Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Semnale intre soferi, radar, multumesc, baga-te si altele

Tamango
post 23 Jul 2010, 14:19
Post #1


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Sambata trecuta coloana de masini pe Dealul Negru, un TIR vroia sa iasa dintr-o parcare. Opresc si il invit sa treaca, la care "colegul" imi face un semnal scurt stanga si apoi imediat semnal dreapta. Fiind prima data cand vad asa ceva, asta inseamna "multumesc", nu ? Mai nou, e la moda asta sau cum ?

Care mai sunt semnalele "uzuale" intre soferi ? Eu stiam asa:

- de pe contrasens 2-3 flash-uri scurte = radar, un flash lung = injuratura sau "repliaza-te mai repede"
- pe autostrada - avarii = obstacol, coloana oprita, flashuri din spate = "da-te de pe banda 2 ca eu am BMW si vin tare"
- in oras - avarii = multumesc
Eu mai aprind de cateva ori becul de ceata din spate cand farurile aluia din spate ma deranjeaza.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzunache
post 23 Jul 2010, 14:21
Post #2


Milk my sheep, bitch!


Group: Members
Posts: 1.571
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Stanga - Dreapta - e multumesc de foarte mult timp.
Folosirea avariilor nu e indicata, mai ales in afara tarii, deoarece acolo inseamna "atentie", "pericol".


--------------------
M. Outlander 2019 Honda Civic 2021 Cadillac Eldorado 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Jul 2010, 14:29
Post #3


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Tamango @ 23 Jul 2010, 15:19)
"colegul" imi face un semnal scurt stanga si apoi imediat semnal dreapta. Fiind prima data cand vad asa ceva, asta inseamna "multumesc", nu ? Mai nou, e la moda asta sau cum ?
*




Asa se spune multumesc in vest... si soferii de tir care circula mult asa "spun"... nimeni nu da drumul la avarii pt. ca cel din spatele tau pune instant frana.... la noi este altfel..... eu acest "multumesc" il folosesc de vreo 2 ani.... unii inteleg altii nu.... pana la urma trebuie sa ne obisnuim si noi...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MirceaVio
post 23 Jul 2010, 14:33
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 15 October 08
From: Oradea




N-are cum sa insemne pericol sau atentie avariile din moment ce te-ai inteles o data cu colegul de soferie si stii sigur ca iti multumeste punand avariile de doua ori.

Alt semn in trafic: semnal scurt dreapta - "poti sa ma depasesti"
semnal scurt stanga - "nu depasi ca nu merge"


--------------------
Renault Megane 1.6e Classic/Megane 2.2 1.6, 16v Dynamique - 1998 / 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Jul 2010, 14:38
Post #5


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Am spus ca in Romania este altfel.... inafara nimeni nu multumeste cu avariile... acolo avariile inseamna pericol si atentie maxima.... atat.... la noi.... poate insemna pericol, multumesc sau te miri ce-i mai trece la om prin cap....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 23 Jul 2010, 14:48
Post #6


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Alta chestie: in depasire - semnal stanga luuung si mentinerea benzii = e liber, baga-te si tu.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 23 Jul 2010, 14:51
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




La ultimul, nu stiu ce sa zic.

Poate e unul cascat si isi lasa semnalul atata timp cat face depasirea... si poate o face la mustata... eu nu ma bag biggrin.gif


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MirceaVio
post 23 Jul 2010, 14:51
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 15 October 08
From: Oradea




@Tamango
La asta nu m-am gandit... blink.gif

LE: Totusi daca depasesti mai multe masini e normal sa semnalizezi in continuu, ca ala din spate se baga si el....problema lui biggrin.gif

This post has been edited by MirceaVio: 23 Jul 2010, 14:53


--------------------
Renault Megane 1.6e Classic/Megane 2.2 1.6, 16v Dynamique - 1998 / 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiu.manda
post 23 Jul 2010, 14:57
Post #9


Think green!


Group: Members
Posts: 368
Joined: 19 July 10
From: Bucharest




Am mai intalnit si zone (in Moldova in special) unde avarii inseamna injuratura smile.gif ... Ce ti-e si cu Romania asta, si semnalele au regionalismele lor.


