Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

902 Pages « < 640 641 642 643 644 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Coltul nedumeritilor, se intampla uzual si totusi este anormal

GBX
post 22 Oct 2017, 18:26
Post #19231


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Rolul părintelui e să facă tot ce-i necesar pentru binele copilului.
Chiar dacă rolul scolii si al profesorilor este extrem de important, fara concursul parintilor e in van.

This post has been edited by GBX: 22 Oct 2017, 18:30


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 22 Oct 2017, 19:33
Post #19232


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Cel mai sănătos pentru societate este să nu fie diferență între școli, să primească lumea aceeași educație în primele clase și apoi să li se permită să își aleagă vocațional a.k.a. Finland

QUOTE
Finnish early childhood education emphasizes respect for each child’s individuality and chance for each child to develop as a unique person. Finnish early educators also guide children in the development of social and interactive skills, encourage them to pay attention to other people’s needs and interests, to care about others, and to have a positive attitude toward other people, other cultures, and different environments. The purpose of gradually providing opportunities for increased independence is to enable all children to take care of themselves as “becoming adults, to be capable of making responsible decisions, to participate productively in society as an active citizen, and to take care of other people who will need his [or her] help.”


La noi var-meu și soția mâncau bătaie de la învățătoare că scriau cu stânga radmasa.gif (educație românească adevărată) . Încă mai rămân sechelele astea comuniste în societate cu "partidul te vrea tuns", băieții/bărbații cu parul lung sunt murdari, femeile trebuie să poarte fuste etc. Le mai și luați apărarea directorașilor ăstora care mulți nu au fost în stare să treacă un examen pentru postul de director in 2016 și le-a dat PSDul ordonanță să îi reinstituie .


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 22 Oct 2017, 20:48
Post #19233


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(luck33ro @ 22 Oct 2017, 17:07)
Rolul parintilor e altul dom prefesor... nu sa faca temele plodului .
In momentul in care elevul cere ajutor parintilor esti ratat ca si cadru didactic, parerea mea sleep.gif
*



Iar in momentul in care nu esti in stare sa iti tunzi copilul si preferi sa faci scandal national pt pleata lui esti ratat ca parinte.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 22 Oct 2017, 20:51
Post #19234


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Tehnocratii aia nemernici au incercat sa depolitizeze si invatamantul si sanatatea... sic!


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 22 Oct 2017, 21:30
Post #19235


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Da, stiu...dracnia a vrut sa il tunda pe fecior. Si ce ia tinut pe tehnocrati ca sa depolitizeze?


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 22 Oct 2017, 21:49
Post #19236


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Eu am o teorie.

E © tm

Cand wc publice in romania or sa fie ok....atunci noi ca natie o sa fim perfecti.

Altii mai destepti ca mine ...au alte teorii.....de exemplu..un invatamant perfect....face o tara sa fie ok.

Invatamantul sufera la noi....de multi ani....si nu ma refer neaparat la scoala....ci si la cluburi sportive...stiintifice...de arta etc.

Repet...problemele nu sunt pletele sau cerceii.

LE. Finlanda data ca exemplu......buna gluma. Ea este exceptia...buna....din ziua 1 a copilului. Mai is norvegienii....nordicii mai mult. .....bine si importa mult de vreo 10 ani.

This post has been edited by wolfin: 22 Oct 2017, 21:56


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 22 Oct 2017, 23:11
Post #19237


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




QUOTE(papa_mulo @ 22 Oct 2017, 22:30)
Si ce ia tinut pe tehnocrati ca sa depolitizeze?
*


Dracnia si ai lui, cascadorii rasului - cand au revenit la butoane happy.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 23 Oct 2017, 05:35
Post #19238


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




QUOTE(papa_mulo @ 22 Oct 2017, 20:48)
Iar in momentul in care nu esti in stare sa iti tunzi copilul si preferi sa faci scandal national pt pleata lui esti ratat ca parinte.
*


Prin antiteză dacă-i dai omor și îl tunzi cu forța că așa zice tovarășul director chel ești părinte model.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 23 Oct 2017, 08:45
Post #19239


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Am fost prea subtil pt tine. O sa intelegi poate cand o sa ai copii. Situatia de fata denota niste parinti care nu si-au crescut copiii cu reguli si respect fata de cei din jur. E o problema de doi lei pleata copilului tau...zicea un coleg mai sus care are copil pletos, ca stie ca e o chestie de moment, tolerata, iar cand nu se va mai putea o sa il tunda. Si mai mult decat atat, l-a pregatit pe copil si l-a facut sa fie constient de asta. Astia din cazul de fata sunt genul care cand facea copilul tambalau dadeau din umeri si ziceau ceva de genul "ce sa ii fac domle, e copil". Iar cand copilul a venit de la liceu si le-a zis ca e groasa ei au zis "pai ce ma astia se pun cu noi, ei nu stiu cu cine se pun, las ca-i face tati de boala copiilor". Un parinte care se lupta pt pleata copilului lui riscand excluderea lui din unitatea de invatamant respectiva este un dobitoc care ii da lui fi-su la temelie. Cunosc cazuri de genul asta de parinti in care copilul e pe un pidestal in relatia cu cei din jur, copilul lor nu a gresit nici o data si mereu le-au luat apararea pt toate prostiile facute, mici sau mari. Si n-au iesit niste oameni tocmai ok respectivii copii. Si nici macar cu proprii parinti nu au un comportament ok pt ca acestia n-au avut pic de autoritate in fata lor.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 23 Oct 2017, 09:17
Post #19240


