Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages < 1 2 3 4 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Avertisment, (pt.actuali si viitori posesori de MII)

cmandrei
post 6 May 2005, 10:07
Post #31


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Pot sa fie la Megane II probleme din cauza greutatii, dar totusi ma gandesc ca cei la fabrica trebuiau sa puna niste piese destul de rezistente pentru greutatea care o are ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyt
post 6 May 2005, 13:45
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 29 April 04
From: Bucuresti




Si eu votez pt defect de fabricatie...E imposibil (mai bine zis, neverosimil)...
Am dat cu Focusul noaptea la 130 km/h intr-o groapa de era sa sar de pe strada...Am facut instantaneu pana...M-am uitat dupa aia in ce am dat si cinstit m-am speriat...

Dar atat...pana. Am fost la geometrie (...preventiv) si era ca la carte...


--------------------
Clio II, 1.2 16V 2002, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TinCup
post 6 May 2005, 13:45
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




eu am lovit o bordura la prima ninsoare din iarna trecuta. aveam vreo 10km/h cand am intrat in curba (tocmai plecasem de pe loc dupa ce oprisem sa las niste pusti sa traverseze) si masina a inceput sa derapeze. eu nefiind 'setat' pe modul de condus iarna (tot drumul de la servici soseaua a fost uscata/umeda, dar fara zapada) am calcat frana in loc sa lucrez cu directia/acceleratie (mare prostie, stiu). ideea e ca m-am dus saniuta in bordura cu vreo 5km/h, poate si mai putin. Prostia numarul doi e ca nu am indreptat volanul. In momentul in care am lovit bordura roata era paralela cu bordura. Rezultatul: geanta, planetare, bieleta, brat inferior inlocuite. bineinteles ca la inceput am fost si eu indignat. Adevarul este ca nici o masina din ziua de azi nu este proiectata sa reziste la asa ceva. Puteam sa am audi, vw, toyota etc. oricare s-ar fi 'rupt' la asa o lovitura. Si chestia asta mi-au spus-o oameni care se pricep la masini mult mai mult decat mine.
Un golf I de exemplu 'inghite' mult mai multe decat un Golf V. Cu vechiul meu R11 am lovit borduri la viteze mai mari si masina n-a avut absolut nimic. Asta este, cum altfel crezi ca scad costurile?

Nu vreau sa te enervez si mai tare, dar partea cea mai urata acum urmeaza. La mine reparatia a durat peste o luna. Mai mult ca sigur piesele nu sunt pe stoc, si dureaza cel putin 2 sapt sa le aduca.


--------------------
Renault Megane II bicorp, 2004
Megane II Bicorp Confort Dynamique 1,5 dCi 80 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dumi
post 6 May 2005, 13:52
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 17 April 05
From: Timisoara




Imi pare sincer rau pentru ce ti s-a intimplat sad.gif
Incep si eu sa ma gindesc daca am facut o alegere buna cu megane-ul smile.gif As vrea sa cred ca a fost un defect de fabricatie... dar daca e asa e clar ca i se poate intimpla oricui. Cum as putea verifica, in momentul in care imi vine masina, daca directia si toate celelalte sint ok?


--------------------
Renault Megane II 2.0 16V Confort Privilege (iunie 2005)
Dacia 1310 MLS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nacht
post 6 May 2005, 13:54
Post #35


F U H R E R


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 April 05




Sincere "condoleantze" Lex !!! Se pare ca zilele de marti au 3 ceasuri rele si ulterior blink.gif
Banuiesc ca ai avut un defect de fabricatie si cel putin poti sa fi fericit ca nu ti s-a intamplat la o viteza mai mare si cand erai cu familia.
Carnatzii de la renault ar trebui sa iti dea alta mashina si sa-si ceara scuze la tine in fiecare zi pana la craciun - asa ceva e inadmisibil la pretentiile pe care le au.


--------------------
Honda Accord 2.0L 155CP, SSE, 2008 - a swing to perfection
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
atoma
post 6 May 2005, 14:15
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 3 May 05
From: constanta




k... acum ca tot incepem sa ne facem griji..deja un ansamblu de 3 fiare au devenit "scary movie" pentru meganomani ... hai sa vedem si noi exact cum arata fiarele alea ca eu unul habar n'am... are cineva o poza ... ???


