Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

40 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mica tamponare - culpa incerta

solidconvert
post 22 May 2014, 17:25
Post #91


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




io nu inteleg ce te tot framanti atat vizavi de politie... daca o fi fost genul de nesimtit care mai incearca si sa te faca din vorbe ai procedat corect... da l in MM de nashpet. mad.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 22 May 2014, 17:25
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE
data viitoare poate se gandeste de 2 ori inainte sa traga de-a-n poulea de vulan.

Nu cred. E taximetrist. Atîta poate. Atîta i-a dat Dumnezeu. Nu e capabil de mai mult, genetic vorbind. tongue.gif

This post has been edited by VladSoare: 22 May 2014, 17:26


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 22 May 2014, 17:30
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Mezym bravo tie ca nu te lasi calcat in picioare.
Semit sa fii sanatos, capul plecat sabia nu-l taie, zice fanariotu - e bine sa fii supus si ascultator fata de organul abuziv - o sa scapi mai ieftin, crezi tu! icon_mrgreen.gif
Cu cat mai multi Mezymi in trafic cu atat poolitistii o sa gandeasca de 2 ori inainte sa o ia pe aratura happy.gif
Chestia cu ruleta si lista neagra cred ca e mit, nu au ei atata memorie radmasa.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ma3x
post 22 May 2014, 22:30
Post #94


-


Group: Members
Posts: 488
Joined: 25 April 10
From: B




Noutati ?
Avem un taximetru in minus in Bucuresti o luna ?


--------------------
- - - - -
ex. Renault Symbol 1.5DCI 60kw 2007
ex. Megane sedan 2.2 1.5DCI 63kw 2007
ex. Renault Symbol 1.5DCI 47kw 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 22 May 2014, 22:44
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(luck33ro @ 22 May 2014, 16:42)
Chiar asta se intampla cand tragi de volan brusc incercand sa eviti un nenorocit care nu respecta legea!
Crezi ca procurorul o sa fie intelegator ca ti-a sarit un taxiu in fata si tu baiat bun ai vrut doar sa-l eviti pe ala?
*



Nu trebuia sa traga de nimic, era de ajuns sa nu accelereze...a mai fost pe topicul celalat(deschis de tamango)un exemplu cu un istet d'asta care nu vroia sa franeze si din acelasi tip de prostie s-a suit pe trotuar: http://www.trafictube.ro/1-accident-live/
Lansez intrebarea urmatoare: sofer esti cand eviti accidentele sau cand intri in tot ce trece prin fata ta ...la fel ca la jocuri video?

This post has been edited by papa_mulo: 22 May 2014, 22:48


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 23 May 2014, 09:02
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Carmageddon!!!!

Traverseaza unu prin loc nepermis, jap. A ramas altul in intersectie si ti s-a dat verde, jap. Sa se invete minte. Is pe dreptu' meu! care-i problema? Nu iert nimic!

Mai erau niste tigani care te invitau sa te bagi ca apoi sa te lovesca si sa ceara bani ca sa nu reclame accidentul la politie.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aaddrryyss
post 23 May 2014, 09:18
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 26 June 07




Da mai Diac, dar diferenta e ca aia te pocneau sa-ti ceara tie bani. Si nu voiau sa mearga la politie.

Aici e invers...eu nu vreau bani de la nenea...el a vrut bani de la mine. Si...eu am vrut la politie...nenea n-a vrut. De cate ori sa reiterez ideea asta pe aici?

Si sa recunoastem, daca ar avea cineva resursele necesare pentru a implementa un Carmageddon cum il descrii tu, ai fi direct castigat. Ai merge omeneste pe drumurile pe care nu se mai intampla cenzuraturi.

Ori cumva faci parte din aia pocnibili, si d'aia ti-e frica?

This post has been edited by aaddrryyss: 23 May 2014, 09:27


--------------------
Dacia 1410 2001 / Renault Megane 1.5 dci 85CP Privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 23 May 2014, 09:28
Post #98


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(aaddrryyss @ 23 May 2014, 09:18)
Carmageddon cum il descrii tu, ai fi direct castigat. Ai merge omeneste pe drumurile pe care nu se mai intampla cenzuraturi.
*


Nu cred. La ruși văd că nu funcționează.

