Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Extaz, Aventuri, Nervi Si Agonie, Sau cum sa mori de nervi in 48 de ore

shu
post 22 Apr 2005, 15:46
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 4 March 05
From: Bucuresti




20 aprilie. Ridic masina de la Autocobalescu, inchei CASCO si RCA pe loc cu cei de la BTWC (nota 10 pentru profesionalism). Primesc instructajul de rigoare si rezervorul gol. Pun bezina, ma plimb, arat masina la o gramada de lume. Parchez in spatele blocului la ora 23.00
21 aprilie. Cobor pe la 11.00 sa plec la un client si vad urme de labe de caine pe acoperisul masinii. Injur ca au murdarit-o, incep sa sterg doar pentru a dezgoli de jeg niste splendide zgarieturi pe toata latimea acoperisului, si multe ale naibii. 5 degete x 4 labe = multe zgarieturi, lungi si destul de adanci. Merg la car wash, evaluez dezastrul, ca nu am cum sa zic altfel. Baietii imi recomanda polish, iau din Carrefour, ma intorc la carwash dupa-masa. Dam cu polish, parca mai dispar cateva. Era seara, parea cat de cat ok masina. Noaptea ies nitel la plimbare pe A2, masina merge super, nimik de reprosat.
22 aprilie. Dimineata cobor la masina. Din pacate, ziua nu e ca noaptea, asa ca frumoasele zgarieturi de pe masina mea noua imi zambesc din nou strengareste, doar ca-si creasca iar pulsul la 200.

Astept idei si pareri din partea voastra. Eu cel putin m-am gandit ca dupa 1000-1500 (in 48 de ore am facut 200km) sa o duc la service sa o fac pe CASCO. Banuiesc ca daune implica si zgarieturi produse de patrupede cretine? Daca nu e chiar grav.


--------------------
Renault Megane II Hatchback 2005 Confort Dynamique - Gri Eclipse
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rombu
post 22 Apr 2005, 16:01
Post #2


FOR SALE


Group: Members
Posts: 586
Joined: 20 August 04
From: Bucuresti




bai sorry.....poa ar fi bine sa o duci si pe la un popa sa-i dea o sfestanie ca ai avut ghinionu naibii

nu e nici o problema sa o repare pe casco..da cre ca tre revopsit tot tavanu..altfel nu cre ca se poate...

poa sa mai incerci cu un polish profesional care sa aiba si vopsea in el...eu asa am facut la un focus adica au bagat baietzii vopsea in polish..si a iesit ok..de mentionat e ca erau neshte zgarieturi pe bara


--------------------
Renault Megane 2 2004 Confort Dynamique
Megane II BICORP 1.6 16V Confort Dinamique
Gris Hologramme- 2004
Bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 22 Apr 2005, 16:33
Post #3


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




e beleaua naibii cu vopsitul plafonului, am trecut eu prin asa ceva.
daca nu e vopseaua luata/sarita de tot, incearca cu polish abraziv si pe urma polish de luciu. daca iese macar acceptabil(adica sa vezi zgarieturile doar tu daca te uiti atent, pe soare,intr-un anumit unghi) nu vopsi plafonul.


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shu
post 22 Apr 2005, 17:09
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 4 March 05
From: Bucuresti




Nu e luata de tot, dupa ce am dat cu polish Motem la culoarea masinii doar cateva zgarieturi mai arata alburii. Restul sunt doar... multe zgarieturi sad.gif In fine, o sa-i mai dau o mana, macar sa fie dreaq inchisa la culoare peste tot.


--------------------
Renault Megane II Hatchback 2005 Confort Dynamique - Gri Eclipse
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raducu68
post 22 Apr 2005, 17:12
Post #5


Membru Demisionat


Group: Banned
Posts: 645
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




maidanezii aia mai traiesc? io-i impuscam asap mad.gif


--------------------
Renault Megane 2 Sedan 2005 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
galileo
post 22 Apr 2005, 17:16
Post #6


OZN Type-S


Group: Members
Posts: 603
Joined: 12 July 04
From: Bucuresti




nu m-ar mira sa fie un caine cu stapan, caz in care l-as impusca direct pe stapan mad.gif


--------------------
Ex Renault Clio bicorp 2004 1.2i 16V
Honda Civic Type-S (cu toate "S"-urile rosii)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BestiaL
post 22 Apr 2005, 19:21
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 19 February 05




Sfatul meu: punei husa wink.gif !


