Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Curiozitate legislativa referitoare la talon, Talon retinut - Ce se intampla daca mai conduci?

psychoo
post 29 Oct 2017, 18:40
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Talon retinut sau suspendat = masina neinmatriculata.
Talonul este dovada ca masina e inmatriculata, ori daca e anulat e foarte clar.
Din cate stiu e infractiune sa circuli pe drumurile publice cu o masina neinmatriculata.
Articolul poti sa il cauti si singur, e in codul rutier


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Oct 2017, 18:41
Post #32


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(marksman @ 29 Oct 2017, 17:37)
dispersor cu striatii
*
Striatiile au alt rol, nu au legatura cu sursa de lumina.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
khrysty@n
post 29 Oct 2017, 18:42
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 12 October 10
From: Arad




Ba iti garantez ca dovedeste destule... Poate tu faci asa si nu dai flash-uri, insa sunt o gramada de soferi care dau flash, sau chiar iti baga faza lunga in gura de razbunare, cand sunt deranjati. Am mai condus si alte masini pe langa a mea si am primit destule flash-uri din contra-sens. Pot sa iti dau exemplu' criminal, anume X6 (2016+) care are "autoleveling" si faruri FULL LED (complete) si te sparge cum stie el mai bine. Iti doresc sa ai un sistem de ala OEM "bine" pus la punct macar vreo 30-40km in spatele tau pe ploaie, sa vezi ce bine se regleaza ala cand tu esti intr-o masina mica gen Opel Vectra si ala e intr-o "duba" la 2 metri la 30 metri in spatele tau... Iti garantez ca nu o sa te mai deranjeze xenoanele cel putin vreo' jumat de an.

29 Oct 2017, 19:45:
QUOTE(psychoo @ 29 Oct 2017, 19:40)
Talon retinut sau suspendat = masina neinmatriculata.
Talonul este dovada ca masina e inmatriculata, ori daca e anulat e foarte clar.
Din cate stiu e infractiune sa circuli pe drumurile publice cu o masina neinmatriculata.
Articolul poti sa il cauti si singur, e in codul rutier
*



Bun si sti sa faci diferenta intre un talon suspendat si unul anulat? De cand pentru xenon pe faruri iti anuleaza talonul? Scrie clar si in codul rutier ca il SUSPENDA. Mai are rost sa repet ca NU am gasit in codul rutier de ceea ce spui tu (adica faptul ca ar fi incadrat la legea penala)? Daca gaseam, nu mai deschideam topicul... ca nu am deschis aici topic sa ma judece x si y ca mi-am pus eu xenon, ca nu's absolut deloc curios. smile.gif

This post has been edited by khrysty@n: 29 Oct 2017, 18:45


--------------------
Peugeot 206 RC - AR 95 JUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Oct 2017, 18:46
Post #34


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(marksman @ 29 Oct 2017, 17:37)
Troaca germana din semnatura are faruri cu lupa si in spatele lupei un bec cu halogen. Daca eu pun un bec HID acolo e modificare omologata sau nu?
*
Daca ii pui folie la o firma autorizata de RAR, cum este?

This post has been edited by IRONICK: 29 Oct 2017, 18:46


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 29 Oct 2017, 18:48
Post #35


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(IRONICK @ 29 Oct 2017, 19:39)
Pai nu a zis ca a pus direct, ci a folosit Hella Evo X. Alea-s dedicate pentru retrofit.
*


Pai daca Hella Evo X e omologata pentru retrofit HID in faruri cu striatii, prezinta omologarea si scapa de grija talonului.
Asa exista si la cealalta troaca din semnatura faruri Hella dedicate pentru retrofit (deci nu cele originale) si stiu ca vin cu tot ce trebuie, inclusiv autolevel.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
khrysty@n
post 29 Oct 2017, 18:51
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 12 October 10
From: Arad




O luam altfel... Poza nu e prea clara, insa se poate intelege esentialul (pentru cine are minte si vrea sa inteleaga, evident...). Masina pusa la zid la ~15 metri in poza. Astea dupa tine, deranjeaza (luand in considerare ca stangul e reglat mai jos, TOCMAI din bun simt), iar de fabrica farurile halogen erau reglate la acelasi nivel. Deci astea deranjeaza?