This post has been edited by VladSoare: 23 May 2014, 09:28


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 23 May 2014, 09:32
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Asta am inteles. Omu' a fost nesimtit sa-ti ceara bani. Ma rog, dupa mine e anormal sa ceri bani aluia care te loveste. D-aia exista asigurari. N-am cerut un leu chiar daca am avut masina facuta praf.

Ieri sau alaltaieri mi-a iesit fum din frânele si pneurile mele noi cand ala pe care-l depaseam a decis sa faca brusc la stânga pe o strada laterala. Am frânat si am tras de volan stânga. Daca nu faceam asa, probabil ca masina era dauna totala caci aer fi sarit airbagurile. Chiar nu aveam chef acuma sa vizionez masini sh.

<span class='edit'>23 May 2014, 09:35:</span>
QUOTE(aaddrryyss @ 23 May 2014, 09:18)
Ori cumva faci parte din aia pocnibili, si d'aia ti-e frica?
*




TOTI SUNTEM POCNIBILI! Nimeni, nici macar Titi Aur nu e perfect la volan. Abia când vom intelege asta se va circula mai bine.

This post has been edited by Diac: 23 May 2014, 09:36


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aaddrryyss
post 23 May 2014, 09:37
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 26 June 07




QUOTE(VladSoare @ 23 May 2014, 09:28)
Nu cred. La ruși văd că nu funcționează.
*



Esti neserios. Bagi un argument complex la inaintare pretinzand ca e simplu.

1. Probabil daca nu erau filmele cu rusi, pocnelile efective erau de X ori mai multe.
2. Probabil unii din cei implicati in pocneli la rusi n-au vazut niciodata filmarile de le stim noi de pe youtube. In mod nesurprinzator, internetul totusi nu curge peste tot ca apa rece la robinet.
3. Cel mai probabil unii vinovati din filmelee alea cu rusi n-or s-o mai comita altadata. Ce vedem noi in continuare sunt aia "fresh" care inca nu au alocat 2 neuroni pentru a medita la trafic.
4. Sa-l intrebam pe nenea taximetristul daca (nemailegandu-ne de rusi de data asta) altadata mai schimba benzi in halul ala.

Dupa cum vezi, ai dat un argument foarte gri. Nu poti zice cu usurinta nici ca e alb, nici ca e negru. Si atunci...de ce l-oi mai fi dat daca tot nu ajuta la clarificarea situatiei in vreun fel?

This post has been edited by aaddrryyss: 23 May 2014, 09:37


--------------------
Dacia 1410 2001 / Renault Megane 1.5 dci 85CP Privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 23 May 2014, 10:19
Post #101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Ideea este că oricît de mulți ai pedepsi în felul ăsta, traficul va rămîne în continuare plin de nesimțiți. Ca dovadă, deși la ruși este implementat acest sistem, totuși traficul de acolo este în continuare mult mai haotic și mai nesigur decît în lumea civilizată. Că tu presupui că în Rusia fără Carmaggedon ar fi de X ori mai rău decît e acum, asta nu dovedește nimic. E doar o presupunere.

E cam același lucru cu pedeapsa cu moartea, care s-a dovedit că nu are nici un efect în reducerea numărului de crime. Nici un criminal nu se gîndește "hmmm, aș vrea să-l omor pe ăla, dar parcă n-aș risca să mă condamne la moarte". Orice criminal fie nu se gîndește deloc la asta (adică comite crima la nervi, dintr-un impuls), fie se gîndește că nu va fi prins. Sau că dacă va fi prins, va avea un avocat bun. Odată decisă crima, perspectiva pedepsei nu o mai influențează.

La fel e și în cazul nostru. Cine conduce ca un porc ordinar o face fie pentru că doar atîta îl duce mintea (categoria taximetrist), fie pentru că-l doare la bască de toți ceilalți (categoria interlop, sau îmbogățit peste noapte, sau copil de bani gata). În ambele cazuri, perspectiva de a fi lovit de un justițiar nu-i influențează comportamentul.

Ești chiar convins că taximetristul ăla nu va mai face a doua oară așa ceva? Eu nu cred asta. Chiar deloc.
Ăla e stilul lui de condus, atîta știe, e o gorilă semi-analfabetă care consideră că e normal să meargă pe stradă ca pe tarlaua lui ta'su. El e convins că n-a greșit cu nimic, iar acum le povestește colegilor și rudelor cum a fost pocnit de un dobitoc, și cum un polițist nesimțit și corupt i-a luat carnetul fără să aibă vreo vină.
L-ai învățat o laie. Va conduce exact la fel și de-acum înainte.

