Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Rabla 2016, Diverse

Batrânul
post 29 Jun 2016, 16:37
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




@ daney: Să o stăpânești sănătos și să te bucuri de ea!
Nu, nu mă refeream la faptul că ar fi "puturoasa si lacoma"; știam că la turații reduse are cuplul motor cam mic, iar despre consum mă declar chiar mulțumit pentru acest tip de motor.
Mă refeream la supărarea pe care o am cu mersul neregulat la ralanti al motorului, pe care am descris-o în alt topic de pe acest forum: http://www.reno.ro/Renault-Clio-4-motor-1-...cp-t297923.html și la care nu văd rezolvarea.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geo196
post 29 Jun 2016, 18:35
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 15 April 16
From: Berceni,IF




Si eu am rezolvat, urmeaza sa ridic marti masina.


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCI 2007 / Clio 4 0.9 TCe 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin_dav
post 30 Jun 2016, 06:56
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 19 March 15




am intrat si eu in posesia masinii marti seara la ora 19.00, foarte fericit ca am masina( dupa 3 luni de asteptare-rabla), 1.5 dci-75 cp, incantat de ea si multumit in cele 2 zile de cand o am.
un gust amar ( nu gasesc termen de comparatie sa va faceti o idee de amareala care ma incearca) lasat de colaborarea cu meridian sud.
lapte si miere si toata plaja de dulcegarii pana am semnat bonul de comanda si chiar si dupa aceea, insa pe masura ce se apropia livrarea cam tot ce a fost promisiune a ramas in acel stadiu( cu un plus-ulet mic de tot in sensul ca din toate promisiunile 1 a fost respectata)
asta este, traim in Romania si oricat de mult imi doresc sa fiu-fim europeni nu putem fi si nu vom fi niciodata
prieteni si fani Renault nu recomand meridian sud nimanui, sincer chiar nu doresc nimanui sa traiasca ce am trait eu in ultimele 2 sapt si inca concediul meu de odihna se afla sub semnul intrebarii


--------------------
renault clio 4 estate 1,5 dci 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutald84
post 30 Jun 2016, 07:22
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 29 February 16




Eu am lucrat cu cei de la serus si pot spune ca pana la acest moment sunt multumit de colaborare. Am primit zilnic de la ei raspunsuri, chiar daca foarte multe nu depindeau de ei. Trebuie sa fim realisti si sa nu aruncam pe dealeri intarzierile cu rabla pt ca totul a tinut de Afm. Acum depinde de ce probleme ai avut tu, presupun ca de alta natura. Sa le stapaniti toti sanatosi si sa nu aveti probleme.


--------------------
Renault Clio IV 2016 / 1.5dci energy 90cp intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daney
post 30 Jun 2016, 07:29
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 27 June 16




QUOTE(valentin_dav @ 29 Jun 2016, 16:12)
Daney spune-mi si mie la ce firma faci casco la pretl asta si ce anume asigara polita respectiva?
Te intreb pt ca mie mi s-a calculat 580E pe 1 an inclus toate pagubele posibile
merci
*



Pt valentin_dav referitor la casco,
cred ca era vorba de aliantz dar nu am oferta in fata, doar am aruncat un ochi pe ea acolo la reno.

Pt Batrânul
nu stiu ce mers neregulat auzi, eu ori nu asm asa ceva ori nu am ureche pt asa "fineturi". Eu vin de pe un vw polo 1,4 diesel asa ca pt mine e insesizabil, cand merge la ralanti imi vine sa ii mai dau o cheie da noroc ca nu are wink.gif))
Cat despre consum.. pana imi "reglez eu talpa" o sa il am destul de mare.. eu nu prea il aud ca eram invatat de pe diesel, si am mediul de 8.6l dupa 170km dintre care 70% sunt facuti la drum nu in oras.


--------------------
Renault Clio 4 2016 1.2 16v 75cp - TL 07 PUI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
old_jhon
post 30 Jun 2016, 07:30
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 19 February 15
From: Bucuresti




QUOTE(valentin_dav @ 30 Jun 2016, 06:56)
am intrat si eu in posesia masinii marti seara la ora 19.00, foarte fericit ca am masina( dupa 3 luni de asteptare-rabla), 1.5 dci-75 cp, incantat de ea si multumit in cele 2 zile de cand o am.
un gust amar ( nu gasesc termen de comparatie sa va faceti o idee de amareala care ma incearca) lasat de colaborarea cu meridian sud.
lapte si miere si toata plaja de dulcegarii pana am semnat bonul de comanda si chiar si dupa aceea, insa pe masura ce se apropia livrarea cam tot ce a fost promisiune a ramas in acel stadiu( cu un plus-ulet mic de tot in sensul ca din toate promisiunile 1 a fost respectata)
asta este, traim in Romania si oricat de mult imi doresc sa fiu-fim europeni nu putem fi si nu vom fi niciodata
prieteni si fani Renault nu recomand meridian sud nimanui, sincer chiar nu doresc nimanui sa traiasca ce am trait eu in ultimele 2 sapt si inca concediul meu de odihna se afla sub semnul intrebarii
*



Ti-au dat CIV-ul? Are tipla aia de securitate pe el?


