Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

[Cluj] TI SUEROM AUTO, Calea Turzii nr.213 - Cluj

bobby_mates
post 7 Jun 2008, 20:02
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 6 August 07
From: Cluj-Napoca, Romania




ce parere aveti: sa schimb sau nu kitul de distributie la cluj la reprezentanta???


--------------------
Renault Scenic RX4 1.9dCi 75kW 2002 - CJ-92-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 Jun 2008, 07:46
Post #32


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




DA

This post has been edited by cj98czh: 8 Jun 2008, 07:48


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobby_mates
post 8 Jun 2008, 11:17
Post #33


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 6 August 07
From: Cluj-Napoca, Romania




nu aveti cumva idee cam cat costa?? cu tot cu manopera??


--------------------
Renault Scenic RX4 1.9dCi 75kW 2002 - CJ-92-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_b
post 11 Jun 2008, 07:32
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 29 May 08
From: Cluj Napoca




Mie mi s-a spus 15 mil.

Totusi, incearca sa dai o tura pe la service-ul Bosch despre care se vorbeste cateva post-uri mai sus. Acolo ar trebui sa fie mult mai ieftin (si mult mai rapid)


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.9 dCi 2004 Luxe Dynamique - CJ 21 BFP
17", ESP, "Hands free", Audio Connection Box
Ex Logan Prestige 1.6 16v 2007
Ex 1310 Li 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bobby_mates
post 11 Jun 2008, 16:46
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 6 August 07
From: Cluj-Napoca, Romania




am rezolvat. pana la urma am ajuns la reprezentanta si am negociat un schimb de kit cu unu din mecanici. kitul il iau de la reprezentanta la 500 ron, iar schimbul l-am negociat la 100 euro. sper sa iasa bine, miercuri o schimb. biggrin.gif


--------------------
Renault Scenic RX4 1.9dCi 75kW 2002 - CJ-92-MAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chris_b
post 20 Jun 2008, 00:02
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 29 May 08
From: Cluj Napoca




Eu spun sa cauti si variante alternative. Ai putea sa arunci o privire pe la service-ul din Oradea.

Conform estimarii de mai jos, la Oradea kitul de distributie se ridica la 392,7 ron cu tot cu TVA. Adica decat sa dau 500 ron la CJ, mai bine merg pana la Oradea, il iau de acolo si imi mai raman bani sa ma opresc la masa undeva pe drum...

Copiez mai jos raspunsul lor la o cerere de oferta pentru revizia la Megane-ul din semnatura. Din exces de zel si pentru a nu da lamuriri inutile, le-am spus ca vreau revizie de 120k (din cate stiu, asta e revizia FULL)

QUOTE
Sent: Saturday, May 31, 2008 4:12 PM
To: renault@autobara.ro
Subject: Estimare pret revizie Megane


Buna ziua,

Va rog sa imi comunicati o estimare a pretului pentru o revizie la 120.000 km / 4 ani pentru urmatorul autoturism: Renault Megane 1.9 dCi Bicorp, fabricat in 2004, VIN: VF1BM0G0629583193

Pe langa operatiunile obisnuite pentru o revizie, sunt necesare cel putin urmatoarele operatiuni:

Inlocuire discuri + placute frana fata / spate
Inlocuire kit distributie
Inlocuire kit accesorii
Inlocuire rotula axiala dreapta fata
Reglaj faruri
Reglare usa dreapta fata (intredeschisa are o pozitie coborata cu aprox 15 mm; la inchidere, pozitia este normala; fara joc la balamale; probabil a suferit un accident+reparatie)
De asemenea, intrucat nu am cartea de service si intretinere, va rog sa imi comunicati care sunt operatiunile principale necesare pentru revizia de 120.000 km / 4 ani (schimburi filtre, ulei, lichid de frana?, lichid de racire? etc.)

Cu titlu informativ, va rog sa imi comunicati ce costuri implica inlocuirea (preventiva) a valvei EGR si daca aceasta inlocuire poate preveni viitoare defectiuni ale turbinei. In functie de aceste costuri si de sfatul Dvs., voi decide efectuarea sau nu a acestei operatiuni in cadrul reviziei.

