Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Prima (si Ultima) Blana..., ... la MII Estate

cipman
post 8 May 2005, 17:39
Post #1


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Ma manca in talpa inca de cand am luat masina sa vad tot ce poate. Acum daca am trecut de 1000 de km i-am dat prima blana.

Conditii de test:
-masina proprie, M II Estate, 1000 de km (fara un pic tongue.gif )
-plin ochi combustibil
-autostrada Buc-Pitesti, km 55-45
-timp frumos, senin, cca 20 de grade, vant WSW 18km/h, umiditate 43%, 756 mm Hg
-singur in masina, fara bagaj

Am plecat din Buc usurel, cam cu 100-120 km/h; catre km 30 am urcat la cca 140 km/h; catre km 50 am urcat la 160-165 km/h. Drumul cam nasol, intr-adevar, dar am ignorat total toate semnele de reducere a vitezei sau gaurile in asfalt. Am vrut sa vad cum se comporta la viteza pe denivalarile de tipul ala. Super multumit.
Am intors pe un pod pe la km 55. De data asta sensul de mers era mult mai liber si mai fara de gropi (pana la un moment dat, km 25-30 cred, cand au reaparut gropile).

Dupa cateva teste de franare brusca si stabilitate la franare (n-am ESR) de la 120 la 0 am decis ca e momentul sa vad cat poate. Zis si facut. Dupa ce m-am asigurat ca n-am in fata/spate pe nimeni cat vad cu ochii i-am dat blana.

Rezultate:
- Vmax=190 km/h (fix, pe vitezometrul din dotare)
- turatia: ceva peste 5800 rot/min.
- consum instantaneu benzina: 19 l/100km
- stabilitate: excelenta
- zgomot: neasteptat de putin; ma asteptam la mai mult; zgomotul dat de aer si cel dat de anvelope e tot timpul mai mare (in treapta a cincea)

De la 160 am urcat, progresiv, cate 10 km/h (aprox) mentinand viteza cam 15-20 de secunde sa vad cum face. Trecerea de la un palier la altul (accelerarea) am facut-o cu pedala la fund (sa vad rezerva de putere). Dupa cum a urcat de la 180 la 190 pot sa afirm cu certitudine ca viteza e limitata la 190. Dupa cum a accelerat la acest ultim palier am certitudinea ca, fara limitare, ajunge la peste 200 km/h (dar nu cred ca peste 210). Am mentinut 190 cam 3 km, dupa care am dat de trafic si am considerat testul incheiat.

In concluzie: foarte incantat.
Acum pot merge linistit. Cu viteza legala + 10km/h, ca de obicei.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 9 May 2005, 01:34
Post #2


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




Iluzii ca viteza ar fi limitata,poate turatia e limitata.Eu tot Estate am,1.9dCi si am mers 210.Eu zic ca toate ar trebui sa aiba atunci,nu?
_________________
M II Estate 1.9dCi
Clio 1.5dCi


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oache81
post 9 May 2005, 07:18
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 30 December 04




In mod sigur masina nu este limitata.Doar ca rezistenta aerului creste foarte mult de la 180 la 190.Inainte sa ma apuc sa fac cate ceva la masina mie imi mergea 170 si ceva acum de curand am mers cu 193 cu inca 2 insi in masina.Nu m-am uitat la turometru dar am schimbat a 5-a la 180 pana atunci am mers cu a 4-a si am schimbat la 6000 de ture,Zgomotul era destul de mare insa am dat muzica tare si gata nu se mai auzea.Masina este stabila insa cand mai depaseam cate un tir ma impingea curentul de aer inspre parapet si a trebuit sa ma obisnuiesc sa anticipez si sa trag usor dreapta.Prima oara insa a fost o senzatie foarte nasoala.
Si la mine masina accelereaza destul de repede chiar si in a 5-a de la 180 la 190 dar avand in vedere ca inainte facea la fel pana la 170 -175 si pe urma se oprea undeva pe acolo inseamna ca atata poate ,pana una alta 175 are si pe talon deci era normal sa mearga cam cu 175 - cate ceva pentru cei 9 ani cat are masina.