--------------------
Seat Ibiza 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 6 May 2005, 14:28
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




QUOTE(Dumi @ May 6 2005, 01:52 PM)
Cum as putea verifica, in momentul in care imi vine masina, daca directia si toate celelalte sint ok?

Cred ca n-ai cum sa verifici, poate doar sa bagi toata masina la defectoscopie cu raze X.

Am vorbit cu cei de la Renault "vocea clientului" si bineinteles ca s-au spalat pe maini. "O sa cercetam, o sa primiti raspunsul nostru"... bla, bla, bla.

Mai astept cateva zile si o sa-i contactez din nou, desi sunt aproape sigur ca poate intre timp cei de la service o sa schimbe bieleta rupta si o s-o faca pierduta. Asa ca adio dovezi.

De fapt ma intreb chiar daca mai are rost acest circ cu reclamatia sau chiar imi va incetini procesul de reparatie a masinii.
A avut cineva vreo experienta cu reclamatiile la Renault?


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FLEX
post 6 May 2005, 15:31
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 570
Joined: 14 November 03
From: Bucuresti




Parerea mea este ca ce a patit Lex Luthor, este exact aceeasi situatie ca si la TinCup, dar pe dos, adica in loc sa loveasca bordura cu EXTERIORUL rotii din dreapta a lovit marginea gropii (= bordura) cu INTERIORUL rotii stinga; roata fiind bracata, a primit socul DIN LATERAL, DINSPRE INTERIOR (vezi planetara smulsa), situatie in care suspensia McPherson devine foarte fragila, nici o masina cu acest sistem de suspensie n-ar fi trecut altfel peste incident.


--------------------
Daewoo Matiz Fiat 600D
"Inainte de a cumpara sau utiliza un produs cititi cu atentie instructiunile de utilizare"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 6 May 2005, 15:54
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Lex sincer imi pare rau pt ce ti s-a itamplat, insa astazi am incercat sa fac o "reconstituire" la ce ti s-a intamplat tie...am gasit in ploiesti (sos vestului--f usor de gasit pe drumu ala) o goapa descrsa de tine , adica "nici prea mare nici prea mica" si am dat in ea cu vro 20/h.
Nu s-a intamplat nimic!

Eu cred ca ori masina a avut defect de fabricatie (90% parerea mea) ori ai gasit un punct vulnerabil, rotile fiind bracate...

Oricum cei de la renault sunt niste magari pt tratamentul preferential aplicat clientilor din vest .
Succces!

PS
Eu am masina in garantie!


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nacht
post 6 May 2005, 16:55
Post #40


F U H R E R


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 April 05




QUOTE(Lex Luthor @ May 6 2005, 02:28 PM)
A avut cineva vreo experienta cu reclamatiile la Renault?

Eu le-am scris 3 mailuri cand a trebuit sa imi schimbe cd-player-ul si nici macar nu s-au obosit sa imi raspunda sau sa trimita un mail din ala automat. Tu esti un caz "fericit" ca macar ti-au dat de inteles ca au primit reclamatia ta. Raman la parerea pe care mi-am exprimat-o de la bun inceput referitor la renault "Customer Service de kkt"


--------------------
Honda Accord 2.0L 155CP, SSE, 2008 - a swing to perfection
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 6 May 2005, 17:01
Post #41


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




eu le-am scris o data pe adresa care era data in cartea de service si nu am primit nici un raspuns, dupa care le-am scris prin formularul de contact de pe renault.ro si a doua zi m-au sunat. nici nu mai stiu ce vroiam de la ei, dar nu era nimic grav si totusi au sunat.


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 6 May 2005, 17:01
Post #42


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Tre sa scrii direct in Franta, aici nu te baga in seama.


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nick
post 6 May 2005, 18:02
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 9 April 03
From: Bucuresti




Si eu am folosit formularul de contact de pe renalut.ro si m-au sunat, ba chiar s-au oferit sa imi faca si o programare la un service.
Nu vreau sa iau apararea nimanui, dar un departament de customer support nu este chiar ceva simplu de organizat.


--------------------
Megane II 1.6 16V Confort Dynamique 2003
Chevrolet Lacetti 2.0 TDCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TinCup
post 7 May 2005, 11:20
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(Lex Luthor @ May 6 2005, 03:28 PM)
A avut cineva vreo experienta cu reclamatiile la Renault?

