Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

40 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mica tamponare - culpa incerta

Tamango
post 26 May 2014, 22:02
Post #151


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(betamax @ 26 May 2014, 22:00)
Tareee, asta trebe retinuta.

*




Pai normal, daca tine cu ursu' ce vroiai sa-i raspund ?

This post has been edited by Tamango: 26 May 2014, 22:02


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 26 May 2014, 22:12
Post #152


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Tamango esti simpatic. Da vezi cum e cu voluntariatu si violu laugh.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 26 May 2014, 22:13
Post #153


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Trebuia sa-i zici ceva de base. E valabila tot timpu' si in legatura cu orice (fel de) subiect.


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 26 May 2014, 22:22
Post #154


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Nu-s basist bre ... ai inteles gresit

.... ati postat in acelasi timp ... nu se mai intelege nimic

This post has been edited by Tamango: 26 May 2014, 22:23


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 26 May 2014, 22:23
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Doar in intersectii radmasa.gif
@ Beta - De Base poti sa zici ce vrei - atat timp cat le-o trage la Baronii Rosii e baiat de baiat happy.gif Cand n-o mai fi asta am belit-o cu Partidu Stat unsure.gif

This post has been edited by luck33ro: 26 May 2014, 22:27


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 26 May 2014, 23:34
Post #156


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Pai da, ca d-aia l-am votat prima data (prin '97 parca, nu sunt sure), da' cand am vazut ca mi-o trage si mie, mi-am schimbat parerea. Deci mwue inca o data, lui. Cu actualii, nu cred ca se poate mai rau. Am mai zis chestia asta si de fiecare data au venit altii care au aratat ca se poate. Posibil sa fie valabil si cu astia (asa zice statistica). Plm.

Sa nu uit: o mwe d-aia, bine sculata, actualilor.


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 26 May 2014, 23:41
Post #157


Membru autentic


Group: Members
Posts: 952
Joined: 5 December 09




QUOTE(STALEX2004 @ 26 May 2014, 21:51)

@SandelBS: am avut la firma un incident de acest gen de care zici tu...un coleg facea o depasire iar din fata a iesit o masina de pe un drum fara prioritate...ghiic cine a fost vinovat...cel care a iesit de pe drumul fara prioritate.el e obligat sa se asigure inainte sa iasa...
*



Nu inteleg d-aici daca crezi ca e gresita sau nu constatarea cu colegu de la firma. Ideea e ca asa zice legea si e si rezonabil. Pentru ca acelasi principiu se aplica si la tine. D-asta zic ca politistu are dreptate. Mi-e cam greu sa cred ca ai dat inapoi, si plecat imediat si ala te-a si lovit. Daca totul s-a intamplat asa rapid, nu v-ati uitat niciunul sau ati mers pe principiul ca doar n-o fi alalalt tampit sa intre-n mine. Dar sunt situatii si situatii...

In fine, cum crezi, eu zic ca politistu are dreptate si noroc ca ai Casco.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 26 May 2014, 23:46
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Pana la urma eu zic ca Stalex poa sa doarma linistit - nu i-a tras teapa pulitzaiu smile.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 27 May 2014, 00:10
Post #159


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.360
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Cu toata parerea de rau pentru colegu' nostru, io zic ca el e vinovat. Accidentul e stupid, dar politistul e acoperit de semnul de cedeaza.

Acel semn de cedaza cred ca e pus acolo din 2 motive.

1. Pentru situatii exact ca asta, cand ambii dau cu spatele simultan sau cand vine unu pe aleea centrala.

2. Ca sa asigure legaliatea datului cu spatele. Marsarierul este interzis in intersectiile nedirijate.
Punand un semn acolo, intersectia devine dirijata, ceea ce iti da voie sa iesi cu spatele.

Da' stiam ca politia nu se baga la accidentele din spatiile private. Parcare Cora e privata, nu publica.
Ciudat...