O ultima rugaminte este estimarea timpului necesar realizarii operatiunilor de mai sus precum si un termen estimativ pentru realizarea programarii, cu mentiunea ca nu locuiesc in Oradea, deci deplasarea va fi facuta exclusiv in scopul efectuarii reviziei.

Va multumesc.
_________________________________________________________

Va multumim ca ati apelat la serviciile noastre si va invitam sa ne faceti o vizita la service-ul nostru RENAULT situat pe Sos. Borsului nr.22.

DEVIZ  ESTIMATIV

          Referitor la autoturismul Renault MEGANE 1.9 DCI  pt. revizia de 120.000 km sunt necesare urmatoarele piese:

-        kitt distributie – 330 ron
-        kit accesorii – 390 ron
-        pompa apa -  230 ron
-        discuri frana fata - 475 ron
-        placute frana fata - 250 ron
-        placute spate – 200 ron
-        bieleta directie – 282 ron
-        ulei motor -10w40 – 6l  - 145 ron
-        filru aer – 63 ron
-        filtru habi. – 89 ron
-        filtru carburant – 68 ron
-        filtru ulei – 24 ron
-        antigel 2 l – 54 ron
-        apa distilata – 5 ron
-        lichid frana 2 l - 55 ron
-        Freon 1 kg – 90 ron
-        Vana EGR – 425 ron
&middot;        manopera aferenta  - 375 – 400 ron
&middot;        vana EGR  se constata in service, prin diagnosticarea cu testerul clip
&middot;        - piesele nu includ tva
&middot;        -pompa de apa se va inlocui doar daca necesita ( scurgeri / joc exagerat)

Mentionam ca pt lucrarea de caroserie ( reglat usa) pretul estimativ se va face in service, o constatare , o data cu sosirea masinii in sevice.

        Timpul  necesar lucrarii - 7 ore aproximativ . programarea se va face in maxim 2-3 zile lucratoare , dupa comanda ferma a pieselor de schimb.

Pt . mai multe informatii va stam la dispozitie , tel/fax :0259/432600 sau mobil 0752192960 service Renault    program luni – vineri : 8:00 – 16 :00

Data                                    SEF SERVICE RENAULT
02.06.2008                                  BURDA VASILE


--------------------
Renault Megane Bicorp 1.9 dCi 2004 Luxe Dynamique - CJ 21 BFP
17", ESP, "Hands free", Audio Connection Box
Ex Logan Prestige 1.6 16v 2007
Ex 1310 Li 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
forised
post 13 Aug 2008, 21:58
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 26 June 08
From: cluj napoca




Fratilor, numa cu reprezentanta din Cluj sa nu aveti de-a face. Eu am senzatia ca asa ceva nu mai exista. Sa va spun ce am patit.
Am sunat prin iulie sa programez si eu un test de calculator de bord. Mi-au explicate pe telefon ca sint foarte aglomerati,si nu se poate decit peste 2 saptamani. Am zis ok, m-au notat, .. peste 2 saptamini, merg = si imi zic nonsalant ca nu am programare. Dupa 15 minute de contre cu cel de la receptie, gasim greseala: cel care ma notase a trecut in calculator gresit rezervarea, aparea ora 9 dimineata in tura de dupa masa.
Concluzia: veniti maine la 6.
Ok, merg a 2-a zi, se uita aia la mine si zic... domnu, ne pare rau, l-a luat patronu pe electronist, nu are cine sa va faca testu.
Ok zic, pe cind ma programati iar? Pai... peste alte 2 saptamini
Bine, zic, vin peste 2 saptamini.
Cind vin iar, este si electronistu, mi se spune ca dureaza 1 ora. Am stat sa astept... peste 1 ora masina era neatinsa, nici nu s-au uitat la ea. Peste 2 ore a venit mesteru, s-a invirtit de 3 ori pe linga ea, i-a dat ceva erori pe calculator, concluzia= este prea tirziu, de ce i se programeaza seara astfel de actiuni complicate? Asa ca reveniti maine, ca acum , zice, putem ramine si toata noaptea aici... ooooohhh key, zic, vin maine pe zi si va las toata ziua masina, iar seara vin numai sa o iau. Intre timp platisem, si mi-au promis ca a 2 -a zi totul va fi brici, nu mai tre decit sa o las, ca se ocupa ei de ea.
Zis si facut, le duc masina, si seara ma duc dupa ea: nici nu era atinsa. toti ridica din umeri, si imi zic, ca... pe electronist l-a luat iar patronu. si ca nu se stie, cind vine, dar telefonic i-a zis el aluia de la receptie ca tre desfacut acolo la contact, ca sigur e stricat ceva. si ca sa las masina.
bineinteles ca nu am fost de acord, si am cerut sa imi dea banii inapoi, si sa plec, sa uit de ei. aici a inceput scandalu... ca ei recunosc ca nu au lucrat de banii aia, si ca pot sa ai cer inapoi... daaaar, sint dispusi sa lucreze in viitor, si sa las masina acolo, plus ca toata lumea inafara de casierita a plecat acasa, si nu e cine sa semneze dispozitii de plata, deci nu se poate bani inapoi... sa revin adica, altdata, da mai de dimineata...

