Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Volum Rlink2, Problema volum

sisu_stelistul
post 15 Feb 2023, 14:21
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 12 July 07




Dețin un Renault Kadjar 2022 cu sistem Rlink2 versiune 9.0.35.

Odată la 4-5 activări ale senzorilor de parcare, mai ales la cei laterali in mers încet, după ce aceștia nu mai funcționează volumul rămâne redus la 50%. Pot sa ridic volumul si la maxim, ca este o diferență intre maximul acesta, si maximul normal.

Pentru a putea sa readuc volumul la normal, trebuie sa cuplez treapta de mers înapoi, sau daca am o viteza de peste 70 km/h sa depășesc banda fără sa semnalizez.
A mai pățit cineva acest lucru?

Am citit pe forumul Spaniol, cat si pe cel Franțuzesc de mai multe persoane care au întâmpinat aceasta problema. Nu știu daca am voie sa atașez aici link-urile.
M-am programat si la reprezentata pentru o constatare, dar trebuie sa replic aceasta situatie atunci.


--------------------
Renault Kadjar 2022
Renault Kadjar 1.33 TCE 140CP 2022


Ex: Dacia Nova GTi 1998
Skoda Fabia II HTP 2008
Renault Megane 3 1.5DCI 95CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 16 Feb 2023, 10:25
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




Cred ca e o problema de soft. Probleme cu volumul am întâmpinat și eu uneori, fie după folosirea senzorilor de parcare fie după unele convorbiri prin Bluetooth. RLink nu modifica volumul radio ci volumul senzorilor sau ai telefonului când roteam de butonul pentru volum deși nu mai eram în apel/foloseam senzorii ci ascultam radio. În general așteptăm câteva minute și își revenea. Se vede iconita de la elementul la care se modifica volumul. La mine se întâmplă relativ rar (o data la câteva luni). Poate se rezolva cu un update la soft.


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sisu_stelistul
post 25 Feb 2023, 11:52
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 12 July 07




Am făcut un video prin care se poate înțelege mai clar problema. Videoul este făcut după ce a apărut situația, și cum am remediato.

Volumul devenise mai redus, dar putea fi modificat, iar după ce am băgat în marsalier și-a revenit.

https://youtube.com/shorts/KYAW4x6ykWY?feature=share



--------------------
Renault Kadjar 2022
Renault Kadjar 1.33 TCE 140CP 2022


Ex: Dacia Nova GTi 1998
Skoda Fabia II HTP 2008
Renault Megane 3 1.5DCI 95CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 22:14
Dacia