This post has been edited by vallixx: 27 May 2014, 00:12


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STALEX2004
post 27 May 2014, 08:56
Post #160


Membru autentic


Group: Members
Posts: 651
Joined: 5 June 08
From: Bucuresti




@SandelBS:constatarea colegului meu mi se pare corecta...daca tu te angajezi intr-o depasire, te asiguri sa nu te depaseasca un alt autovehicul si te asiguri ca poti face aceasta manevra, avand in vedere drumul in fata nu vad de ce ai fi vinovat.daca un cimpanzeu iese de pe o strada fara prioritate si nu se asigura, eu fiind in depasire, ce vina am eu?eu nu am cum sa vad ce vine de pe o strada perpendiculara pe drumul cu prioritate.revenind la incidentul meu, in ceea ce priveste viteza cu care a iesit respectivul din parcare, cred ca a iesit putin cam tare pt ca senzorii au bipait exact cand a intrat in mine cealalta masina.crede-ma ca a fost o treaba de fractiune de secunda...dadeam cu spatele si ma uitam in oglinda dreapta, si pt o fractiune de secunda mi-am aruncat un ochi si in oglinda stanga sa vad ce distanta am fata de stalp.mergeam incet pentru a evita un acest gen de incident dar...in fine...ideea e ca nici acum nu mi se pare ca sunt vinovat dar faptul e consumat;bine macar ca nu a fost unu` cu ceafa lata si cu lantul cainelui la gat ca atunci era mai complicat biggrin.gif


--------------------
Renault Clio 3 FL 1.5 DCI 2011
Renault Clio Symbol Fidji 1.5 DCI 2006
Renault Clio 3 FL 1.5 DCI 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 27 May 2014, 09:51
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




@ vallixx : Mai nou se baga, ca au avut grija proprietarii de parcari sa puna la intrare un panou cu inscriptia " In aceasta parcare se aplica Regulamentul de circulatie prevazut in OUG bla, bla" si au incheiat un protocol cu Politia, asta ca sa evite diverse procese legate de semnalizari rutiere, prioritati, etc. Cel putin asa mi-a spus un coleg care lucreaza la Carrefour Suceava ( raspunde si de sistemul video amplasat acolo ).


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasilecool
post 27 May 2014, 12:50
Post #162


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 25 March 09
From: Bucuresti




acu' ,pe bune .semnul ala de cedeaza ,este pentru cei ce vin cu fata .daca vii cu spatele ,esti pe contrasens .cu spatele mergi pe celalalt sens ,nu ?


--------------------
renault symbol 2005 - B-46-ANU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 27 May 2014, 13:07
Post #163


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




QUOTE(vallixx @ 27 May 2014, 00:10)

Marsarierul este interzis in intersectiile nedirijate.

*



Aia era cu depasirea - marsarier in intersectii este interzis indiferent de semnele existente. Nu vi se pare ciudat sa intre un dobitoc cu curu in intersetie, nu zapaceste toata intersectia?
Ce posibilitati are sa blocheze intersectia asa un gigel sau sa se asigure corect?


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 27 May 2014, 14:36
Post #164


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Ba da, tu ai dreptate din punct de vedere moral. Logica îmi spune că n-ar trebui să fie permis mersul cu spatele prin intersecții.
Dar din păcate legea noastră nu-i întotdeauna făcută după logică.

Vezi aici textul actualizat al ordonanței și al regulamentului. Nu vei găsi nimic despre interzicerea mersului cu spatele prin intersecții.
Hint: vezi articolele 128, 126, 142.

This post has been edited by VladSoare: 27 May 2014, 14:43


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STALEX2004
post 27 May 2014, 15:05
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 651
Joined: 5 June 08
From: Bucuresti




ok si in cazul asta daca nu ai cum sa intorci masina ce poti face?drumul este blocat, nu are alta iesire si nu iti permite sa intorci?!? smile.gif


--------------------
Renault Clio 3 FL 1.5 DCI 2011
Renault Clio Symbol Fidji 1.5 DCI 2006
Renault Clio 3 FL 1.5 DCI 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasilecool
post 27 May 2014, 15:16
Post #166


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 25 March 09
From: Bucuresti




e cam la fel cu faza aia in care un autobuz ramane in pana pe un drum cu o banda pe sens ,sensuri despartite prin linie continua .e legal sa il depasesti ?
de obicei drumurile infundate sunt semnalizate corespunzator .daca e blocat din alt motiv ,se schimba ecuatia.


--------------------
renault symbol 2005 - B-46-ANU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STALEX2004
post 27 May 2014, 15:29
Post #167


Membru autentic


Group: Members
Posts: 651
Joined: 5 June 08
From: Bucuresti




drumul era blocat si nu era semnalizat, iar din cate imi aduc aminte cand am dat eu de permis era o intrebare cu poza exact cum zici tu..un autobuz e stationat bla bla bla si te intreba daca ai voie sa il depasesti avand in vedere ca ai linie continua si esti obligat sa o incalci...raspunsul era ca da pt ca blocheaza sensul de mers...acum daca au mai schimbat legea...oricum oricine ar fi in acea postura se asigura, baga semnal si trece...