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




@Papa..aici e vb vorba de alceva...dar inca suntem o democratie tanara.

repet este vorba de ingradirea unor libertati fara o justificare. nu este suficent un reg intern pentru asta. ma refer strict la tuns sau cercei.




--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 23 Oct 2017, 09:19
Post #19241


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Am înțeles acum. Voi echivalați băieții cu părul lung cu lipsa de respect față de ceilalți și tot ce se poate mai rău rolleyes.gif . Dacă are părul scurt e automat respectuos. Nimeni n-a văzut copii cu părul scurt nerespectuoși.

Lipsa de respect față de ceilalți e o altă problemă, nu mai plimbați poarta.

Să-și facă o instituție a statului un regulament care încalcă legea că discriminează pe bază de sex nu-i o problemă?


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 23 Oct 2017, 11:18
Post #19242


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




mulo pare un pui de secu sau apvist dupa apucaturi tongue.gif

This post has been edited by luck33ro: 23 Oct 2017, 11:18


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 23 Oct 2017, 13:23
Post #19243


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




In UE (Germania, Franta, Olanda ...) tari spalate si cu apa calda exista in legislatie masura de securitate privind corectitudinea kilometrilor inscrisi pe bordul autovehiculului?
Ma bate gandul sa ma duc personal sa iau o masina de afara, sunt sanse sa iau teapa la km sau nu?
SH din Romania nu ma intereseaza, din Ro iau doar nou


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 23 Oct 2017, 13:28
Post #19244


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




QUOTE(papa_mulo @ 23 Oct 2017, 09:45)
Am fost prea subtil pt tine. O sa intelegi poate cand o sa ai copii. Situatia de fata denota niste parinti care nu si-au crescut copiii cu reguli si respect fata de cei din jur. E o problema de doi lei pleata copilului tau...zicea un coleg mai sus care are copil pletos, ca stie ca e o chestie de moment, tolerata, iar cand nu se va mai putea o sa il tunda. Si mai mult decat atat, l-a pregatit pe copil si l-a facut sa fie constient de asta. Astia din cazul de fata sunt genul care cand facea copilul tambalau dadeau din umeri si ziceau ceva de genul "ce sa ii fac domle, e copil". Iar cand copilul a venit de la liceu si le-a zis ca e groasa ei au zis "pai ce ma astia se pun cu noi, ei nu stiu cu cine se pun, las ca-i face tati de boala copiilor". Un parinte care se lupta pt pleata copilului lui riscand excluderea lui din unitatea de invatamant respectiva este un dobitoc care ii da lui fi-su la temelie. Cunosc cazuri de genul asta de parinti in care copilul e pe un pidestal in relatia cu cei din jur, copilul lor nu a gresit nici o data si mereu le-au luat apararea pt toate prostiile facute, mici sau mari. Si n-au iesit niste oameni tocmai ok respectivii copii. Si nici macar cu proprii parinti nu au un comportament ok pt ca acestia n-au avut pic de autoritate in fata lor.
*


O zic, fără să mă laud, că sunt o persoană realizată familiar, social și profesional, respectată de cei din jurul meu.
Toate aste după ce, în anii 90, eram un rocker pletos, cu cercel, blugi rupți, cizme și tricouri negre, dar cu rezultate excelente pe la olimpiade de fizică.
Am experiența practică a celor ce-și impun limitele proprii celorlalți. I-am înțeles (mult după smile.gif) și i-am compătimit pe cei ce nu puteau să vadă dincolo de aparențe.
Îți respect punctul de vedere și nu te contrazic, pentru că din experiența personală știu că cei ce susțin așa ceva chiar cred în asta.
Când eram afectat direct de oameni ce-ți împărtășeau opinia, încercam să mă consolez cu faptul că, așa cum unii nu pot să deseneze sau să cânte, așa sunt și cei ce nu pot vedea decât aparențele.

This post has been edited by GBX: 23 Oct 2017, 13:29


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Oct 2017, 13:30
Post #19245


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Relu11 ..

In DE, da sunt ... daca iei de la dealeri rusi, turci etc ... si din alea pe care scrie expres ca sunt pentru export only ... daca iei de la dealeri seriosi gen AutoHus nu ... sau reprezentante ..

In Fr este legiferat dar se mai practica si pe acolo ...

