Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 9 10 11 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cadru motor Laguna I, probleme

bundy220
post 27 Mar 2014, 09:54
Post #301





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




Cand simti asta,volanul ar trebui sa tinda(volanul!) sa se invarta spre stg sau dr.La sta ma refer
Bucsile astea sunt sa zic asa ingropate in jug si nu prea le poti controla la levier.Eu am trecut un ITP si tot nu a descoperit buba.
Ca ideie,se insoteste inca de o manifestare. La accelerare,mai brusca,undeva in treapta 3, pe la 80km/h se simte parca ar fi dezechilibrate rotile,apoi pe masura ce creste viteza dispare.


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hardinc
post 28 Mar 2014, 08:27
Post #302


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 28 October 10
From: Slobozia/Ialomita




Multumesc , o sa incerc sa schimb bucsele de la bratul inferior , le am cumparate dar nu a mers cand am incercat sa desfac surubul din spate. Incerc sa fiu mai convingator de data asta. Acum sunt sigur ca de la ele e , fiindca atunci cand e ud pe jos nu mai bate asa tare, cred ca intra apa acolo. in alta parte e verificat si nu exista jocuri.


--------------------
Renault Laguna 1.1 1995, 1.8 RT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin85
post 22 Apr 2014, 10:12
Post #303


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 26 October 08




Salutare, acum ceva timp am schimbat placutele de frana (intrau cam la fix, asa ca am pilit cam jumate de milimetru din lateralul lor ca sa intre mai usor si sa nu se blocheze), apoi in aceeasi zi am pus si saibe la bucsile jugului (dupa dimensiunile date de colegii nostrii) Au disparut zgomotele la treceri prin gropi, dar au aparut alte zgomote, de obicei dupa franare la plecare prima data se auzea o pocnitura scurta apoi nu se mai auzea numik, initial am crezut ca se trage de la placutele pilite de mine, dar acum de cateva zile am schimbat iar placutele fara sa mai pilesc din ele si zgomotul este acelasi (placute TRW). De la ce ar putea sa fie? Sa fie de la saibele adaugate la jug? A mai intalnit careva? saibele sunt de 3 mm grosime.


--------------------
renault laguna 1 1998 1.6i 16V - SB-02-DOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpion i
post 22 Apr 2014, 15:30
Post #304


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 5 May 10
From: Craiova




pocnitura aia ar putea fi de la bieleta antiruliu, la mine asa facea cand plecam sau bagam piciorul brusc in acceleratie se auzea pe dreapta si dupa o vizizta la mecanic am schimbat bieleta, verifico , trage de e si vezi daca se aude si are si joc.


--------------------
renault laguna 1 11-1998 1.8: 16 v: 120 cp. RXE, gpl milano - GJ-84-ALN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin85
post 22 Apr 2014, 15:55
Post #305


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 26 October 08




Ai dreptate, dar aia e schimbata, oricum am uitat sa mentionez ca zgomotul este ca o lovitura metal pe metal, cand este dusa bieleta se aude un zgomot mai infundat pentru ca loveste cauciuc pe metal


--------------------
renault laguna 1 1998 1.6i 16V - SB-02-DOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 22 Apr 2014, 20:42
Post #306





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




Pai din ce zici se intelege ca zgomotul era si inainte de saibe.deci.... .
Controleaza foarte bine bucsele bratului,rotile sa fie stranse bine.


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin85
post 22 Apr 2014, 22:36
Post #307


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 26 October 08




QUOTE(bundy220 @ 22 Apr 2014, 20:42)
Pai din ce zici se intelege ca zgomotul era si inainte de saibe.deci.... .
Controleaza foarte bine bucsele bratului,rotile sa fie stranse bine.
*


Inainte sa pun saibele imi facea foarte urat prin gropi (parca se rupea laguna in doua biggrin.gif),dar nu auzeam pocnelile pe care le aud acum. Acum nu mai face urat prin gropi.
Am schimbat arcurile si rulmentii de presiune inainte de a pune saibe, sa fie aici problema?.
Eu ma gandesc ca de la saibe face asa, de asta am si deschis subiectul sa aflu mai multe de la cei ce au pus saibe, daca au aceleasi probleme. Sunt multumit macar ca nu mai troncane cand trec prin gropi.