--------------------
Renault Megane 2016/Intens/1.6 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin_dav
post 30 Jun 2016, 08:21
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 19 March 15




QUOTE(old_jhon @ 30 Jun 2016, 07:30)
Ti-au dat CIV-ul? Are tipla aia de securitate pe el?
*


asta este unul dintre motivele gustului amarui, nu nu are securizarea desi a fost promisiune ferma( din discutii cu alti prieteni avizati in domeniu am inteles ca CIV trebuia sa-mi fie predat cu securizare de la dealer, nu sa ma plimb eu pe la RAR)


--------------------
renault clio 4 estate 1,5 dci 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daney
post 30 Jun 2016, 09:50
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 27 June 16




Nu stiu de ce CIV securizat vorbiti, (banuiesc ca este vorba de cartea de identitate)
Eu nu am de la ei decat autorizatia de circulatie provizorie, asigurarea si fact pt numere rosii.
Am inteles ca mai tarziu o sa vina si Cartea de identitate (de mers pe la RAR ce sa mai vorbim).. nu am nici macar factura la ea, acum am vazut.

This post has been edited by daney: 30 Jun 2016, 09:52


--------------------
Renault Clio 4 2016 1.2 16v 75cp - TL 07 PUI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
old_jhon
post 30 Jun 2016, 09:56
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 430
Joined: 19 February 15
From: Bucuresti




QUOTE(daney @ 30 Jun 2016, 09:50)
Nu stiu de ce CIV securizat vorbiti, (banuiesc ca este vorba de cartea de identitate)
Eu nu am de la ei decat autorizatia de circulatie provizorie, asigurarea si fact pt numere rosii.
Am inteles ca mai tarziu o sa vina si Cartea de identitate (de mers pe la RAR ce sa mai vorbim).. nu am nici macar factura la ea, acum am vazut.
*



Da Cartea de Identitate a Vehicului si rahatul acela de tipla de securitate care se pune la RAR.


--------------------
Renault Megane 2016/Intens/1.6 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin_dav
post 30 Jun 2016, 10:07
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 19 March 15




asta este respectul pe care noi il meritam. sa cumperi masina si sa nu-ti dea factura asta chiar este..., si CIV la fel. mai oameni buni ori sunt eu nebun ori fiecare face ce vrea in tara asta si te trateaza cum I se scoala desi face asta pe banii tai. din moment ce dai comanda pt masina de 3 luni de zile( cazul meu) vine in tara, o vezi in curte la dealer, vb cu dealer-ul in permanenta... de ce draq nu livreaza masina cu toate actele aferente? de ce trebuie sa mai stai inca nu stiu cate zile pana vine cartea? cartea asta vine din Africa, china cu vaporul cumva?
in alta ordine de idei pe voi cat va costat nr rosii la dealer?


--------------------
renault clio 4 estate 1,5 dci 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 30 Jun 2016, 10:12
Post #71


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Pentru ca va imbulziti ca la kaufland la tigai si galeti. Daca-i cererea prea mare, ofertantul se lacomeste, se puturoseste, se nesimsteste....


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 30 Jun 2016, 13:12
Post #72


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




Ce atata panica? Civul mi-a venit de fiecare data cam la o saptamana de la livrare si impreuna cu factura finala

This post has been edited by crisolro: 30 Jun 2016, 13:12


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin_dav
post 30 Jun 2016, 13:20
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 19 March 15




QUOTE(crisolro @ 30 Jun 2016, 13:12)
Ce atata panica? Civul mi-a venit de fiecare data  cam la o saptamana de la livrare si impreuna cu factura finala
*


daca ai primi masina pe 27 si tu pleci in concediu afara pe 01.07, tot asa ai spune?