Mai bine sa nu ajungi acolo, ca de rezolvat nu o sa iti rezolve aia nimic. Eu am scris la vocea clientului fiindca masina mea era in service de 2 sapt (termenul dat de ei era 10 zile) si nici macar o piesa nu era venita. Cand i-am intrebat pe aia de la service 'Bine, dar cand e gata totusi?' au dat din umeri, asa ca m-am gandit sa-i reclam la Renault. Hai sa fim seriosi.. am fost sunat a doua zi de o don'soara si concluzia a fost 'O sa ne interesam din ce cauza a aparut intarzierea si o sa va sunam sa va spunem'. M-au sunat nu. Au mai trecut 2 saptamani, masina s-a reparat dar de la Vocea Clientului nu am mai auzit nimic.
Experienta numarul doi: circulam in coloana si am intrat intr-o gura de canal situata cu vreo 15cm sub nivelul asfaltului. Mi-au clantanit dintii in gura, cauciucul a facut o galma si janta s-a indoit putin. Merg la asigurari, aia nu vor sa-mi schimbe janta. Eu nu si nu, ca Renault nu iti da voie sa indrepti janta si pierd garantia. Aia dau din umeri. OK imi zic, va arat eu voua. Iau hartie de la vreo 2 service'uri de roti cum ca roata poate prezenta fisuri etc. nu prezinta siguranta pentru circulatia pe drumuri publice (au fost foarte amabili, nici nu au vrut sa-mi ia banii-adica bacsisul). Si ca sa am un dosar beton ma zic sa ma duc si la Renault ca in fond aia mi-au vandut masina si ei tra sa stie mai bine. Sun la vocea clientului, iarasi raspunde o don'soara politicoasa, ii explic ce am nevoie zice 'sigur ca da, veniti maine dupa adeverinta'. Fiind Toma Necredinciosul, a doua zi sun din nou inainte sa ma deplasez personal la sediu. Ce sa vezi? Nu se poate elibera o asemenea adeverinta, sa ma adresez eu unui service Renault. Am facut cu nervii. Ma duc la Protectia Consumatorului si le prezint frumos problema. Sfatul lor: fa o cerere scrisa si ia un numar de inregistrare ca sunt obligati sa-ti raspunda in 30 zile. Ei bine, cerere scrisa am facut, numar de inregistrare am luat, raspuns de la Renault ba. Cand o sa am timp o sa merg iarasi la Protectia Consumatorului sa fac o reclamatie, poate reusesc sa-i rezolv de o amenda.
Pe scurt, mi se pare scandalos ca Renault Romania sa se poarte cu mine ca si cum as fi furat masina, cand de fapt le-am dat o gramada de bani pe ea. Sunt multumit de masina, mi-e draga cu defectele ei cu tot, dar sunt indignat de atitudinea celor de la Renault.


--------------------
Renault Megane II bicorp, 2004
Megane II Bicorp Confort Dynamique 1,5 dCi 80 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanu
post 7 May 2005, 15:26
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Dragilor, AFU nu are nici o legatura cu aprinderea luminilor de avarie.
Luminile de avarie se aprind numai la o viteza de peste 50 km/h in cazul in care deceleratia depaseste o anumita valoare.
Legat de gropi, cand aveam un Clio 2 primul model (1999), am facut buf intr-un crater in Regie, langa R2. La 2 noaptea. N-am mai putut sa scot masina de acolo. Am avut un mega bulan, dupa 20 minute au trecut pe acolo 3 haidamaci si am reusit sa scot masina.
A mers perfect dupa aceea.
La Megane II, dupa chinuri indelungate (sosele gen Sovata - Odorheiu Secuiesc, Sighisoara - Odorheiu Secuiesc, Turnu-Severin - Timisoara, Deva-Lugoj), am schimbat o bieleta la 15.000 km, ca avea un pic de joc. Atat, in rest se prezinta super.


--------------------
Megane II.2 Bicorp Confort Expression 1.5 dCi 100 - Bleu Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 7 May 2005, 15:36
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Eu am taiat pe laterala un cauciuc nou(1000 km) sport 185/55/15 (4.800.000 lei-Continental)la un colt de strada intr-o bordura noua pusa,nezidita si neslefuita la colt.Am luat un cauciuc mai ieftin(1,9 mil)nou,Taifun ,din targ,l-am pus pe rezerva si aia e....Am indoit 2 jante pe dreapta si am scos 800.000 de lei din buzunar.Astea eu cred ca sunt chestii minore pentru care nu trebuie sa strici casco si sa-ti macini nervii cu ei...se pare ca sunt draguti numai cand ai masina zob !


