Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Prima (si Ultima) Blana..., ... la MII Estate

oache81
post 12 May 2005, 06:56
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 30 December 04




Imi vine destul de greu sa cred ca iti mergea doar 165 in a 4-a la 6000 de ture.Io am cutia de tip vechi si mi-a mers 180 in a 4-a,iar cand am fost la Dynotest in a 5-a a urcat pana la 218 la ora pentru ca acolo nu era forta de frecare cu aerul,astea 2 valori in jurul a 6000 de rotatii pentru ca mie imi taie alimentarea la 6200.

Oricum la turatii mari motorul se comporta mult mai bine si e normal sa se observe diferente de reactie.Eu acu cateva zile m-am suparat ca m-a depasit un Grand foarte aiurea,era sa fac accident din cauza lui si l-am alergat de pe la Piata Sudului pana la Dorobanti si abia acolo l-am prins ca sa il pot injura sa ma si auda.Am mers maxim cu a 2-a pe tot traseul si cu vit maxima de 95,parca am dat o data si a 3-a in pasaj la Obor ca luase distanta mare acolo (deh are 2 tone jumate si e in pasaj o ia bine de tot la vale Grandu').Tocmai fusesem la dezmembrari sa imi iau niste piese si vrea sa zic ca am consumat cam 3 litri de benzina pe astia 10-12 KM,iar la dus am consumat tot atata pentru ca mi-a luat o ora jumate din cauza traficului.

Viteze maxime in diferite trepte de turatie la mine

1-a aprox 55 la ora
2-a 97 la ora (fix 60 mph)
3-a 135
4-a 180
5-a 193

in primele 4 vitezele sunt date la 6200 de ture cand imi taie alimentarea in a 5-a nu stiu exact ca ma incordam din toate puterile sa tin volanul dar data viitoare cand o sa am ocazia o sa pun pe cineva sa imi faca si o poza.


--------------------
citroen c4 2.0 HDI VTR Pack 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agglutina
post 12 May 2005, 08:34
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 30 October 04
From: Cluj-Napoca




Nu credeti ca va expuneti degeaba fortand masina la limita maxima? Cui foloseste faptul ca masina ajunge la 197 sau 190 km/h?


--------------------
Megane II Bicorp, 1.5 dCi, 80 CP, rosu
Pack Authentique + proiectoare ceata si CD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 12 May 2005, 08:53
Post #33


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Ba da. Credem.
Am modificat titlul topicului in consecinta. tongue.gif


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coocky
post 12 May 2005, 09:16
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 5 August 04
From: Timisoara




Off topic:
Ne expunem la ce?

Daca in Romania ar exista un circuit amenajat as merge sa vad pana unde poate merge masina.

A testa masina nu inseamna a te expune(dupa parerea mea), eu cred ca fortand si urcand in turatii te ajuta sa iti cunosti masina si sa stii la ce sa te astepti de la ea.

So...

Atata timp cat nu merg pe drumurile Romaniei cu mai mult de 130(in cazuri fericite) nu cred ca ma expun.

Si daca masina este in garantie eu cred ca acum ar trebui sa aflu eventualele probleme...


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane II Estate, 1.6 16V 115CP
Seat Leon CUPRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombu
post 12 May 2005, 17:20
Post #35


FOR SALE


Group: Members
Posts: 586
Joined: 20 August 04
From: Bucuresti




avand in vedere ca nu e dacie sau oltcit..problemele nu le vei vedea imediat...
dar peste 10, 20 000 km de mers in stilul asta..s-ar putea sa ii faci setul motor. simplul fapt ca turometrul are pana la 7000 de rotatzii asta nu inseamna ca tre sa le atingi..ca nu e nici motocicleta nici masina de curse..e doar un motor nu foarte mare ca cilindree din care s-a scos maximum de putere la turatzii relativ mari (dumnezeu cu mila cat rezista la acele turatii


--------------------
Renault Megane 2 2004 Confort Dynamique
Megane II BICORP 1.6 16V Confort Dinamique
Gris Hologramme- 2004
Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
google
post 12 May 2005, 17:27
Post #36


*** Big Daddy ***


Group: Members
Posts: 755
Joined: 5 February 05
From: ...pe aici, pe dincolo, pe peste tot...




De acord cu Coocky. E normal, ca la inceput, sa fortezi masina, un pic, treptat, ca sa vezi ce poate si pana unde te bazezi pe ea ca sa nu ai surprize in viitor si sa nu intri in situatii limita din care sa nu poti sa iesi.
Pe de alta parte are dreptate si Rombu daca faci, din condusul la limita, un obicei.


