Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Masina trage stanga la accelerare, posibile cauze

satto
post 31 Jul 2019, 17:16
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 13 March 12




Salut,
De vro luna ma confrunt cu o problema tehnica cel putin ciudata:
Cand accelerez (mai puternic) masina trage stranga si daca iau piciorul de pe acceleratie,"sare la loc".
La drum inti s si acceleratie constanta merge normal dar tot ce inseamna acceleratie mai tare,se duce in stanga.
Nu am nici un joc in volan sau alte probleme la directie.
Am fost la un service si mi-au spus ca este caseta de directie.coloana de directie cica e ok.
Voi ati m-ai auzit/vazut problema asta?


--------------------
RENAULT LAGUNA III 2.0 dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius Ionut
post 31 Jul 2019, 20:25
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 5 February 18




Mai degraba o bucsa la brat rupta. Nu prea are logica se spun ei dar cine stie.


--------------------
Renault Laguna III 2014 2.0dci 96kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
satto
post 1 Aug 2019, 06:17
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 13 March 12




QUOTE(Marius Ionut @ 31 Jul 2019, 20:25)
Mai degraba o bucsa la brat rupta. Nu prea are logica se spun ei  dar cine stie.
*


Mentionez ca intre timp am schimbat amortizoarele fata si bieleltele antiruliu si au verificat si acolo daca ar fi altceva. problema persista


--------------------
RENAULT LAGUNA III 2.0 dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shtrumphy83
post 1 Aug 2019, 22:29
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 118
Joined: 28 September 10




La cauciucuri te-ai uitat, presiunea in roti este ok?


--------------------
renault laguna 3, 1.5dci 110 HP 2011
live to ride
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
satto
post 2 Aug 2019, 07:04
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 13 March 12




QUOTE(shtrumphy83 @ 1 Aug 2019, 22:29)
La cauciucuri te-ai uitat, presiunea in roti este ok?
*


Da.am verificat si la vulcanizare si la service. Cauciucurile sunt noi cumparate in martie si nu au semne de uzura neobisnuita.


--------------------
RENAULT LAGUNA III 2.0 dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 2 Aug 2019, 08:18
Post #6


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




La Laguna II au fost bucsele basculelor slabe cand tragea intr-o parte. Ai luat vreo groapa?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megan2
post 2 Aug 2019, 11:48
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 225
Joined: 10 September 17




Am avut fix aceeasi problema la megane 2 2008 si problema era de la bucsa din spate a basculei stanga fata.
Problema mare a fost ca toti "mecanicii" carora le-am spus de problema au dovedit ca habar nu au meserie si imi puneau alt diagnostic decat era, exact ca la tine.
Nu mai duc masina in service de 8 ani de cand am luat teapa cu franele "un pic blocate" care imi incingeau anvelopele, si imi scurgeau vaselina din rulmenti, iar la "service" ridicau pe elevator ,scoteau , spalau, gresau si degeaba....tot asa era.Bineinteles ca eu plateam de fiecare data plus piese noi si de fiecare data unul injura pe cel dinainte ca nu a facut nu-sh ce bine.

1.Cauta un prieten care se pricepe sa isi repare el masina singur(sigur stie mai mult decat multi sanki mecanici).
2.Invata si incearca sa o diagnostichezi singur.Acolo este problema majora...la cultura.Nu sunt profesionisti in nimic.
Sunt aici foarte multi colegi care nu au treaba cu mecanica si care sunt mai culti si mai indemanatici decat mecanicii din sanki service.

Eu am confectionat scule si prese ca sa pot repara si inlocui profilactic componente deoarece nu mai cred de mult in service.


This post has been edited by megan2: 2 Aug 2019, 11:50


--------------------
renault megane 2008
https://www.youtube.com/watch?v=E_kMznwmyT8
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 2 Aug 2019, 12:48
Post #8


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




ai schimbat vreo planetara recent?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
satto
post 2 Aug 2019, 15:25
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 13 March 12




QUOTE(megan2 @ 2 Aug 2019, 11:48)
Am avut fix aceeasi problema la megane 2 2008  si problema era de la bucsa din spate a basculei stanga fata.
Problema mare a fost ca toti "mecanicii" carora le-am spus de problema au dovedit ca habar nu au meserie si imi puneau alt diagnostic decat era, exact ca la tine.
Nu mai duc masina in service de 8 ani de cand am luat teapa cu franele "un pic blocate" care imi incingeau anvelopele, si imi scurgeau vaselina din rulmenti, iar la "service" ridicau pe elevator ,scoteau , spalau, gresau si degeaba....tot asa era.Bineinteles ca eu plateam de fiecare data plus piese noi si de fiecare data unul injura pe cel dinainte ca nu a facut nu-sh ce bine.