Cumpara doar de la dealeri seriosi smile.gif

This post has been edited by cj98czh: 23 Oct 2017, 13:30


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 23 Oct 2017, 13:30
Post #19246


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




GBX, noroc ca nu te-au prins minerii! radmasa.gif

Stiu ca doar in Belgia e penal daca manaresti kilometrajul. Teoretic si la noi se considera inselatorie, daca se poate demonstra ,,,

This post has been edited by luck33ro: 23 Oct 2017, 13:32


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 23 Oct 2017, 13:56
Post #19247


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Cum pt mine cainele meu este barometrul tin sa va spun ca n-am vazut pletos care macar sa nu zambeasca la vederea cainelui meu pe cand tunsi am groaza de exemple negative.Se aplica in cazul tineretului desi aici nu este chiar acelasi procent ca in general copiii iubesc cainii..Niciodata n-am dat 2 parale pe convenienta,paradoxal mi-ar fi placut candva sa fiu in armata,par lung,blugi rupti..De acord ca se pot stabili niste reguli dar cred ca daca-si leaga parul si arata ingrijit este suficient.Se poate adapta la o uniforma fara probleme.Degeaba-i tuns 0 daca n-are materie cenusie..Nu foloseste chiar nimanui..


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 23 Oct 2017, 14:03
Post #19248


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.884
Joined: 13 October 06




Mare adevar graiti doamna Iulia!

vadimmax.jpg



--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 23 Oct 2017, 14:11
Post #19249


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Daca nu-l pui si pe Hitler degeaba..Oricum nu el a spus-o primul.Si-n plus asa este chiar daca pare altfel..Pe Ghandi nu-l citai si tu..

This post has been edited by iulia_boris: 23 Oct 2017, 14:14


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 23 Oct 2017, 14:48
Post #19250


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




cj98czh

Am gasit in mare parte in DE la persoane private, si la dealeri, stiu ca trebuie sa fugi de rusi, turci ca sunt in general tepari.

Cam in 1-2 ani trebuie sa schimb una din masini si sa vad unde ma invart, nou Ro sau SH afara, aici clar o sa fie diferenta de clasa (buget identic)


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 23 Oct 2017, 14:52
Post #19251


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.896
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




gasesti sh bun si la noi....poate isi vinde membru de la cj vagonu...vezi cat il bibileste.

auzi tu..... schimb lichid de frana la 2 ani wacko.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Oct 2017, 15:00
Post #19252


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




cine ma? smile.gif

Relu11 - recomaand autohus.de, foarte seriosi si reprezentantele ...

This post has been edited by cj98czh: 23 Oct 2017, 15:02


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 23 Oct 2017, 15:29
Post #19253


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Multumesc, ce caut n-am gasit smile.gif, n-au nici macar 1 bucata marca


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 23 Oct 2017, 15:38
Post #19254


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Dar ce cauti de-i asa rara avis?


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 23 Oct 2017, 15:39
Post #19255


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.077
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




Subaru Forester 2.0D si nu e rara, doar ca acolo nu am gasit, in DE se gaseste pe mobile.de la o cautare model dupa 2013 si pana in 80.000 km se gasesc destule

This post has been edited by Relu11: 23 Oct 2017, 15:41


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 23 Oct 2017, 16:05
Post #19256


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Motorul ala nu este chiar ce trebe .. si deloc un monument de fiabilitate ... poate te mai gandesti smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 23 Oct 2017, 17:18
Post #19257


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(GBX @ 23 Oct 2017, 14:28)
Îți respect punctul de vedere și nu te contrazic, pentru că din experiența personală știu că cei ce susțin așa ceva chiar cred în asta.
Când eram afectat direct de oameni ce-ți împărtășeau opinia, încercam să mă consolez cu faptul că, așa cum unii nu pot să deseneze sau să cânte, așa sunt și cei ce nu pot vedea decât aparențele.
*



Pleata e o etapa existenta la aproape toti adolescentii...nu am o problema cu ea. Dar cred ca nu ai citit ce am zis eu, ai dat quote dupa ce ai citit pe diagonala. Era vorba de atitudinea parintilor. Sunteti de groaza...era vorba de plete si am zis ca acei copii care sunt crescuti de parinti intr-un anumit fel au sanse mari sa iasa rateuri, iar tu ai facut acolo o asociere si ai simitit nevoia sa imi spui ca esti realizat cu toate ca ai avut plete...wtf, nu au importanta pletele in subiect, putea sa fie vorba creasta, chelie sau altceva.

This post has been edited by papa_mulo: 23 Oct 2017, 17:20


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 23 Oct 2017, 17:31
Post #19258


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




Doar eu am senzatia ca garantia la masini noi in Ro. e la misto ? blush.gif


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 23 Oct 2017, 18:11
Post #19259


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Ca si la asigurari: fac tot posibilul sa nu o acorde.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luck33ro
post 23 Oct 2017, 18:14
Post #19260


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.720
Joined: 8 March 06




pana la urma cine acorda garantia, dealerul din Ro sau producatorul?


--------------------
*** ** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
902 Pages « < 640 641 642 643 644 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 09:32
Dacia