fratilor, bineinteles ca am toata supararea din lume in mine, si ca imi sta capu de reclamatie la opc si la renault in franta, dar mai important decit asta este: GINDITI-VA DE 5 ORI INAINTE SA MERGETI LA EI. Habar n-am daca renault de la bistrita, sau oradea, sau mures sint mai breji, dar... daca nu e musai, nu-i lasati pe astia de Ti Suerom sa faca misto pe banii vostri.
Eu cit am stat acolo m-am uitat la toti care veneau cu renault si nissan la ei. Toti plecau cu niste fetze socate, nu stiau ce li se intimpla... ( faza cu preturile... ti se zice o suma, care este sustinuta pina la momentul cind te trimite la casierie sa platesti, cind vezi ca de fapt ai de platit mai mult = motivul este ca ei iti spun preturile fara tva, iar la plata, evident platesti cu tva... clar ca nu mai ai loc de intors atunci, este prea tirziu)

deci, astept feedback de la renault din franta, iar daca va fi nevoie, am sa va cer pareri si altor patiti rau cu firma lui turcu din cluj, sa ne sustinem cauza in fata francezilor.



--------------------
renault scenic rx4 2001 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
forised
post 15 Aug 2008, 14:41
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 26 June 08
From: cluj napoca




mi=am recuperat banii platiti la tisuerom, dupa o ultima vizita la ei;
a fost nevoie de putine amenintari si plimbari intre 3-4 birouri, insa in cele din urma au cedat si au restituit toti banii.
concluzia este: asta am patit eu, acum judecati si decideti si voi ce veti face.


--------------------
renault scenic rx4 2001 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Krimbo
post 21 Aug 2008, 08:44
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 22 October 07




Mda, am patit si eu cam aceeasi chestie cu Ti Suerom. Mai aveam 800km si sun sa ma programez pt revizia de 30.000km la megane diesel. Imi spun ca pot sa vin peste 2 sapt la ora 16 pt ca in perioada asta sunt f aglomerari bla bla. Ok, zic, dar in 2 saptamani cred ca am sa ajung la 32000km, no problem zic ei. Trec 2 saptamani, ma duc frumos la ei dupa amiaza la 4 si, normal, nu am programare. Iar idiotul care nu ma trecuse pe lista era in concediu. Scandal sa ma programeze mai repede, stat 1 ora la discutii cu "minunatii" de la suerom, cel mai bun rezultat: reprogramare peste 1 saptamana, alt rezultat: depasire cu 3000km a limitei pt prezentare la revizie.
Pacat ca nu mai sunt si alte service-uri in cj, ca la suerom nu as mai merge. mad.gif
Trebuie sa ma duc acum la rev de 40.000. Iar nervi aso. sad.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 / Privilege - TM 02 MBG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lvg
post 2 Nov 2008, 09:55
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 16 April 06
From: Cluj-Napoca