1.Cauta un prieten care se pricepe sa isi repare el masina singur(sigur stie mai mult decat multi sanki mecanici).
2.Invata si incearca sa o diagnostichezi singur.Acolo este problema majora...la cultura.Nu sunt profesionisti in nimic.
Sunt aici foarte multi colegi care nu au treaba cu mecanica si care sunt mai culti si mai indemanatici decat mecanicii din sanki service.

Eu am confectionat scule si prese ca sa pot repara si inlocui profilactic componente deoarece nu mai cred de mult in service.
*


Partea proasta e ca nu am nici un prieten care sa se priceapa la reparatii auto.
Partea buna e ca o sa ma duc la alt service pentri o diagnosticare si le spun sa se uite si la ce ai zis tu.Poate vad ceva ei.
Cand am intrebat de ce ar fi caseta de directie daca la viteza de coraziera nu are nimic si nici in mod norma nici un joc, mi-a spus ca atunci cand accelerez se mareste presiunea in caseta si sa nu fie vro bucsa care scapa (nu tin minte exact daca a zis bucsa).

2 Aug 2019, 15:26:
QUOTE(einstein1984 @ 2 Aug 2019, 12:48)
ai schimbat vreo planetara recent?
*


Nu am schimbat decat ce am zis in primul post. Dar problema a aparut cam cu 2-3 sapt inainte sa schimb ceva.

This post has been edited by satto: 2 Aug 2019, 15:26


--------------------
RENAULT LAGUNA III 2.0 dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sm0wky
post 16 Aug 2019, 20:15
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 10 May 17




Și eu ma confrunt cu aceeași problema la o accelerare mai apăsată mașina trage dreapta iar când iau piciorul după acceleratie revine. Am observat și ca atunci când întru într-o curbă mai strânsă de când am problema asta întra și esp ceea ce nu a întrat pana acum și merg sportiv cu ea. O laguna 3 din 2011 2.0 versiunea cu 173 cp. E ca și cum mașina at încerca să întărească în momentul acela coloana de direcție și nu reușește dar muta direcția stânga dreapta. Cel puțin la tempomat te căci pe tine de frica la 130 km/h. Parca nici nu mai are stabilitate pe asfalt. Menționez ca am schimbat tot ce înseamnă articulații pe fata de la amortizoare la capete de bara brate etc. Nu știu ce sa ii mai fac.
Cineva a găsit soluție la treaba asta e ceva din calculator?
Am avut meganul din semnătura care la 170 km/h nu aveai nici o frica cu ea.....
Nu am luat gropi cu ea nimic am observat treaba asta odată pe autostrada pe la 140 km/h acum și la 50 când plec apăsat într-o depășire se joaca cu mine stânga dreapta. Mia mâncat sufletul wink.gif

This post has been edited by Sm0wky: 16 Aug 2019, 20:19


--------------------
Renault Megane 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florinut
post 18 Aug 2019, 10:25
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 17 March 07




Am avut o chestie similara: la franare tragea stanga puternic. M-am dus in service, au desfacut, s-au uitat, nu au gasit nimic, au pus la loc. Proba din nou, tragea la fel.
Nu a mai facut dupa ce am schimbat rotile din fata intre ele.


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 2011 Black Edition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sm0wky
post 18 Aug 2019, 15:25
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 10 May 17




O sa încerc și treaba asta. Chestia e ca nu trage continuu în momentul accelerării volanul se mișcă sa zic singur dacă nu am mana pe el cam 5 grade în treapta iar la decelerare stânga sau revine la starea inițială. Dacă îl țin strâns adică sunt într-o curbă jumate de curbă am fost pe decelerare sau frână și în adoua jumătate de curbă trebuie sa accelerez sa ies din curba ținând strâns de volan ideea e ca compensarea asta de 5 grade se duce în roti iar dacă întru mai tare mașina sesizează și îmi baga și esp ca nu mai e stabilă.


--------------------
Renault Megane 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 18 Aug 2019, 22:50
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Mie imi cam suna a problema de diferential daca iti face chestia asta la accelerare. Daca accelerezi usor face la fel? Sau doar cand accelerezi normal spre tare? Scoate si vreun zgomot anormal?

