Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Moldova (regiunea, nu tara)

Fratzica
post 2 Oct 2016, 21:17
Post #1


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Zilele astea am un drum de facut pana la Iasi, daca tot sunt in zona m-am gandit sa o pun de o mini-vacanta in zona Moldovei.
Aveti ceva sugestii pentru un traseu in zona? Durata traseu 5 zile, de inclus neaparat zona Vatra Dornei.

Multumesc!


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 2 Oct 2016, 23:51
Post #2


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




Vrei sa auzi de chestii gen cetatea neamtului, de manastiri sau de "statiuni" gen vatra dornei ? Sa nu faci greseala sa mergi pe drumul 17B de la vatra dornei in jos spre ceahlau. Este asfaltat, dar ultima data ma suferit ca am mers pe acolo.


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 3 Oct 2016, 11:19
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Iași - Gura Humorului (unde te poți caza și să vizitezi într-o singură zi mănăstirile-monumente istorice Moldovița, Sucevița, Putna, Văratic, Humor) - Vatra Dornei (unde zici că vrei să ajungi).
La întoarcere (dacă ești cumva din sudul țării) ai două variante la fel de frumoase: Vatra Dornei - Pasul Tihuța - Bistrița - Târgu Mureș - Sighișoara - Brașov, sau Vatra Dornei - Bistrița - Reghin - apoi prin „secuime” (Miercurea Ciuc) - Brașov.
Drum bun și distracție plăcută!

This post has been edited by Batrânul: 3 Oct 2016, 11:28


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 3 Oct 2016, 11:56
Post #4


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Mersi mult! Chiar nu ma gandisem sa ma intorc prin Sighisoara, de mult timp planuiam sa ajung si acolo.

Traseul va ramane asta atunci:
Capture.PNG ( Size: 522.58k ) Number of downloads: 195


As fi vrut sa mai ajung si pe la Cheile Bicazului, dar daca Andrei zice ca e nasol drumul o las balta.

L.E. Am adaugat si salina Praid printre destinatii.

This post has been edited by Fratzica: 3 Oct 2016, 15:57


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 4 Oct 2016, 14:24
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Frumos traseu!
O mică remarcă (dacă nu ați plecat încă): dacă nu doriți neapărat să treceți și prin Suceava, atunci cu câțiva km înainte de Fălticeni luați-o la stânga - DN 2E vă va scoate direct la Gura Humorului; asfaltul e bun, drumul e mai scurt și se trece prin câteva sate bucovinene frumoase.


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 4 Oct 2016, 14:50
Post #6


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Multumesc!

O sa trecem si prin Suceava sa mai vedem una alta.
Am adaugat la traseu si mocanita din Viseul de sus biggrin.gif


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 4 Oct 2016, 15:35
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Foarte frumos și Maramureșul, dar va lungi considerabil traseul. Aceasta înseamnă că de la Vatra Dornei nu veți mai trece prin Pasul Tihuța în Ardeal (la Bistrița) ci o veți lua pe DN18 (de la Iacobeni) spre Vișeul de Sus, prin Pasul Prislop.
Atenție: dacă veți veni din Maramureș prin Bistrița, tronsonul Năsăud-Bistrița era praf și pulbere (la propriu...) astă-vară, la începutul lunii august.

This post has been edited by Batrânul: 4 Oct 2016, 15:40


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 4 Oct 2016, 16:58
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




Era mai rau inainte. Chiar acum e peticit binisor. Dar pentru 20 km nu e chiar exagerat. Pentru mocanita vezi daca mai functioneaza in extrasezon. Pe drum ai si Colibita.

This post has been edited by b34uen: 4 Oct 2016, 17:03


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 4 Oct 2016, 20:43
Post #9


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Traseul se lungeste cu aprox ~ 200 km dus intors de la Vatra Dornei, dar cred ca merita mocanita smile.gif
Starea drumurilor conteaza pt ca masina are pana in 2000 km rulati si n-as baga-o prin coclauri inca.
Acum m-am uitat pe site-ul cffviseu.ro, la prima vedere nu pare ca ar avea program in octombrie, dar voi suna la ei sa vad ce zic.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreist
post 4 Oct 2016, 23:34
Post #10


betiv fumator consumator de porc


Group: Members
Posts: 819
Joined: 24 November 14




Incerc sa fac o retrospectiva a drumurilor pe unde merg. De obicei merg cu masini cu suspensii coborate si sport ( bucse poliuretanice, etc ) analiza e din punctul asta de vedere, precizez ca loganurile ma claxoneaza cateodata pe drumurile proaste. Parerea mea despre anumite tronsoane pe care le parcurg destul de des:

https://goo.gl/9habPj ruta ocolitoare buna: https://goo.gl/eJZywr
drum perfect in afara de bucata Falticeni - gura humorului, care este buna - superioara: https://goo.gl/FTQhnZ

drum foarte bun: https://goo.gl/dTF6H6 ( in afara de o bucata mica care e cu gropi: https://goo.gl/Y6NKYn )