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005-dCi/80cp
Clio Bicorp Dynamique 1,5dCi/80CP, Bleu Odissee, Full Options (15.06.05)
VW Polo 1,4 TDI PD/105CP, Attractive, chiptuning by TCM Turbo (24.10.05)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coocky
post 12 May 2005, 17:52
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 5 August 04
From: Timisoara




cred ca sunt off topic (dar totusi are legatura cu blana, mai mult cu de ce blana)
rombu:
dupa cum spuneam nu am mers cu mai mult de 130 pe drumurile din Romania...
da schimb vitezele intre 3500 si 4000 de turatii pentru ca in mod normal mi-am cumparat masina sa o folosesc... altfel imi luam fie motor de 1.4(stiu nu este pe Estate) fie alta masina cu motor si mai mic, si stateam linistit.
apropo am avut oexperienta f ciudata la incepurile condusului cand mergeam cu masina pe la 2000 rpm si s-au trezit 2 destepti sa se joace pe o "autostrada" cu 4 benzi(in Paris), doar ca au pierdut controlul masinilor si joaca s-a transformat intr-un chimb haotic de benzi... atunci am realizat ca de cand am am apasat pe acceleratie pana ce masina a raspuns puteam la fel de bine sa opresc in parapete(doar norocul m-a scapat pe mine de accident, urmatoarea masina nu a mai scapat). Asa ca de atunci orice masina pe care am condus-o a stat aproape tot timpul destul de sus in turatii, aproape de valoarea unde ma simteam eu in siguranta... la Megane asta este 3000-3300.
Ori daca masina nu poate face lucrul asta... e bine de stiut cat mai repede.

Repet, nu sunt vitezoman dar spre exemplu eu stau in TM iar parintii mei in Oradea, pentu liistea mea sufleteasca vreau sa stiu ca daca este nevoie pot sa fac cei 170 km in mai putin de 2 ore(fara a exagera).

Pe de alta parte, pana acum principiul meu in a achizitiona obiecte a fost: daca vreau sa merg constant cu 130 atunci masina aia trebuie sa atinga 190(poate odata voi avea nevoie), daca sa zicem vreau sa folosesc centrifugarea la masina de spalat la 1000 rpm aunci imi cumpar una care poate merge pana la 1500 rpm(tocmai ca sa nu o fortez excesiv) si chiar am sa testez din cand in cand ca masina este in parametri normali. Nimeni nu pune ca zilnic...
Sorry pentru lungul off topic


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane II Estate, 1.6 16V 115CP
Seat Leon CUPRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 12 May 2005, 21:06
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




QUOTE(rombu @ May 12 2005, 05:20 PM)
avand in vedere ca nu e dacie sau oltcit..problemele nu le vei vedea imediat...
dar peste 10, 20 000 km de mers in stilul asta..s-ar putea sa ii faci setul motor.

Ai ramas cu reminescente... motorul e facut sa suporte astfel de turatii, cel mult in loc de min 300.000 km sa tina setul 250.000 km wink.gif


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
homeless
post 12 May 2005, 22:53
Post #39


Membru


Group: Members
Posts: 164
Joined: 21 December 04
From: Bucuresti




Eu prima blana am dat-o cu bicicleta smile.gif, nu mai stiu in ce viteza era ( un pegas) da' stiu ca ma alerga un caine lup......sa tot fi avut vreo 6000 RPM.....


--------------------
Renault Megane 2 2005, Influence 1.4 l 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 13 May 2005, 08:21
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Ca fapt divers si off topic Homeless, te-a prins cainele?


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 13 May 2005, 08:47
Post #41


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Bineinteles ca l-a prins. De ce credeai ca si-a luat masina?


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 13 May 2005, 08:53
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Corect Cip, ca o presupunere logica se pare ca l-a si compostat acel caine cu caninii din dotare biggrin.gif


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BestiaL
post 13 May 2005, 11:04
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 19 February 05




QUOTE
peste 10, 20 000 km de mers in stilul asta..s-ar putea sa ii faci setul motor

Cum am mai zis...unii inca mai sufera de "sindromul Daciei prea bune..." laugh.gif


--------------------
Megane Sedan Privillege
1,6 16V.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanu
post 14 May 2005, 11:06
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Vad ca dieselistii nu prea se amesteca pe aici.

La mine, Megane II Hatchback, 1.5 dCi 80 CP, 2004/11, actualmente 20.000 km, deja motorul lucreaza "altfel".
Merg in mod constant spre Pitesti cu 170 km/h "pe linie", de obicei trebuie sa am grija la pedala sa nu urce spre 180 smile.gif.
Maximul l-am atins acum 1 luna, am vrud sa vad si eu ce poate. Si asa era autostrada goala.

Asadar: cu motorina MOL Euro Diesel, singur in masina, rezervorul la 1/4, am reusit sa ating linia de 190 km/h si sa o tin constant 2 km. N-am mai insistat, am vazut ca nu vrea mai mult de 190. Si asa pentru 1461 cmc si 80 CP este hyper suficient.