This post has been edited by dorin85: 22 Apr 2014, 22:44


--------------------
renault laguna 1 1998 1.6i 16V - SB-02-DOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin85
post 24 Apr 2014, 09:49
Post #308


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 26 October 08




Salutare, am descoperit problema, am fost la un service si le-am explicat ce am facut cu saibele, dupa ce au verificat pivoti si ce mai era de verificat au mai strans putin surubrile care strang saibele si au disparut zgomotele. Eu am pus saibe de inox sa nu rugineasca, si s-ar putea sa fi gresit ca astea raman netede si posibil sa patineze pe acea suprafata ingusta de teflon a conului bucsii. Oricum problema este nerezolvata, pana am ajuns cu masina acasa au reinceput zgomotele dar se aud mai incet.
Am intrebat cat m-ar costa sa schimb acele bucsi, mi-a zis ca manopera cam 300 lei si dupa ar trebui facuta si geometria care va mai costa 100 lei (cred) plus bucsile cam 200 lei toate 4 si asa ajung la 600 lei. Cam mult pentru niste nenorocite de bucsi si inteligentul care a gandit sistemul acesta de rahat.


--------------------
renault laguna 1 1998 1.6i 16V - SB-02-DOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 27 Apr 2014, 10:06
Post #309





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




schimba saibele cu altele mai groase cu vreo 2mm si strange bine.
Daca vei fi multumit,poti merge asa o bucata de vreme,dar asta pana iti faci niste conuri noi cum s-a mai discutat.


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreias
post 27 Apr 2014, 21:49
Post #310


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 18 September 12




problema este bucsa din spate de la brat care e dusa daca pocnitura se aude numai la plecare de pe loc si la franare. Bucsele de la jug deranjeaza numai la denivelari si gropi.

This post has been edited by andreias: 27 Apr 2014, 21:51


--------------------
renault laguna 1 phase 2 1998 1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin0310
post 14 May 2014, 16:29
Post #311


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 May 14




salut
am o laguna 1 din 1998 si am nevoie de bucsile de la cadrul versou
daca a schimbat cineva poate ma ajuta cu niste coduri sa le caut si eu pt ca cei de la piese auto nu au gasit
multumesc


--------------------
renault laguna 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri8sti
post 14 May 2014, 16:46
Post #312


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.745
Joined: 29 December 08
From: Braila




Daca citeai putin prin topicul asta gaseai ce am gasit si eu mai jos:

QUOTE(adiemperor @ 26 Oct 2012, 17:36)
da am gasit dar am cumparat doar pe spate, pe fata cred ca inca sunt bune
bucsele pe spate au codul 7700824709 si pe fata 7700826216 (IMPERGOM italia).am gasit la mondexpert in sebes 100 lei 2 bucati aduse de pe o zi pe alta, am mai luat 2 bielete directie MOOG cu cap de bara cu tot 115 lei bucata, o bieleta antiruliu tot MOOG la 65 lei, o bieleta inferioara (suport motor) TOPRAN germania la 70 lei si o pompa de ambreiaj adica setul complet cu cilindru receptor ca numai asa vine cu lichid de frana pe instalatie, aerisita gata LUK la 940 lei. Daca montez piesele astea e ca noua  masina
*




--------------------
Renault Laguna 1.6 16v + GPL (tomasetto q-box) 2006 Expression - BR-11-PBC
Un om destept rezolva problema, un om si mai destept o evita
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin0310
post 14 May 2014, 17:11
Post #313


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 May 14




multumesc
este adevarat ca nu am mai avut rabdare sa citesc toate posturile. pt ca de dimineata am cautat pe. net,pina la urma am hotarit sa ma inscriu aici si se pare ca am facut bine
multumesc inca o data


--------------------
renault laguna 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darksleep
post 27 Jun 2014, 18:10
Post #314


Za software developer


Group: Members
Posts: 351
Joined: 23 April 13
From: Arad




Salut,

Tocmai mi-a facut un prieten la strung niste saibe, sa incerc si eu sa rezolv problema fara sa fiu nevoit sa dau jos jug-ul.

Am parcurs un drum scurt si pot sa spun ca bataile s-au ameliorat dramatic, nu mai bate deloc, cel putin din cate am auzit. Bataile se auzeau in momentul in care treceam cu masina peste carii in asfalt sau peste denivelari fine, gen petice de asfalt, guri de canal etc. O sa mai fac niste teste pe drumurile dintre blocuri unde stiu sigur ca se auzea de fiecare data cand treceam pe acolo.

Diametrele saibelor sunt: 50mm exterior - 12mm interior - 5mm grosime.
Atentie in schimb la diametrul interior, surubul pe care vine pusa saiba are parte nefiletabila si este cu 0.2 - 0.3mm mai groasa, din care rezulta faptul ca saiba trebuie fortata putin fara efort.

Nu retin din ce material sunt facute, deoarece e strungar de 25 de ani si mi-a spus ceva cod al materialului dar m-a asigurat ca vor rupe masina sau alte chestii si nici ele nu vor ceda.