Intr-adevar, e de luat in considerare varianta cu Oradea (sau chiar Debrecen, pentru cine stie maghiara).
Mie mi se ridica parul in cap cand aflu ce minuni mai fac astia la Suerom (si nu vorbesc de prietenul unui prieten, ci de oameni apropiati mie, care au beneficiat de batai de joc repetate si consistente!!). Daca n-ai aplecari spre tehnica si nu poti verifica ce ti-au facut astia la masina, poti lua tepe in mod repetat si tu sa n-ai habar de asta, doar sa constati peste un an sau doi ca ai probleme grave la atelaj; si asta din cauza nesimtirii unor mecanici frustrati si nemotivati, care prin furturi isi completeaza veniturile sau se razbuna pe patron (nu toti, dar suficienti ca sa duca la imaginea catastrofala pe care o are firma pe piata Clujului).


--------------------
Nissan Almera 2000 2.2Di
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motormaniac
post 15 Dec 2008, 11:51
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 1 December 08




Ca un consumator normal ce ma consider, la cateva zile dupa achizitionarea lui Clio 3 RS am facut o vizita la reprezentanta Renault Cluj, in indeea de a socializa cu oamenii de acolo si de a ma informa despre costurile si termenele de livrare ale scaunelor Recaro de pe Clio F1. Ajuns acolo, am parcat ostentativ in fata si am intrat in showroom unde era expus un Clio F1 rosu. Am intrat in masina m-am tot jucat cu scaunele sa vad cum se sta si daca ofera multe in plus fata de cele pe care le aveam eu si timp de vreo 10-15 min cat am stat in masina, nu a venit nimeni sa vada cum ma simt sau daca doresc ceva... Vorba aia, doar Clio F1 nu reprezinta un model de vanzare a Renault ci doar o jucarie pentru nebunii pasionati... Dupa ce am vazut ca nimeni nimic, m-am dus la birourl de info, ca in rest era gol in showroom, si am intrebat unde pot afla informatii despre accesorii Renault Sport. M-au trimis in alta hala unde era depozitul de piese de schimb. Ajuns acolo am dat binete si am intrebat daca mi-i se pot oferi info despre scaunele Recaro... "Ce scaune???" --- "Recaro, zic eu, cele din Clio F1..." --- "Ce Clio???". Deja eram dezarmat. Le explic ca pe Clio F1, masina pe care o au expusa in showroom exista niste scaune Recaro sport care sunt originale si pe care le doresc si eu. Dupa vreo 25 min in care au cautat nr. de telefon din showroom (ei fiind aceeasi firma in aceeasi incinta) ca sa afle seria de sasiu a masinii din showroom ca sa o gaseasca in program... imi spune: "O domnu', da astea is foarte scumpe...!!!". Eu raman fara replica... si le explic ca nu ma intereseaza cat costa, doar sa-mi spuna un pret si un termen de livrare. mai cauta vreo 5 min si-mi explica, ca nu se pot livra decat tapiseriile de la spatar si sezut si ca diecare costa cam 1500 RON. Eu insist sa aflu pretul pentru tot scaunul, cu airbag-uri cu sine cu tot... "Nu se poate!!! Astea nu sunt accesorii, sunt piese de schimb!!!". "OK zic eu, dar daca as fi avut un Clio F1 si l-as fi dat de zid si mi-ar fi trebuit scaune noi Recaro, cum le comandati?". Raspuns: "Nu stiu...".

Dupa acest schimb inteligent de replici si aproximativ 45 de min petrecute la Renault Cluj mi-am jurat ca veci nu o sa mai calc pe acolo si si daca va fi sa am nevoie de garantie, o sa iau piese de la ei si o montez eu.

Numai bine...


--------------------
Renault Clio Sport 197 2007 - CJ-11-RSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RS/STI
post 15 Dec 2008, 15:49
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 2 February 07




Sa sti ca intradevar sa iei scaunele alea este o problema si anume ca vin pe bucati . Am vrut pe megane , dar m-am linistit . Trebuie sa identifici fiecare bucata din scaun , cu tapiserie de sezut si spatar , cadru sezut ,spatar, suporti etc. Ma ajungea un scaun peste 1200 euro , fara airbag lateral. Nu exista in catalogul de accesorii de la renault . Nu cred ca trebuie sa te superi pe ei pentru lucrul asta. Iar daca iei piesele de la ei si le montezi tu.......nu cred ca o sa iti dea cineva garantie, trebuie sa completeze cartea de garantie si sa isi asume raspunderea pentru lucrarea facuta....iar daca nu e facuta lucrarea de ei....
Parerea mea e ca mai bine cumeri niste scaune Sparco sau Sabelt , sunt mai ieftine , ai suport lateral si arata la fel de bine