--------------------
renault clio 4 estate 1,5 dci 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 30 Jun 2016, 13:26
Post #74


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




www.paravion.ro


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin_dav
post 30 Jun 2016, 13:30
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 19 March 15




r 19 daca eram singur poate si nici nu ma durea capul, dar cand ai copil mic nu prea poti paravion+ ca mai depinde 1 familie de mine
e greu pt tine sa te abtii atotstiitorule


--------------------
renault clio 4 estate 1,5 dci 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 30 Jun 2016, 13:40
Post #76


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




www.sixt.com
www.hertz.com
www.europcar.com


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius21
post 30 Jun 2016, 15:07
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 23 September 05




QUOTE(valentin_dav @ 30 Jun 2016, 13:20)
daca ai primi masina pe 27 si tu pleci in concediu afara pe 01.07, tot asa ai spune?
*



Salut Valentin,

Nu poti sa pleci din tara cu o masina cu numere provizorii. Dupa ce iti vine CIV ( care se livreaza in general la 1-2 sapt dupa livrarea masinii) si faci identificarea la RAR trebuie sa iei masina in evidenta la taxe si impozite locale apoi va trebui sa astepti aprox 5 zile la ANAF pt calcularea timbrului de mediu.
In final poti sa inmatriculezi masina.

Este evident ca toata aceasta procedura nu putea dura mai putin de o saptamana, conform exemplului tau ( 27 iun livrarea masinii si 1 iul plecarea din tara ).

Iti urez sa gasesti o solutie sa-ti rezolvi situatia ! Concediu placut !


--------------------
Skoda/Renault Octavia 3/Captur 2016 1.6TDI Style/2016 0.9Tce Life - B XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutald84
post 30 Jun 2016, 15:26
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 29 February 16




Cartea vine dupa 1-2 saptamani. Marius21 nu ai ce cauta la rar cu o masina noua. Tocmai asta se face prin secretizarea cartii la rar (dar asta e partea dealer-ului).

This post has been edited by ionutald84: 30 Jun 2016, 15:27


--------------------
Renault Clio IV 2016 / 1.5dci energy 90cp intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
orex
post 30 Jun 2016, 18:53
Post #79


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 20 November 15




QUOTE(ionutald84 @ 30 Jun 2016, 15:26)
Cartea vine dupa 1-2 saptamani. Marius21 nu ai ce cauta la rar cu o masina noua. Tocmai asta se face prin secretizarea cartii la rar (dar asta e partea dealer-ului).
*


Intr-adevar, nu-i nevoie de prezenta masinii noi dar ai grija ca-ti trebuie o copie a CIV la RAR chiar daca-ti pune numai folia de secretizare. Eu am avut noroc cu doamna de la ghiseul 1 care mi-a facut copie ad-hoc. A fost intelegatoare. Dealerul de la Cobalcescu nici nu pomenise de asa ceva. Nu era o problema o copie. In rest operatiunea dureaza extrem de putin. Totusi nu inteleg de ce nu se livreaza CIV la dealer cu tot cu folia de secretizare si sa nu mai faci un drum inutil la RAR. Nu este emisa cartea tot de RAR? Era sa uit, suntem in Romania blink.gif

This post has been edited by orex: 30 Jun 2016, 18:58


--------------------
Renault Clio IV 1.2 75CP 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin_dav
post 1 Jul 2016, 08:35
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 19 March 15




QUOTE(orex @ 30 Jun 2016, 18:53)
Intr-adevar, nu-i nevoie de prezenta masinii noi dar ai grija ca-ti trebuie o copie a CIV la RAR chiar daca-ti pune numai folia de secretizare. Eu am avut noroc cu doamna de la ghiseul 1 care mi-a facut copie ad-hoc. A fost intelegatoare. Dealerul de la Cobalcescu nici nu pomenise de asa ceva. Nu era o problema o copie. In rest operatiunea dureaza extrem de putin. Totusi nu inteleg de ce nu se livreaza CIV la dealer cu tot cu folia de secretizare si sa nu mai faci un drum inutil la RAR. Nu este emisa cartea tot de RAR? Era sa uit, suntem in Romania  blink.gif
*


PE LANGA FAPTUL CA TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE OCUPA TOT TIMPUL( CUM SPUNE UN CLASIC IN VIATA), PROMISIUNILE DEALER-ULUI ASA SUNA-CARTEA VINE SECRETIZATA, DAR BALCANISMUL ASTA O SA NE OMOARE, PUNEM BOTU” LA VRAJEALA LOR DE 2 BANI SI DUPA ACEEA NU NE MAI OPRIM DIN INJURAT
PE EI NU-I MAI INTERESEAZA, AU SCAPAT DE MASINA, AU INDEPLINIT TARGET-UL-PLANUL DE VANZARI SI ASTA E
M-AM INVATAT ACUM DATA VIITOARE CAND MAI NEGOCIEZ CEVA DE GENUL ASTA O SA INREGISTREZ ABSOLUT TOATE DISCUTIILE CU EI
IN LUMEA CIVILIZATA PT ASA CEVA DEALER-UL AR FI PLATIT MASINA INTEGRAL


--------------------
renault clio 4 estate 1,5 dci 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 1 Jul 2016, 09:57
Post #81


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Daca gasesti tu lumea aia civilizata iti recomand sa-ti faci bocceluta d-acu'!