Daca cineva poate afirma ca astea deranjeaza, eu dau foc masinii cu totul, insa si el sa isi anuleze pe viata dreptul de a conduce, fiindca e un pericol pe sosele (sofer de duminica e putin spus).

This post has been edited by khrysty@n: 29 Oct 2017, 18:53

Attached thumbnail(s)
HID.jpg ( Size: 260.83k ) Number of downloads: 308


--------------------
Peugeot 206 RC - AR 95 JUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 29 Oct 2017, 18:52
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Ce intelegi prin suspendare? Inseamna ca e valid sau nu?
3 ani cu suspendare ce inseamna? Faci sau nu parnaie?
Permis suspendat? Mai e valabil ori ba?
La fel cu talonul. Suspendatea talonului = suspendarea inmatricularii.
Adica nu e valabila inmatricularea adica e neinmatriculata masina pana se reia valabilitatea, adica se anuleaza suspendarea.
Iar asta e mentionat in lege in ce conditii se aplica.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
khrysty@n
post 29 Oct 2017, 18:55
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 12 October 10
From: Arad




QUOTE(psychoo @ 29 Oct 2017, 19:52)
Ce intelegi prin suspendare? Inseamna ca e valid sau nu?
3 ani cu suspendare ce inseamna? Faci sau nu parnaie?
Permis suspendat? Mai e valabil ori ba?
La fel cu talonul. Suspendatea talonului = suspendarea inmatricularii.
Adica nu e valabila inmatricularea adica e neinmatriculata masina pana se reia valabilitatea, adica se anuleaza suspendarea.
Iar asta e mentionat in lege in ce conditii se aplica.
*



Vorbesti de 2 chestii fara sa le cunosti sensul, esti constient, nu?

Permisul poate fi suspendat... Dai pentru redobandire la 30/60/90 zile, dar iti mai poate de asemenea fi ANULAT, caz in care faci din nou scoala. Stiai asta nu? Esti conducator auto...


--------------------
Peugeot 206 RC - AR 95 JUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 29 Oct 2017, 18:56
Post #39


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(IRONICK @ 29 Oct 2017, 19:46)
Daca ii pui folie la o firma autorizata de RAR, cum este?
*


Nu mi-ai raspuns la intrebare. Lasa folia, ca aia e alta discutie.

QUOTE(IRONICK @ 29 Oct 2017, 19:41)
Striatiile au alt rol, nu au legatura cu sursa de lumina.
*


Care e atunci rolul lor?

This post has been edited by marksman: 29 Oct 2017, 19:36


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
khrysty@n
post 29 Oct 2017, 19:18
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 12 October 10
From: Arad




@psychoo, ca sa iti dai seama ca vorbesti prostii, da? Poftim... cu mare atentie sa citesti, poate intelegi si faci diferenta, e luat din cea mai recenta versiune de OUG 195/2002 (aka Cod Rutier).

Articolul 112

(1) Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare ori dovada inlocuitoare a acestuia se retine (cum o zis? aaaa SE RETINE cumva? pai nu se anuleaza?)de catre politia rutiera in urmatoarele cazuri:

a) vehiculul nu are efectuata inspectia tehnica periodica valabila;
cool.gif nu sunt respectate normele tehnice constructive referitoare la transportul produselor periculoase;
c) vehiculul circula noaptea fara faruri sau lampi de semnalizare, dispozitivele de iluminare si semnalizare luminoase, mijloacele fluorescent-reflectorizante, prevazute in normele tehnice in vigoare;
d) vehiculul circula cu defectiuni majore la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decat cele omologate;
e) sistemul de franare de serviciu este defect;
f) sistemul de franare de ajutor sau de stationare este defect;
g) mecanismul de directie prezinta uzuri peste limitele admise;
h) anvelopele au alte dimensiuni sau caracteristici decat cele prevazute in cartea de identitate a vehiculului, prezinta taieturi sau rupturi ale cordului ori sunt uzate peste limita legal admisa;
h1) autovehiculul nu este dotat, la circulatia pe drumurile publice acoperite cu zapada, gheata sau polei, cu anvelope de iarna, iar autovehiculul de transport marfa cu o masa totala maxima autorizata mai mare de 3,5 tone si autovehiculul de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducatorului auto, nu sunt echipate cu anvelope de iarna pe rotile axei/axelor de tractiune ori nu au montate pe aceste roti lanturi sau alte echipamente antiderapante certificate;
i) zgomotul in mers sau stationare depaseste limita legal admisa pentru tipul respectiv de vehicul;
j) motorul emite noxe poluante peste limitele legal admise;
k) elementele dispozitivului de cuplare pentru remorcare prezinta uzuri pronuntate ori nu sunt compatibile, fiind de natura sa provoace desprinderea remorcii sau dezechilibrarea ansamblului;
l) autovehiculul, tractorul agricol sau forestier ori tramvaiul are aplicate pe parbriz, luneta sau geamurile laterale afise sau reclame publicitare, folii neomologate si/sau nemarcate corespunzator ori accesorii care restrang sau estompeaza vizibilitatea in timpul mersului, atat din interior, cat si din exterior;
m) autovehiculul si tractorul agricol sau forestier are aplicat pe partea frontala si/sau posterioara a acestuia afise, inscrisuri sau reclame care diminueaza eficacitatea dispozitivelor de iluminare si semnalizare luminoasa ori citirea numarului de inmatriculare;
n) autovehiculul si tractorul agricol sau forestier prezinta scurgeri semnificative de carburant sau lubrifiant;
o) placutele cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare nu sunt conforme cu standardul ori au aplicate dispozitive de iluminare, altele decat cele omologate;
p) datele din certificatul de inmatriculare sau de inregistrare nu concorda cu caracteristicile tehnice ale vehiculului;
r) vehiculul nu a fost radiat din circulatie in cazurile prevazute in prezenta ordonanta de urgenta;
s) vehiculul nu este asigurat de raspundere civila in caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie, conform legii;
t) detinatorul vehiculului nu a preschimbat certificatul de inmatriculare sau de inregistrare, in conformitate cu prevederile legale;
u) vehiculul nu are montata una dintre placutele cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare;
v) vehiculul are lipsa elemente ale caroseriei ori aceasta este intr-o stare avansata de degradare;
x) lipsa dotarilor obligatorii pe autovehicule destinate invatarii conducerii autovehiculelor si tractoarelor agricole sau forestiere in procesul instruirii persoanelor in vederea obtinerii permisului de conducere, prevazute de reglementarile in vigoare.

(2) In situatiile prevazute la alin. (1) lit. cool.gif , c) , e) , g) , h1) , k) , o) , p) , r) si s) , la retinerea certificatului de inmatriculare sau de inregistrare, politistul rutier elibereaza conducatorului de vehicul o dovada inlocuitoare fara drept de circulatie, iar in cazurile prevazute la alin. (1) lit. a) , d) , f) , h) , i) , j) , l) , m) , n) , t) , u) , v) si x) , o dovada inlocuitoare cu drept de circulatie pentru 15 zile.

(3) In situatiile prevazute la alin. (1) lit. cool.gif , o) , p) , r) si s) , odata cu retinerea certificatului de inmatriculare politistul rutier retrage si placutele cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare.