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fanu
post 7 May 2005, 15:45
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Nu-mi aduce aminte. Am avut Clio Bicorp 1.2 16V, cu jenti de 15".
Nu am stiut sa merg cu el corespunzator de la bun inceput, asa ca in 10.000 km aveam deja 4 cauciucuri Continental 185/55 R 15 noi, si 3 jenti indreptate la aparat, la cald. O janta a ramas cu sechele pe latura exterioara. sad.gif
Asa ca ai mare grija, talonul e mult prea mic pentru drumurile noastre.

Dupa aceasta masina am trecut la Megane I Coupe 2.0 16V, alte minuni de cauciucuri: Michelin Pilot Primacy 195/50 R 16. Am renuntat sa o folosesc in Bucuresti, iar cand mergeam cu ea traversam liniile de tramvai cu 2 km/h.


--------------------
Megane II.2 Bicorp Confort Expression 1.5 dCi 100 - Bleu Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geo.meg
post 7 May 2005, 21:23
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 17 February 04
From: Bucuresti




E chiar tragic , o singura groapa sa produca un asemena dezastru . mad.gif
Am avut un Renault model 80" ,am luat cu el toate gropile lui Haiaicu ... si nu a avut nici pe naiba ....

Oricum am spune e grava , asa sensibila suspensia asta , si nu mai spun ca am facut si eu pasul de a cumpara o astfel de masinuta de curand !
Explicatia cea mai plauzibila ar fi : masina pleca de pe loc , deci cuplu la roata mare , volanul bracat la maxim , groapa destul de adanca = efecte devastatoare asupra suspensiei dar parca prea mari pentru o masina pe care au mai laudat-o ca a castigat 5 stele la Ncap ......... blink.gif

Intradevar este foarte rigida suspensia , greutatea masini este mare , si gropi cat vezi cu ochiul . Singura solutie ar fi - o masina de oras - una de mers in afara sad.gif .

Condoleante si stai cu ochii pe mecanici ca sa faca treaba buna .


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 -Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Xcess
post 8 May 2005, 10:53
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 4 May 05




Domnilor,

Ceea ce discutati dumneavoastra aici ma ingrozeste. Luni la pranz imi voi ridica si eu "fierul", cum il alinta unii dintre voi, si deja imi fac mari procese de constiinta, gandindu-ma daca nu ar fi fost mai bine sa cumpar alta rabla. Totusi patania lui Lex Luthor, pe cat de grava e, pe atat de absurda mi se pare. Daca insa a fost reala, atunci mai mult ca sigur e vorba de un defect de fabricatie. Personal, sunt precum Toma necredinciosul: pana nu vad, nu cred. Stiti foarte bine ca o imagine face cat o mie de cuvinte... rolleyes.gif


--------------------
SAAB 9-3 AERO 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sneferu
post 8 May 2005, 13:20
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 136
Joined: 15 May 04
From: O groapa numita ... Bucuresti!




QUOTE(By-GEO @ May 7 2005, 09:23 PM)
E  chiar  tragic  , o singura  groapa sa produca un asemena dezastru . mad.gif
Am  avut  un Renault model 80" ,am luat cu el toate gropile lui Haiaicu ... si nu a avut nici pe naiba ....

Oricum am spune  e grava , asa sensibila suspensia asta ,  si nu mai spun ca  am facut si eu pasul  de a cumpara o astfel de masinuta de curand !
Explicatia cea mai plauzibila ar fi : masina pleca de pe loc , deci cuplu la roata mare , volanul bracat  la maxim , groapa destul de adanca =  efecte devastatoare asupra suspensiei dar  parca prea mari  pentru o masina  pe care  au mai laudat-o ca a castigat  5 stele la Ncap .........  blink.gif

Intradevar este foarte  rigida suspensia , greutatea masini este mare , si gropi cat vezi cu ochiul . Singura solutie ar fi - o masina de oras - una de mers in afara sad.gif  .

Condoleante si stai cu ochii pe mecanici ca sa faca treaba buna .

Masina nu e chiar asa de grea; de fapt comparat cu alte masini din clasa ei (ma refer la sedan) e chiar usoara.

