Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 7 8 9 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Stropitori duze parbriz, gasim unele mai bune?

Prowlers
post 7 Feb 2018, 12:04
Post #241


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 13 January 08




Inteleg ca cele mai faine de tip perdea care se si potrivesc la Clio Symbol sunt cele de C3.

Poate cineva sa imi dea codul pentru a-l putea transmite catre un magazin de piese auto?

Multumesc.


--------------------
Renault Megane III 1.2 TCe 130cp GT Line 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kretzu77
post 7 Feb 2018, 12:12
Post #242


n00b


Group: Members
Posts: 310
Joined: 14 August 06




Citroen 6438.V8


--------------------
Toyota Corolla E15/Prius 3 2008 1.4D-4D/2012 Hybrid
Ne nastem pe rand si murim pe sarite!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Prowlers
post 7 Feb 2018, 12:28
Post #243


Membru autentic


Group: Members
Posts: 559
Joined: 13 January 08




Multumesc frumos. Am parcurs tot topicul si era scris in mai multe locuri.
Am comandat la un magazin de cartier 28ron per bucata. Vin maine.


--------------------
Renault Megane III 1.2 TCe 130cp GT Line 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 7 Feb 2018, 13:10
Post #244


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Alea de logan 2 nu se potrivesc? La loganul meu sunt tip perdea. Poate sunt mai ieftine.

This post has been edited by RazvanF: 7 Feb 2018, 13:10


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 5 May 2019, 19:03
Post #245


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Am schimbat eu duzele vechi tip perdea, nu stiu de care erau dar semanau a fi cele C3 6438.V8, avea garnitura, cred ca le schimbase vechiul proprietar.
Se infundasera, am cautat pe OLX si am luat unele de se potrivesc la logan, lodgy, sandero, logan 2, tot tip perdea, 30 lei ambele. A trebuit sa le inclin in sus un pic, tesindu-le in partea din spate, cele vechi aveau gaura din care iese apa mai sus cu 2-3mm. Bat ok dar parca erau mai bune cele vechi. O sa le mai incerc, daca nu, o sa comand acelea de Citroen.


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianCtr
post 7 May 2019, 10:34
Post #246


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 11 June 18
From: Bucuresti




Am luat si eu tot de logan, a trebuit sa fac o crestatura, ca sa vedeti exact tipul de la tutoriale logan a facut un clip unde arata cum se face la logan, procedura e la fel si la Clio. Bat mai jos intradevar, insa ajunge suficient lichid pentru o stergere perfecta si nici nu mai arunca prea mult lichid pe plafon. Eu sunt foarte multumit de ele, iar pe olx am gasit cu 20 de lei, deci o nimica toata.


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005 1.4 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 7 May 2019, 20:58
Post #247


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Le subtiezi usor cu cuterul in spate si le inclini pe spate si e ok ca si unghi dar ca jet...cel de la sofer are debit mai mare si mai concentrat, cel de la pasager mai dispersat si cu debit mai mic, ca sa arunce mai sus, trebuie sa apas de mai multe ori ca sa sara, daca apesi lung, bat mai jos. Cele de Citroen, bateau corespunzator si la fel ambele, indiferent cat de scurta sau de lunga era apasarea. Merg pana una,alta. Cele de Citroen se asezau perfect, fara nicio modificare, aveau si garnitura.

This post has been edited by alexgeogabriel: 7 May 2019, 20:59


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianCtr
post 8 May 2019, 08:45
Post #248


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 11 June 18
From: Bucuresti




S-ar putea sa ai o problema cu duza de la pasager, sau conducta sa fie partial obturata, la mine debitul e la fel si la sofer si la pasager.


--------------------
Renault Clio Bicorp 2005 1.4 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Teodor Bogdan
post 8 May 2019, 11:42
Post #249


Membru


Group: Members
Posts: 150
Joined: 14 May 17




Am gasit pe Aliexpress la aprox. 1 dolar 2 diuze pentru Clio 2. Sunt foarte bune, au stropitorile reglabile si sunt din cupru. Fata de cele stock, sunt mult mai bune si jetul parca are presiune mai mare biggrin.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 2001 1.4MPI 8V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 9 May 2019, 18:51
Post #250


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Alea cu 2 stropitori per duza? Nu le suport!:))
Poate fi diferenta de debit si poate datorita ca m-am chinuit sa le desfund pe cele vechi, scoate furtunul, baga-l scoate-l, posibil sa se fi largit si sa dea pe langa, desi abia daca iese ceva pe langa furtun, stiu ca am verificat.

This post has been edited by alexgeogabriel: 9 May 2019, 18:55


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andrei_du
post 15 Dec 2019, 14:49
Post #251


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 18 February 19




Pentru cei care au probleme cu duzele care pulverizeaza, aveam una infundata, cea de la pasager, am gasit in ea bucati de cauciuc exfoliat, probabil din interiorul furtunurilor ca din alta parte nu aveau de unde sa vina. Duza s-a curatat numai dupa ce am tinut-o 24 de ore in otet, apoi clatita la chiuveta 2-3 minute si bagat un ac pe toate partile, pana au iesit bucatile respective. Ulterior o puteti pune 5 minute si intr-o solutie de apa cu praf de copt, care este o baza ce anuleaza acidul ramas dar nu stiu daca are rost.

Inainte de asta am incercat sa o suflu cu aer comprimat cat inca era montata pe masina si nu am reusit sa o desfund, 5 minute suflata cu 6-8 atmosfere si tot degeaba.