(4) Certificatul de inmatriculare sau de inregistrare si placutele cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare, cu exceptia celor care nu corespund standardelor, se restituie proprietarului sau utilizatorului vehiculului de catre politia rutiera, la prezentarea de catre acesta a dovezii incetarii motivului pentru care documentul a fost retinut, in conditiile prevazute in regulament.

Luam totul logic, da?

La punctul 1, eu m-as incadra la punctul "d". Booon...

Mergem la punctul 3, unde scrie clar ca pe langa talon, odata cu retinerea certificatului de inmatriculare, iti mai poate lua numerele (CAZ IN CARE NU MAI AI VOIE SA CIRCULI SI E DOSAR PENAL), insa doar pentru punctele o, p, r, s.

Ei bine, eu nu am nici placute de inmatriculare neconforme, nici nu am probleme in talon sa nu coincida, nici nu e radiat din circulatie atata timp cat eu platesc pe el impozit, am ITP valabil si am asigurare si nici nu am RCA lipsa... deci pentru ce sa-mi retina numerele?

Repet... daca imi retine talonul si eu evident ca nu il voi da, ce consecinte legale precede aceasta actiune? Codul rutier l-am rasfoit cap-coada si nu scrie niciunde de raspundere penala daca nu predai talonul, ci atat ca ramane la ei... O sa merg sa-l ridic cand fac ITP-ul, cel mult. Sau ma voi duce la RAR sa mai solicit alt talon ca pe vechiul l-am pierdut, nah. radmasa.gif

This post has been edited by khrysty@n: 29 Oct 2017, 19:19


--------------------
Peugeot 206 RC - AR 95 JUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 29 Oct 2017, 19:21
Post #41


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Consemnam "frustrat" la adresa lu' marksman... Sa zicem ca echivaleaza cu ridicarea talonului. Oare ce se intampla daca "circulam" pe forum "fara talon" rolleyes.gif?

On topic: din cate am citit eu, nu e caz penal, se lasa doar cu amenda, posibil sa iti ia si placutele de inmatriculare. Asa ziceau niste politisti.

P.S. - Aia cu gelozia pe xenoanele tale e de vis radmasa.gif! Eu as adauga si hanoracu' lu' Mos Craciun, mor dupa el.



--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
khrysty@n
post 29 Oct 2017, 19:33
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 12 October 10
From: Arad




@mars, pai asa am stiut si eu... de amenda chiar nu imi fac probleme deloc. Exista contestatia pe calea instantei (nu am facut 4 ani dreptul, degeaba), iar din cate am contestat pana acuma nu a fost una sa nu o castig, deci... smile.gif Oricum talonul nu il vor vedea nici daca se mai nasc baietii odata.

Iar referitor la faza cu "gelozia pe xenoane", fix asta reiese din comportamentul lui. Inainte sa ma judece el sau "ai mai de sus in functie" sa fie ei perfecti si cu constiinta curata, nu eu ca mi-am pus un retrofit xenon sa am mai mare siguranta in trafic noaptea sau niste cauciucuri mai late pentru o aderenta si franare mai buna. Atata timp cat "zmeii" fug prin localitate cu 130, unii circula fara permis de la 17 ani sau mai sunt specimene cu "sange in alcool", nu consider ca un xenon, o janta sau o folie arde cu adevarat in tara asta...

Daca m-as fi comparat cu "nea Gicu", ce tranteste in farul de tip "oala" (gen cum e la Logan), xenonu' cumparat din obor la 120 lei, marca "tzandar", care il mai si alege pe 6000 sau 8000K, sa vada "dujmanii" ca si-o pus xenon si o trecut de la galbenu chior la xenon, frate!, atunci da... lasam capul in pamant, imi recunosteam vina, si terminam balciul, dar atata timp cat am facut ceva "de bun gust", nu imi poate veni x sau y, sa-mi spuna ca nu am facut bine si ca orbesc lumea.