This post has been edited by BigDaddyAdy: 18 Aug 2019, 22:54


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sm0wky
post 19 Aug 2019, 07:39
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 10 May 17




Nu doar la accelerare normal spre tare. Nici un zgomot nimic. E ca și cum ceva încerca să compenseze presupun ca în acceleratie volanul trebuie sa se întărească și fix atunci îl mișcă. Problema e ca cu cât creste viteza cu atât nu poți sa te bazezi pe ea. De exemplu pe autostrada ești pe tempomat între un tir și parapete și autostrada umpic spre curbă cam te rogi la toți sfinții începi sa dai în frână (pentru ca la tempomat aceleraza și deceleraza singura poate și de 4 la trecerea pe lângă un tir imaginează-ți asta cum volanul meu face stânga dreapta singur de nebun) . A da pe decelerate merge inpecabil.

This post has been edited by Sm0wky: 19 Aug 2019, 07:42


--------------------
Renault Megane 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 19 Aug 2019, 08:28
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Eu zic ca ai vreo busa de brat dusa sau brat nestrans corect....la o reprezentanta sau la un meserias cu experienta se vede usor asa ceva


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sm0wky
post 19 Aug 2019, 08:50
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 10 May 17




Asa mult sa facă diferența o bucsa? După ce am schimbat tot la articulații nu am avut probleme. Treaba a apărut odată din senin. Sa se fi slăbit ceva? Sa fie bucsele la bara stabilizatoare cele de sub motor?

19 Aug 2019, 08:52:
Sau sa fie problema de caseta am mai citit pe forum ca după ce se face geometria sau când se umbla pe la articulații care are legătură pe direcție se face nu știu ce resetare din tester ca și cum îl resetez pe 0. Ati auzit de asa ceva? E posibil?

This post has been edited by Sm0wky: 19 Aug 2019, 08:52


--------------------
Renault Megane 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mugur_mugurel
post 20 Aug 2019, 07:58
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 389
Joined: 20 December 11




Buna ziua colegi,

Problema aceasta o am si eu dar dupa ce schimb basculele( se rup bucsile) este ok, dar cam dupa 15000/ 20000 km face iar. Dupa ce schimb basculele fac si geometria care iese ok. Si mai am o problema, dupa ce plec de la geometrie volanul este stramb cu cateva grade la stanga, daca in linie dreapta iau mana de pe volan(in accleratie sau pe liber) se duce pe centru volanul si masina usor in dreapta, daca plec de pe loc usor sau sunt in mers cu viteza mica pe liber, volanul se duce in dreapta cam cu 15-20 grade, daca tin volanul in dreapta ramane tot asa ramane cam la 15-20 grade, daca tin volanul in stanga se duce tot in dreapta cam la 15-20 grade in rest raspunde bine caseta la viraje si la revenirea volanului. Am fost din nou la cei de la geometrie si au incercat tot: sa repozitioneze cadrul motor, sa slabeasca suruburile de la amortiozoare, sa schimbe rotile si la nimeni nu am reusit. Unii zic ca e de la caseta( supapele din interior), altii de la bucsile cadrului dar mie imi iese bine geometria si face asa si fara sa accelerez( ma gandesc logic sa faca doar la acceleratie cand sunt fortate bucsile de la cadru). Tin sa precizez ca am schimbat si tot ansamblul de amortizare fata deoarece amortizoarele erau cam varza si arcurile rupte. Nu stiu de ce sa ma apuc, de bucsile cadrului sau de caseta? Pe spate e o abatere mica de la valorile normale dar toti la care am fost au spus ca este prea mica abaterea ca sa faca figuri.Voi pune si o poza cu ultima geometrie facuta.


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0 150 cp fara dpf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florinut
post 22 Aug 2019, 21:15
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 17 March 07




Am mai zis si o repet. Inainte de a demonta piese si a da bani pe bracaje si alte chestii, schimbati intre ele rotile din fata.


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 2011 Black Edition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mugur_mugurel
post 23 Aug 2019, 07:57
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 389
Joined: 20 December 11




Am spus ca au fost schimbate rotile.


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0 150 cp fara dpf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 26 Aug 2019, 10:50
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Aceeasi problema am avut-o si eu, s-a rezolvat cu schimbarea ambelor brate/complet, nu separat bucse.
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=314...dpost&p=4816839

Chiar daca bucsele nu erau rupte si bratele erau TRW cu ~40.000Km, pe o parte s-au "inmuiat" bucsele si modifica geometria in sarcina, rezultand schimbarea directiei si mai rau, instabilitate in curbe !

This post has been edited by radunre: 26 Aug 2019, 10:54


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mugur_mugurel
post 26 Aug 2019, 11:07
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 389
Joined: 20 December 11




Cum am mai spus, am schimbat si basculele cu totul. La mine TRW au cedat iar bucsile pline din fata cam dupa 15.000 km.