Apropo am downloadat de curand 2 filmuletze de pe un forum frantuzesc cu un megane 1.6 16v care merge cu 210 la ora si viteza reala inregistrata cu aparatul GPS este de 198 la ora.Ai mare grija daca ai pres la masina,sigur mai ai pedala dar te tine presul,eu sunt patit,doar ca la mine am reusit sa micsorez cursa cablului de acceleratie la tine nu sunt sigur ca se poate face in spatele blocului dar la un service se rezolva sigur.Daca nu ai pres inseamna ca ai ceva probleme cu vitezometrul,pentru masina din film are 210 la ora la 6 mii de ture si tu zici ca aveai cam 5800 deci trebuia sa ai macar 200.Oricum viteza reala la 210 era de 198 deci nu e mare diferenta,ar fi bine sa te duci sa verifici vitezometrul cu radarul de la Herastrau.


--------------------
citroen c4 2.0 HDI VTR Pack 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 9 May 2005, 09:03
Post #4


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




tot megane II 16l 16v cu 5 oameni in masina fara bagaje. 210 pe ceasuri, 197 pe computerul de bord.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 9 May 2005, 10:10
Post #5


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




S-ar putea ca viteza sa nu fie limitata. Sincer sa fiu nu mai stiu de unde mi-a ramas ideea asta in cap. In orice caz asa s-a comportat, ca si cum viteza ar fi fost limitata. O lasam mai jos de 190, sa zicem 185, si repede veneam la loc, dar sa treaca de 190 nu voia neam. Cursa la pedala mai aveam cel putin 2 cm. In fine, nu conteaza. Acum vad ca eram contra vantului. Scopul testului a fost sa vad mai mult cum sta pe drum la viteza asta si cum franeaza. Secundare au fost vit. max., zgomotul si consumul.

Turatia probabil ca e limitata, dar nu la 5800.
Pe site-ul Renault, la 1.9 dCi Estate zice ca viteza max. e mai mare cu 4 km/h decat la 1.6 16V. Iar la 1.6 16V HB e 192 km/h.

210 km/h? Nu cred ca am cum sa ating viteza asta. Hai sa vedem turatiile si vitezele corespunzatoare calculate (adica teoretice) la motorul si cutia 1.6 16V, in tr. a V-a:

5800 - 191.13
5900 - 194.42
6000 - 197.72
6100 - 201.01
6200 - 204.31
6300 - 207.60
6400 - 210.90

Nu cred ca motorul mea o sa vrea 6400 oricat l-as ruga eu.

Insa ce stiu sigur e ca vitezometrul se calibreaza din fabrica. Adica softul din computerul de bord permite calibrarea. Acum nu stiu care e principiul de functionare al indicatorului de viteza cu ac din bord. Si cine il comanda. Calibrarea de care spuneam se refera la indicatiile computerului de bord (cele cu nr. de km parcursi, etc), semnalele fiind date de computerul de ABS.
Atentie la cei care-si schimba tipul de anvelope/jenti. Parcusul real n-o sa mai fie cel indicat.

Iar in ce priveste strict viteza maxima sper ca nu comparam HB cu Estate si nici motoare diferite, nu-i asa?


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oache81
post 9 May 2005, 10:48
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 30 December 04




Eu am venit tractat de la Pitesti si odata ce puneam contactul vitezometrul incepea sa indice viteza cu care mergeam,nu era in concordanta cu turometrul care arata evident 0 ture.Masina din film acuma am vazut era 1.6 16v dar era Coupe asa ca s-ar putea sa aiba cutie diferita.


--------------------
citroen c4 2.0 HDI VTR Pack 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 9 May 2005, 11:04
Post #7


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Ce stiu eu plus 2-3 deductii logice fac cam asa:

- Viteza/Parcursul sunt determinate de calculatorul de ABS
- informatia se transmite catre comp. de bord si catre ECU prin canbus
- comp. de bord face transformarea din digital in analog si da o tensiune catre vitezometrul cu ac (apropos: autotestul comp. de bord duce toate acele la max.)
- care vitezometru e ca un ampermetru (sau voltmetru) care e un dispozitiv electromecanic supus erorilor (clasa de precizie nu poate fi prea buna de vreme ce trebuie sa stea in frig, vibrati, etc, etc)
- calibrarea vitezometrului intereseaza in zona normala de functionare nu la 200 km/h
- indicatia trebuie sa fie totdeauna in plus, niciodata in minus.