Daca sunt doritori si care au aceasta problema pot sa imi trimita un PM si le trimit prin posta, sau curier iar doritorul va plati doar transportul, deoarece mai am 4 saibe si poate ii vor veni cuiva in ajutor.

Atasat sunt poze cu saibele

This post has been edited by darksleep: 27 Jun 2014, 18:12

Attached thumbnail(s)
2014_06_27_17.58.39.jpg ( Size: 1.47mb ) Number of downloads: 491
2014_06_27_18.01.32.jpg ( Size: 1.4mb ) Number of downloads: 537
2014_06_27_19.11.12.jpg ( Size: 1.45mb ) Number of downloads: 537


--------------------
Renault Laguna I Phase II 1999
Kia Ceed 1.6 GDI @ 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
katalyn03
post 30 Jun 2014, 20:47
Post #315


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.345
Joined: 26 December 08
From: Craiova




QUOTE(darksleep @ 27 Jun 2014, 18:10)
Salut,

Tocmai mi-a facut un prieten la strung niste saibe, sa incerc si eu sa rezolv problema fara sa fiu nevoit sa dau jos jug-ul.

Am parcurs un drum scurt si pot sa spun ca bataile s-au ameliorat dramatic, nu mai bate deloc, cel putin din cate am auzit. Bataile se auzeau in momentul in care treceam cu masina peste carii in asfalt sau peste denivelari fine, gen petice de asfalt, guri de canal etc. O sa mai fac niste teste pe drumurile dintre blocuri unde stiu sigur ca se auzea de fiecare data cand treceam pe acolo.

Diametrele saibelor sunt: 50mm exterior - 12mm interior - 5mm grosime.
Atentie in schimb la diametrul interior, surubul pe care vine pusa saiba are parte nefiletabila si este cu 0.2 - 0.3mm mai groasa, din care rezulta faptul ca saiba trebuie fortata putin fara efort.

Nu retin din ce material sunt facute, deoarece e strungar de 25 de ani si mi-a spus ceva cod al materialului dar m-a asigurat ca vor rupe masina sau alte chestii si nici ele nu vor ceda.

Daca sunt doritori si care au aceasta problema pot sa imi trimita un PM si le trimit prin posta,  sau curier iar doritorul va plati doar transportul, deoarece mai am 4 saibe si poate ii vor veni cuiva in ajutor.

Atasat sunt poze cu saibele
*



parerea mea ca o sa bata iar in 100km(asa vad eu)


--------------------
Renault laguna 1998 1.6 16v - DJ 84 HRB
Schimb distributii (100 RON) si repar orice RENAULT.Dezmembrez Laguna 1 si 2, Megane 2, Safrane.....
TEL: 0766 34 18 99
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexul
post 30 Jun 2014, 21:59
Post #316


Membru autentic


Group: Members
Posts: 575
Joined: 10 October 13
From: Bucuresti




dc zici asta?


--------------------
Renault Laguna 1998 - GPL Tomasetto Stag 4 Q-box
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 8 Jul 2014, 22:25
Post #317





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




Si eu zic ca e gresit,chiar foarte.
Scoate saiba,si daca te uiti atent vei vedea ceva alb.Scoate ceva-ul ala cu un ac de trasat sau ceva ascutit,e un trunchi de con un pic mai ciudat in sensul ca pe exterior e baza mica sus,iar pe interior,la gaura,e mai mica jos.Dute cu ea in mana la strungar si spunei sa iti faca una cu un mm mai mare ext respectiv mai mic int(raza si inaltime)


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darksleep
post 20 Oct 2014, 09:41
Post #318


Za software developer


Group: Members
Posts: 351
Joined: 23 April 13
From: Arad




Bundy si Catalin au dreptate, saibele nu au nici un efect.
Bucsele de teflon sunt prea deteriorate ca sa mai ajute "schema" aceasta.

Inainte sa ma pun sa caut un strungar priceput vreau sa va intreb, un jug de la o Laguna identica ca si an de fabricate dar cu motorizare diesel, s-ar potrivi ?

Pot achizitiona unul la 100 RON dar nu m-as risca sa il iau aiurea si sa ma trezesc ca nus e potriveste.

Sau mai bine caut o Laguna cu motorizare si an identica cu a mea, ca sa nu am probleme la montare.


--------------------
Renault Laguna I Phase II 1999
Kia Ceed 1.6 GDI @ 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 20 Oct 2014, 13:54
Post #319





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




e munca multa sa schimbi jugul si nu se merita. Schimbarea conurilor dureaza 10 min.In p[lus si acele bucse sunt probabil uzate. Cauta strungarul si spunei sa iti faca ce am zis mai sus dar nu din teflon ca e moale,trebuie o poliamida.


