Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Demontare bloc clima Megane 2, Demontare bord si bloc clima

vick
post 16 Nov 2011, 22:23
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 7 September 05
From: Romania




Aloha!

Din categoria francezii s-au apucat sa faca masini si romanii sa le repare, m-am gandit sa aduc si eu la cunostinta publicului larg operatiunea de demontare a bordului si mai apoi a blocului de clima la acest minunat auto – Megane II.
Tin sa subliniez ca am cautat intensiv atat forumurile romanesti cat si cele internationale (frantuzesti in special) si n-am reusit sa gasesc asa ceva.
Profitand de multiple ori de sfaturile date si gazduite pe acest forum, m-am gandit sa dau si eu ceva inapoi comunitatii...

Problema care a constituit target-ul aceastei operatiuni a fost schimbarea vaporizatorului intern, adica a radiatorului care raceste efectiv aerul care intra in habitaclu, aceasta fiind dupa parerea mea blestemul oricarui posesor de Megane cu probleme la aerul conditionat. Si daca i se pare cuiva ca ar fi mai ieftin vaporizatorul decat un compresor, atunci cu siguranta primul compenseaza prin manopera...

Requirements:
- Una bucata curte; merge si un garaj, insa e nevoie de lumina din belsug pentru a bate in toate colturile pe sub bord, plus destul spatiu de manevra pe langa masina;
- Surubelnita cap torx T20 (prinde si T15 daca e nou), surubelnita dreapta, si inca una cu varf subtirel pt. a desface sigurantele la mufe;
- Tubulara de 10, tubulara de 17, prelungitor tubulara, cheie de 10, cheie de 13;
- O memorie vizuala minimala si un dram de skill tehnic;
- Patent, pensula pt. praf, etc.

Flow:
- Se decupleaza bornele bateriei (!);
- Se scot aparatorile inferioare de plastic ale stalpilor fata prin tragere spre inapoi a partii de sus;

plastice_stalpi-1.jpg

- Se scot lateralele de plastic ale bordului – cea cu butonul de dezactivare a airbag-ului pasager si omoloaga ei de pe stanga; se scoate mufa de la intrerupatorul de airbag;

capetebord-1.jpg

- Se scot tweeter-ele – mai intai grilele de protectie cu o surubelnita dreapta mai subtire se ridica de margine in sus; la fel si cu difuzoarele propriuzise, atentie ca trebuie scoase mufele dupa ridicare;

tvitere.jpg

- Se demonteaza torpedoul care are 6 suruburi cu cap torx - 4 pe latura superioara (unul are o masca dreptunghiulara de plastic care se desface cu un varf de surubelnita sau un ac) si doua pe laterala dreapta;

Tutorial: http://www.reno.ro/-t42039.html

- Se desface scoica de deasupra ceasurilor de bord prin ridicare in sus de margine si apoi tragere in spate; se desface surubul care fixeaza blocul indicatoarelor de bord, se trag clemele laterale si se ridica acest bloc si se scoate mufa;

scoicabord-1.jpg

- Se desface partea de sus a consolei centrale (cea cu afisajul radio-ului si ceasul) se trage in sus cu simt de raspundere de partea din fata, se trage in sus si de mijloc, acolo fiind al doilea rand de cleme si dupa ce s-a desprins se trage spre spatele masinii, se scoate mufa si se da deoparte;

IMAG0296.jpg

- Se desface capacul de plastic care acopera mufa de interfata OBD;
- Se scoate radio-CD-ul folosind 4 pocnituri sau orice alt mijloc deja mediatizat; se scoate si tavita de sub el prin tragere;
- Se desface masca de la mansa franei de mana prin ridicare capacului cotierei si tragerea spre in fata masinii de partea ei superioara, apoi se ridica in sus si se scoate; se desface inelul burdufului de la schimbator prin tragere de margini in sus; se trage de masca de plastic in care a fost fixat inelul (cea dintre frana de mana si consola centrala) se ridica in sus si se aseaza transversal peste scaune – am ales sa nu demontez integral aceasta masca pentru ca ar fi trebuit se descos o portiune din cusatura superioara a burdufului de la schimbator si neavand talent la cusut am lasat-o asa; atentie la mufa brichetei;