This post has been edited by khrysty@n: 29 Oct 2017, 19:35


--------------------
Peugeot 206 RC - AR 95 JUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 29 Oct 2017, 19:33
Post #43


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




În cazul în care cel surprins în trafic cu un vehicul care circulă cu acesta fără ITP și nu prezintă ori nu are asupra sa certificatul de înmatriculare, i se aplică sancțiunea pentru lipsa ITP, care începe de la 945 la 2.100 de lei, (de la 9 la 20 puncte amendă) și cea pentru lipsa documentului de la bordul vehiculului, așa cum prevede legislația în vigoare, sumă care începe de la 630 la 840 de lei. (de la 6 la 8 puncte amendă) În total o amendă minimă de 1575 de lei. Acesta trebuie să meargă să facă ITP-ul însă nu trebuie să mai prezinte la poliție pentru ridicare certificatului de înmatriculare pentru că nu i-a fost reținut. Dacă alege varianta de a nu se conforma legii și a pune mașina în legalitate, de fiecare dată când va fi oprit de poliție va fi și sancționat cu minim 1575 de lei plus șansa de a rămâne fără talon dacă-l are și nu vrea să-l prezinte.

Asta e de pe un forum cu politisti, acelasi mentionat de mars

Asta a fost la o cautare scurta pe google.

Revenind la legalitate, retinerea talonului nu trebuie facuta musai fizic daca nu.l ai, dar se trece in baza de date faptul ca e/trebuie retinut.
Logica mea zice ca saca te.au marcat acolo e ca si retinut. Ca hartia nu le.o dai pt ca esti roman e problema ta si pot sa te amendeze conform cu citatul de mai sus.


This post has been edited by psychoo: 29 Oct 2017, 19:38


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
khrysty@n
post 29 Oct 2017, 19:38
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 12 October 10
From: Arad




@psychoo, dar eu am ITP valabil, cine a zis ca nu am ITP? Se vede pe procura legalizata unde e foto-copiat talonul cand are verificarea masina + ca pe numarul din fata se pune acea "bulina" colorata care o primesti la ITP, sa nu mai vorbim ca daca nu le ajunge, pot verifica prin statie valabilitatea ITP-ului. smile.gif Mda...


--------------------
Peugeot 206 RC - AR 95 JUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 29 Oct 2017, 19:46
Post #45


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Situatia expusa este a altcuiva. La tine se poate aplica a doua sanctiune.
cea pentru lipsa documentului de la bordul vehiculului, așa cum prevede legislația în vigoare, sumă care începe de la 630 la 840 de lei. (de la 6 la 8 puncte amendă)

Dar no, trebuie sa si intelegi ce citesti...


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Oct 2017, 19:59
Post #46


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(marksman @ 29 Oct 2017, 17:56)
Nu mi-ai raspuns la intrebare. Lasa folia, ca aia e alta discutie.
*
Era o intrebare capcana.
QUOTE(marksman @ 29 Oct 2017, 17:56)
Care e atunci rolul lor?
*
Nu sunt striatii, ci suprafete. Suprafete cu forme si marimi diferite in functie zona unde trebuie sa focalizeze sau sa disperseze lumina. Si cele mai importante sunt 'dungile' din reflector (ca sa folosesc aceeasi exprimare) care asigura cut_off-ul pentru faza scurta. Daca sursa de lumina depaseste acele 'dungi', apare efectul de orbire. Iar la HID nu a stat nimeni sa dimensioneze ecranele laterale sa nu le depaseasca.

This post has been edited by IRONICK: 29 Oct 2017, 20:58


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
khrysty@n
post 29 Oct 2017, 20:43
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 12 October 10
From: Arad




Dar pana la urma cum e, cum am zis eu sau cum ai zis tu? E sau nu sub latura incidentei penale?