Asa ca nu trebuie pusa baza prea mare pe indicatiile vitezometrului.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 9 May 2005, 11:07
Post #8


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




Am si eu o intrebare.Erorile pe vitezometru se vad doar la viteze mari?Pentru ca acu vreo 2 saptamani era un tabel electronic la vreo 50 m in fata mea care imi indica viteza cu care ma apropiam si culmea vitezometrul meu indica tot timpul aceaasi viteza de pe tabel.S-ar putea sa nu am eroare?Mentionez ca ma deplasam cu viteza relativ mica 50-60km/h.
_________________
M II Estate 1.9dCi
Clio 1.5dCi


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexB2
post 9 May 2005, 11:24
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 20 April 05




Eu am verificat indicatiile "acului" cu GPS-ul (Garmin eTrex) si la 90 km/h pe bord avem 85 Km/h pe GPS. Din pacate sunt inca in rodaj si nu stiu ce se intampla la viteze mai mari.

Cred totusi ca diferenta intre cea indicata pe bord si cea reala creste odata cu cresterea vitezei.


--------------------
1.6 16V Megane II Bicorp, Conf. Dyn.
Alarma Gemini
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atoma
post 9 May 2005, 12:32
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 3 May 05
From: constanta




sal all... am si eu o problema... nu inteleg de ce astia de la renault au facut cutiile astea infecte.... am auzit pe forum-ul asta ca in treapta a v-a la 3000 rot/minut megan 2 are 100km/h... este adevarat??? ... de ce au preferat sa micsoreze aceasta treapta de viteza?? imi puteti da o explicatie ... ??

treapta a-v-a este de drum lung... micsoreaza consumul... creste viteza ...si bineinteles scade zgomotul interior...

francezii astia au luat-o razna??

(astept sa-mi vina masina saptamana asta... dar este cea mai mare dezamagire pe care o am legata de megan)


--------------------
Seat Ibiza 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pablo
post 9 May 2005, 13:04
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 10 December 04
From: ORADEA




atoma nu dispera ... motorul incepi sa-l auzi dupa 3.000 rotatii in intrerior.
Benzina e pentru turatii


--------------------
Renault Megane II Sedan Confort Expresion 1,6 16V (dec 2004,clima,jenti AL,ESP,etc)
Renault Clio Extreme 1,5 dCi 80 CP (iul 2005,tempomat)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verzuiul
post 9 May 2005, 13:07
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 7 January 05




@atoma
...si in plus are si Cd-Radio zgomot anihilator smile.gif

This post has been edited by cmandrei: 13 Mar 2006, 17:17


--------------------
Megane E,Techno fara optiuni,gri shist.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atoma
post 9 May 2005, 13:23
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 3 May 05
From: constanta




sunt foarte dezamagit... dar am mers cu un diesel si are la 2500rotatii/minut 110 benzina de ce are doar 100 km/h la 3000 ?? nu este normal


--------------------
Seat Ibiza 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 9 May 2005, 13:24
Post #14


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




@atoma
Cutia este etajata excelent pentru motorul asta. Etajarea este asa scurta in treptele finale pentru a utiliza din plin cuplul obtinut la turatii mari (4200 rpm).
In concluzie : asa este ...pentru asa trebuie sa fie. O etajare mai lunga ar reduce cu mult performantele masinii la viteze de peste 140 kmh.

This post has been edited by cmandrei: 13 Mar 2006, 17:17


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 9 May 2005, 13:28
Post #15


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




@atoma
Este foarte normal... motoarele diesel au randament pe o plaja foarta mica de turatie, respectiv 1500-4000... Asadar ... rapoartele din cutie trebuie sa fie foarte lungi pentru a utiliza din plin cuplul impresionant al acestor motoare.

PS: In mod sigur ... daca ai pus asemenea intrebare n-ai inteles nimic din raspunsul meu. Ii rog pe colegii mei forumisti cu mai multa pricepere in explicatii sa-l lamureasca pe distinsul domn.

This post has been edited by cmandrei: 13 Mar 2006, 17:17


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atoma
post 9 May 2005, 13:44
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 3 May 05
From: constanta




roadrunner... nu ma pricep eu foarte bine la masini...nu te contrazic...dar vreau sa spun ceva... Renault-ul nu este considerata super masina.... fordul ...este peste renault.. in orice top international ..si am mers cu ford ...la drum lung si vreau sa-ti spun ca la motor de 1,6 la 4500 rot/min avea 150sau 160km/h... si demaraj si tot ce vrei... si un mercedes la 3000 rot/min are din cate stiu 130 km/h... eu cred ca astia de la renault au micsorat ultima treapta pt ca au pus si cutia de 6 rapoarte(pe 2,0 si 1,9dci) ... si pot sa si demonstrez chestia asta....(logica mea) este absolut ilogic ca la 3000 rot/minut in treapta a4-a sa ai 90 km/h si in treapta a 5-a la 3000 sa ai 100 .... cutia de 6 rapoarte cred ca este aceeasi doar ca mai are o treapta... SI ESTE TOTAL DIFERITA FATA DE CEA DE PE LOGAN SAU ALTA MASINA ROMANEASCA... pt ca acestea au cutiile mai vechi cu care la 110 aveau 3000 rot/minut....