Asta încercam să zic prin fraza aia gri.

This post has been edited by VladSoare: 23 May 2014, 10:38


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aaddrryyss
post 23 May 2014, 11:01
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 227
Joined: 26 June 07




QUOTE(VladSoare @ 23 May 2014, 10:19)
Ideea este că oricît de mulți ai pedepsi în felul ăsta, traficul va rămîne în continuare plin de dobitoci. Ca dovadă, deși la ruși este implementat acest sistem, totuși traficul de acolo este în continuare mult mai haotic și mai nesigur decît în lumea civilizată. Că tu presupui că în Rusia fără Carmaggedon ar fi de X ori mai rău decît e acum, asta nu dovedește nimic. E doar o presupunere.
Faptul ca tu, eu, conducem defensiv stiind ca traficul e plin de gorile demonstreaza ca (sorry, nu pot evita cacofonia) Carmageddonul functioneaza. Alminteri ar fi 2 gorile in plus, haosul si mai mare.

E cam același lucru cu pedeapsa cu moartea, care s-a dovedit că nu are nici un efect în reducerea numărului de crime. Nici un criminal nu se gîndește "hmmm, aș vrea să-l omor pe ăla, dar parcă n-aș risca să mă condamne la moarte". Orice criminal fie nu se gîndește deloc la asta (adică comite crima la nervi, dintr-un impuls), fie se gîndește că nu va fi prins. Sau că dacă va fi prins, va avea un avocat bun. Odată decisă crima, perspectiva pedepsei nu o mai influențează.
Din nou, un argument gri. Daca criminalu' are defectiuni mecanice la mansarda da, nu-l impresioneaza nici Carmageddon nici scaunul electic. Dar serios...ii vezi pe cei de pe strada in aceiasi liga? Eu zic ca sunt doar nesimtiti si atat. Or fi 5% din aia de zici tu, chiar or fi nebuni certificabili...dar nu ar fi mai lejer traficul DOAR cu ei pe strada? Eliminand-ui pe cei 95% care's doar nesimtiti?

La fel e și în cazul nostru. Cine conduce ca o cizmă o face fie pentru că doar atîta îl duce mintea, fie pentru că-l doare la bască de toți ceilalți și de accidente. În consecință, perspectiva de a fi lovit de un justițiar nu-i influențează comportamentul.

Ești chiar convins că taximetristul ăla nu va mai face a doua oară așa ceva? Eu nu cred asta. Chiar deloc.
Ăla e stilul lui de condus, atîta știe, e o gorilă semi-analfabetă care consideră că e normal să meargă pe stradă ca pe tarlaua lui ta'su. El e convins că n-a greșit cu nimic, iar acum le povestește colegilor și rudelor cum a fost pocnit de un dobitoc, și cum un polițist nesimțit și corupt i-a luat carnetul fără să aibă vreo vină.
L-ai învățat o laie. Va conduce exact la fel și de-acum înainte.
Hmmm...luna trecuta n-am avut salariu ca n-am avut carnet...ba, hai sa nu ma bag si peste masina astalalta din stanga mea, ca macar luna asta as mai manca si eu o friptura, ceva, nu doar margarina pe paine...

Asta încercam să zic prin fraza aia gri.
*



This post has been edited by aaddrryyss: 23 May 2014, 11:03


--------------------
Dacia 1410 2001 / Renault Megane 1.5 dci 85CP Privilege 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 23 May 2014, 11:25
Post #103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE
Faptul ca tu, eu, conducem defensiv stiind ca traficul e plin de gorile demonstreaza ca (sorry, nu pot evita cacofonia) Carmageddonul functioneaza. Alminteri ar fi 2 gorile in plus, haosul si mai mare.

huh.gif
Eu nu conduc preventiv de frica justițiarilor, ci pur și simplu pentru că așa vreau, pentru că așa știu că e normal. Cu sau fără Carmaggedon, cu sau fără gorile pe străzi, stilul meu de condus este și va fi tot același.
O fac exclusiv din motive de educație, nu de frică. Iar cînd spun educație, mă refer la aia primită în cei șapte ani de-acasă, nu la cea primită pe străzi de la justițiari. Frica de justițiari n-are nimic de-a face cu felul în care conduc.