--------------------
Megane Sedan Privillege
1,6 16V.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shu
post 22 Apr 2005, 20:41
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 4 March 05
From: Bucuresti




Ieri am zis de 500 de ori cred ca omor maidanezii din curte, dar nu as fi in stare. Plus ca nu stiu daca e vina lor sau a vreunuia de rasa si cu stapan "responsabil". Despre husa: mi-a traznit prin cap dar e o solutie cam nepractica. Plus de asta, husa de Megane II shake-it? Nu stiu unde as gasi.


--------------------
Renault Megane II Hatchback 2005 Confort Dynamique - Gri Eclipse
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sylvester
post 22 Apr 2005, 21:06
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 562
Joined: 12 December 04
From: Bucuresti




Eu am husa luata din targ...cam nepractica dar nu am lasat-o niciodata fara ea!!!Si cu husa asta-vara la aprox 2 luni dupa ce o cumparasem (masina) a dat o grindina de mi-a facut plafonu capota motor +capota portbagaj franjuri:(!!! Traiasca casco!


--------------------
Renault Megane II.1 2004 sedan
Renault Megane 3, Noir Nacre, Sport Edition 1,5 dci 110CP
Ex.Renault Megane Sedan,Pack autentique, Blanc Glacier, 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_slz
post 23 Apr 2005, 11:24
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 18 June 04




Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat...Cred ca in Bucuresti, sau orice alt oras mare, trebuie sa te obisnuieti cu ideea ca masina va pati ceva mai devreme sau mai tarziu. Eu am un Clio de 2 luni si ieri am observat ca un vecin cu o Dacie veche si plina de rugina a deschis usa sanatos si cred ca a si impins in ea de mi-a luat vopseaua de pe spoilerul din spate, pe o portiune mica ce-i drept. Dar tot ma oftic...Garajul ramane singura varianta, dar e scump si greu de gasit daca stai la bloc!


--------------------
Renault Clio III 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verzuiul
post 23 Apr 2005, 12:15
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 7 January 05




Caini pe masini nu prea urca din proprie initiativa!Asa cred eu....
Cum singurii care pot face LEGAL o urmarire sunt politistii,sa fie ei de vina? unsure.gif


--------------------
Megane E,Techno fara optiuni,gri shist.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulym
post 23 Apr 2005, 12:34
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 18 April 05




e nasol, stiu ce inseamna abia sa o cumperi si dupa 2-3 zile toata frumusetea de culoare metalizata si de luciu sa fie compromisa de citeva zgirieturi ... am spus intr-un topic ca mi-a aranjat-o la petrom in spalatorie sad.gif sad.gif sad.gif


--------------------
FORD FOCUS 2008 Titanium
Renault Clio Symbol Expression 1,4i 8V - MY EX ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulym
post 23 Apr 2005, 12:37
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 18 April 05




as lua si eu niste polish sa incerc intr-un colt sa vad daca iese ceva, dar tot aud de fel si fel de polish-uri ... nu stiu care ar trebui ... banui ca la culoarea mea nu gasesc oriunde ... doar la dealer cred sa aiba, ca ei stiu ce culori sunt pe masini, nu ?


--------------------
FORD FOCUS 2008 Titanium
Renault Clio Symbol Expression 1,4i 8V - MY EX ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 23 Apr 2005, 16:09
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Mare tragedie...au am patit asta cu niste curcani laugh.gif

Aeram cu clio la tara la bunica-mea ,avea cateva luni masina si am lasat-o la poarta - in cateva secunde vro 3 curcani imensi au sarit pe capota - am inebunit de furie...

Noroc ca eu nu am patit mare lucru si am rezolvat cu niste polish, zgarieturile fiind foarte fine.

PS
Daca zgarietura este adanca nu faci mare scofala cu plishul--mai bine fa-o pe asigurare.
Cainii nu se urca sg pe masina-vezi sa nu fie vorba de un pisoi, tigru, leopard, leu etc


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MrMishu
post 23 Apr 2005, 19:34
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 11 December 04
From: Bucuresti




QUOTE(shu @ Apr 22 2005, 05:09 PM)
Nu e luata de tot, dupa ce am dat cu polish Motem la culoarea masinii doar cateva zgarieturi mai arata alburii. Restul sunt doar... multe zgarieturi  sad.gif  In fine, o sa-i mai dau o mana, macar sa fie dreaq inchisa la culoare peste tot.