sper ca intelege-ti ce am vrut sa spun mai sus... este doar o dilema... sper ca voi sa aveti dreptate....desi.... sunt foarte trist de acest lucru... tendinta este ca ultima treapta sa fie cat mai lunga...pt ca nu faci curse niciodata cu treapta a5-a ci o folosesti pt viteza mai mare la turatie mica... ..daca as fi mecanic as schimba pinionul si as pune unul mai mare... se poate??? smile.gif


--------------------
Seat Ibiza 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 9 May 2005, 13:53
Post #17


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




QUOTE(...RoadRunner... @ May 9 2005, 02:24 PM)
In concluzie : asa este ...pentru asa trebuie sa fie.

E cel mai bun raspuns.

@atoma: M-ar apuca dimineata sa explic aici toata teoria si cum se determina etajarile intr-o cutie de viteze. Asa ca pun doar o singura intrebare: sa zicem ca la 2000 rot/min ar corespunde 100 km/h; asta inseamna ca la 6000 de rot/min ar corespunde 300 km/h. Ce zici, merge cu 300? Sau, in aceleasi conditiii de etajare, la 200 km/h corespunde o turatie de 4000 rot/min; ce zici, merge?

Iti raspund eu la alte 2 intrebari:
- in aceleasi conditii de etajare, care ar fi viteza maxima? Estimativ, 140-150 km/h.
- etajare identica, ar consuma mai putin la 100 km/h? In mod sigur nu.

Sfatul meu e sa citesti tot forumul asta de-a fir a par. In special Generalitati Megane si Diverse. Spor.

@toata lumea: Am uitat sa subliniez o chestiune: conform teoriei generale, viteza maxima ar trebui sa se atinga in tr. a IV-a a cutiei de viteze sau, mai bine zis, in treapta cu raportul 1:1 (sau p-acolo - ca fix 1:1 nu se poate). La o masina de strada, evident.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel_t
post 9 May 2005, 19:37
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.174
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Nu stiu cum e in viteza si rpm maxime, dar in treapta a II a i-am dat de mai multe ori pana am vazut acul turometrului trecut bine de 6k rpm, si de fapt ce e mai important e ca am simtit limitarea de turatie a motorului, tineam apasata acceleratia la capat si masina nu mai accelera.
Referitor la lipsa treptei a VI-a , mi-ar fi placut ca masina sa aiva asa ceva ca nu m-ar fi deranjat la 140 km/h sa retrogadez din a VI-a in a a V-a. In alta ordine de idei, intradevar pe la 140 km/h "raspunsul" la pedala intr-a V-a e f bun, turatia motorului fiind in zona de cuplu maxim.


--------------------
Honda Accord 2.2 i-CTDi EX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shu
post 9 May 2005, 21:06
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 4 March 05
From: Bucuresti




Rode Runner, ai perfecta dreptate. As dezvolta eu mai pe larg raspunsul tau dar nu sunt in stare fiindca rad mult prea tare de PSul tau. Baieti, nu va mai plangeti de masina, ca are un motor f. bun (vorbesc de 1.6) si o cutie super. parerea mea! [hac]

Later edit: Da, era Road Runner, da am consumat o tzuica, da, dau un miel daca trebe.


--------------------
Renault Megane II Hatchback 2005 Confort Dynamique - Gri Eclipse
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BestiaL
post 9 May 2005, 22:10
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 19 February 05




QUOTE
Renault-ul nu este considerata super masina.... fordul ...este peste renault.. in orice top international ..si am mers cu ford ...la drum lung

Inca putin si-mi dau lacrimile laugh.gif
Daca tu crezi "atomule" ca Fordul este peste Renault, atunci ai probleme grave...si sincer nu cred ca este de competenta nimanui de pe forum-ul asta sa ti le rezolve.
Si daca tot iei atat in brate super-masina "Ford", de ce nu ti-ai luat Ford, ca mare diferenta de pret nu era.
Cel putin io nu am auzit pana acum de probleme la Megane de genul: ramane un amic de-al meu cu Ford-ul Mondeo in intersectie la cateva zile dupa ce l-a luat, si cand se duce in service ii spun geniile de acolo ca nu intra in garantie placa de presiune de la ambreiaj (ca cica nu stie el cum se calca ambrieajul). Si nu e singurul caz...