--------------------
Dacia Logan 2006 - dreptunghiular
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
motormaniac
post 15 Dec 2008, 18:36
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 1 December 08




Asa este... oricum eu nu vroiam neaparat sa cumpar acele scaune pt ca stiam ca sunt aprox. 1900 euro amnadoua, iar doua scaune sport Recaro sau Sparco sunt undeva la max 500 euro bucata, dar vroiam sa fiu ciumeg si sa vad si cum se misca oamenii in conditiile date, de produs rar si pretentios, cum este RS-ul. Sincer, fiind si posesor de Passat, cu care am avut 100 de probleme, pot spune pentru prima data ca un service auto m-a dezamagit mai tare ca VW... Macar la VW obtin ce vreau rapid, chiar daca ma ususca de bani... La Renault nici macar nu am pe ce da banii...


--------------------
Renault Clio Sport 197 2007 - CJ-11-RSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RS/STI
post 16 Dec 2008, 09:11
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 2 February 07




Ia intreaba tu de o revizie normala sau o bara , ceva de care se lovesc zilnic , sa vezi viteza si la Renault . La VW e alta politica si piesele le gasesti repede dupa seria de caroserie. Chestia grea cu scaunele de Clio , vine de la faptul ca Renault a pastrat acelas tip de tapiserie . Scaunul fara tapiserie este luat de la Recaro , iar restul e pus de Renault pe linia de asamblare a masini , din cauza asta scaunele nu se gasesc pe bucata.
Eu prefer sa ma chitaie putin cu timpul si sa nu platesc mult , iar daca te duci in afara......astepti de inebunesti si iti ia si bani . Probabil graba asta e numai la noi romanii smile.gif


--------------------
Dacia Logan 2006 - dreptunghiular
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marsel
post 2 Feb 2009, 21:19
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 4 March 07
From: Cluj Napoca




Pentru a nu va mai confrunta cu problemele service-lui de la Cluj, va recomand cu caldura sa mergeti pentru revizii sau alte probleme la Coramex-Deva! Sunt acolo niste baieti deosebiti, meseriasi care chiar fac treaba buna si sunt si amabili!
Plus ca te invita sa asisti la revizie sau reparatie daca vrei! E asa ceva la Cluj??????


--------------------
Renault Megane 2.2 1,9 dci, Privilege, 2008, Tuning by TCM - CJ xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laura_p
post 24 Oct 2009, 15:10
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 18 November 06




Imi pare rau sa aud atatea pareri negative despre service-ul din Cluj. Noi avem la firma 3 masini Renault. De fiecare data am sunat pt programare si intodeauna la ora programata ne-au luat masina. Niciodata nu am stat langa masina in timpul reparatiei si nici nu mi-a lipsit nimic din ea. Mi s-ar parea si penibil sa stau pe capul mecanicului. Cat despre preturi, imi pare rau dar nici la alte marci nu este mai ieftin.
Intradevar sunt foarte ocupati, dar asta cred ca din cauza ca sunt putini.
Citesc de mult forumul si vad numai chestii nasoale.
Nu mi se pare corect ca sa faceti reclama negativa celor din Cluj in favoarea altora din judetele vecine!


--------------------
renault symbol 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marsel
post 24 Oct 2009, 21:08
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 105
Joined: 4 March 07
From: Cluj Napoca




Atata timp cat nu ti se rezolva problemele, sau cand ai parte de diletanti, nu vad de ce sa nu existe si alte altenative. Dupa experientele avute cu Dacia Service Cluj si Ti Suerom, n-as mai calca pe acolo nici pentru un schimb de ulei!!! Recomand in continuare Coramex Deva, dar si Automobile Bistrita. Exista diferente ca de la cer la pamant intre Ti Suerom si cele doua service-uri de mai sus. Faptul ca poti sta langa masina in timp ce se lucreaza la ea este unul din motivele in plus fata de...... nici nu stiu cum sa le spun celor de la Cluj!
Intr-un cuvant, Ti Suerom este unul dintre cele mai de neincredere service-uri cu care am colaborat!
Chiar daca in momentul de fata nu mai am o masina Renault, din cauza faptului ca am pierdut o gramada de vreme prin acest service fara sa mi se rezolve problemele, voi continua sa le fac antireclama pana cand ma voi plictisi!
Drumuri bune!