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutald84
post 1 Jul 2016, 11:53
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 29 February 16




Nu cred ca ar fi platit-o integral nicaieri in lume, probabil ar fi facut ce e de facut. Eu unul de cand am ales versiunea am scris pe foaie la dealer restul de lucruri gen carte, numere, covorase (incredibil dar nu vin cu covorase), alarma si ce a mai fost pe acolo. Am semnat amandoi si asta a fost. Totul ok.


--------------------
Renault Clio IV 2016 / 1.5dci energy 90cp intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin_dav
post 1 Jul 2016, 11:59
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 19 March 15




QUOTE(R19/16v @ 1 Jul 2016, 09:57)
Daca gasesti tu lumea aia civilizata iti recomand sa-ti faci bocceluta d-acu'!
*


ai face bine sa mai citesti si alte stiri ( alte site-uri ) afara de reno.
tu unde vrei de fapt sa ajungi? vrei sa ma fortezi sa folosesc anumite cuvinte in ce te priveste pt a avea motiv sa ma restrictionezi pe site?
scteste-ma de comentariile tale idioate si fara sens.
toti de aici stim ca asta este adevarul, dar nu avem alta solutie decat sa inghitim mizeriile unora ce reprezinta un nume mare in industria auto mondiala

1 Jul 2016, 12:01:
QUOTE(ionutald84 @ 1 Jul 2016, 11:53)
Nu cred ca ar fi platit-o integral nicaieri in lume, probabil ar fi facut ce e de facut. Eu unul de cand am ales versiunea am scris pe foaie la dealer restul de lucruri gen carte, numere, covorase (incredibil dar nu vin cu covorase), alarma si ce a mai fost pe acolo. Am semnat amandoi si asta a fost. Totul ok.
*


spune-mi te rog, dar fii sincer, tot ce ai enumerat a fost gratis sau ai trecut in foaie si platesti suplimentar?

This post has been edited by valentin_dav: 1 Jul 2016, 12:01


--------------------
renault clio 4 estate 1,5 dci 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutald84
post 1 Jul 2016, 12:33
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 29 February 16




Au fost gratuite pt ca in momentul comenzii ferme ei aveau pe langa promotia de 800 euro (atat a fost in luna mai) si senzorii de parcare erau la promotie. Eu avand la versiunea de echipare comandata deja senzorii am ales altceva gratuit (ce am enumerat mai sus). Asta a fost chestia


--------------------
Renault Clio IV 2016 / 1.5dci energy 90cp intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin_dav
post 1 Jul 2016, 13:14
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 19 March 15




QUOTE(ionutald84 @ 1 Jul 2016, 12:33)
Au fost gratuite pt ca in momentul comenzii ferme ei aveau pe langa promotia de 800 euro (atat a fost in luna mai) si senzorii de parcare erau la promotie. Eu avand la versiunea de echipare comandata deja senzorii am ales altceva gratuit (ce am enumerat mai sus). Asta a fost chestia
*


fara sa facem reclama poti spune numele dealer-ului?


--------------------
renault clio 4 estate 1,5 dci 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutald84
post 1 Jul 2016, 15:47
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 29 February 16




Serus


--------------------
Renault Clio IV 2016 / 1.5dci energy 90cp intens
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valentin_dav
post 1 Jul 2016, 21:50
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 19 March 15




multumesc.


--------------------
renault clio 4 estate 1,5 dci 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunderbird73
post 4 Jul 2016, 21:40
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 30 August 09




In sfarsit a sosit si a mea... inca de vineri seara, dar deh! din incantare nu am mai apucat sa postez... smile.gif
Ce sa zic, sunt extrem de incantat de TCE-ul meu de 0.9 Estate echipare Intens culoare Ivoire (fildes). Astept CIV pentru a o putea inscrie....
Bafta tuturor si la cat mai multi km tongue.gif

Attached thumbnail(s)
20160701_190335.jpg ( Size: 3.14mb ) Number of downloads: 192


--------------------
Renault Clio 4 Estate 2016 / 0.9 TCE Intens Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanJipa
post 4 Jul 2016, 22:43
Post #89


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 14 August 10




@valentin_dav - Ai cumparat masina de la Aurelia?


--------------------
Renault Megane Coupe 1.6 16v / Clio 120TCe EDC - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiutu
post 5 Jul 2016, 08:46
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 18 December 10
From: Bucuresti




Eu acum doi ani am primit covorase si alarma gratis.
CIV a fost cu folie de secretizare, nu am trecut pe la RAR, dupa numerele rosii am fost direct la inmatriculari.
Masina luata de la Meridian Sud.


--------------------
Renault Clio 2014 Expression 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:48
Dacia