--------------------
Peugeot 206 RC - AR 95 JUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 29 Oct 2017, 20:49
Post #48


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Eu zic ca n-are sens s-o dam in chestiuni tehnice. Omul a intrebat strict pe partea juridica (asta imi aduce aminte de o faza a lu' Becali, aia cu partea... economica), s-a documentat, cam asta reiese si de prin lege si interpretarile date de politisti: nu e caz penal. Nu stiu ce se poate intampla in caz de accident, urmat de expertiza etc., dar asta e alta poveste.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 29 Oct 2017, 20:51
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 3.409
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Parca ziceai ca nu ai facut 4 ani de drept degeaba.
Eu nu am facut nici o zi de drept, deci iti expun rationalizare mea.
Daca ceva e suspendat inseamna ca nu mai e valabil dupa logica mea.
Pentru altele exista google.
Pentru raspuns definitiv exista instantele de judecata. Poate ar trebui sa te adresezi direct lor cand va fi cazul.


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Oct 2017, 21:07
Post #50


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(mars @ 29 Oct 2017, 19:49)
Eu zic ca n-are sens s-o dam in chestiuni tehnice. Omul a intrebat strict pe partea juridica
*
Si a fost judecat pentru partea tehnica.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 29 Oct 2017, 21:12
Post #51


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Discutabil. Primea aceleasi raspunsuri si daca intreba de folie neautorizata pe geamuri. Plus ca a mentionat si anvelopele... Simplul fapt ca stie ca nu e legal ce a facut, dar insista, e problema, in opinia mea wink.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 29 Oct 2017, 21:13
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




O Paralela la cazul prezentat aici. Dacă colegul are talonul la el si ii este reținut, poate merge a doua zi sa-l declare pierdut si sa ceara emiterea altui Talon? Dacă nu, ce-l oprește?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RDK
post 29 Oct 2017, 21:16
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 6 March 16
From: București




Nu ai reținut faptul că el e doar un utilizator, nu proprietar.


--------------------
Dacia Duster 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 29 Oct 2017, 21:17
Post #54


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Strict pe partea legislativa, exista destule portite chiar si in jurul unei suspendari de permis. Mie unuia mi se pare doar un topic de genul "mi se rupe de lege, am facut asta si aia, si stiu cum sa scap, ce parere aveti?"
Pe partea tehnica, daca s-a facut un retrofit cu un produs omologat pentru marca si modelul respectiv, atunci intrebarea initiala nu-si mai are rostul. Insa aici atitudinea initiatorului este "eu stiu mai bine, restul sunt invidiosi, si toti aia de la RAR sunt prosti, autolevel-ul e degeaba".


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FiveThreeFive
post 29 Oct 2017, 21:22
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 26 June 03
From: Bucuresti




@khrysty
Lasand deoparte dezbaterea referitoare la retrofit-ul Xenon pe un autoturism care nu a fost astfel proiectat / echipat, principala intrebare este daca merita sa iti asumi deranjul (= timp + bani) provocat de un eventual conflict cu autoritatile pe acest subiect.

Multe legi sunt interpretabile, nu traseaza o linie clara intre legal si ilegal, ci lasa o zona gri in care judecatorul are ultimul cuvant.
In juristprudenta sunt, din pacate, nenumarate exemple de spete identice, la care un judecator a dat un anume verdict, iar un alt judecator a decis fix invers.

Ma tem ca intr-o astfel de zona gri se incadreaza si speta pusa de tine in discutie.
Consider insa ca, intr-un proces in care esti acuzat de a conduce un autoturism al carui talon este suspendat, pleci clar in dezavantaj in fata judecatorului
Daca merita sau nu sa-ti asumi un astfel de risc, doar tu poti analiza si decide, in functie de felul tau personal de a fi si de dispozitia ta scandaloasa.
.