--------------------
Renault Clio 3 FL 1.5 DCI 2011
Renault Clio Symbol Fidji 1.5 DCI 2006
Renault Clio 3 FL 1.5 DCI 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 27 May 2014, 17:29
Post #168


Membru autentic


Group: Members
Posts: 952
Joined: 5 December 09




QUOTE(VladSoare @ 27 May 2014, 14:36)


Vezi aici textul actualizat al ordonanței și al regulamentului. Nu vei găsi nimic despre interzicerea mersului cu spatele prin intersecții.
Hint: vezi articolele 128, 126, 142.
*



Textul e demult, iar daca intepretezi art indicate de tine prin modul de efectuare a manevrei de a merge inapoi, reiese ca nu ai voie sa mergi cu spatele in intersectie. Daca acu 20 de ani o fi fost altfel, si zicea mai direct, nu stiu.

Ar fi un haos sa ai voie, iar daca mergem pe ideea ca ai voie, dupa aia o sa ajungem la discutii ca o sa ai si prioritate la mers inapoi in intersectii.

Stalex, niciodata nu o sa fii impacat, parca alalalt e de vina mereu, stai linistit asa-i firea umana. Si eu cand mergeam inapoi cu 5 km/h in parcare ca sa pot intra cu spatele s-a bagat unu-n mine ca el mergea regulamentar si am intrat in el. Moral a avut si partea lui de vina ca putea evita cu usurinta, dar eu n-aveam ce sa fac, legal avea dreptate.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 27 May 2014, 19:58
Post #169


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu e de mult. E actualizat, la zi.
Nu știu cum interpretezi articolele alea ca să-ți reiasă că n-ai voie marșarier în intersecție.

Art. 128 spune că e interzis mersul înapoi în cazurile prevăzute de art. 126 cu excepția literei d (plus alte cîteva cazuri care nu ne interesează). Mergem deci la 126 să vedem ce zice.

Art. 126 enumeră cazurile în care este interzisă întoarcerea. Înțelegem deci că mersul înapoi este interzis în cazurile în care și întoarcerea e interzisă, mai puțin drumurile cu sens unic (pentru că alea-s la litera d, care-i exceptată în cazul nostru).
Și unde zice art. 126 că ar fi interzisă întoarcerea? Păi în anumite intersecții (alea unde n-ai loc s-o faci decît din trei mișcări sau în care e interzis virajul la stînga), plus cîteva situații care nu ne interesează acum (indicator de interzis, etc.), plus în condițiile în care este interzisă oprirea voluntară, cu excepția art. 142 litera f.

Mergem la art. 142, ca să vedem unde este interzisă oprirea voluntară. Intersecțiile sînt prevăzute la litera f, adică tocmai litera aia care este exceptată.

QUOTE(SandelBS @ 27 May 2014, 17:29)
Ar fi un haos sa ai voie, iar daca mergem pe ideea ca ai voie, dupa aia o sa ajungem la discutii ca o sa ai si prioritate la mers inapoi in intersectii.
*


Culmea știi care e? Dacă tu ai cedează, iar pe drumul cu prioritate vine un bou cu spatele și te lovește, tu ești vinovat în fața legii. Poa' să fie și pe contrasens. Orice-ar face el, atîta timp cît e pe drumul cu prioritate tu trebuie să-i cedezi trecerea.
Dacă el face ceva ilegal în acel moment, atunci el răspunde strict pentru acea faptă, în timp ce tu rămîi fără carnet pentru neacordare de prioritate.
Întreabă un polițist de la rutieră dacă nu mă crezi. smile.gif
E stupid, dar din păcate asta-i România. Legile inteligente nu-s punctul ei forte.

This post has been edited by VladSoare: 27 May 2014, 20:13


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 27 May 2014, 20:23
Post #170


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(Tamango @ 26 May 2014, 22:00)
Termina ba cu prostiile ...  Mersul cu spatele in intersectii nu este explicat in codul rutier.
*



Exact ce ziceam ... dar Ninja nu, betmen, betmen ...