--------------------
Renault Clio Symbol 2008 Dinamique 1.5 dCi 85 hp
10,000 km - 22.06.2009 / 20,000 km - 25.02.2010
30,000 km - 28.11.2010 / 40,000 km - 26.08.2011
50,000 km - 08.06.2012 / 60,000 km - 04.05.2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 23 Jul 2010, 15:00
Post #10


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Eu mai fac asa: avarii scurte + reducerea vitezei cand aud in statie de vreun radar in zona. Si aia din spate vad si transmit mai departe smile.gif

This post has been edited by Tamango: 23 Jul 2010, 15:01


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 23 Jul 2010, 16:29
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




QUOTE(MirceaVio @ 23 Jul 2010, 14:33)
....semnal scurt stanga - "nu depasi ca nu merge"
*


Asta nu o stiam si nici nu am remarcat ca cineva ar fi reactionat in consecinta la semnalul asta..
Semnalul stanga se poarta ca mesaj catre un prieten care e mai in spate, in sensul ca poate depasi. Il dai cand tu ai in fata vizibilitate mai buna si el nu (de ex cand iesi dintr-o curba si vezi ca nu vine nimic)

This post has been edited by Dan73: 23 Jul 2010, 16:29


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 23 Jul 2010, 16:49
Post #12


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




Se mai practica si lumina ceata spate, pe post de vorbe de dulce. E imposibil sa n-o folosesc cel putin o data pe saptamana, fara sa fie conditii de ceata. A, si le-o aprind si alora cu tricsenoane care bat pe oriunde inafara de sosea.

This post has been edited by S4b1n: 23 Jul 2010, 16:50


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Coro
post 23 Jul 2010, 16:59
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 18 May 07
From: Bucuresti




...si tirurile iti mai fac semn daca e loc de depasit sau nu
intre tiruri mai este un flash in depasire cand trece remorca primului, de cabina celui depasit, pentru a se replia mai devreme - mie unu mi-a placut asta


--------------------
Renault MEGANE 1.5 dCi 2008 EXTREME
Renault Safrane 2.0 Vi 1993 RT BVA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 23 Jul 2010, 19:30
Post #14


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




Asa si carutasii care merg incarcati cu fan, coceni de porumb, lemne, etc iti mai fac semn cu mana sa te bagi ca merge sa depasesti.
Mai ales cand sunt curbe si nu ai vizibilitate de caruta lor plina ochi care se taraie ca un melc obosit pe drum.

Insa la semne d-astea ca poti depasi, eu unul nu ma bag atata timp cat nu vad cu ochii mei ca pot depasi.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 23 Jul 2010, 19:38
Post #15


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




mai este semnalul cu stopul de ceata...inseamna stf... tongue.gif (stf-stefan)

Tamango...nu prea ai circulat extraurban.... faza asta o stiu din 2002...de cand am carnetul...prima data am vazut treaba asta aproape de M.Ciuc..pe urma foarte des...peste tot...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Yochanna
post 23 Jul 2010, 20:27
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 16 January 10
From: Bucuresti




Ar fi de apreciat daca atunci cand vreti sa depasiti ati folosi semnal stanga in loc de faza lunga repetata. Consider ca este mai civilizat. In cazul in care inteligentul din fata nu isi da seama, atunci bag o faza lunga, dar mentin semnal stanga.
Multumesc prin avarii, nu am folosit si nu am intalnit pana acum semnal stanga-semnal dreapta, si spun cu placere (mai rar ), printr-un flash.
Mai dau uneori flash, noaptea cand ma bag in depasire.

Faza lunga repetata cand e politie pe contrasens. Cand e radar pe partea mea (tot uneori), stau pe ultima banda cu viteza maxim admisa. daca vrea cineva sa depaseasca dau avarii. insista, ma dau smile.gif Am avut o situatie cu un coleg de trafic cu care m-am "antrenat" pe dn1 pana la intrare in Saftica. A vazut ca vreau sa merg mai tare pe zona respectiva si tot imi tinea calea, nu ma lasa sa depasesc. Initial am crezut ca ma sicaneaza, dar i-am multumit ulterior cand am vazut politia. tongue.gif
Inca am dilema cu semnalizarea. Cred ca pe unele modele de masini, semnalizarea e foaaarte bine ascunsa. Probabil sub scaun, pe la lunata sau mai stiu eu unde.. Oare de ce e asa greu sa semnalizezi? sad.gif mai ales cand e musai. .
aa. si inca ceva : flash scurt= baga-te. flash repetat=stai in banca ta. de acord?