cotiera-1.jpg

- In acest moment toate suruburile de fixare ale mastii consolei centrale au devenit accesibile; se desfac si se trage masca din cleme; se scot mufele de la butonul de start, cel de inchidere centralizata si cititorul de cartele cu totul (nu am resit sa scot mufa de la cititor, asa ca l-am scos integral – se scoate relativ usor din masca); de asemenea aeratorul central se desface din suruburi si se demonteaza; se desface blocul de control clima de pe aerator (sint doua suruburi); pentru a nu incurca vreo comanda am ales sa pastrez cablurile de control atasate la blocul de control clima, insa acesta se poate desface usor, depinde de tehnician; se scoate doar mufa de la partea electronica;

2229427387_1-1.jpg

- Se desfac cele doua suruburi care fixeaza partea din fata a cotierei pe bord; se desfac si cele doua de pe lateralele spate ale cotierei (se rabateaza spre fata scaunele) si se trage de cotiera in sus si apoi inapoi suficient cat sa ofere spatiu de manevra la scoaterea bordului; nu e nevoie sa fie scoasa de tot;
- Se desface aparatoarea de plastic de la filtrul de habitaclu (polen) prin tragere in lateral si apoi omoloaga ei de pe partea soferului;

- Se deschide capacul de la blocul de sigurante (stanga volanului ) si se desfac suruburile mastii; 5 suruburi – unul in dreapta jos, doua langa stalpul din stanga (ca la torpedou) si 3 pe latura de sus; se scoate si blocul de control faruri/iluminare/esp prin tragere spre spate;

2225968521_12-1.jpg

- Se desfac cele doua scoici inferioare de sub volan si coloana de directie;

scoici.jpg

- In acest moment se poate trece la desfacerea suruburilor bordului; teoretic se poate alege demontarea volanului – aceasta ar usura tot procesul, insa eu am ales sa-l las la locul lui din cauza ca aceasta operatiune implica si demontarea airbagului sofer plus alte cateva bucati si am vrut sa minimizez riscurile de a pati nasoale la pus inapoi; in afara de cele indicate in imagine se mai gasesc cate 2 suruburi pe fiecare laterala (pe stalpi);

suruburi.jpg

- Se desfac cele trei mufe ale airbag-ului de pasager – una e un fir de masa (indicat cu albastru), celelalte doua se desfac putin mai greu, trebuie avuta grija sa se desfaca mai intai sigurantele cu o surubelnita cu cap fin;

2229449901_1.jpg
IMAG0238.jpg
IMAG0240.jpg

- Se baga o surubelnita dreapta sub suportii de plastic laterali ai bordului si se forteaza spre in afara si dupa aia in sus;

suporti.jpg

- Se desfac aparatorile superioare de plastic ale stalpilor fata – atentie se desfac intai parasolarele desfacand si apoi tragand de clapita de pe laterala, se indeparteaza parasolarele, apoi se trage de partea de sus a aparatorilor de plastic spre in afara si apoi in sus; a nu se trage numai in laterala pentru ca riscati sa le rupeti; dupa scoaterea plasticelor se desface si primul clips de jos de pe stalp pentru a nu incomoda scoaterea bordului;

parasolar.jpg
clipi-1.jpg

- Se poate scoate mufa de la airbag-ul lateral stanga;
- Se scoate bordul tragand de el inspre sus si apoi spre spate; daca nu ati demontat volanul atentie la levierul comutatorului de stergatoare, bordul il va impinge inspre volan in timpul scoaterii, sa nu se forteze exagerat; ideal ar fi ca aceasta operatiune sa fie facuta de doi oameni, unul de o parte si unul de cealalta; eu am scos bordul prin partea dreapta a masinii, nu stiu daca se poate si invers, puteti incerca;

legatura.jpg

Daca toate au mers bine ar trebui sa arate ca in imagine:

IMAG0198-1.jpg



16 Nov 2011, 22:28:

Mai departe:

- Se desprind mufele si cablurile de pe blocul de clima; cea de la rezistenta de incalzire are o siguranta care se trage in sus concomitent cu scoaterea mufei; releele de la incalzirea electrica se scot de pe sina;

relee_inc-1.jpg
mufa_rez.jpg

- Se desfac cele doua suruburi care fixeaza blocul de clima de bara de ranforsare (partea de sus);
- Se desface surubul situat langa mufa de alimentare a rezistentei electrice de incalzire;
- Se desprinde din braduti gura de absorbtie a aerului exterior;

aerator-1.jpg

- Pe la motor se desfac racordurile de lichid de incalzire (racire motor) – se desfac sigurantele si se trag in spate furtunele; ideal ar fi sa obturati aceste conducte cu niste dopuri;
- Tot pe la motor se desfac conductele de agent frigorific cu o tubulara cu prelungitor; se are grija sa nu patrunda mizerie.