De unde ai luat polish-ul ? Da si tu cateva detalii despre el am si eu nijte zgarieturi dar nu de caine ci de..matza.. mad.gif


--------------------
Skoda Octavia II 2006 Editon 100
2.0TDI 140CP SIMPLY CLEVER
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Norad
post 23 Apr 2005, 23:49
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 20 October 03
From: Bucuresti




Daca tot s-a deschis subiectul, cine stie, rog sa dea informatii mai detaliate de polishurile astea. Eu mi-am luat o pasta Autosol din Carrefour , insa mai mult lustruieste decat sa elimine zgarieturile superficiale. Unde gasesc polishuri cu vopsea sau abrazive ( am vazut in Carrefour un polish Prevent ) . Mai am un polish lichid pe acasa, luat mai de mult, Johnson cu care am mai dat pe cealalta masina , insa fara nici un rezultat notabil, ceea ce ma face sa cred ca doar pastele pot sa aiba vreun efect. Acum privitor la tehnica manuala, daca pot sa spun asa smile.gif) , e chiar atat de necesar un aparat din ala gen flex sau ajunge sa freci cu o carpa ceva mai energic ? De cateva zile mi-am luat si niste ceara Carnauba ( Formula1 de la Shell )pe care inca nu am folosit-o , pentru ca aceea sintetica care o aveam ( Johnson Wax ) de ceva vreme, imi lasa niste zone cu reflexe albastrui pe masina ca niste pete. Culoarea masinii e neagra.


--------------------
Renault Megane 1.6 16v dec. 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shu
post 24 Apr 2005, 09:46
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 4 March 05
From: Bucuresti




Polishul si-a facut treaba, dar tot se mai vad nitelush. In fine, mam cam obisnuit cu ideea si poate daca ii mai dau un strat se mai duc. Sper. Polishul l-am luat din carrefour si este Motem, la culoare, parca am mai zis si e un fel de lichid gros asa.


--------------------
Renault Megane II Hatchback 2005 Confort Dynamique - Gri Eclipse
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulym
post 25 Apr 2005, 13:25
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 18 April 05




shu, ai dat cu polish doar, la cirpa, si atit ? sau cum, peste lac, fara slefuire sau ceva ? aud de ceara de nu stiu care, etc ... vreau sa fac si eu asa ceva, sa incerc, dar daca nu stiu exact ce sa cumpar si cum se da, nu vreau sa fac mai rau


--------------------
FORD FOCUS 2008 Titanium
Renault Clio Symbol Expression 1,4i 8V - MY EX ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shu
post 25 Apr 2005, 18:43
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 4 March 05
From: Bucuresti




Am dat cu polish si atat pe masina proaspat spalata si uscata. Nu am vrut sa incerc creme abrazive sau alte nebunii, tot de frica sa nu stric si mai rau. Revin cu detalii dupa ce o mai spal si ii mai dau odata cu polish zilele astea. Oricum, nu am dat io ci aia de la carwash. Pareau sa stie ce fac mult mai bine ca mine.


--------------------
Renault Megane II Hatchback 2005 Confort Dynamique - Gri Eclipse
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_slz
post 25 Apr 2005, 19:28
Post #20


Membru


Group: Members
Posts: 141
Joined: 18 June 04




Shu, daca vrei sa-ti iasa de tot zgarieturile, da-mi un mesaj privat si-ti dau numarul de telefon al unui tip care se ocupa cu asa ceva de-o viata! Mie mi-a scos niste zgarieturi urate de pe o Solenza. Are o perie electrica care are nu-stiu-cate rotatii pe minut, adica daca dai cu mana nu vei ajunge prea repede la acelasi rezultat!


--------------------
Renault Clio III 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady2
post 25 Apr 2005, 21:31
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 19 October 04
From: Galati




Eu am folosit cu succes o crema Prevent (vine la tub); se pune pe o carpa uscata si se fraca tabla (spalata eventual in prealabil, oricum fara praf) pana dispare complet crema si ramane perfect curata si lucioasa. A scos fi la niste prieteni zgarieturi pentru care eram cu totii convinsi ca necesita revopsire. Se pare ca foloseste vopseaua din jurul zgarieturii si umple zona. Nu ramane nimic la majoritatea incidentelor.
Dezavantaj: frecatul implica efort intens (crema este abraziva) si faci febra musculara smile.gif


--------------------
Megane 2 sedan Confort Expresion 1.6 16V 115cp,
Vert Cuivre, 09.2004, clima automata, vopsea metalizata, jante aliaj Rial Trigon 15''
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MrMishu
post 26 Apr 2005, 07:06
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 11 December 04
From: Bucuresti




De unde ai luat crema ?


--------------------
Skoda Octavia II 2006 Editon 100
2.0TDI 140CP SIMPLY CLEVER
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulym
post 26 Apr 2005, 11:40
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 18 April 05




pai, nu inteleg eu cum, daca este abraziva, totusi la sfirsit ramine lucioasa, ce se intimpla cu lacul de protectie ?!?