QUOTE
Hmmm...luna trecuta n-am avut salariu ca n-am avut carnet...ba, hai sa nu ma bag si peste masina astalalta din stanga mea, ca macar luna asta as mai manca si eu o friptura, ceva, nu doar margarina pe paine...

"Luna trecută n-am avut carnet din cauza unui nesimțit, băga-l-aș în mă-sa și pe el și pe nenorocitul ăla de Garcea. Am avut ghinion. Eh... asta este, noi să fim sănătoși, viața merge înainte."

El n-a făcut-o nici intenționat ca să te lovească (caz în care ai putea presupune că-și va învăța lecția și se va cuminți), nici dintr-o neatenție întîmplătoare (caz în care ai putea presupune că de-acum încolo va fi mai atent). A făcut-o pur și simplu pentru că așa știe el să conducă, așa crede el că este normal. Nu-și va schimba comportamentul atîta timp cît e convins că n-a făcut nimic greșit, că accidentul a fost doar un ghinion, din vina ta.

This post has been edited by VladSoare: 23 May 2014, 11:28


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BioHazarD
post 23 May 2014, 11:28
Post #104


Gold member


Group: Members
Posts: 1.408
Joined: 9 May 07




Vinovati:
Legal el.
Moral sa zicem tu ca era clar ce vrea sa faca. smile.gif

Un taximetrist in minus pe strazi e tot ce conteaza.


--------------------
Renault ex-Clio Symbol 1.5 dci 2008
Megane 4 1.5 dci 2017
Austral mild-hybrid 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 23 May 2014, 11:37
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




QUOTE(papa_mulo @ 22 May 2014, 22:44)
Nu trebuia sa traga de nimic, era de ajuns sa nu accelereze...a mai fost pe topicul celalat(deschis de tamango)un exemplu cu un istet d'asta care nu vroia sa franeze si din acelasi tip de prostie s-a suit pe trotuar: http://www.trafictube.ro/1-accident-live/
Lansez intrebarea urmatoare: sofer esti cand eviti accidentele sau cand intri in tot ce trece prin fata ta ...la fel ca la jocuri video?
*



Reducand la absurd nu trebuia sa faca nimic omul - doar sa stea acasa, pentru ca sigur nu ii sarea taxiul in fata. Sa avem pretentii ca lumea sa respecte regulile de circulatie e deja prea mult ptr. noi!

Conducatorul auto se diferentiaza de conducatorul de atelaj prin cunoasterea regulilor de circulatie. Sunt convins ca exista destui "soferi" analfabeti, altii chiar fara permis (vezi cazul pollitistului de circulatie) sau luat la Pitesti care nu au avut evenimente - din pacate nu e nimic de admirat la ei sleep.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andurs
post 23 May 2014, 12:13
Post #106


membru


Group: Members
Posts: 612
Joined: 27 October 07
From: Iasi




Eu nu-nteleg ce aveti cu Carmageddon-ul?
Chiuleam zile-ntregi de la scoala prin anii '90 ca sa mergem la sali de jocuri sa prestam (cand zic chiuleam ma refer la plural, ca era fain de jucat in retea). Ce sa mai, joc de joc, nici nu trebuia windowsu' ca mergea sub DOS. tongue.gif


--------------------
Renault Scenic 3 2014 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 23 May 2014, 18:31
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(luck33ro @ 23 May 2014, 12:37)
Conducatorul auto se diferentiaza de conducatorul de atelaj prin cunoasterea regulilor de circulatie. Sunt convins ca exista destui "soferi" analfabeti, altii chiar fara permis (vezi cazul pollitistului de circulatie) sau luat la Pitesti care nu au avut evenimente - din pacate nu e nimic de admirat la ei  sleep.gif
*



Nici la colegul nostru nu e nimic de admirat...sa dai peste altii cu buna stiinta doar ca sa ii inveti minte e impotriva regulilor de circulatie si parere strict personala e prostie. Desi nu se vede deloc, sper ca a realizat si el si ca e prea mandru sa recunoasca. Bara ta zgariata si stearsa cu acetona, ala fara carnet, ore pierdute, emotii cand ti-a zis militia ca esti de vina...wtf, unde-i fun-ul? Macar vopsesteti bara pe RCA-ul aluia...la ce naiba ai mai pierdut ore la politie?