IMAG0200-1.jpg

Desi pare vulnerabil acum, o mare piedica a fost pusa de baietii de la Renault intre blocul de clima si satisfactia mesterului: bara de ranforsare din imagine trebuie desfacuta partial pentru a permite scoaterea blocului de clima. Credeti-ma, am incercat din toata inima sa-l scot fara a desface bara, dar n-am reusit. Daca reuseste cineva as vrea sa aflu si eu.

bara.jpg

Deci:
- Se dau jos portierele fata – e destul de simplu, nu va alarmati – fiecare portiera e fixata de caroserie in 4 piulite si un cablu cu mufa; se identifica la fata locului cele 4 piulite; din pacate e nevoie de 2 persoane, una sa tina de portiera si cealalta sa o desfaca; reglajele de pozitie ale portierei nu sint afectate de desfacerea acestor piulite;

portiera.jpg

- Se scot dopurile de plastic si se desfac cu o tubulara cele 4 suruburi din imagine – cate 2 pe fiecare parte a barei de ranforsare; mai sint doua pe dinauntru;
- Se trage capatul din dreapta al barei in fata, cativa centimetri, suficient pentru a permite scoaterea blocului de clima pe sub bara; atentie, coloana de directie si tot ce mai e prins acolo ramane atasat mai departe de bara;

desfacere_bara-1.jpg

- Se scot (cu grija) cele doua conducte transversale de aer care sufla la picioare; cea din stanga trebuie indoita (putin) pentru a iesi;

conducta.jpg

Rezultat:

IMAG0202-1.jpg

Iata si victima:

IMAG0205.jpg
IMAG0206.jpg

Daca tot am ajuns aici se poate face ceva curatenie in colectorul de condens:

IMAG0204.jpg

La filtrul de habitaclu ajungem mai tarziu, dar se poate observa in ce conditii lucreaza:

IMAG0209.jpg

Se poate trece la depanarea blocului de clima:

- Se demonteaza ventilatorul prin rotire in sens invers acelor de ceasornic si reostatul atasat prin desfacerea celor doua suruburi care il tin (urmariti firele); acum se poate efectua si ungerea binefacatoare a lagarelor ventilatorului;

IMAG0221.jpg

- Intregul bloc de clima se desface pe verticala in doua bucati egale; dupa desfacerea celor vreo 5 suruburi se departeaza cu atentie cele doua jumatati pentru a nu boti foarte mult fagurii radiatorului de incalzire (cum am facut eu); clapeta de distributie a aerului va iesi dintr-unul din lagarele laterale, aveti grija sa observati cum ar trebui pusa la loc (va puteti inspira oricand din partea care ramane fixata totusi, totul e simetric);

IMAG0219-1.jpg
IMAG0222.jpg

Criminalul care m-a omorat pe mine de cald vara trecuta:

IMAG0212.jpg

Si motivul pentru care o sa mor de cald si vara viitoare:

radiators.jpg

Configuratorul de piese auto de pe site-urile magazinelor de profil mi-au recomandat cu toata increderea piesa ca fiind 100% compatibila cu cea de pe masina (ceea ce evident nu e). Asa e viata...

Trecand peste faptul ca am desfacut degeaba juma’de masina m-am bucurat ca macar am avut ocazia sa-mi schimb filtrul de habitaclu asa intreg cum e el (fara sa-l fac evantai). Plus ca am uns ventilatorul si toate articulatiile clapelor de dirijare a aerului si am scos un sac de frunze uscate din circuit.

filtru.jpg

Facerea la loc se intampla exact in ordine inversa. Aici intra in actiune si memoria vizuala de care vorbeam pe la inceput.

Total manopera: aprox. 2 oameni x cca. 11 ore.
Dar cine numara, important e rezultatul...