Cel mai simplu e sa cumparati unele noi dar daca ati incercat cu aer comprimat si tot nu stropesc bine, atunci demontate si bagate in otet.
Era mizerie si in vas, l-am demontat si l-am curatat bine. Am schimbat toate furtunurile de pe tot traseul, costa 15 lei 2 metri de furtun, din care veti folosi 1.55m in total. Diametrele furtunului sunt: interior 4 mm, exterior 8 mm.

Nu puneti furtun de combustibil, de-ala de injectoare diesel imbracat in material textil, chiar daca e usor de gasit fiindca dupa 3-4 luni se rupe la capete.
Cereti furtun de spalator parbriz, este mult mai elastic si nu sunt probleme. Se mai gaseste furtun transparent chinezesc, interior 4 mm exterior 6 mm, se potriveste si asta doar ca este foarte greu de montat, iti rupi degetele cu el. Asta se gaseste la magazinele cu piese de scuter dar repet, se monteaza greu.
====================================

Daca sunteti sigur ca ati curatat duzele dar cea de la pasager tot nu stropeste corect, atunci inseamna ca pompa este uzata, se cumpara alta.
Daca problema este la duza din spate, pentru cei care aveti Clio Bicorp, mai poate fi ceva de verificat, in pompa este o supapa care se plimba stanga/dreapta. Cu timpul cauciucul supapei isi mareste diametrul si face supapa sa se blocheze sau sa mearga greu. Ori cumparati alta pompa, ori desfaceti supapa si taiati putin acel cauciuc.


--------------------
--- --- --- - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 30 Dec 2019, 22:17
Post #252


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Tocmai le-am schimbat eu cu tot cu pompa, m-am bucurat din nou de cele de Citroen timp de o zi, a doua zi, cea de la pasager nu mai e la fel, perdeaua e mai ingusta si sare mult in sus.
M-am chinuit iar cu acul, fara efect, o sa incerc cu otetul si apoi iar cu aerul comprimat.
Daca tot incercasei cu aerul comprimat, trebuia sa incerci cu diuza demontata, eu asa curatasem unele de tip logan 2 ce le aveam montate.
Nu stiam ca acidul din otet e atat de tare smile.gif.

This post has been edited by alexgeogabriel: 30 Dec 2019, 22:20


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danilk
post 11 Jan 2020, 17:49
Post #253


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 59
Joined: 2 March 06




Si eu am diuze de Citroen si am intampinat la inceput aceleasi probleme , cu infundare frecventa a diuzelor. Am gasit pe forum ca unii au montat pe circuit un filtru, de tipul celui de benzina capsulat de plastic care se folosea la Dacia 1300 si problema s-a rezolvat.
Se strange destul de multa mizerie in el, dar pentru cativ lei, merita sa-l schimb cand se aduna mizerie in el.

11 Jan 2020, 17:49:
Si eu am diuze de Citroen si am intampinat la inceput aceleasi probleme , cu infundare frecventa a diuzelor. Am gasit pe forum ca unii au montat pe circuit un filtru, de tipul celui de benzina capsulat de plastic care se folosea la Dacia 1300 si problema s-a rezolvat.
Se strange destul de multa mizerie in el, dar pentru cativ lei, merita sa-l schimb cand se aduna mizerie in el.

This post has been edited by Danilk: 11 Jan 2020, 17:49


--------------------
Renault Clio Symbol Fidji 1.4 8V 2007 - BH-XX-DST
MIO DIGIWALKER A 701
Traieste ca si cum ai muri maine. Invata ca si cum ai trai vesnic.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 11 Jan 2020, 22:02
Post #254


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Zicea cineva care a folosit acel tip de filtru ca in timp se dezintegreaza si pompa va impinge material filtrant in duze, uitati de idee.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 12 Jan 2020, 08:39
Post #255


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Da, de asta m-am temut si eu in a-l folosi dar totusi daca se schimba des...Nu am avut montat niciodata, duzele de C3 fiind montate de vechiul proprietar si in decurs de 7 ani nu am avut probleme pana cand in primavara, am uitat capacul deschis la lichidul de parbriz, mi-a intrat puf de la plopi. Schimbat duzele de vreo 2 ori, curatat recipientul, motorasul.

This post has been edited by alexgeogabriel: 12 Jan 2020, 08:40


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danilk
post 12 Jan 2020, 15:31
Post #256


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 59
Joined: 2 March 06




Nu am intampinat problem dezintegrarii filtrului si infundarea diuzelor, pentru cativa lei lei, il schimb o data pe an. Am folosit pe timp de iarna, mai multe feluri de lichid de prbriz, de la -50 pana la -18, vara folosesc lichid de parbriz din care se gaseste, dar nu am patit sa de distruga elementul filtrant din filtru. Chiar rama surprins, ca desi am griga cand torn lichidul de parbriz, ca se strange multa mizerie in filtru, dar pe total isis face cu brie treaba si nu am mai avut probleme de infundare a diuzelor.


--------------------
Renault Clio Symbol Fidji 1.4 8V 2007 - BH-XX-DST
MIO DIGIWALKER A 701
Traieste ca si cum ai muri maine. Invata ca si cum ai trai vesnic.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tulin
post 9 Mar 2022, 14:08
Post #257


Membru autentic


Group: Members
Posts: 322
Joined: 9 October 12
From: vrancea




Am pus și eu diuze de C3 ,mai mult arunca apa pe capota decât pe geam.leam pus pe cele vechi înapoi după ce le-am desfundat bine.


--------------------
renault symbol 2008 1.5 dci
1,5 dci 65 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 11 Mar 2022, 07:30
Post #258


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Eu sunt multumit de ele, imprastie apa pe parbriz corect, mai sunt si cele de la logan tip perdea, le.prefer oricand celor 2 "pisuri".


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 7 8 9
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:47
Dacia