Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bara de torsiune rupta, Megane 1, toate motorizarile, Solutii, reparatii

ligrivis
post 18 May 2012, 22:03
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 14 July 05
From: Bucuresti




Sa schimbi bara aia trebuie desfacute 2 din cele 4 suruburi prin care este prinsa puntea , stiu deoarece mecanicii mei au uitat sa puna bara si a trebuit sa mai desfacem din nou cele 2 suruburi. Este o tabla bara nu cred ca are mare rol de rigidizare am inteles ca se poate cumpara noua sau se masoara si se face din tabla.


--------------------
Megane 3 1.6 DCI 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovu12
post 19 May 2012, 14:40
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 5 February 12




asa cred si io.oricum iese usor dupa ce desfaci suruburile alea doua.la mine mai greu a fost sa desfac suruburile ca au trebuit sa fie tinute in tensiune ca sa poata desface piulitele....altfel se invartea in gol


--------------------
Megane 1 , Megane 3 GranTour ambele / 1.6 16v 79kw , 1.5 dci 81kw / 2000 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 20 May 2012, 21:42
Post #33


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Si la masina din semnatura s-au rupt barele de torsiune. Am preferat sa nu risc cu piese sh si am montat bare de origine la Renault TM. Piese + manopera+ garantie = 1450 lei.
Recent am schimbat bucsile si telescoapele spate, tot la Renault, aprox. 800 lei.
Am transportat apoi fara probleme aproape 200 kg. in portbagaj. Daca erau bare sh nu as fi avut curajul.

This post has been edited by Dodone: 20 May 2012, 21:43


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovu12
post 20 May 2012, 23:08
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 5 February 12




referitor la telescoape...adica amortizoare nu?ce amortizoare ai luat si cati bani?aveai cumva batai pe spate la denivelari?ca treaba asta ma exaspereaza la mine.eu am niste amortizoare pe gaz,dar nu mai stiu denumirea lor...oricum sunt nemtesti...nu sunt nici cele mai ieftine dar nici foarte scumpe...daca nu ma insel am dat 120 lei amortizorul acum 2 ani,iar acum cred ca ele bat,ca altceva nu ar avea ce


--------------------
Megane 1 , Megane 3 GranTour ambele / 1.6 16v 79kw , 1.5 dci 81kw / 2000 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 21 May 2012, 08:29
Post #35


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Da, amortizoare, pe vremuri toata lumea le spunea telescoape. Amortizoarele au fost set de 2 buc./340 lei, originale Renault, pe ulei, cumparate de la repr. Renault. Cele vechi erau cele din fabrica, aveau 180.000 km., erau curse.
Amortizoarele pe gaz sunt pentru state civilizate, cu sosele bune, nu pentru bantustane, cum e Romanica noastra, cea plina de gropi. Cele pe gaz te scutura mai tare, iar la gropi scurte dar adanci au tendinta sa cedeze. Situatia e identica si la alte marci auto, vorbesc la ce am vazuti la cunoscuti ce au Ford, Opel, grupul VAG si au avut telescoape pe gaz.
Ce ai luat tu a fost mai ieftin, dar daca le schimbi tot la 2-3 ani iti furi caciula, iesi de cateva ori mai scump decat la reprezentanta, care - vezi Doamne - e cea mai scumpa, ca asa vorbeste gura targului sleep.gif .


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovu12
post 21 May 2012, 09:01
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 5 February 12




am inteles.ok mc.trebuie sa mi le iau si eu neaparat ca nu mai suport zgomotul ala de pe spate.oricum nu mi se pare scump 340lei originale renault.ma asteptam la mai mult sa-mi zici,sincer....oricum mc pentru explicatia despre amortizoare,ca la topicul despre asa ceva nu mi-a raspuns nimeni sa ma lamureasca...oricum acolo ziceau ceva de sachs si daca nu ma insel pe gaz ca sunt cele mai bune...decat sa am iar pe gaz si dupa 2-3 ani sa se aude iar bataile alea in spate,mai bine imi bag un bat undeva...


--------------------
Megane 1 , Megane 3 GranTour ambele / 1.6 16v 79kw , 1.5 dci 81kw / 2000 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 21 May 2012, 09:07
Post #37


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Cu placere. Am un cunoscut pe cineva ce avea un Passat care a schimbat Sachs pe gaz, busite in garantie, pana s-a saturat de ele si cei de la service de el. Si nu cara in porbagaj greutati mari, asa cum mai car eu ocazional.
Mai stiu pe cineva Cu Skoda Octavia break, care s-a "linistit" dupa primul set de amortizoare pe gaz...