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Haustrum
post 23 May 2014, 19:08
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 10 July 12




Eu unul il inteleg pe initiatorul topicului si sunt sigur ca reactia asta este cumulul unor frustrari adunate in timp. Omul s-a saturat sa tot fereasca in trafic toti oligofrenii purtatori de permis si a rabufnit intr-un final. Pana la urma e si asta o forma de atitudine, de razvratire, o incercare de a-si face dreptate si de a da o lectie.

Mai tare ma mira reactiile unora dintre colegii pe de forum, care intr-un fel sau altul au luat apararea taximetristului. Ce s-ar fi intamplat daca in locul colegului era un sofer lipsit de experienta care ar fi tras speriat de volan si intra pe contrasens, eventual in alta masina? Au loc accidente grave datorate nesimtirii, tupeului si incalcarea regulior de circulatie de catre inconstienti precum taximetristul respectiv si lucrurile nu se vor indrepta de la sine, ci doar printr-o schimbare de atitudine a celor care merg corect. Pentru ca, intr-un fel sau altul, astfel de specimene merg cum merg si datorita complicitatii noastre, pentru ca inchidem ochii in fata unei atitudini aberante.

E simplu si total gresit sa dam vina pe orasul aglomerat pentru felul in care se merge in Bucuresti. Nu aglomeratia este de vina, ci lipsa de educatie, prostia si nesimtirea.

This post has been edited by Haustrum: 23 May 2014, 19:11


--------------------
Renault Clio 3/Clio 4/Megane 4 dci 2014/Pro1,2 75CP/2016/Intense 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 23 May 2014, 19:26
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Eu sper sa apara cat mai multi ca Adrys si Mezym pe strazile capitalei - poate asa s-o termina cu meltenismul si smecheria de pe strazi wink.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 23 May 2014, 19:32
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Si io sunt cu el (am dat in urma pagini, ca vad ca discutia a inceput mai demult). Da' vorba lu' mulo, macar sa-si fi vopsit bara pe RCA-ul lui.

Vlad: faptul ca "asa stie el" e dobandit, nu mostenit in gena. Nu cred ca de cand a iesit pe strada era asa tupeist, dar a vazut ca merge. Cand vede ca o mai ia si in... bara i se va aduga (inconstient) informatia ca manevra respectiva implica si riscuri. Chiar daca va fi convins ca celalalt a fost de vina. De fapt asta e sport national la noi, INTOTDEAUNA CELALALT E DE VINA .


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Haustrum
post 23 May 2014, 19:43
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 10 July 12




Clar e un comportament dobandit si vina o poarta si soferii care tolereaza mizeriile lor. Cel mai rapid exemplu care imi vine acum in minte este cu cei care dapasesc coloana, ca domle, ei se grabesc si au treburi fff importante de rezolvat, si cu toate astea intotdeuna se gaseste cate un binevoitor care sa-i lase sa intre in fata lui in coloana.
Asta e o forma de incurajare si de acceptare a unui comportament anormal.
Am ajuns ca anormalul sa ni se para normal si chiar sa-l argumentam.

This post has been edited by Haustrum: 23 May 2014, 19:43


--------------------
Renault Clio 3/Clio 4/Megane 4 dci 2014/Pro1,2 75CP/2016/Intense 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 23 May 2014, 19:49
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Uau, ce boala am pe "binevoitorii" astia... si ce aprovizionare pentru frigiderele lor... . Da' daca vad ca vine tramvaiu' (sau ce-o fi) pe contra, ii fac loc, ca nu sunt calau circumstantial.


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 23 May 2014, 19:54
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(Haustrum @ 23 May 2014, 20:08)

Mai tare ma mira reactiile unora dintre colegii pe de forum, care intr-un fel sau altul au luat apararea taximetristului. Ce s-ar fi intamplat daca in locul colegului era un sofer lipsit de experienta care ar fi tras speriat de volan si intra pe contrasens, eventual in alta masina?


Eventual daca tragea stanga intra in receptia de la blocul BRD si iesea si pe partea cealalta. Sunteti de coma, voi de cata ura aveti pe taximetristi nu mai sunteti in stare sa fiti obiectivi si sa judecati obiectiv un caz, astia au plecat de pe loc amandoi cu 10-15 m inainte si aveau 10 km la ora.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Haustrum
post 23 May 2014, 20:23
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 10 July 12




Cuvantul "ura" mi se pare usor exagerat in contextul actual. Uite aici un exmplu al interactiunii taxi-sofer

O sa spui, alta situatie alt rezultat, dar substratul este acelasi. Merg la intimidare, forteaza de cele mai multe ori lucrurile si mizeaza pe faptul ca celalalt va ceda. Uite ca sunt situatii cand niste oameni platesc cu viata, soferi care poate nu au reflexele necesare sa evite astfel de "cascadorii".