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darksleep
post 20 Oct 2014, 14:38
Post #320


Za software developer


Group: Members
Posts: 351
Joined: 23 April 13
From: Arad




Omul care a are jug-ul a spus ca imi trimite doar cele 4 bucse, fara probleme.

Ideea este ca aceste bucse se pot scoate fortat fara a da jug-ul jos ? Sa ma duc sa il stresez pe mecanicul meu sa le scoata pe toate 4 ( ? ).

Deoarece eu am impresia ca oricum trebuie dat jos jug-ul ca sa le puna pe cele trimise de om sau pe cele facute de un strungar ( daca gasesc prin Arad unul dispus ).

Multumesc.

This post has been edited by darksleep: 20 Oct 2014, 14:41


--------------------
Renault Laguna I Phase II 1999
Kia Ceed 1.6 GDI @ 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
srevni
post 20 Oct 2014, 20:07
Post #321


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 18 August 10
From: Cluj Napoca




Nu trebuie sa le scoata pe toate 4 in acelasi timp. Le slabeste, dar scoate suruburile pe rand. Daca le scoate pe toate deodata, se trezeste cu jugul in freza. Se pot schimba pe rand. Cand scoate un surub, jugul este tinut de celelalte trei.


--------------------
O774 O65 49O
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darksleep
post 21 Oct 2014, 06:46
Post #322


Za software developer


Group: Members
Posts: 351
Joined: 23 April 13
From: Arad




QUOTE(srevni @ 20 Oct 2014, 20:07)
Nu trebuie sa le scoata pe toate 4 in acelasi timp. Le slabeste, dar scoate suruburile pe rand. Daca le scoate pe toate deodata, se trezeste cu jugul in freza. Se pot schimba pe rand. Cand scoate un surub, jugul este tinut de celelalte trei.
*



Srevni, vorbim pe PM / mail cum sa trimiti bucsele alea. smile.gif


--------------------
Renault Laguna I Phase II 1999
Kia Ceed 1.6 GDI @ 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
srevni
post 22 Oct 2014, 00:08
Post #323


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 18 August 10
From: Cluj Napoca




Ar trebui sa cauti (nu stiu unde sa te indrum; poate te ajuta vreun coleg) sigurantele care tin piulitele. Cand am demontat jugul, toate s-au rupt (deformat) astfel incit nu mai pot fi folosite la remontarea jugului. Se poate tine contra si cu o cheie fixa, dar ar fi mai bine sa pui sigurantele originale daca poti. Poate reuseste mecanicul sa le salveze, dar daca nu, ar fi pacat sa imobilizezi masina ca-ti lipsesc niste bucatele de tabla.


--------------------
O774 O65 49O
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eviltuning
post 22 Oct 2014, 13:37
Post #324


峠ドライバ


Group: Members
Posts: 491
Joined: 28 November 10
From: Brasov




Poti schimba bucsele cu unele din poliuretan care sunt mai bune decat originalele
http://www.powerflex.co.uk/road-series/pro...g+Bush/726.html


--------------------
Renault Megane 99' 2.o 16s RXE / Laguna 08' 2.0 16v TCe GT - BV 99 EVL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spic
post 11 Jun 2015, 11:39
Post #325


Membru incepator


Group: Members
Posts: 80
Joined: 3 November 09




Buna , trebuie sa imi schimb si eu bucsele de la jug . Am gasit pe un site asa ceva . Nu am gasit niciunde decat jug complet .Mentionez ca am laguna 1 an 1999 cu motor de 1,6 16 v

Attached thumbnail(s)
bucse_jug_motor_renault_Laguna_1_Espace_7091_300x264.jpg ( Size: 17.77k ) Number of downloads: 185
bucse_jug_motor_laguna_1_espace_2_si_3_216.jpg ( Size: 21.13k ) Number of downloads: 160


--------------------
renault laguna 2 2003/1,6/16v - TM95VHL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scorpion i
post 22 May 2017, 22:05
Post #326


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 5 May 10
From: Craiova




Cand am schimbat bucsele punte spate vream sa schimb si pe cele de la jug si sa uitat mecanicul pe acolo a bagat levierul si a zis ca nu sunt duse ca alea nu pica.... bla bla... la mine troncane cand trec peste denivelari. Cum se verifica aceste bucse sa vad daca sunt duse sau cele de la brate? Sa vad daca chiar e nevoie sa le schimb dau cat dau si scap de troncaneala. Ms


--------------------
renault laguna 1 11-1998 1.8: 16 v: 120 cp. RXE, gpl milano - GJ-84-ALN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 9 10 11
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:15
Dacia