Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bec buton geam, S.a ars!

solidconvert
post 7 Nov 2013, 22:52
Post #1


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Are cineva idee unde gasesc sa cumpar becul din interiorul butoanelor de comanda ale geamurilor la un megane2.2?

20131107_224628.jpg ( Size: 2.56mb ) Number of downloads: 2125
20131107_224738.jpg ( Size: 1.67mb ) Number of downloads: 2196


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tolo
post 8 Nov 2013, 08:48
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 10 May 13




Si eu as avea nevoie ca numai imi merge la nici o usa iar la sofer doar cel rosu sad.gif imi mai merge .


--------------------
renault megane 2008 1.5 - buc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan_B
post 8 Nov 2013, 10:20
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 16 May 12
From: Timisoara




Poate va ajuta asta. Nu l-am citit cap coada, dar mi-am amintit de el.

http://www.reno.ro/Cum-se-muta-iluminarea-...si-t183621.html

Bafta !


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 Sedan 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 8 Nov 2013, 13:59
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Mai exact aici, cum se schimba, unde gasiti, solutii becuri - leduri:
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=236616&hl=geamuri


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 9 Nov 2013, 12:18
Post #5


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Am rezolvat problema!
Ciudat este ca n.am gasit topical indicat de @19vik cand am cautat.

Rezolvarea:


Am cumparat de pe Maica Domnului leduri albe de 3mm 12v. Am demontat toate butoanele si am inlocuit becurile cu leduri fara lipituri sau alte improvizatii. Metoda aleasa de catre mine este una destul de simpla si eficienta (consider eu smile.gif ).

demontare butoane:

rsz_20131108_122240.jpg ( Size: 404.03k ) Number of downloads: 2222
dupa ce demontati tot blocul cu butoane de pe masina sa nu rupeti folia aia in care sunt infasurate contactele pentru ca rezultatul este unul neplacut. Va intra curent in masina cand rulati cu viteza pe acolo. Pentru extragerea mufelor din butoane, trebuie sa apasati opritoarele de tip baioneta care impiedica extragerea mufelor.

ATENTIE!!! Pentru manere usilor spate demontarea se face din spate in fata, respectiv dupa ce extrageti capacelul care protejeaza surubul (care se desface cu imbus stea), trebuie sa faceti parghie in partea din spate a carcasei nu in partea din fata asa cum se face la butoanele de pe usa sofer.

Pentru manerul de pe usa dreapta fata se trage de capacul manerului (fata) incepand din parte de jos, pentru ca este prins in clipsuri si dupa ce s.a desfacut aveti acces si la butonul fata.


rsz_20131108_111818.jpg ( Size: 746.12k ) Number of downloads: 2381


Am extras un bec cu tot cu soclul sau maro si l.am inlocuit cu un led... pentru extragere se foloseste o surubelnita cat mai subtire si dreapta, cu care se face parghie intre buton si soclul maro si se apasa dedesubt sub soclul maro in asa fel incat acesta sa iasa in sus din lamele de contact.

rsz_20131108_103514.jpg ( Size: 495.62k ) Number of downloads: 2368


Cu mentiunea ca dupa inlocuirea becului cu un led (pe soclul maro), dupa ce tatiati piciorusele ledului, trebuie sa le strangeti putin cu patentul sa le aplatizati (ca sa poate sa incapa pe sina respective si lamele de contact ale butonului), dupa care le indoiti exact asa cum au fost piciorusele becului initial in acelasi loc (pe sinele pe care intra lamelele de contact ale butonului.

rsz_20131108_114658.jpg ( Size: 801.46k ) Number of downloads: 992


Si o poza cu soclul si cu piciorusele becului... asta ca sa vedeti la ce lungime sa taiati piciorusele ledului si sa le indoiti fix pe canalul ala, asta ca sa le prinda acolo lamelele butonului cand sunt introduce in soclu'.

20131109_151754.jpg ( Size: 2.47mb ) Number of downloads: 923


Cum arata un bec inlocuit si dupa aceea ambele inlocuite:

rsz_20131108_103412.jpg ( Size: 526k ) Number of downloads: 932
rsz_20131108_104117.jpg ( Size: 544.38k ) Number of downloads: 866


Asta este butonul pentru blocarea usilor unde de asemenea am inlocuit ledul alb... de mentionat ca cel rosu a fost led montat de fabrica, asa cum sunt si la panoul de comanda al AC ului, butonul de start/stop etc.

rsz_20131108_112046.jpg ( Size: 588.52k ) Number of downloads: 847


Eu am preferat sa inlocuiesc tot ce insemna bec la toate butoanele usilor, cu leduri, tocmai sa nu mai am surprize pe viitor.

Rezultatul final:

rsz_20131108_122240.jpg ( Size: 286.52k ) Number of downloads: 873


De mentionat ca am achizitionat leduri de 12v sa nu le mai inseriez cu rezistenta. Am preferat sa achizitionez leduri albe, dar pot fi inlocuite cu orice culoare existent pe piata. Eu am incercat sa atasez si capisonul albastru aflat initial pe bec, dar mi.a modificat coloarea in butoane... devenisera albastre biggrin.gif ... asa ca am renuntat.

Spor la treaba doritorilor!