--------------------
FORD FOCUS 2008 Titanium
Renault Clio Symbol Expression 1,4i 8V - MY EX ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shu
post 26 Apr 2005, 14:19
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 4 March 05
From: Bucuresti




Ii zice abraziva dar cica e tot un soi de polish. Oricum, e f.f. fina, nu zgarie deloc.


--------------------
Renault Megane II Hatchback 2005 Confort Dynamique - Gri Eclipse
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matri][xx
post 26 Apr 2005, 18:57
Post #25


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 31 January 05
From: alba iulia




la mine la clio folosesc pt zgarieturi ceva gen carioca facuta la comanda dupa culoarea masini mele...si am auzit ca is tinichigi care intind cumva vopseaua peste zgarietura


--------------------
renault clio symbol 2002
renault clio symbol 1.4 8v..2002(standard)
vw passat 1,9 tdi 2003 trendline
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 26 Apr 2005, 18:58
Post #26


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




De unde ai unde l-ai facut ce e acel ceva gen carioca al tau ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shu
post 26 Apr 2005, 22:01
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 4 March 05
From: Bucuresti




Se numeste marker corector ce are matrixx, dar cum l-a facut dupa culoarea masinii beats me.


--------------------
Renault Megane II Hatchback 2005 Confort Dynamique - Gri Eclipse
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulym
post 28 Apr 2005, 07:35
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 18 April 05




Salutare !

Am comiso ! Mi-am facut curaj si ieri in drum spre casa am intrat in primul magazin de piese si am intrebat de polish. Nu mai avea, cica a avut universal, transparent, da' cind i-am zis omului de zgirieturi mi-a zis ca are crema abraziva, MA-FRA, italiana. 115 mii.
Am luat de asta si acasa m-am oprit la masina, am zgiriat cu un cui undeva pe stilpul de la usa, am pus crema pe un tampon de bumbac si da-i frecus. Surpriza !! dupa citeva miscari deja s-a transformat intr-un firisor zgirietura ! Am sters cu o cirpa curata si pare-se ca luciul s-a pastrat intact (de asta mi-era si frica).
Am trecut la spoilerul fata (pe plastic, unde am niste dire cam adinci, astia de la service au zis ca trebuie vopsea acolo), am dat si inca se mai cunosc, daca te uiti atent, insa am de gind sa mai insist (cam te doare mina, chiar ca era buna o masina, ceva).
Pe porbagaj, unde aveam scratch-uri de la periile Petrom, am frecat de vreo 2 ori si au mai ramas doar citeva firicele de citiva mm fiecare, vizibile foarte de aproape, daca te uiti atent dintr-o anumita pozitie.
Per ansamblu, sunt multumit. Daca mai dau o mina peste tot, mai energic, s-ar putea sa dispara de tot.
Totusi, pe spoilerul fata, ude e intrat in plastic de se vede negru, cred ca mi-ar trebui un polish, ceva, care sa dizolve vopseaua si s-o intinda peste santul ala, tre' sa vad daca mai gasesc ceva. Poate nici nu mai trebuie sa merg la service deloc smile.gif.


--------------------
FORD FOCUS 2008 Titanium
Renault Clio Symbol Expression 1,4i 8V - MY EX ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Norad
post 28 Apr 2005, 23:03
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 204
Joined: 20 October 03
From: Bucuresti




Am vazut Polishul Motem in Carrefour. E si pentru culoarea neagra. Inca nu l-am luat , spre insa sa merite 300.000 de lei . Intre timp a mai aparut un polish universal pe acolo nemtesc. Era si o tipa acolo care facea promotie la marca respectiva, zicea ca in Carrefour Colentina au expus o masina din 1926 smile.gif) pe care o intretin cu produsele lor.


--------------------
Renault Megane 1.6 16v dec. 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shu
post 3 May 2005, 12:37
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 4 March 05
From: Bucuresti




ca sa se stie despre ce vorbim, iata 2 poze cu problema. Sunt luate de aproape ca sa iasa la aparat, insa din pacate mai am inca vreo 10-15 zgarieturi similare in alte zone ale acoperisului. Le dau link ca sa nu stea threadul 1ora pana se incarca

Poza 1
Poza 2

Oricum, am fost cu masina la meseriasul recomandat de bogdan_clio si mi-a zis ca le poate scoate, dar sa vin in alta zi ca era plin (lucra la un A6 saracu).


--------------------
Renault Megane II Hatchback 2005 Confort Dynamique - Gri Eclipse
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 14:50
Dacia