This post has been edited by Haustrum: 23 May 2014, 20:27


--------------------
Renault Clio 3/Clio 4/Megane 4 dci 2014/Pro1,2 75CP/2016/Intense 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 23 May 2014, 23:07
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Daca omul nostru ezita si il lovea pe taxiu in coor era vina lui. Daca punea frana mai zdravan si-i intra un pifan in coor iar taximetristul se tira distradu-se pe seama lor era mai bine?
Solutia sigura e sa i-o tragi celui vinovat!

Important e sa invatam cum se acorda prioritate la schimbarea benzilor, a directiei de mers si care ar fi manevrele corecte. Altfel ramanem cu prioritatea de taximetrist, de harb, de smecher, de masina bengoasa, de Jip samd...


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 24 May 2014, 00:09
Post #116


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(luck33ro @ 23 May 2014, 23:07)
Daca omul nostru ezita si il lovea pe taxiu in coor era vina lui. Daca punea frana mai zdravan si-i intra un pifan in coor iar taximetristul se tira distradu-se pe seama lor era mai bine?
*


Sau daca tragea de volan si facea o volta mica pe linia de tramvai, unde putea sa te harsaie un tramvai caruia tocmai i-ai taiat fata ca sa eviti un bou, mai ales ca la o manevra brusca de evitare nu prea ai timp sa te benoclezi in oglinzi....

This post has been edited by vallixx: 24 May 2014, 00:09


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 24 May 2014, 07:21
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




In concluzie : faci manevra care implica riscuri minime pentru tine. Va reamintesc exemplul cu evitatul unui caine si bagat masina in pom/copac/stalp.


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 24 May 2014, 08:35
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Manevra cu cel mai minim risc aici era sa ia piciorul de pe acceleratie...dupa cum ziceam, fiindca ala era taxi nu mai puteti sa fiti obiectivi si bateti campii cu tot felul de exemple extreme cu tramvaie, caini feriti si masini in copac etc. Ce treaba au astea cu cazul de fata, acrosare la 10 la ora?

This post has been edited by papa_mulo: 24 May 2014, 08:35


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 24 May 2014, 14:54
Post #119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Bine, bre, ca te gasisi tu sa faci pe albitru'. Daca nici aici n-avem voie sa batem campurile, atunci unde ? Ca si aia de la Divertis au zis ca "viata bate campii".


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 24 May 2014, 15:39
Post #120


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Evident ca accidentul se putea evita.
Evident ca se putea evita fara riscuri, doar prin taierea de gaz sau o frana usoara.

Colegul nostru n-a facut-o.
Nu stiu daca neaparat ii sustin deiciza, dar ii inteleg motivele.
Dupa o gramada de d'astia ti se mai pune pata la un moment dat.....

Sincer, fara sa vreau sa bravez, daca mi se intampla mie treaba identica , as fi reactionat mai prost.
Probabil ii bagam cateva dupa ceafa lu' ala. Stiu ca nu era cel mai detept lucru de facut, de fapt poate era cel mai prost lucru de facut, dar la un moment dat ti se ia cand vezi nesimtire atat de crasa.

Uita-te in film, ala nu s-a uitat nici macar in oglinda, nici inainte de manevra si nici dupa ce a primit claxon. A bagat capu' intre urechi, palma in cur si s-a bagat cu tupeu pe principiul "da-l dreacu p'ala cu claxonul , io ma bag, ca sa evite o sa trebuiasca sa franeze".....ete surpriza. N-a franat!

Repet, a fost o reactie la nervi. Nu poti fi tot timpul zen.

Si inca o treaba.

Il blamati pe colegul ca s-a dus la Politie.
Foarte bine a facut, daca ala n-a vrut nici Politie, nici amiabila sau ceva, cum sa nu te duci?!?!?
Normal ca te duci!
Pai daca tu de buna credinta nu te duci, dar se duce ala. Pierzi tu permisul? Raspuns DA!

This post has been edited by vallixx: 24 May 2014, 15:43


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
40 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 07:39
Dacia