Dezavantajul greutatii reduse e subtierea componentelor.

Faptul ca masina are 5 stele la crash test nu inseamna ca va lua si gropile cu acelasi succes; personal am vazut megane in accident live si nu cred ca a luat 5 stele degeaba.

Daca roata era virata in timpul "evenimentului" atunci chiar nu e de mirare ce s-a intamplat.

Daca imi aduc eu aminte la un moment dat Hummer-ul celor de la BGS a dat intr-un Oltcit; rezultatul a fost ca hummer-ul si-a pierdut o roata cu tot cu suspensie. Ma asteptam ca Oltcit-ul sa iasa devastat, dar nu era.

Oricum nasol moment; eu zic sa injuram primaria; renault face masini, nu tancuri...


--------------------
Megane II Sedan 1,5 dCi 80 CP Gris Holograme
Confort Privilege
August 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flotl
post 9 May 2005, 11:00
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 1 December 04
From: Tulcea




Lex, poti sa faci o scanare a documentelor de achizitie a masinii si sa le pui pe forum?


--------------------
Megane Sedan 1.5 dci 100 CP 2004 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flotl
post 9 May 2005, 14:50
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 1 December 04
From: Tulcea




Eu nu pot sa cred ca era o groapa mica incat sa ti se sparga aripa si farul.
Chiar daca rotile sunt bracate la maxim, lovitura nu a fost din lateralul rotii ca la un derapaj pe zapada.
Probabil ca groapa era adanca rau si era imposibil ca roata sa o poata urca, roata a fost smulsa si masina a patinat pe bara de protectie. Si in cazul asta nu stiu ce masina ar fi rezistat cu bine.
Asa ca eu nu cred ca este bine sa venim cu afirmatii de genul masina asta are suspensii de carton si sa facem o puternica reclama negativa.


--------------------
Megane Sedan 1.5 dci 100 CP 2004 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 9 May 2005, 14:54
Post #53


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Ia mai citeste o data primul post din topic si vezi de ce s-a spart farul si altele.

M-ati facut curios. Ma duc sa vad groapa, dac-o mai fi.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flotl
post 9 May 2005, 15:03
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 1 December 04
From: Tulcea




Ai dreptate, nu am citit atent. Marea parte a distrugerilor a fost cauzata de impactul cu cealalta masina, daca nu toate distrugerile. Controlul directiei de mers poate s-a pierdut ca urmare a gropii luate in viraj, nu a unei defectiuni.

This post has been edited by cmandrei: 13 Mar 2006, 17:43


--------------------
Megane Sedan 1.5 dci 100 CP 2004 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 9 May 2005, 15:14
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Numai sa nu ne aduna prea multi la groapa ca or sa spuna aia ca am venit sa asfaltam strada ! biggrin.gif


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 9 May 2005, 17:57
Post #56


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




biggrin.gif Chiar asa s-a intamplat:
- Domne? Se astupa groapa asta?
- Nu, zic eu, ii fac poza sa mai facem altele la fel pe toate strazile!

Si, ca s-o puteti reproduce si in alte orase, pun si pozele:

http://www.thefilebucket.com/userfiles/cipman/IMG_0028.jpg
http://www.thefilebucket.com/userfiles/cipman/IMG_0029.jpg
http://www.thefilebucket.com/userfiles/cipman/IMG_0030.jpg
http://www.thefilebucket.com/userfiles/cipman/IMG_0031.jpg
http://www.thefilebucket.com/userfiles/cipman/IMG_0032.jpg

Pozele 1, 2, 3 si 4 sunt in ordinea parcurgerii traseului de catre roata cu pricina. Cea de-a 5-a poza e luata dinspre cealalta strada (ambele strazi cu sens unic, in sensul in care am facut pozele)

Concluzia mea: Eu as inclina mai mult catre user error. Asta e. S... happ...

Edit: Lex asta e groapa, nu? Sa nu fi luat alta. Aaa am uitat. Cand plecat am facut acelasi viraj, prin aceeasi groapa. Am luat-o cu roata din dreapta ca nu puteam altfel. 20km/h n-aveam dar peste 10 sigur.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 9 May 2005, 19:25
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Aia-i gropa care a facut asa ravagii laugh.gif ??????????

Imposibil. Eu iau zilnic gropi mult mai nasoale fara nici o problema.

Lex imi pare rau dar....


