nu puneau probleme speciale. Politie n-am vazut pe drumuri, dar nici n-am fortat nota. Regula "tine-te dupa localnici" functioneaza si aici. N-a fost cazul, dar probabil daca va opreste politia pentru viteza sau cine stie ce alte mizerii, se rezolva cu 5-10 euro impaturiti in talon. Nu uitati ca albanezii sunt foarte asemanatori la comportament cu romanii.
Benzina e mai scumpa decat la noi, am platit cam 5.7 lei/litrul de benzina, cand la noi e cu 1 leu mai ieftina. In plus, daca obisnuiti sa platiti cu cardul, intrebati intai la benzinarie daca au POS. La benzinariile Kastrati, (reteaua lor nationala, dese ca Petrom-ul), cel putin unde am intrebat eu, nu aveau. Am oprit la o benzinarie Eurodrin la sud de Durres unde am putut plati cu cardul, insa tipul de la pompa parea destul de stangaci in a folosi POS-ul, asadar atentie mare, sa nu va ia suma gresita, mai ales ca POS-ul nu e langa pompa, ci intr-o ghereta si trebuie sa tineti minte suma de plata.
Fiind o tara non-UE, tarifele de roaming sunt destul de piperate, insa pentru acces internet puteti sa va cumparati un sim local, la cca 10 lei; este util si daca aveti vreo rezervare undeva si nu gasiti cazarea.

Mai fusesem aici in urma cu 3 ani, cu autocarul, de data asta am fost cu masina.
Intrarea in tara a fost destul de greoaie, cu multe masini si cu ceva asteptat. Estimez cam 1.5 ore. Dar nu ne-a cautat nimeni la bagaje, doar la acte si drum bun.
Stiind dinainte ca soferii albanezi sunt cam ciudati, am mers lejer si precaut, respectand limitele de viteza. Ma rog, am mers in ritmul traficului, dupa localnici. La Tirana am gasit parcare chiar in centru, la subsolul unui Mall recent construit, Toptani parca. Am preferat aceasta varianta dupa ce platisem o amenda de parcare in Croatia, dar nici nu voiam sa ma incurc cu parcangii. N-a fost foarte scump, cativa lei ora.
Tirana pare sa arate ceva mai civilizat fata de acum 3 ani, per total mi-a lasat o impresie buna. Soferii tot mai au obiceiul sa nu opreasca la semafor la linia alba, ci chiar pe trecere. N-aveam prea mari asteptari din partea lor, plus ca eram obisnuit cu Bucurestiul.
Altfel, magazine de boarfe ca pe la noi, pacanele, farmacii, sedii de banci, etc. Am gasit si o piata de legume de unde am luat legume mai ieftin ca la noi, dar altfel in magazine preturile nu erau mai mici. Intr-un loc am gasit si sticksuri romanesti.
Orasul in sine nu are nimic deosebit de vazut, dar e o experienta. Nici nu e mare, ajunge o dupa-amiaza sa-l vezi.
Pentru aprovizionare, recomand supermarket-urile Conad (in stilul Mega Image), o retea italiana prezenta in marile orase. Puteti plati cu cardul.

Am plecat apoi catre un camping pe malul marii, aflat la sud de Durres, luand-o astfel pe autostrada catre Durres, dupa care am virat stanga. Am mai mers asa pe autostrada, am lasat in urma cartiere de blocuri nelocuite, sau locuite partial (judecand dupa prezenta sau absenta geamurilor de la ferestre), dupa care igo ne-a bagat pe un drum judetean, cu gropi, exact ca in Romania. Am ajuns la un camping in apropiere de Kavaje, linistit si foarte bine evaluat de catre turistii vest-europeni. Am ramas aici 2 nopti, la plaja. Spre deosebire de litoralul croat, aici plaja e nisipoasa iar apa putin adanca, pretandu-se familiilor cu copii. Insa nu e cea mai curata, mai departe gasesti bidoane, pet-uri, vaci ce mai intra in apa sa se racoreasca, etc. Langa camping era si o pensiune de 4 stele la a carei terasa am mancat diverse specialitati pescaresti, asezonate cu bruschete din partea casei si o portie de inghetata, tot din partea casei. A fost undeva la 90 de lei in banii nostri, in Ro am fi platit probabil mult mai mult.

Am plecat apoi mai departe catre sud. Autostrada albaneza insa, e construita cam ciudat; are benzi, are separatoare, insa la fiecare cativa kilometri, are sensuri giratorii. Aiurea, dar asta e. Iar cand vedeti un pod si limita de 20 km/h, sa franati cat puteti, altfel va lasati rotile pe acolo. Podurile de pe A2 sunt nimic fata de cele de pe autostrada albaneza.
Am iesit ulterior de pe autostrada, continuandu-ne drumul catre sud. La radio se prind bine posturile italiene, ca info. Apropiindu-ne de Sarande, am intrat in munti, pe niste serpentine abrupte de eram subturat in treapta a 2a. Dupa urcare insa, am ajuns in varf, unde am admirat Adriatica in toata splendoarea ei. Dupa Jadranska Magistralna prin Croatia si Muntenegru, Adriatica ne-a mai pregatit o supriza. Merita sa ajungeti acolo, peisajul este superb. Am ajuns apoi la Sarande, vestita statiune albaneza, unde am stat putin. Insa nu m-a impresionat cine stie ce, era destul de inghesuita. Am plecat apoi mai departe pe coasta, unde am mai prins portiuni de drum cu peisaje ce iti taiau rasuflarea. Insa pe aici incepeau sate in stil grecesc, iar drumul era destul de ingust, uneori nepermitand trecerea decat a unei singure masini odata. Aveam sa iesim din Albania in aceeasi seara, pe un drum destul de pustiu.

In poze, mall-ul din Tirana, cateva poze din oras, plaja albaneza, drumul din munti in sud si Sarande-ul.
2017_06_08_15.16.52.jpg ( Size: 336.44k ) Number of downloads: 131
2017_06_08_15.14.03.jpg ( Size: 376.31k ) Number of downloads: 114
2017_06_08_15.38.11.jpg ( Size: 277.23k ) Number of downloads: 117
2017_06_08_17.34.46.jpg ( Size: 514.16k ) Number of downloads: 112
2017_06_08_17.38.54.jpg ( Size: 349.34k ) Number of downloads: 110
2017_06_09_09.48.25.jpg ( Size: 357.2k ) Number of downloads: 98
2017_06_10_15.41.28.jpg ( Size: 353.07k ) Number of downloads: 99
2017_06_12_18.22.23.jpg ( Size: 383.62k ) Number of downloads: 101


Attached thumbnail(s)
2017_06_10_17.57.35.jpg ( Size: 308.78k ) Number of downloads: 106


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 21 Dec 2017, 10:18
Post #30


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




Frumos!
ASta vara am fost si eu intr-o mica excursie cu Aro 10 in Albania.
Bucuresti-Sofia-Skopje-Ohrid-Elbasan-Vlore-Sarande-Vlore-Ohrid-Sofia-Bucuresti.


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 01:30
Dacia