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 27 May 2014, 21:37
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




QUOTE(STALEX2004 @ 27 May 2014, 15:05)
ok si in cazul asta daca nu ai cum sa intorci masina ce poti face?drumul este blocat, nu are alta iesire si nu iti permite sa intorci?!? smile.gif
*



Aia se cheama involuntara smile.gif e voie deci...

e o tampenie aia cu mersul inapoi prin intersectie - posibil sa fie greseala de tipar in MO si preluata ca atare. - o fi alta litera la exceptii, dreaq sa-i ia de retarzi!

Later: Cred ca litera f. aia exceptata este doar pentru intoarcere valabila, nu pentru mersul inapoi smile.gif SA fim seriosi e primul lucru care te invata instructorul sa nu opresti in intersectii de nebun - mai grav e sa dai si inapoi ...

This post has been edited by luck33ro: 27 May 2014, 21:57


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 27 May 2014, 22:10
Post #172


Membru autentic


Group: Members
Posts: 952
Joined: 5 December 09




QUOTE(VladSoare @ 27 May 2014, 19:58)

Mergem la art. 142, ca să vedem unde este interzisă oprirea voluntară. Intersecțiile sînt prevăzute la litera f, adică tocmai litera aia care este exceptată.

*



Fix aia n-am vazut, ca nu ma asteptam. E aberant. Sper doar sa fie o greseala. Ma gandesc ca daca mergi inapoi, tre sa opresti, sa te asiguri, ori la 25 de m de intersectie si implicit in ea n-ai voie sa opresti, deci si manevra de mers inapoi e interzisa.
Tinand cont totusi ca trebuie sa acorzi prioritate, in practica e mai greu sa dai cu spatele intr-o intersectie (vorbesc de oameni normali la cap). Ce semafor respecti, merge sa intri pe intermitent? Nu prea e logic. Dar de logica nu mai vorbim.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 27 May 2014, 23:31
Post #173


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.360
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(vasilecool @ 27 May 2014, 15:16)
e cam la fel cu faza aia in care un autobuz ramane in pana pe un drum cu o banda pe sens ,sensuri despartite prin linie continua .e legal sa il depasesti ?
*


Teoretic da, pentru ca autobuzul nu e oprit voluntar (ca n-ar avea voie daca drumul are o banda pe sens si linie contiunua), ci e oprit pentru o defectiune, e nedeplasabil, deci e considerat obstacol.
E ca si cum de pe munte ti-a cazut o bucata de stanca pe sensul tau.
Sau a cazut pomul.....etc.

Nu depasesti un vehicul oprit voluntar.

Altfel ce faci? Stai acolo pana se remediaza? Ca nici de intors n-ai avea voie.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 28 May 2014, 07:38
Post #174


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Stai acolo 5 minute. Asa zice legea:

Art.63. – (1) Se consideră oprire imobilizarea voluntară a unui vehicul pe drumul public, pe o durată de cel mult 5 minute. Peste această durată, imobilizarea se consideră staționare.

Dupa 5 minute il poti depasi smile.gif


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 28 May 2014, 08:48
Post #175


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Ba ce nebuni sunteti! cum interpretati voi legea radmasa.gif Faceti deductii si probabilitati happy.gif

Ai voie sa blochezi intersectia? NU! Deci nu ai voie sa opresti voluntar sau sa mergi inapoi nicicum. Pa!

This post has been edited by luck33ro: 28 May 2014, 08:53


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 28 May 2014, 09:09
Post #176


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.360
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(Tamango @ 28 May 2014, 07:38)
Stai acolo 5 minute. Asa zice legea:

Art.63. – (1) Se consideră oprire imobilizarea voluntară a unui vehicul pe drumul public, pe o durată de cel mult 5 minute. Peste această durată, imobilizarea se consideră staționare.

Dupa 5 minute il poti depasi smile.gif
*


Legea zice asta daca ala din fata a oprit voluntar.
Daca i s-a stricat autobuzu' inseamna ca n-a oprit voluntar deci ala e obstacol, nu e nici macar in caz de stationare, il poti depasi.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 28 May 2014, 09:20
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Stai pe dracu, la fel cum e faza cu depasirea carutei sau al utilajelor agricole in dreptul liniei continue! Daca e sa o luam pe bune, caruta e obstacol aflat acolo ilegal deci ai voie sa o depasesti. Daca te prind cretinii de politisti o sa vrea sa-ti ia permisul!

Cat despre mersul inapoi - sa vedem cum se fac legile in rromanika:

Art. 128. - (1) Se interzice mersul înapoi cu vehiculul:
a) în cazurile prevăzute la art. 126, cu excepția lit. d);...