Bafta!

This post has been edited by vick: 16 Nov 2011, 22:28


--------------------
DACIA 1310L - B01POL
SAU NU ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ianni
post 16 Nov 2011, 22:33
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 6 May 06




Bravo. Felicitari.
Trebuie pus la tutoriale totusi.
Asta ca sa beneficiem cu totii de experienta ta.

Ps: Care e vaporizatorul ? biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2007/privile Je/mp3 si multe altele...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
acatalyyn
post 16 Nov 2011, 22:36
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 114
Joined: 19 October 11




Buna treaba uploader... Sa ai multa sanatate wink.gif


--------------------
renault megan 2 2008 - nt 01 abs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvanborza
post 16 Nov 2011, 23:18
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 19 October 08
From: Cluj




WOW!!!!


--------------------
Renault Megane 2.2 Bicorp 2006 1.5dci 60kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vick
post 17 Nov 2011, 11:16
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 7 September 05
From: Romania




Multumesc de urari... wink.gif Sper sa fie de ajutor.

@ianni: vaporizatorul e cel din antepenultima si penultima poza.

PS: In ultima poza e filtrul de polen, nu stiu daca am fost suficient de clar. laugh.gif

This post has been edited by vick: 17 Nov 2011, 11:19


--------------------
DACIA 1310L - B01POL
SAU NU ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonic
post 17 Nov 2011, 11:54
Post #6


Together we can do more


Group: Members
Posts: 3.964
Joined: 22 May 09
From: Ploiesti




aplauze.gif si respect pentru prezentare, eu vreau sa insonorizez tot ce e pe acolo dry.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vick
post 21 Nov 2011, 12:26
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 7 September 05
From: Romania




Da, se poate shimba sau suplimenta stratul de pasla de pe suportul din fata, buretele dinspre parbriz plus multiple locuri in care o fasie subtire de burete ar face minuni - mai ales la mastile care vin prinse doar in clipsuri.

This post has been edited by vick: 21 Nov 2011, 12:27


--------------------
DACIA 1310L - B01POL
SAU NU ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 29 Dec 2011, 17:13
Post #8


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Puteai schimba filtrul de polen si fara sa-l faci evantai, in 5 minute maxim..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 29 Dec 2011, 23:40
Post #9


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Felicitari pt tutorial. Am vrut si eu sa fac acelasi tutorial asta vara cand am demontat bordul ca sa trag un fir amarat laugh.gif insa nu a avut cine sa faca poze. Totusi eu nu am dat usile jos si nici bara aia, insa nu am umblat nici la cutia de la climatizare, doar la manunchiul de fire care traverseaza bordul. Un moderator ar trebui sa il mute la sectiunea tutoriale, chiar este util.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
01zack
post 30 Dec 2011, 01:02
Post #10


mi-au furat sigla, las' ca am la avatar


Group: Members
Posts: 158
Joined: 16 April 10




cred ca ma paste in primavara operatiunea asta ! daca fac cinste poate ma ajunti cu niste sfaturi smile.gif
Felicitari inca 1data


--------------------
Renault Megane sedan 2.1 2005 1.6 16v Expresion - B 46 si ceva . . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nightmare_cristi
post 5 May 2012, 16:58
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 6 January 10




Salut! M-am apucat si eu sa dau bordul jos si m-am blocat exact la partea cu deconectatul tevilor si demontarii ranforsarii. Am o intrebare: cum ti-ai dat seama ca de vina pentru nefunctionarea aerului conditionat ar fi vaporizatorul? La mine problema sta in felul urmator: incarc instalatia, merge 3-4 saptamani dupa care ramane fara freon. La verificarea cu lampa cu ultraviolete nu am gasit nimic in neregula la motor.

This post has been edited by nightmare_cristi: 5 May 2012, 16:58


--------------------
Renault Laguna 2 2005, Expression, 1.6 16v, 82kW cu GPL, - Numar provizoriu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
scutyeru
post 6 May 2012, 11:49
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 27 December 11




Oare vinovat pentru faptul ca nu baga rece la relanti tot vaporizatorul sa fie problema? huh.gif


--------------------
Renault Megane II 2003 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristescu_sergiu
post 24 May 2012, 19:16
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 15 February 12




salut.am avut un eveniment urat cu masina si trebuie schimbata plansa bord.intrebarea mea este dak dupa schimbare o sa am probleme de genul scartait sau greierasi enervanti?