--------------------
ex- Dacia 1310 Break , on the road: 1988-2003 , scrapped: 2010
VIN# UU1R13300J0056523. User formely known as "old1310".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 29 Oct 2017, 21:22
Post #56


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(mars @ 29 Oct 2017, 20:12)
Discutabil. Primea aceleasi raspunsuri si daca intreba de folie neautorizata pe geamuri.
*
RAR nu autorizeaza folie, ci firme care monteaza. 1.jpg ( Size: 16.66k ) Number of downloads: 249


This post has been edited by IRONICK: 29 Oct 2017, 21:28


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 29 Oct 2017, 21:29
Post #57


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Si care ar fi diferenta? In cazul unui control, difera cu ceva? Sau pentru folie neagra pe geamurile din fata nu patesti nimic, ai probleme doar la ITP?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Oct 2017, 21:33
Post #58


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(khrysty@n @ 29 Oct 2017, 17:39)
Bun si practic cum o vede, sunt curios... In interior nu se vede butonul de reglaj de la faruri. Ce vor face, se pun 2 grasani sa se lase pe portbagaj iar al 3-lea se uita la far sa vada da se misca dupa cum sar aia doi?
*



nici macar .. baga o serie de sasiu sau numar de inamtriculare ... si iti spu8n exact cu ce a iesit masina din fabrica ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Oct 2017, 21:35
Post #59


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(IRONICK @ 29 Oct 2017, 19:30)
Vezi ca a existat chiar la Renault becuri HID in far normal din fabrica.
*



Fara lupe. Și becul avea un capișon metalic pe el, sa nu reflecte aiurea.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
khrysty@n
post 29 Oct 2017, 21:40
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 12 October 10
From: Arad




QUOTE(cj98czh @ 29 Oct 2017, 22:33)
nici macar .. baga o serie de sasiu sau numar de inamtriculare ... si iti spu8n exact cu ce a iesit masina din fabrica ...
*



Deci nu am putut eu la reprezentanta, cand am avut proces in Instanta pentru parbriz si pot eu asa, pac, pac, nu? Ma, las-o drecu'... Is magicieni, nu?

29 Oct 2017, 22:43:
QUOTE(FiveThreeFive @ 29 Oct 2017, 22:22)
@khrysty
Lasand deoparte dezbaterea referitoare la retrofit-ul Xenon pe un autoturism care nu a fost astfel proiectat / echipat, principala intrebare este daca merita sa iti asumi deranjul (= timp + bani) provocat de un eventual conflict cu autoritatile pe acest subiect.

Multe legi sunt interpretabile, nu traseaza o linie clara intre legal si ilegal, ci lasa o zona gri in care judecatorul are ultimul cuvant.
In juristprudenta sunt, din pacate, nenumarate exemple de spete identice, la care un judecator a dat un anume verdict, iar un alt judecator a decis fix invers.

Ma tem ca intr-o astfel de zona gri se incadreaza si speta pusa de tine in discutie.
Consider insa ca, intr-un proces in care esti acuzat de a conduce un autoturism al carui talon este suspendat, pleci clar in dezavantaj in fata judecatorului
Daca merita sau nu sa-ti asumi un astfel de risc, doar tu poti analiza si decide, in functie de felul tau personal de a fi si de dispozitia ta scandaloasa.
.
*



Sincer, da, se merita... Amenda se contesta in Instanta si se castiga foarte simplu. Ei sa zicem ca iti iau pentru xenon talonul, da? Bun... Cand iti iau talonul, ei nu fac poze masinii. Eu merg la RAR cu faruri stock, iau talonul inapoi si merg in Instanta. In Instanta, am pozele de la RAR cand masina e cu faruri stock (ii chem ca parte in proces). Se castiga automat, fiindca nu exista dovezi referitoare la faptul ca nu eram legal atunci la momentul controlului. La radar, spre exemplu nu scapi fiindca ai filmare, in schimb aici ce ai?

This post has been edited by khrysty@n: 29 Oct 2017, 21:43


--------------------
Peugeot 206 RC - AR 95 JUS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:16
Dacia