Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Rezolvare la scartait pedala ambreiaj, incercati!

cristell
post 9 Sep 2016, 19:02
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 10 March 15




2016_09_08_19.54.58.jpg ( Size: 1.39mb ) Number of downloads: 376

Daca va scartaie ingrozitor pedala de ambreiaj si merge sacadat si nici o metoda nu da rezultate, gen ungerea bucsii de la furca ambreiajului sau ungerea sistemului pedalei..inainte de a inlocui vreo piesa incercati urmatoarea chestie care la mine a rezolvat imediat problema si de o luna nu a mai scartait absolut deloc..merge ca noua. Deci concluzia pe care am tras-o e urmatoarea:cablul de ambreiaj trece printr-un alt cablu mai gros iar acest cablu e intr-o pozitie curbata iar tu cand calci pedala cablul de smvreiaj se tensioneaza si freaca pe interiorul celuilalt cablu iar in timp isi face un mic sant foarte neted care datorita frecarii merge cablul sacadat.Nu trebuie decat sa prindeti cu mana de cablul gros (cel din poza pe care am atasat-o pe care am pus mana ) si sa rasuciti pozitia cablului cu totul intr-o alta pozitie fara sa mau ungeti absolut nimic. La mine mecanicii au vrut sa imi schimbe furca de la ambreiaj cablul pedala..toata masina..defapt problema a fost cea descrisa mai sus. Celelalte metode nu tineau decat cateva pedale si scartaia iar. Si ma gandesc caddin cauza asta scartaia mai tare cand era cald deoarece cablul fiind aproape de motor se incalzea si se inmuia si din cauza

9 Sep 2016, 19:10:
Sper sa va fie de folos la mine a fost! Scuzati scrisul da am scris de pe un tel foarte naspa tocmai ca sa scriu cat mai repede poate ajuta pe cineva. Deci rasuciti de cablul ala gros cu incredere si o sa vedeti ca nu mai scartaie nimic.eventual puneti pe cineva sa calce ambreiajul in timp ce rasuciti de cablul ala gros cu chestia metalica pe el.

This post has been edited by cristell: 9 Sep 2016, 19:10


--------------------
Renault Megane 1 Classic 1999 1.6 16v - mm mm mmm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 17:34
Dacia