Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pompa spalator parbriz K13, compatibil Sandero, MCV, Renault

tomi87
post 9 Sep 2017, 16:07
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 265
Joined: 25 October 05
From: Tg Mures




Va salut.
M-a lasat pompa de spalat parbrizul + luneta (mai intai a scazut debitul, apoi nu a mai venit deloc, am crezut ca am ramas fara lichid, dar nu, nici siguranta nu era arsa, deci suspectul principal a ramas pompa). M-am gandit sa va spun ce am gasit, poate mai e util pentru cineva.

Trebuie desfacuta aparatoarea de plastic de sub aripa dreapta, apoi pompa se demonteaza prin tragere.
Din imagini mi s-a parut ca e identica cu cea de pe Sandero, Logan MCV, unele modele de Renault etc., fapt care mi-a fost confirmat si de vanzatorul de piese.
Cu 25 lei am cumparat o pompa de Dacia si s-a potrivit perfect. Carcasa e putin mai inalta, dar are loc.

In imaginile atasate puteti vedea pompa originala (in doua culori) si cea de schimb, neagra,
respectiv cea originala desfacuta, si plina de noroi mad.gif
Nu stiu daca e noroi din exterior, intrat pe la mufa, sau vaselina din pompa diluata cu lichid de parbriz, cert e ca motorul pompei era plin cu apa murdara.
L-am cu.ratat si am pulverizat putin wd40 in motoras, sa scoata umezeala, ramane sa vad daca va mai functiona.


Attached thumbnail(s)
1.JPG ( Size: 529.04k ) Number of downloads: 25
2.JPG ( Size: 580.91k ) Number of downloads: 25
3.JPG ( Size: 776.76k ) Number of downloads: 26


--------------------
Nissan Micra K13 2011, 1.2 Acenta
ex Renault 5 Campus, 1108 cmc (C1E), 33kW, 1988;
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:03
Dacia