--------------------
Renault Megane 2.2 1,9 dci, Privilege, 2008, Tuning by TCM - CJ xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cdadan
post 25 Oct 2009, 11:16
Post #48


fara turbo viata e pustiu


Group: Members
Posts: 5.202
Joined: 9 October 09
From: Cluj Napoca




Partea buna: i-a batut Dumnezeu si pe astia!
Programul pentru toate activitatile (inclusiv service) este pana la ora 17 in fiecare zi lucratoare. radmasa.gif
Criza si serviciile lor "de incredere" i-au pus cu botul pe labe. Sper sa le mearga atat de rau, incat sa ajunga in prag de faliment ... poate asa vor reveni cu picioarele pe pamant. Cine stie? Poate vom vedea in curand servicii de calitate si la Ti Suerom.

LE: Laura, esti cumva de la departamentul marketing? Cu si guranta poti face lucruri mult mai utile decat sa incerci sa schimbi impresia generala de pe forumuri.

This post has been edited by cdadan: 25 Oct 2009, 11:17


--------------------
pegas de dame 1986
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 26 Oct 2009, 09:28
Post #49


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(laura_p @ 24 Oct 2009, 15:10)
Nu mi se pare corect ca sa faceti reclama negativa celor din Cluj in favoarea altora din judetele vecine!
*




Apelez la cei de la Surom cand este vb. de diagnosticari... te intreb altceva.... cum de au de vanzare "la negru" cam price piesa de care ai nevoie???? nu cumva luata de pe alte masini sau schimbata la om doar pe factura si in realitate nu??? sunt si acolo cativa care se pricep.... dar majoritatea sunt praf..... deci nu cred ca este vb. de reclama negativa.... ci de realitate....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laura_p
post 26 Oct 2009, 12:45
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 18 November 06




Ce intrebare puerila... Daca ai fi avut spirit de observatie ai fi vazut ca sunt pe forum din 2006...deci nu-si are loc intrebarea cum ca as avea vreo legatura cu service-ul!
E drept ca numai am citit, nu am si postat.
Dar avand in vedere ca in Cj sunt f multe Renault-uri si doar cativa care posteaza... no comment!
Sunt convinsa ca cei care au postat chiar au avut probleme urate si ii inteleg. Si hai sa fim seriosi: cati dintre noi isi fac treaba bine?
Eu doar mi-am exprimat parerea mea. As vrea ca cei care au acum alte marci de masini sa-si exprime parerea despre serice. Nu prea cred sa fie mare diferenta. iar pt cei care isi fac service-ul in alte localitati: Drum Bun!

26 Oct 2009, 14:47:
Si inca ceva, uitasem: niciodata nu mi-a trecut prin cap sa apelez la piese la "negru".

This post has been edited by laura_p: 26 Oct 2009, 12:47


--------------------
renault symbol 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lvg
post 26 Oct 2009, 19:50
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 16 April 06
From: Cluj-Napoca




De ce credeti ca sunt garaje particulare cu dotari mai putine, la care programarea se face de la 1 saptamana in sus? - sunt oameni care stiu sa-si castige respectul clientelei, si nu promit mai multe decat pot face.
Pana la urma, omul sfinteste locul! Sefii de la TI au putut doar atat sa-si organizeze afacerea, acum trag ponoasele!
Cat despre angajatii lor, sa fim seriosi: daca voua vi s-ar da treaba de 12 ore si ati avea doar 8 ore la dispozitie, iar printre lucrari va ia si patronul sa rezolvati naiba stie ce, cum ati face? wacko.gif De aceea fac unii oameni rabat la calitatea serviciilor, la comportamentul fata de client etc etc.
Pacat.. daca ar realiza unii patroni ce scump e sa recastigi imaginea facuta praf in piata!