--------------------
Megane Sedan Privillege
1,6 16V.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 9 May 2005, 22:17
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Nu stiu de ce am senzatia ca pe forumul asta sunt oameni care nu a renault... laugh.gif

Si nu inteleg logica ilogica lui atoma (legatura intre cutia de la 1.6 si cea de la 1.90dCI).


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BestiaL
post 9 May 2005, 22:24
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 19 February 05




Iti spun yo Cristi ce se intampla pe aici.
Vin tot felul de "p'afaristi" posesori de VW sau mai stiu eu ce chinezarii, si baga fitile ca sa mai scape de handicapul pe care il au masinile lor (preturi exagerate pentru dotari ci fiabilitate ce lasa din ce in ce mai mult de dorit...)


--------------------
Megane Sedan Privillege
1,6 16V.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 9 May 2005, 22:43
Post #23


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Mai, mai. Nu-i frumos si nici nu-i cazul. A recunoscut omul ca nu prea se pricepe. S-apoi n-a dat cu parul. Ne intoarcem la topic? Si care era topicul, c-am uitat?


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shu
post 10 May 2005, 06:11
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 4 March 05
From: Bucuresti




Topicul era prima blana. Fiindca aveam cam 980km, am zis sa iau si eu masinutza la un test ca lumea. E-adevarat, nu am fost asa riguros precum Cipman.
Deci conditii de test:
- masina proprie, M II Hatch, 1000 de km (fara un pic)
- plin ochi combustibil fara plumb 95 OMV
- autostrada soarelui, recte A2, km 1-38 (unde se face prima iesire spre Fundeni) si intors.
- timp frumos, senin, 23 grade, vant f. slab, habar nu am directia, umiditate nici nu stiu cum naiba sa o masor
- singur in masina, fara bagaje (doar o galeata de plastic goala uitata in portbagaj)


Rezultate:
-viteza maxima 187, citita pe vitezometru
-turatie 5700
-consum instantaneu 18,8 l/100
-stabilitate super, directie pastrata excelent.
-teste de ABS, ESP: neefectuate
-zgomot la un nivel OK chiar cu radio CD oprit, ba chiar placut daca iti place sa auzi un motor care se simte bine la turatii mari
-acceleratie bunicica pentru un motor de 115 CP la viteze mari (acceleratii de la 140 catre 170 de ex.)

Ce m-a suparat insa a fost testul de vitezometru efectuat cu radarul de la Herastrau: o eroare de 4km/h, adica eu 59(era putin sub 60) pe vitezometru si radarul a zis 55.


--------------------
Renault Megane II Hatchback 2005 Confort Dynamique - Gri Eclipse
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oache81
post 10 May 2005, 06:45
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 30 December 04




QUOTE(ncristi @ May 9 2005, 11:17 PM)
Nu stiu de ce am senzatia ca pe forumul asta sunt oameni care nu a renault... laugh.gif

Si nu inteleg logica ilogica lui atoma (legatura intre cutia de la 1.6 si cea de la 1.90dCI).

Pai n-are nici o treaba cutia de la benzina cu cea de la motorina.Ala pe motorina se tureaza 4500 maxim in timp ce benzina vreo 6 mii si ceva.


--------------------
citroen c4 2.0 HDI VTR Pack 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atoma
post 10 May 2005, 07:40
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 3 May 05
From: constanta




ok... fratilor am inteles... haide-ti sa ne intoarcem totusi la topic...
-momentan ... am o solenta ..un oltcit si 2 matizuri... wink.gif ... si renault-ul tre sa vina saptamana asta... nu am vw va asigur... asa ca nu va faceti probleme....


--------------------
Seat Ibiza 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 10 May 2005, 14:47
Post #27


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Radarul ala din dreptul parcului Herastrau intotdeauna a indicat aiurea. Sau, ma rog, cu orice masina am testat niciodata nu s-a brodit. Indicatiile au fost si in minus, dar si in plus, cu procentaj egal. Nu bag mana-n foc ca mere bine. Cu megan-ul asta nici n-am trecut p-acolo pana acum.