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0 150 cp fara dpf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sm0wky
post 12 Sep 2019, 15:07
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 10 May 17




Da am ajuns și eu într-un final la serus materialul de cauciuc prost exact cum a spus și colegul și în sarcina își modifica geometria o grămadă de bani. Bine au ținut și trw fix 7000 de km. Având în vedere ca cele vechi originale chiar dacă erau crăpate și rupte nu aveai treaba asta.


--------------------
Renault Megane 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 15 Sep 2019, 11:55
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.113
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Poate e vorba de torque steer......


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 15 Sep 2019, 19:36
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Am discutat recent cu cineva care are un clio 4 si care a avut aceeasi problema cu trasul intr-o parte.
Problema era de la bucsile mari de la bascule. Dupa ce le-a schimbat, nu a mai tras deloc...vreo 6 luni. Dupa o noua constatare, fix aceleasi bucsi terminate.


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
satto
post 5 Nov 2019, 14:27
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 13 March 12




QUOTE(Sm0wky @ 16 Aug 2019, 20:15)
Și eu ma confrunt cu aceeași problema la o accelerare mai apăsată mașina trage dreapta iar când iau piciorul după acceleratie revine. Am observat și ca atunci când întru într-o curbă mai strânsă de când am problema asta întra și esp ceea ce nu a întrat pana acum și merg sportiv cu ea. O laguna 3 din 2011 2.0 versiunea cu 173 cp. E ca și cum mașina at încerca să întărească în momentul acela coloana de direcție și nu reușește dar muta direcția stânga dreapta. Cel puțin la tempomat te căci pe tine de frica la 130 km/h. Parca nici nu mai are stabilitate pe asfalt. Menționez ca am schimbat tot ce înseamnă articulații pe fata de la amortizoare la capete de bara brate etc. Nu știu ce sa ii mai fac.
Cineva a găsit soluție la treaba asta e ceva din calculator?
Am avut meganul din semnătura care la 170 km/h nu aveai nici o frica cu ea.....
Nu am luat gropi cu ea nimic am observat treaba asta odată pe autostrada pe la 140 km/h acum și la 50 când plec apăsat într-o depășire se joaca cu mine stânga dreapta. Mia mâncat sufletul wink.gif
*


Ai gasit rezolvarea?
Exact asa se comporta si a mea.
O duc zilele urmatoare in service sa se uite la brate si bucse mari (am scris corect?) si sa imi spuna in ce stare sunt ele.
La un alt service mi-au zis, dupa ce sefu' service-ului a dat o tura cu masina, ca sigur e de la caseta de directie si ca trebuie schimbata.

This post has been edited by satto: 5 Nov 2019, 14:33


--------------------
RENAULT LAGUNA III 2.0 dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MatzuJr
post 23 Dec 2019, 21:37
Post #26


Matzu


Group: Members
Posts: 332
Joined: 13 February 08
From: Hunedoara,Calan




s a mai rezolvat ceva ?
am fix aceeasi problema si eu


--------------------
Renault Laguna 3 grandtour 4 control 2.0 dci m9r 12.2009 - Hd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
satto
post 4 Jan 2020, 11:01
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 13 March 12




QUOTE(MatzuJr @ 23 Dec 2019, 21:37)
s a mai rezolvat ceva ?
am fix aceeasi problema si eu
*


Am rezolvat.
Bucsa mare de pe bratul drept era de vina.
Am schimbat ambele brate, sa fiu eu impacat, si merge perfect acum.


--------------------
RENAULT LAGUNA III 2.0 dci 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MatzuJr
post 9 Jan 2020, 21:19
Post #28


Matzu


Group: Members
Posts: 332
Joined: 13 February 08
From: Hunedoara,Calan




Despre ce brate e vorba.
Specific ca a mea e si 4 control .


--------------------
Renault Laguna 3 grandtour 4 control 2.0 dci m9r 12.2009 - Hd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tek_IDs
post 9 Jan 2020, 21:34
Post #29


....


Group: Members
Posts: 530
Joined: 13 May 08
From: PrazBurg




Bratele de pe față cred ce le-au schimbat colegii!


--------------------
Dacia / Renault, 1300 / 1.5 1973 / 2014 . - DJ-98-@@@
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solorad
post 10 Jan 2020, 23:51
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 13 October 10




Astăzi am rezolvat și eu acceasi problema prin schimbarea bratelor din față. Am mai schimbat și bucsele la bara stabilizatoare, dar nu cred ca cele din urma avea treabă cu trasul într-o parte când accelera brusc.


--------------------
Renault Laguna 3 Initiale 2.0 dci 150 Hp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:46
Dacia