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovu12
post 22 May 2012, 00:58
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 5 February 12




te mai deranjez cu ceva...masina mea e RTE...ai idee cum aflu si io codul de amortizoare originale?ca pe alea care au fost le-am aruncat degeaba cred,pentru ca la mine alta era problema de se lasa asa mult...acum ma intereseaza codul original pentru ca atunci cand mi le-a schimbat cu astea proaste pe gaz erau vreo 3 modele de amortizor pe modelul de masina....ma intereseaza sa stiu codul sa-i zic tovarasului care imi aduce piesele de care sa imi aduca pe ulei,ca sa nu mai stau sa ma duc la service la unchimiu si sa vad ca nu sunt alea k iar ca ma apuca spumele....ca daca m-as uita pe astea de acum pe codul lor banuiesc ca ii da acelasi produs....si nu mai vreau gaz....vreau sa scap de bataile alea enervante...
si care e diferenta intre a mea RTE grandtour din 2000 si a ta RXT grandtour din 2000?multumesc.bafta


--------------------
Megane 1 , Megane 3 GranTour ambele / 1.6 16v 79kw , 1.5 dci 81kw / 2000 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crazy-Ghindu
post 22 May 2012, 10:49
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 19 December 07




eu le am pe gaz si sunt asa schimbate din 2007 ,am inteles, si functioneaza bine, unde mai pui ca acum cand s-au rupt barele de torsiune a mai stat si 3 zile cu ele comprimate la maxim... sper sa nu-mi faca surprize mai tarziu (nu stiu exact ce marca sunt, dar daca am sa descifrez ceva de pe ele am sa-ti scriu.


--------------------
Renault Megane 1.6/16v /2000 / break
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 22 May 2012, 12:41
Post #40


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




@Ovu12
Cod set amortizoare, din anexa facturii:7701479293.
Diferenta intre RTE si RXT e de nivel de echipare. Am inteles ca RXT ar fi fost nivel maxim.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovu12
post 22 May 2012, 23:29
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 5 February 12




multumesc frumos pentru cod biggrin.gif o sa-mi caut sa-mi pun si eu ce ai tu sa scap de durere de cap.
sa inteleg ca tu ai geamuri electrice spate,esp,spalator de faruri,jante si proiectoare...astea teoretic imi lipsesc mie
si codul nu-l gasesc pe nici un site de piese auto....probabil nu e ala codul....sau cine stie....

This post has been edited by ovu12: 23 May 2012, 01:41


--------------------
Megane 1 , Megane 3 GranTour ambele / 1.6 16v 79kw , 1.5 dci 81kw / 2000 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 23 May 2012, 07:07
Post #42


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Masina nu are ESP iar cele 2 seturi de roti primite sunt de tabla.Poate ca hendlerul de la care am cumparat masina a tinut pt. vanzare separata jentile de aluminiu, daca o fi avut.
Codul e corect, mi-e lene sa-ti fac poza la anexa facturii. In alte magazine decat reprezentanta nu au cum sa gaseasca acest cod, setul e doar pt. vanzari in reteaua de magazine Renault. Si daca ar fi, daca e piesa de origine, nu ai cum s-o cumperi mai ieftin decat la reprezentanta. In acest caz si magazinele fac comanda tot la magazinele Renault si isi pun adaos la primul pret. Alte exemple: bare torsiune spate, fata.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovu12
post 23 May 2012, 08:40
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 5 February 12




ok.multumesc.stai linistit cu poza....nu-i nevoie sa-i faci.


--------------------
Megane 1 , Megane 3 GranTour ambele / 1.6 16v 79kw , 1.5 dci 81kw / 2000 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 23 May 2012, 10:43
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures






--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovu12
post 23 May 2012, 20:35
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 133
Joined: 5 February 12




da.despre asta ma gandeam ca zici....dupa mine ti-am zis...nu mai stiu daca aici,dar undeva am zis,ca se poate face din bara normala si date gauri pentru suruburi.


--------------------
Megane 1 , Megane 3 GranTour ambele / 1.6 16v 79kw , 1.5 dci 81kw / 2000 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cliomeg
post 27 May 2012, 10:03
Post #46


Cliomeg


Group: Members
Posts: 17
Joined: 2 May 10
From: BUCURESTI




Tirantul respectic l-am schimbat acum o luna(era foarte ruginit si nu trecem ITP-ul).L-am cumparat de la Serus aprox. 80 lei si mi l-a instalat mecanicul meu.