--------------------
Megane II.2 Bicorp Confort Expression 1.5 dCi 100 - Bleu Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 14 May 2005, 13:50
Post #45


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




La mine poza din avatar spune totul despre forja data pe DN1, fac destul de des Bucuresti-Breaza si retur. Ziua e cam aglomerat, noaptea insa e mai liber, dar nu sar de 150 noaptea, si asa e prea mult.
Eu i-am dat blana pana la 180, cred, acul urcase un pic peste 180, deci as putea sa sper ca viteza reala era 180. Apoi am facut poza cu camera telefonului, si pt ca mi-am impartit atentia a mai coborat un pic acul vitezometrului tongue.gif
Nu i-am mai dat de atunci talpa pana la asemenea viteze, 150 si rar 160 mi se pare arhi-suficient... De obicei merg 130-140, si cand sunt obosit si "chitros" 100-110 wink.gif


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 14 May 2005, 14:05
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Tot 180 km/h am reusit sa ating si eu cu ambele masini,pentru o singura data,asta de proba,nu se pune......dar cred ca Clio mai mergea ceva....


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin1967
post 26 May 2005, 14:04
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 29 March 05
From: Bacau




Am ajuns si eu la 180 si mai era loc. Asta pe E85 intre bacau si roman dar a trebuit sa franez ca exact atunci si-a gasit sa treaca un mos care nu s-a uitat nici stanga , nici dreapata ..... Eram curios daca ajunge in 200. oricum E85 are asfalt super. Oricum am motor de 1,4 , dar masina mai avea rezerva la greu....


--------------------
ML 350 2013 - BC-35-SDS
MERCEDES ML 350 BLUETEC , TOT ALL INCLUSIVE
MEGANE 2.2 1,9 DCI ALL INCLUSIVE
Nu-mi pare rau ca sunt roman, ci ca altii sunt...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 26 May 2005, 16:21
Post #48


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




QUOTE(...RoadRunner... @ May 9 2005, 01:28 PM)
Este foarte normal... motoarele diesel au randament pe o plaja foarta mica de turatie, respectiv 1500-4000... Asadar ... rapoartele din cutie trebuie sa fie foarte lungi pentru a utiliza din plin cuplul impresionant al acestor motoare.

PS: In mod sigur ... daca ai pus asemenea intrebare n-ai inteles nimic din raspunsul meu. Ii rog pe colegii mei forumisti cu mai multa pricepere in explicatii sa-l lamureasca pe distinsul domn.

Incerc eu smile.gif

Este foarte normal ceea ce se intampla, daca iei in calcul si cuplul, nu doar turatia motorului.

Niciodata nu vei vedea un motor pe benzina care sa se comporte la fel cu un diesel din acest punct de vedere.

Motoarele pe benzina, indiferent ale cui or fi, au cuplul maxim la rotatii mai multe decat un diesel, de altfel si turatia maxima este mult mai mare la benzina.

Oricum....ar trebui sa te deranjeze.....din nici un punct de vedere...pentru ca, daca faci o comparatie empirica, ducand masina la turatia maxima, vei vedea ca, un diesel consuma la 4000 rpm... cam cat un benzinar la 6000 (repet..empiric pentru ca sunt convins ca, indicatia computerului va fi ceva mai mica la diesel)

De exemplu, 1.5dCI de 80CP consuma la 170Km/h si 4000rpm in medie 11.6
Nu stiu sa-ti spun la benzina pentru ca n-am condus nici un renault pe benzina.

Astea sunt diferentele....n-ai ce face dar nici nu te deranjeaza


(Oare te-oi fi lamurit? unsure.gif )


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
richie
post 26 May 2005, 16:30
Post #49


The Right Member


Group: Members
Posts: 661
Joined: 17 January 06




Ok...sorry ca m-am departat putzin de ce s-a discutat intre timp...(chiar n-am vazut ca sunt mai multe pagini cu discutzii in topic de chior ce sunt la ora asta)....


Apropos de 1.5dCI shi de vitezele pe care le-atzi indicat....eu am 13.000 km cu ea....sa ma ashtept ca motorul sa se "mai lase"?

Din cate zic ei in manual, performantele maxime se ating la 6000km....

Eu n-am reusit sa depashesc 170km/h....nici singur shi gol...cu atat mai putzin cu persoane in mashina....


--------------------
Honda Accord / Nissan Pathfinder 2.5dCI, LE Plus A/T -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 26 May 2005, 16:58
Post #50


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




De acum incolo te astepti sa se lase doar in jos. Adica in sensul degradarii performantelor. Dar daca vrei sa-l lasi neaparat, lasa-l la mine in curte ... tongue.gif

6000 de km e in manual? Nu 3000? 6000 imi pare cam mult.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BestiaL
post 26 May 2005, 19:25
Post #51


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 19 February 05




3000 e la benzinare. La dieseluri stiu si eu ca e ceva mai mult (s-ar putea sa fie chiar dublu)


--------------------
Megane Sedan Privillege
1,6 16V.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 17:13
Dacia