--------------------
Nissan Almera 2000 2.2Di
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 26 Oct 2009, 21:33
Post #52


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Te rog nu-i plange de mila lui Turcu.... tongue.gif biggrin.gif tongue.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lvg
post 27 Oct 2009, 08:25
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 16 April 06
From: Cluj-Napoca




Mi se fâlfâie de Turcu!!

Dar am interactionat suficient cu oameni din companiile lui ca sa-mi fac o parere personala, si parerea asta confirma feedback-urile negative de pe forumuri. Ca proprietar de Nissan, nu crezi ca mi-ar conveni sa stiu ca acolo e gestionata cu bun simt afacerea, ca sa ma duc cu draga inima la ei? De aceea ziceam ca-i pacat.
Prefer sa merg acolo unde oamenii nu se gandesc sa faca ghesefturi pe banii mei si pe masina mea, asa ca pana acum, am apelat doar la altii.
La dealer mi-as lasa masina doar pentru reviziile uzuale, dar si acolo fac o economie de 20-30% daca rezolv in alta parte, deci deocamdata, pas!

Si o intrebare: Renault Clio Symbol (cel de acum 3 ani), avea filtru de polen in dotarea standard?


--------------------
Nissan Almera 2000 2.2Di
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flaviu_n
post 6 Nov 2009, 21:54
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 14 February 09
From: Cluj-Napoca




Se pare ca s-a schimbat putin mentalitatea in ceea ce priveste interactiunea cu clientii...poate fortat din cauza crizei sa nu-si pierda locurile de munca.
In orice caz, se dau peste cap sa-ti rezolve problema. Sunt stresati de faptul ca s-ar putea sa primesti telefon de la Serviciul Relatii cu Publicul si sa te intrebe ce parere ai despre modul in care s-au ocupat de problema ta in timpul service-ului.
In afara de faptul ca au vrut sa-mi vanda un Senzor Volant second (nu stiu in ce masura se gasesc la reprezentantele auto piese second hand), e spre multumitor Service-ul din cluj


--------------------
Renault Megane 1999 - Cj26VNC
Fara evenimente

[COLOR=red]Renault Megane I RXT 1.6 1,6 V[/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flaviu_n
post 11 Nov 2009, 23:26
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 408
Joined: 14 February 09
From: Cluj-Napoca




RECTIFICARE de ultima ora
...sunt sub orice critica...
Am postat (la un moment dat) o problema legata de fixarea (nefixarea) capacului pompei de combustibil. Ieri (10.11.09) am facut plinul (56,4 l + ce diferenta care era prin rezervor) si am simtit apoi miros puternic de benzina in habitaclu. Cand m-am uitat sub bancheta din spate...benzina "baltea".
Am mers de urgenta la Reprezentanta pe Calea Turzii si am aratat problema unui mecanic (cred) si prima lui reactie a fost ca TRE` SCHIMBAT REZERVORUL ca a mai avut un caz identic si asa a fost rezolvata problema. blink.gif Dupa ce am reactionat destul de uimit/nedumerit/iritat (etc) de solutia lui, s-a razgandit si a zis ca totusi tre` sa faca o verificare si ca tre` programare (aprox. peste 1-2 zile). => am mers la service-ul unde am mai facut cateva lucrari si acolo tipii au desfacut capacul de la pompa si au potrivit garnitura, gratis (oficial biggrin.gif )
Concluzia: MAI ESTE CAZUL....?! ohmy.gif

This post has been edited by flaviu_n: 11 Nov 2009, 23:30


--------------------
Renault Megane 1999 - Cj26VNC
Fara evenimente

[COLOR=red]Renault Megane I RXT 1.6 1,6 V[/COLOR]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 12 Nov 2009, 10:57
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




Ce sa mai spui,cuvintele sunt de prisos. gun3.gif


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lvg
post 21 Dec 2009, 21:41
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 16 April 06
From: Cluj-Napoca




Sa traiasca profesionistii de la Renault Cluj!!