--------------------
Hyundai,Dacia I20,Sandero 2013,2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bercenaru
post 30 Jun 2012, 14:23
Post #47


Membru


Group: Members
Posts: 192
Joined: 14 June 08
From: Bucuresti




Sa o iau pe scurtatura.Obiectul interventiei : Megane Grandtour 1999 1.6 16v.
Punte spate rupta din ambele bari de torsiune la iesirea din parcarea blocului.
Gasit si montat in loc cu mici modificari: punte SH de cabrio cu etrieri mai mici .
Rezultat : masina sta lasata de spate,insa este pe deplin functionala.


--------------------
Renault R19 Hatchback 1992 1.2iRN E7F-E7 R19 Cabrio 1995 1.8 RSi F3P
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 30 Jun 2012, 14:26
Post #48


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Trebuie sa depresezi barele si sa muti cu un dinte pozitia in caneluri. O alta cauza a pozitiei joase e si uzura bucsilor spate. Oricum, operatiunea e destul de grea si nu f. ieftina.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
musca_turbata
post 2 Jul 2012, 17:46
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 25 June 12




si eu am patit la fel , aman2 barile spate, cele scurte s.au rupt la un renault megane I breack din 1999 motor 1.6. una dintre bari am gasit.o pe internet mai ieftin dar cea de a doua inca nu si inca o caut deoarece nu as vrea sa o cumpar de la reprezentanta .... cei care vand, sau detin o astel de bara va rog contactati.ma ! biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bercenaru
post 10 Jul 2012, 23:10
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 192
Joined: 14 June 08
From: Bucuresti




@musca_turbata
iti convine mai mult sa cauti o punte spate SH completa,astfel puntea si manopera nu ar trebui sa treaca de 6-700 ron.
este foarte anevoioasa operatia de demontat barile de torsiune ,mai ales daca au ruginit canelurile in locasuri,existand riscul ca ele( canelurile) sa se rupa,sparga la demontare.


--------------------
Renault R19 Hatchback 1992 1.2iRN E7F-E7 R19 Cabrio 1995 1.8 RSi F3P
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanionjan
post 13 Jul 2012, 20:26
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 13 February 11




va salut confrati de suferinta! biggrin.gif se pare ca le-au c-am ajuns ''meganoaselor '' ce sint fabricate de la 2001-2000 in jos , de ce zic asa , am citit tot topicul de la un capat la altul , ieri(12 07 2012)am patit-o si eu, eram incarcat la maxim , (nu prima oara)pe pod la giurgeni , ca tot e in reparatie si nu se mai termina , aud o trosnitura sub masina , nu am dat prea mare importanta , la ce sleauri sint pe pod , am crezut ca am luat unul din ele , ajung in slobozia , descarc marfa , ajung in fata blocului parchez , si observ ca masina mea era la fel de lasata ca si atunci cind era incarcata blink.gif , apas pe spate , ''lanseaza'' normal , plec cu ea , o iau printro zona mai nasoala , nu aut troncaneli, nu ''frecaturi'' pe pasaje , ma dau jos ma uit atit cit pot vedea de pe genunchi , nu observ bara rupta , ma uit la bucsi si caneluri - nimic ciudat s-au rupt , nu bocane , nu are nimic numai ca este mai joasa , ca si cum ar fi incarcata , iar atita timp cit a fost incarcata nu am simtit nimic , ce parere aveti , ca daca e sa schimb ceva , normal , am sa iau o punte sh , numai ca in afara faptului ca este mai joasa de spate masina nu pare sa aiba ceva grav , va rog sa ma ajutati cu pareri cei care ati trecut prin asa ceva, multumesc anticipat!

13 Jul 2012, 20:29:
ps. scuze megane break , an f 2000 wink.gif

This post has been edited by stanionjan: 13 Jul 2012, 20:29


--------------------
renault megane brek 2000,1,6l-benzina - IL-03-BYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ligrivis
post 15 Jul 2012, 19:04
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 14 July 05
From: Bucuresti




La fiecare roata pe spate sunt 2 bari de torsiune, in cazul tau cred ca s-a rupt una din ele daca mai astepti mult se va rupe si cealalta si vei ramane in drum, cauta o punte si schimb-o. Daca intri sub masina si te uiti cu atentie o sa iti dai seama care este bara rupta.