Art. 126. – Se interzice întoarcerea vehiculului:
a) în locurile în care este interzisă oprirea voluntară a vehiculelor, cu excepția cazurilor prevăzute la art. 142 lit. f);

dar atentie exceptia literei f se aplica doar intoarcerii asa cum e firesc!

si mai terminati cu tampeniile - adica nu ai voie sa mergi inapoi in intersectii si gata!

QED ~ valuri.gif

This post has been edited by luck33ro: 28 May 2014, 09:22


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 28 May 2014, 09:23
Post #178


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(luck33ro @ 28 May 2014, 08:48)
Ba ce nebuni sunteti! cum interpretati voi legea  radmasa.gif Faceti deductii si probabilitati  happy.gif
*



Ai sa ramai uimit colegu' cum de la o simpla interpretare (cum am vrut eu) a legii i-am dat cu flit unui jegos de gardian public care se luase de mine ca mergeam cu bicicleta pe trotuar si vroia sa ma amendeze. Scosese ala cartulia si ma luase ala cu articolul ala de lege in care zice ca:

Se interzice conducătorilor de biciclete sau mopede:
c) să circule pe trotuare, cu excepția cazului când pe acestea sunt amenajate piste speciale destinate lor;

Si i-am zis sa citeasca mai jos la "puntu" i:

i) să circule pe partea carosabilă în aceeași direcție de mers dacă există o cale laterală, o potecă sau un acostament practicabil ce poate fi folosit;

I-am zis ca eu merg pe "calea laterala, poteca sau acostament practicabil pe care-l pot folosi", o zi buna, pa.

Nu-s eu de vina ca astia au facut legea cu curu' ...

28 May 2014, 09:25:
QUOTE(luck33ro @ 28 May 2014, 09:20)
si mai terminati cu tampeniile - adica nu ai voie sa mergi inapoi in intersectii si gata!
*



Nu a zis nimeni ca ai voie sa mergi cu spatele in intersectii ... am zis doar ca nu e specificat explicit nicaieri in lege wink.gif Mai departe interpreteaza fiecare, ce nu e interzis, e permis, nu ? icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Tamango: 28 May 2014, 09:25


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 28 May 2014, 09:30
Post #179


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Hai ca-mi place cum decurge discutia... de la ce s-a plecat si unde s-a ajuns. Si mai loc pe campie. Ca sa complic si eu putin: de unde stii ca al din fata a oprit voluntar sau nu ? Ca a dat drumu' la avarii ? Sau doar daca vezi capota ridicata si un cur scos afara ?


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 28 May 2014, 09:33
Post #180


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.360
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Pai vezi ca nu stii legea?

Depinde ce cur. Daca e un cur de la o duduie buna nu depasesti, stai in spate si-l admiri. Daca e un cur de la vreun bulangiu paros, il depasesti cat mai repede.
Altfel patesti ca CGB-ul dupa ce s-a uitat la Eurovision.

Citeste legea, ca scrie clar acolo.......

QUOTE(luck33ro @ 28 May 2014, 09:20)
Stai pe dracu, la fel cum e faza cu depasirea carutei sau al utilajelor agricole in dreptul liniei continue! Daca e sa o luam pe bune, caruta e obstacol aflat acolo ilegal deci ai voie sa o depasesti. Daca te prind cretinii de politisti o sa vrea sa-ti ia permisul!

*


Haidi bre ca nu-i asa.

Daca caruta merge chiar cu 1 km/h, nu e obstacol. E vehicul in deplasare.
Daca sta, nici atunci nu este, este un vehicul oprit voluntar ilegal.
Daca i s-a rupt o roata, atunci e obstacol, nu a oprit voluntar....nu a avut incotro.

Idem pt. tractor.

Obstacol este atunci cand chestia oprita (vehicul, pom, stanca....) e nedeplasabil.
Vreau sa vad si io un politist care sa vrea sa ma amendeze, nu mai zic de luat permis, atunci cand am depasit pe linie continua o caruta care era oprita in fata mea pt. ca s-a rupt in doua.

Ca io ma oftic de mor cand vad carute pe drum....e partea a doua. Caruta e pentru mers pe camp, nu pe sosea. Cum ajungi cu ea din curte in camp....nu ma intereseaza.

Daca legea nu le scoate in afara legii (mama ce exprimare de savant am avut), atunci ....au voie sa fie acolo, deci.....nasol.

This post has been edited by vallixx: 28 May 2014, 09:36


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
40 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 16:50
Dacia