This post has been edited by Yochanna: 23 Jul 2010, 21:35


--------------------
Reno Clio symbol 2005 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 23 Jul 2010, 20:30
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(M i h a i @ 23 Jul 2010, 19:38)
mai este semnalul cu stopul de ceata...inseamna stf... tongue.gif  (stf-stefan)

*



Uite un om inteligent, deaia merg eu cu stopul de ceata mereu aprins si nimeni nu intelege biggrin.gif


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 23 Jul 2010, 21:07
Post #18


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




QUOTE(Yochanna @ 23 Jul 2010, 20:27)
...
nu am folosit si nu am intalnit pana acum semnal stanga-semnal dreapta.
...
*



Ajuta un TIR, camion, duba la o depasire, o intrare in trafic, etc si o sa sa vezi ca vei primi multumesc cu semnal stanga - dreapta. Mai rar de la autoturisme.

This post has been edited by DMP: 23 Jul 2010, 21:09


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Yochanna
post 23 Jul 2010, 21:34
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 16 January 10
From: Bucuresti




@dmp - crede-ma in cei 42000km parcursi in 16 luni, am ajutat pe destui in situatiile mai sus mentionate smile.gif wink.gif dar n-a fost sa fie cu multumirea smile.gif

This post has been edited by Yochanna: 23 Jul 2010, 21:40


--------------------
Reno Clio symbol 2005 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 23 Jul 2010, 21:49
Post #20


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(M i h a i @ 23 Jul 2010, 19:38)
Tamango...nu prea ai circulat extraurban.... faza asta o stiu din 2002...de cand am carnetul...prima data am vazut treaba asta aproape de M.Ciuc..pe urma foarte des...peste tot...
*



Nu prea ... in 9 luni de cand am permisul (din care 3 am stat pe bara din cauza sanatatii) am facut doar 8000 km majoritatea in Bucuresti. Mai adaug la semnale urmatoarea chestie care scrie si in Codul Rutier: cati dintre voi, noaptea dati un flash inaintea unei intersectii nedirijate ? La mersul pe stradutele dintre blocuri ma refer ...


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 23 Jul 2010, 21:55
Post #21


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




eu, daca nu se apropie nimeni din sens opus. Recomand sa dati flashuri si in curbe periculoase, ca sa nu se grabeasca careva sa depaseasca.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 23 Jul 2010, 22:10
Post #22


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




Si eu dau flash in intersectii nesemnalizate, uneori chiar si in cele semnalizate, dar si atunci cand urc o panta mai "abrupta". Chestia asta m-a "salvat" de cateva ori.

In rest nu stiam de treaba cu "stanga - dreapta" pentru multumesc. Eu folosesc (foloseam, de maine voi folosi si eu "stanga - dreapta") avariile. Mereu cand imi multumeste cel din fat(z)a, fac un flash scurt.

La radar dau flasuri scurte. Cand dau flash ca sa se dea cel din fata pe banda 1 fac asa: un flash lung 3 scurte 1 lung, dar de obicei nu e nevoie.

Mai folosesc avariile cand melteanu' cu masina de BG sta in spatele meu la 1 metru, de ti-e frica sa pui frana brusc. Las avaria de 3 ori sa palpaie, daca nu vrea, bag lampa de ceata si sigur vrea.


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Yochanna
post 23 Jul 2010, 22:17
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 16 January 10
From: Bucuresti




QUOTE(Iulikk @ 23 Jul 2010, 22:10)
Eu folosesc (foloseam, de maine voi folosi si eu "stanga - dreapta") avariile. Mereu cand imi multumeste cel din fat(z)a, fac un flash scurt.



Cand dau flash ca sa se dea cel din fata pe banda 1 fac asa: un flash lung 3 scurte 1 lung, dar de obicei nu e nevoie.

*



Crezi ca ai putea sa incerci sai stai cu semnal stanga cand vrei sa depasesti, in loc de flash lung-scurt-scurt-scurt-lung?


--------------------
Reno Clio symbol 2005 1.5dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 23 Jul 2010, 22:18
Post #24


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Nu stiu de voi dar pe mine nu ma deranjeaza lampa de ceata si nici nu o consider ca un impediment daca vrea cineva sa ma injure biggrin.gif
Pentru multumesc foloesc exclusiv avarii pentru ca e mult mai usor de semnalat si de inteles decat semnal stanga si semnal dreapta.
Pentru radar bag 2 flashuri iar pentru injuraturi daca nu foloesesc claxonul sa "comanda vocala" bag faza lunga cateva secunde bune pana sunt sigur ca m-a vazut si e stresat de prezenta mea smile.gif
O alta metoda de comunicare cu restul participantilor in trafic este sa ramai pe contrasens cat iti permite vizibilitatea si legea astfel incat si alti soferi sa depaseasca tirul/microbuzul/lenesul aparent. Am inteles ca in afara se foloseste aceasta tehnica foarte mult si ar fi utila si la noi dar din cate am vazut majoritatea se infig imediat pe banda lor chiar daca sunt km buni de mers in linie dreapta cu vizibilitate.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 23 Jul 2010, 22:32
Post #25