--------------------
Megane 3 1.6 DCI 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 15 Jul 2012, 21:02
Post #53


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Doua sunt pline, acelea se rup. Si sunt f. scumpe, nu le gasesti decat f. scumpe, doar pe cod de origine.

This post has been edited by Dodone: 15 Jul 2012, 21:02


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanionjan
post 15 Jul 2012, 22:17
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 13 February 11




ligrivis , asa arata masina mea , cum este a ta , cea din semnatura , poate un pic mai joasa , dodone si ligrivis , azi am stat vre-o jumatate de ora sub masina , am pus cricul si pe o parte si pe cealalta , si nu am vazut nici-o ruptura s-au fisura , la vre-o una din cele doua bari , si va asigur ca ma pricep si stiu ce inseamna fisura , s-au ruptura , in plus asa cum am mai spus masina nu trage , nu troncane , nu freaca , chiar asa cum era incarcata la maxim(peste 500 kg icon_mrgreen.gif )nu lanseaza , curbele le iau ca si pina acum , pe terten mai dificil nici-o diferenta , singura modificare este ca amortizoarele sint mai comprimate , arata mai ''spoprtiva'' biggrin.gif ,asa cum se exprima cineva aici pe forum , ori cum am inceput sa cer oferte , numai ca am s-o mai testez odata , numai dupa ce am sa am ''noua''(s h wink.gif ) punte , ori cum am sa scriu pe forum cum o s-o rezolv , va salut , si numai bine!


--------------------
renault megane brek 2000,1,6l-benzina - IL-03-BYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 15 Jul 2012, 22:22
Post #55


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Daca nu ai bare rupte schimba bucsile de la puntea spate. O sa fii surprins de noua pozitie.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanionjan
post 15 Jul 2012, 23:14
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 13 February 11




usor de zis , greu de facut ! am sa ma mai documentez , dar din ce am vazut aici pe forum , nu este mare diferenta in a schimba bucsile , s-au barile de torsiune , sad.gif , multumesc de sugestie dodone , daca ma poti ajuta si sa-mi explici cum se pot schimba , dau o bere , numai bine!


--------------------
renault megane brek 2000,1,6l-benzina - IL-03-BYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 16 Jul 2012, 21:39
Post #57


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Eu nu am nervi, timp si scule pt. asa ceva, se schimba destul de greu. Asa ca am mers la reprezentanta.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanionjan
post 19 Jul 2012, 20:46
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 13 February 11




dodone , puntea mea este'' pe drum'' 150 de euro ma costa , bine inteles sh , am sa scriu pe forum , dar azi am mai studiat cele doua bari , (cea groasa are 25 mm grosime)nu am observat nimic rupt s-au fisurat , la nici-una dintre cele doua bari , asa ca......mai vedem, numai bine!


--------------------
renault megane brek 2000,1,6l-benzina - IL-03-BYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 19 Jul 2012, 21:26
Post #59


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Si eu puteam sa cumpar punte, poate chiar mai ieftin, dar sunt bani aruncati daca se rup brele intr-un an, doi si la puntea sh. Unde mai pui si pretul manoperei. Am preferat o treaba sigura, piese noi.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stanionjan
post 20 Jul 2012, 20:24
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 226
Joined: 13 February 11




dodone , azi am luat puntea, (600 ron), arata bine , numai ca , si asta este valabil pt toate puntile de megane 1 , bara mare (25 mm)are in capete un manson din plastic ce ar trebui sa protejeze canelurile de pe bara si bucsa , numai ca in interior ar trebui sa fie ceva vaselina , pt protectie inpotriva ruginei , ele nu contin absolut nimic , in timp ruginesc canelurile, atit cele de pe bari cit si cele de pe bucsi , se subtiaza , iar la un moment dat(soc , greutate, etc) cedeaza si se foarfeca , eu am sa dau jos mansoanele de plastic ,am sa pun ceva ulelei sa patrunda bine intre caneluri , dupa care am sa pun vaselina in interiorul masoanelor si am sa le pun la locul lor ( in capatul barilor) , cei care au megane 1 , pot sa dea rotile jos , cu o surubelnita indeparteaza mansoanele , adauga vaselina in interiorul lor si le monteaza la loc , este simplu , toata operatiunea nu dureaza mai mult de 20 min. spor la treaba pt cei interesati , si numai bine! cool.gif


--------------------
renault megane brek 2000,1,6l-benzina - IL-03-BYL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 07:40
Dacia