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 9 May 2005, 21:33
Post #58


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Eu unul tare as fi fost curios sa vad poza cu Oltcitul dupa accident. Asa cum era el parcat acolo.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lex Luthor
post 10 May 2005, 13:43
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.112
Joined: 25 April 05




1.
QUOTE
Lex asta e groapa, nu? Sa nu fi luat alta. Aaa am uitat. Cand plecat am facut acelasi viraj, prin aceeasi groapa. Am luat-o cu roata din dreapta ca nu puteam altfel. 20km/h n-aveam dar peste 10 sigur.

2.
QUOTE
Aia-i gropa care a facut asa ravagii  ??????????

Imposibil. Eu iau zilnic gropi mult mai nasoale fara nici o problema.

3.
QUOTE
Eu unul tare as fi fost curios sa vad poza cu Oltcitul dupa accident. Asa cum era el parcat acolo.

4.
QUOTE
Concluzia mea: Eu as inclina mai mult catre user error. Asta e. S... happ...


Am sa incerc sa raspund pe rand:
1. Asta este groapa fratilor si iti multumesc Cipman ca ai fotografiat-o, pentru ca eu am zis ca nu mai trec un secol pe acolo. In realitate e mai mare decat pare in poze, si are adancimea suficienta pentru a atinge cu marginea sistemul de directie de la Megane cu jante de 16". Eu am luat-o cu roata din stanga, in timpul virajului, cand ea era virata maximum stanga. Viteza era mai mare de 10 km/h pentru ca accelerasem sa plec din panta, si accelerasem un pic mai tare decat de obicei, pentru ca ma tot claxona un imbecil din spate ca nu plecam intr-o zecime de secunda (asta sa-mi fie invatatura de minte. Pe viitor pot sa claxoneze pana le vine rau si li se termina bateria, ca tot nu o sa ma grabesc).

2. Sunt de acord ca aceasta groapa nu ar fi trebuit sa provoace in nici un caz ceea ce s-a intamplat. Tocmai aici este supararea mea. Daca as fi intrat cu 100 km/h sau intr-o groapa mai adanca, as fi inteles ca nu mi-am cumparat tanc ci masina si as fi acceptat ca este greseala mea. Dar, domnule, la 20 km/h si in gropita aia?
De aceea inclin sa cred ca este ori un defect de fabricatie ori de conceptie. Bineintels ca de la renault n-am primit nici un raspuns, nici dupa telefoanele date, nici dupa e-mailurile trimise la Vocea Clientului. Macar un raspuns ca au inregistrat problema si o vor cerceta. Zero, zip, nothing....

3. N-am poza cu Oltcitul dupa accident, dar daca va uitati la poza cu nr.5 a lui Cipman (cea cu extensia 0032), va spun ca Oltcitul era parcat pe trotuarul din stanga (total pe trotuar, nu cum sunt masinile din poza) cam in locul dintre Dacia B 24 RIK si Solenza rosie.

4. Ce user erorr? La 20 km/h ce user errorr sa ai ca sa faci virajul la 90 de grade si sa il continui apoi? O sa incerc, dar nu am timp acum, sa schitez exact traiectoria urmata de Megane-ul meu.

5. Pentru cei ce cred ca acest lucru nu s-a intamplat ii rog sa treaca pe la fata locului si sa vorbeasca cu portarii de la Ministerul Educatiei (aflat vis-a-vis) si o sa se convinga de faptul ca s-a intamplat cu adevarat. O sa incerc sa fac si niste poze ale masinii, dar mi se face rau cand o vad (pentru ca cei de la service nu s-au apucat inca de ea - si asta e un alt punct care ma face sa-mi vina sa-i dau ... pe cei de la Renault, ca nu si-au ales cum trebuie reteaua de service), asa ca trebuie sa-mi refac intai moralul.

6. Cineva , adica mai multi, mi-au spus sa vad partea buna a lucrurilor: daca intr-adevar a fost un defect de fabricatie, bine ca s- inamplat acum si nu la o viteza mai mare, sau cu alte persoane in masina. Incerc sa vad asa, dar inca nu reusesc.


--------------------
---- ---- ----
---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 10 May 2005, 13:47
Post #60


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Am innebunit ... asa o groapa la o asa viteza ... asa o paguba ... ??!?!?!?!?!?!? blink.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages < 1 2 3 4 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 20:06
Dacia