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(SorinCT @ 23 Jul 2010, 22:18)
O alta metoda de comunicare cu restul participantilor in trafic este sa ramai pe contrasens cat iti permite vizibilitatea si legea astfel incat si alti soferi sa depaseasca tirul/microbuzul/lenesul aparent. Am inteles ca in afara se foloseste aceasta tehnica foarte mult si ar fi utila si la noi dar din cate am vazut majoritatea se infig imediat pe banda lor chiar daca sunt km buni de mers in linie dreapta cu vizibilitate.
*



+ mentinerea semnalului stanga, cum am zis mai sus:

QUOTE(Tamango @ 23 Jul 2010, 14:48)
Alta chestie: in depasire  - semnal stanga luuung si mentinerea benzii = e liber, baga-te si tu.
*




--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iulikk
post 23 Jul 2010, 22:38
Post #26


Fost Membru Solenzar


Group: Members
Posts: 8.949
Joined: 6 May 08
From: Litoral




QUOTE(Yochanna @ 23 Jul 2010, 23:17)
Crezi ca ai putea sa incerci sai stai cu semnal stanga cand vrei sa depasesti, in loc de flash  lung-scurt-scurt-scurt-lung?
*



Cred ca da. Voi incerca maine, am de facut un drum ceva mai lung pana la t(z)ara (vreo 200 de km dus-intors). Sa vedem ce rezultate are icon_mrgreen.gif


--------------------
Autoturism visiniu cu roti - CT ?? XXX
Dieselul e pentru tractoare, gazul pentru butelii, iar benzina pentru masini.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 23 Jul 2010, 22:39
Post #27


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




Dar pe de alta parte, daca tu stai pe banda de pe sensul opus si dupa ce ai depasit, cel din spate poate nu vede de tine daca vine ceva din fata. Eu unul nu ma risc la faze de astea, nici daca cel din fata mai tine semnalizarea aprinsa. Doar daca depasesc ceva care merge cu viteza mica si am deja un avânt.


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 23 Jul 2010, 22:49
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(SorinCT @ 23 Jul 2010, 22:18)
O alta metoda de comunicare cu restul participantilor in trafic este sa ramai pe contrasens cat iti permite vizibilitatea si legea astfel incat si alti soferi sa depaseasca tirul/microbuzul/lenesul aparent.
*



Mie nu prea mi se pare deloc eficienta, ai incredere in cel din fata ta intr-o manevra atat de periculoasa precum depasirea? In conditiile in care nu poti fi sigur ca el asta incearca sa semnalizeze. Eu in astfel de cazuri, daca nu pot vedea ce e in fata lui prefer sa nu depasesc si sa stau cuminte "la cutie".


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinCT
post 23 Jul 2010, 23:14
Post #29


Honor et Patria


Group: Members
Posts: 3.441
Joined: 22 July 07
From: Constanta




Nici eu nu am incredere intotdeauna dar daca vad ca distanta intre cel din fata mea si cel de pe contrasens care inca sta acolo e considerabila pot sa ma apropii de axul drumului ca sa vad inainte sa imi dau seama daca ala e la nimereala acolo sau chiar isi gandeste manevra. Oricum, poate sa fie si Iisus calare pe magar care semnalizeaza de pe contrasens, nu ma arunc ca din oala, o iau metodologic si ma asigur, nu ma bazez numai pe el smile.gif


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI - CT-XX-LEA
Citroen C4 1.6 HDi 2006
Clio III 1.5 dCi Expression 2007
EX: Megane Sedan II.1 1.5 dCi Expression 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 23 Jul 2010, 23:27
Post #30


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(Coro @ 23 Jul 2010, 16:59)
intre tiruri mai este un flash in depasire cand trece remorca primului, de cabina celui depasit, pentru a se replia mai devreme - mie unu mi-a placut asta
*



Nici asta n-o stiam, ia s-o aplic si eu wink.gif

This post has been edited by Tamango: 23 Jul 2010, 23:27


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 17:20
Dacia