Scenic 1.5dci, luat de la ei de nou acum cativa ani.
Vine iarna 2009-2010.. si dispare subit informatia de pe displayul de pe bord (canci vitezometru, indicator faza lunga semnalizari etc).

meseriasii: "e dus un chip acolo in bord, stim noi care, facem comanda, vine, il montam, totul va fi perfect! putin peste 1000 EURO, un mizilic.."
soferul: "nuu, pai decat sa dau atatia bani, mai bine umblu fara indicatii, pun un GPS ca sa citesc info, si mai vad eu... "

Trec cateva zile, si temperaturile turbate ale iernii sau "norocul" fac ca omului sa nu i se mai inchida masina, plus ca incep sa se aprinda haotic luminile, apoi nu mai porneste, dupa care dispar si luminile. De tot. Ia curent de la alta masina. Hmmm.. porneste! biggrin.gif
Cumpara omul azi o baterie noua, o monteaza. MINUNEE!! (ca tot vine Craciunul) - totul merge perfect, fara nici o problema, ca la inceputurile relatiei (inclusiv bord, deci si acel cip al vietii de 1000+ EURO).

Sarbatori linistite, profesionistilor de la Suerom! (si nu va stresati cu probleme complicate, ca se distrug neuronii.. god_hand.gif )


--------------------
Nissan Almera 2000 2.2Di
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lagunianul
post 24 Dec 2009, 00:57
Post #58


Stig`s secret trainer


Group: Members
Posts: 1.073
Joined: 2 September 07
From: Cluj Napoca




Eu aveam o bataie ciudata, si banuiam ca e flansa de la amortizor. M-am dus la reno. Mi-au bagat masina inauntru. Dupa 30 de minute vine consilierul de service cu o fata plouata si imi zice "E dusa caseta de directie. Nu iti recomand sa mai umblii cu ea asa." Eu dau din colt in colt si il intreb cat costa. Se uita in soft si imi zice "..1200 de euro + TVA + manopera" .. eu ma fac tot galben si zic ca imi bag picioarele o desfac si o vand pe bucati avand in vedere ca masina era in stare exceptionala in rest.

Stam asa 10 minute si la un moment dat ofteaza si zice " Cred ca am eu una pe aici, second, un client a vrut neaparat sa ii schimbam caseta, desi era buna... daca vrei o punem pe aia.. si ti-o dau cu 400 de euro.."

Eu eram blink.gif blink.gif ohmy.gif ohmy.gif .. in sensul ca frate ce bine joaca asta teatru cu toate mutrele alea plouate, cu oftaturi mai ca nu se apuca sa planga de mila mea radmasa.gif ..

Le-am zis sa imi scoata masina ca ma mai gandesc ce vreau sa fac... De atunci nu am mai mers la ei ... mi-am gasit un atelier serios si destoinic si tot la ei merg..


24 Dec 2009, 00:58:
PS Cam acum un an jumate se intampla smecheria asta .... si de atunci ma tot gandesc cati au cumparat o flansa amortizor noua cu 400 euro + manopera ???

This post has been edited by Lagunianul: 24 Dec 2009, 00:58


--------------------
Toyota RAV4 2.2 D-4D
"Cel mai bun mijloc de a învata sa te cunosti e sa încerci a-i întelege pe ceilalti." (Andre Gide)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dadoshel
post 24 Jan 2011, 09:36
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.015
Joined: 11 January 05
From: cluj-napoca




ma speriati oameni buni.....
sunt prins intre ciocan si nicovala.trebuie sa schimb fulia defazoare, si am inteles ca trebuie nu stiu ce scula pentru a regla pozitia la axa cu came.din cate am inteles singurul service de prin cj care are scula respectiva este "reprezentanta",dar zau ca nu imi vine sa ma duc.stiti un alt service unde as putea sa schimb fulia defazoare in conditii de siguranta?
mersi


--------------------
Renault/Dacia Arkana/1310 Zen 2022/TLX 1989 - CJ37CUC/CJ10YET
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 24 Jan 2011, 09:48
Post #60


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Du-te la Reprezentanta .. eu am avut de-a face cu ei si nu am avut probleme .. ai garantie la lucrare, etc ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:09
Dacia