Drum care il categorisesc in categoria practicabil: https://goo.gl/NikKAX

Drum bun: http://bit.ly/2dPlsbm cu exceptia: https://goo.gl/ni6Cml care este cu ceva denivelari acoperite cu smoala destul de prost, poate fi ocolit pe aici, cu drum foarte bun: https://goo.gl/DWb1Ev . Daca nu ai vazut de mult peisajul din cheile bicazului merita o tura cu tot cu drumul ala, nu te va scutura foarte tare. Lacul rosu e ceva neimpresionant dpdv vizual nici nu se merita oprirea, dpdv stiintific - geografic are apel.

Drum nasol: https://goo.gl/y7BuIr

Drumurile mentionate de aici au fost parcurse de mine in ultimle 3 luni de zile. Totodata poti sa-ti faci o parere cu google street view pe traseu.

Sper ca am nimerit linkurile destul de bine, sunt multe si ar putea aparea greseli cu url shortner si ala 00:42 AM smile.gif

This post has been edited by andreist: 5 Oct 2016, 01:11


--------------------
Renault W209/R129/Symbol M113/K9K 702
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 5 Oct 2016, 08:47
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




Mocăniță (huțulca) există și din Moldovița în sus. Nu știu dacă circulă acum. Comparativ cu traseul din Vișeu, e mult sub. În Maramu' merge pe văi sălbatice, unde nu poți ajunge altfel decât per pedes, în Bucovina merge prin sate, paralel cu drumul. Asta nu înseamnă că nu sunt peisaje frumoase, dar nu sălbăticie.

Vezi cum e drumul Iacobeni - pasul Prislop - Borșa, prost cronic după știința mea. Eu n-am mai trecut demult pe acolo.

Bucovina are multe obiective, depinde de timp și de interesul tău: mănăstirile celebre (Voroneț, Moldovița, Sucevița, Arbore, Humor, Dragomirna, Putna), biserici mai puțin cunoscute (Pătrăuți, Părhăuți), salina Cacica, biserica Cacica, cetatea Sucevei (+muzeul satului bucovinean, măn. Sf Ioan, alte câteva biserici vechi), satul Bivolăria cu fabrici/făbricuțe de încălțăminte, chilia Daniil Sihastrul, „muzeul” rădăcinilor (când urci spre Prislop, dacă o mai trăi bătrânul), Rarăul/Pietrele Doamnei, magazinul Baciu din Câmpulung, casele memoriale Porumbescu, Enescu, Eminescu (astea ultimele mai spre Botoșani) + lacul lui Eminescu, și or mai fi, nu-mi vin în minte acum (ordinea e total dezordonată).

Dar cel mai mult îmi plac peisajele bucovinene, pentru mine nu au egal în Ro. Nu știu cum se prezintă în octombrie, am ajuns numai vara.

Dacă tot ai băgat Odorhei pe traseu și ai timp și chef, poți să mergi la monumentul „Inima lui Isus” (un fel de Isus din Rio de Harghita), lângă Bisericani. Se vede din DN. E drum până la soclul statuii, cam așa: cam 1km asfaltat prin sat, apoi cam 3 km pe macadam bunicel, până ajungi în dreptul ei (dar mai jos, e un fel de poiană). De aici fie urci pe picioare prin pădure (cred că nu mai mult de 20-30 min), fie cu mașina, dar e o bucată de urcuș pe pietre (500-1000m), mai dificilă. Odată ajuns sus pe deal, e drum destul de neted pe pământ cu/fără iarbă.


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 5 Oct 2016, 08:49
Post #12


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Cata informatie! Mersi!

Cheile Bicazului le-am vazut acum 3-4 ani dar as trece pe acolo ori de cate ori am ocazia. Cand plec spre Iasi poate trec pe acolo (Bucuresti - Brasov - Miercurea Ciuc) in loc sa o iau pe E85.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rue
post 5 Oct 2016, 09:59
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.586
Joined: 18 September 05
From: Internet




Asta am facut eu si in toamna asta.
In Iasi am stat la ceva hotel de 3 stele langa campus si a fost ok. IL Primo Apartments 3 stele Iasi
La Vatra Dornei langa gara Pension Casa di David 4 stele, nu are lift.
In Odorheiu Secuiesc la Vila Vitae (spa etc)


Attached thumbnail(s)
sept.jpg ( Size: 56.86k ) Number of downloads: 65


--------------------
former Dacia Logan 2006 1.4 mpi Laureate Plus - RUE
Dacia Logan 2021 100 TCE Eco G, Comfort
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 16:20
Dacia