P.S.: pentru cine doreste, pot sa.i dau becurile recuperate de pe masina mea... wink.gif
L.E.: trebuie sa fiti atenti la polaritatea ledului la montaj. Am constatat ca plusul la butoane este in partea de sus (cum te uiti la buton) intotdeauna...

This post has been edited by solidconvert: 9 Nov 2013, 15:49


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danmih1979
post 9 Nov 2013, 15:23
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 8 February 09




Buna treaba ai facut. Cum ai scos acele butoane din usa?


--------------------
Renault Megane sedan 1.5 dci 101 cp 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 9 Nov 2013, 15:42
Post #7


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Am editat postul acum si.am explicat cum se domonteaza toate butoanele... nu este complicat deloc. Daca tii cont de ce.am explicat eu acolo si ai putina indemanare n.ai cum sa gresesti... wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loutza
post 9 Nov 2013, 18:23
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 15 June 07




In timp ti se vor arde si ledurile sau vor incepe sa palpaie. Tensiunea de alimentare la butoane este de 13,7-13,8 V. Trebuia sa pui o rezistenta de 100 ohm inseriata cu ledul care sa-ti consume restul de 1,7-1,8v. Daca ti se par prea luminoase ledurile poti sa inseriezi cu o rezistenta mai mare, dar din proprie experienta nu mai mult de 500 ohm.

vezi aici info despre rezistente:
http://www.zexstar.com/shop_content.php?coID=16


--------------------
Renault Megane 2007 - xx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 9 Nov 2013, 18:40
Post #9


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Pentru moment functioneaza perfect!... cand vor aparea anomalii in functionarea lor le voi remedia si voi posta tot aici rezultatul. smile.gif
P.S.: Ce mi se pare ciudat este ca de unde am achizitionat ledurile, baietii de acolo schimbau becurile din butoane cu leduri identice la o laguna 2 si mi.au garantat ca nu vor fi probleme daca nu le inseriez cu rezistente... acum sa vedem cat tin... wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alesistl
post 10 Nov 2013, 10:44
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 25 May 11




Salutare! are cineva idee de ce se incalzeste in mers sa zic toata consola cu butoane de la usa soferului? scuze ca ma adresez aici


--------------------
renault megane2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 10 Nov 2013, 13:13
Post #11


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Da!... din cauza faptului ca sunt becuri nu leduri, si lumineaza permanent indifferent ca este zi/noapte sau ai farurile aprinse sau nu... sunt legate pe contact. wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 19 May 2014, 14:00
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.592
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




Salut, eu am pus leduri albastre de 3mm, 3V, inseriate cu rezistenta de 1,5KOhm. Initial pusesem rezistenta de 1KOhm, dar luminau prea puternic. Totul merge perfect. Nu am poze, dar pot atasa un desen/schema cum am realizat montajul.

Montajul realizat de mine a incaput la fix in "cochilia" butonului. La unul din butoane a trebuit sa largesc gaura plasticului alb ce inconjoara soclul.

P.S.: cereti rezistente ceramice de putere cat mai mare posibil (sa fiti siguri ca nu se incalzesc; daca au de 0,25W sunt ok, dar nu strica daca au mai mare); de altfel, cereti sa va dea rezistente cat mai mici ca dimensiune fizica/mecanica, pentru a incapea mai usor in interiorul butonului.

Poza a doua va ajuta sa va dati seama care este Anodul (plus-ul) unui LED.

Bafta!

This post has been edited by jbn: 19 May 2014, 14:05

Attached thumbnail(s)
montaj.jpg ( Size: 29.48k ) Number of downloads: 774
led.jpg ( Size: 4.39k ) Number of downloads: 444


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Martzianu2
post 25 Dec 2014, 14:03
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 5 October 09




Salut.
Am gasit acest thread destul de folositor si cu ocazia unei ferestre de timp liber am executat si eu operatiunea de schimbare a tututor becurilor de iluminat din butoanele pentru geamuri.

Ceea ce am folosit a fost exact ce am gasit aici pe forum, respectiv led alb rece 3v de 3mm, inseriat cu o rezistenta de 1,5kO si este fix ceea ce trebuie.

Vazand discutia cu privire la acele "prezervative" albastre am constatat ca acestea au rolul de a disipa lumina in mod uniform si natural, mie mi-au ramas doar 4 pentru ca restul au fost coapte si s-au rupt la desfacere si am hotarat sa le trantesc peste led-urile pe care le-am pus, si chiar este o diferenta remarcabila, se disipa altfel lumina smile.gif


--------------------
RENAULT MEGANE 2.2 1.5dCi Hatckback 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kiss Sandor
post 30 Jan 2018, 20:26
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 1 September 15




Salutare. Am ajuns si eu la etapa in care am decis sa schimb becurile (arse toate pana la urma) pe leduri. Am optat pentru cele de 3 mm 12 v pe care le-a folosit/recomandat si ''solidconvert'' doar ca nu functioneaza. Mentionez ca ledurile sunt noi si nu sunt arse. Am incercat 'la rece' sa vad daca functioneaza, adica am atins firele ledului cu papucii de la butoane dar nu functioneaza la nici o usa/geam. Acum ma gandesc daca o fi vreo siguranta pe undeva ... dar din cate stiu eu la becuri asa mici nu exista ... Aveti vreo sugestie, indrumare ce sa fac ? Pentru ca sunt pierdut momentan ...


--------------------
renault megane 2007 limuzina - cj 21 elf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 10:47
Dacia