Shu: Ai vazut ce face o galeata goala uitata in portbagaj? 3km/h mai putin. Oare daca
era plina o fi mergand cu 193? Stiu raspunsul. Trebuie sa pun mana sa-ncerc tongue.gif


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coocky
post 11 May 2005, 08:57
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 5 August 04
From: Timisoara




M-ati convins sa incerc....

si iata rezultatele mele:
190km/h la 5800 rpm consumul 18.7l/100 tinut constant cam 2 km
sincer nu sunt convisns ca urca mai sus...

apropo am facut o franare violenta(dar fara abs) si desi pana acum credeam ca am frane beton... nu mai sunt super convins(si nici nu au pornit avariile - poate nu am fos eu suficient de violent)

la 160 e super OK, la 175 deja nu mai e chiar atat de OK dar inca nu m-as plange. La 190 ... depinde cu ce o compari.
daca o faci cu un seria 5 vei spune ca are probleme de stabilitate, daca o compari cu un astra vei zice ca e OK(comparatiile sunt din experienta)

per ansamblu sunt multumit.


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane II Estate, 1.6 16V 115CP
Seat Leon CUPRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 11 May 2005, 15:26
Post #29


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Erai singur in masina?

Sper ca n-ai incercat sa franezi violent de la 190. Chestia e ca nu suntem obisnuiti cu reactiile masinii la viteza asta. Ceea ce ti s-a parut a fi violent s-ar fi putut sa fie departe de adevar.
De exemplu: mergeam cam cu 170 pe banda 1; la un moment dat mi-a venit pe chelie sa ies de pe autostrada pe un drum lateral folosind o bretea dar m-am trezit cam tarziu; am franat destul de tare, cu forta pe care am estimat-o ca fiind necesara sa am timp sa ma inscriu in curba plus putina rezarva; la momentul in care am zis ca e suficient cat am franat si dau sa trec pe bretea, sa ma inscriu in curba, iau putintel de volan si imi dau seama ca viteza e muuuul prea mare; curba aia era de max. 30-40 iar eu aveam cam 70-80. Mi s-a mai intamplat odata, demult, chestia asta si de atunci intotdeauna imi iau rezerva, imi propun sa termin de franat macar cu 10-15m mai inainte. Si nu trebuie sa mergi mult la viteza mare, in 10-15 minute gata, pierzi notiunea vitezei. Te adaptezi pe parcurs la zgomot, directie, distante, etc. mai putin frana si distanta de franare (care creste exponential) pt. ca nu prea pui frana.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coocky
post 11 May 2005, 16:33
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 284
Joined: 5 August 04
From: Timisoara




Da, eram singur in masina...

Violent in acceptiunea mea:de la 190 la 50 in hai sa ii spunem cam 200-250 m si repet fara a apela la ABS(o singura data l-am folosit iarna - si am mai testat eu asa for fun dar tot iarna).Apropo de asta e supesenzatia cand simti cum practic spatele masinii se urca peste tine smile.gif - apropo de curba aveam posibilitatea sa experimentez luarea unei curbe de aprox 90 (mediu de larga) din balans la peste 120, cea mai mica miscare de volan se simtea fantastic de tare in traiectorie.

Am incercat 2 abordari diferite de accelerare:
a)
a-I-a pana la 6000 rpm - cam 35 kpm
a-II-a pana la 6000 rpm - cam 90 kpm
a-III-a pana la 6000 rpm - cam 130 kpm
a-IV-a pana la 6000 rpm - cam 165 kpm
a-V-a pana la 5800 rpm - cam 190 kpm

cool.gif
a-I-a pana la 4000 rpm - cam 20 kpm
a-II-a pana la 4000 rpm - cam 60 kpm
a-III-a pana la 4000 rpm - cam 85 kpm
a-IV-a pana la 4000 rpm - cam 110 kpm
a-V-a pana la 5800 rpm - cam 190 kpm
(poate valorile nu sunt de o exactitate matematica dar sunt destul de aproape)

diferentele de reactie sunt fantastice:
in primul caz am mers cot la cot cu Vectra nou Diesel de drive test(150CP)
in al doilea caz un polo(nou) de 1.4 parca era, s-a cam jucat cu mine pana la 140.


--------------------
Renault Megane II 2004
Renault Megane II Estate, 1.6 16V 115CP
Seat Leon CUPRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 21:13
Dacia