Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Batai in rulaj la peste 70 km/h

Madww
post 8 Apr 2018, 19:34
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 8 April 18




Salut, sunt noua aici deci iertare pentru orice greșeală.
Am un Clio 2001, 1.4, si de ieri a început să scoată un zgomot ciudat in mers, ca o bataie puternică, undeva in fata dreapta zic eu, la 90km/h. Nu a durat mult cam 2 minute, am scos pe liber si am oprit iar bătaia a dispărut, a revenit iar după vreo 30 min de mers constant la fel de puternică, si la fel am tras pe dreapta si am oprit si a dispărut, nu este constanța. Am verificat rotile, evacuarea, dat fiind faptul ca am mai avut probleme cu ea si nimic in neregula. Am mai citit pe aici ca ar putea fi vreun rulment la cutia de viteze??
Am verificat si planetara din dreapta si arunca vaselina prin capatul burdufului si o voi schimba după sărbători.
Are cineva vreo idee ce ar putea fi??
Multumesc 😊

This post has been edited by Madww: 8 Apr 2018, 20:30


--------------------
Renault Clio 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
devilgenius
post 8 Apr 2018, 20:07
Post #2


The God


Group: Members
Posts: 525
Joined: 9 October 12




Fix planetara iti bate.


--------------------
Renault Clio 2000 1.4

Dacă Dacia are 6 roate, cât ulei consumă când închizi ușa ? :))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madww
post 8 Apr 2018, 20:20
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 8 April 18




@devilgenius sper sa fie planetara, dar la drum drept bate si in mansarier se aude parca s.ar rupe roțile... Dar nu mereu..


--------------------
Renault Clio 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 8 Apr 2018, 21:22
Post #4


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Se 'rup rotile" daca ai volanul virat ? Daca da atunci e capul de planetara. La drum drept daca vibreaza, asa cum ai zis in primul post poate fi de la capat de bara, bieleta directie, pivot, ansamblu arc amortizor cu flansele aferente.
Mergi la mecanic cat mai repede, daca este sa fie pivotul uzat sau ceva de la directie poti ramane fara controlul directiei in timpul mersului.
p.s sa fii pregatita finaciar ca va fi costisitoare reparatia. Dupa reparatie este musai sa faci unghiul rotilor.
p.s 2 daca are de schimbat ceva de la directie schimba in pereche, adica schimba si la cealalta roata, pivot, bieleta directie, capat de bara. La fel si pentru amortizoare. Daca este planetara de vina atunci schimbi numai capul planetarei defecte. E scump, dar te ajuta pe viitor.

This post has been edited by RazvanF: 8 Apr 2018, 21:28


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Madww
post 8 Apr 2018, 21:28
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 8 April 18




@RazvanF cand dau cu spatele cu volanul drept se aude ca si cum se rup, cum am mai spus uneori nu mereu, de vreo 2 zile am auzit... voi merge la mecanic dar din pacate sunt sărbătorile, până joi nu gasesc pe nimeni...
La masina mea descopăr zgomote noi mereu 😂😂 thanks.


--------------------
Renault Clio 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 17:38
Dacia