--------------------
Renault Megane 2007 - AG-08-VVO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonic
post 24 May 2012, 20:07
Post #14


Together we can do more


Group: Members
Posts: 3.964
Joined: 22 May 09
From: Ploiesti




Important este modul in care se face lucrarea, daca se lucreaza cu simt de raspundere nu apar greierasi.

PS: schimbi si vinovatul care ti-a distrus plansa de bord sau doar plansa de bord? smile.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristescu_sergiu
post 24 May 2012, 22:48
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 15 February 12




smile.gif) vinovatul nu prea pot sa-l schimb, plansa trebuie.de schimbat o schimb la reprezentanta renault din pitesti,sper sa lucreze bine.


--------------------
Renault Megane 2007 - AG-08-VVO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristescu_sergiu
post 31 Aug 2012, 16:38
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 15 February 12




QUOTE(nonic @ 24 May 2012, 20:07)
Important este modul in care se face lucrarea, daca se lucreaza cu simt de raspundere nu apar greierasi.

PS: schimbi si vinovatul care ti-a distrus plansa de bord sau doar plansa de bord? smile.gif
*


am rezolvat si problema cu plansa bord,au avut simt de raspundere baietii de la reno nu mai am nici un greieras in masina biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 2007 - AG-08-VVO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hoesus
post 30 Oct 2012, 23:13
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 11 May 11
From: Bucuresti




nightmare_cristi. salut ! si eu am intampinat aceeasi problema ca si tine. nu am gasit nicio solutie pana acum , nici locul pe unde ar pierde freon .


--------------------
renault megane 2 sedan 2006 - asd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arghirus
post 11 Dec 2012, 13:44
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 11 December 12




Am aceeasi intrebare ca nightmare_cristi: cum ti-ai dat seama ca de vina pentru nefunctionarea aerului conditionat ar fi vaporizatorul? Meganul meu (1.5 dci, 2005) pierde freonul in aprox. 1.5 luni. La verificarea cu lampa cu ultraviolete nu am gasit nimic in neregula la motor. Am schimbat radiatorul si filtru uscator dar pierderile nu le-am eliminat. Ma puteti ajuta cu vreun sfat?


--------------------
renault megane 2 2005 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renault91
post 19 Jun 2013, 10:12
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 June 13




sal. ma interseaza si pe mine daca la megane 2 din 2003 exista la legatura dintre vaporizator si conductele de la masina o supapa de expansiune? si ce trebuie demontat pentru a ajunge la aceasta supapa? mad.gif

19 Jun 2013, 10:15:
ceva de genul acesta exista?

This post has been edited by renault91: 19 Jun 2013, 10:15

Attached thumbnail(s)
552995.jpg ( Size: 50.12k ) Number of downloads: 8393


--------------------
renault megane 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pandeli88
post 8 Jun 2014, 21:25
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 21 January 13




Salut! Cine poate sa imi spuna si mie daca plansa de pe un megane 2004 se potriveste pe megane 2007? Si daca conteaza ca una are clima si cealalta AC? Multumesc!


--------------------
Renault Megane 2007 1.5dci 74 kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
need4spd
post 3 Jul 2014, 14:55
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 14 July 11




vick ajuta-ma si pe mine avand in vedere ca tu ai demontat tot blocul de aer. Crezic ca poti sa-mi spui de ce ar baga aer rece doar pe partea din dreapta a masinii???


--------------------
renault megane 2 1.5dci 2005 60kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Testos
post 22 Jul 2014, 20:44
Post #22


Gold digger


Group: Members
Posts: 57
Joined: 9 June 11
From: Bacau




Multumesc vick pentru tutorial! Azi am montat o plansa de bord si mi-a fost de un real ajutor.


--------------------
Renault Mégane 2.1 Sedan 2004 Privilège 1.5 dCi 74kW - BC ** ***
Secured by CB President Harry III ASC + President ML145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vick
post 8 May 2015, 19:35
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 7 September 05
From: Romania




QUOTE(need4spd @ 3 Jul 2014, 14:55)
vick ajuta-ma si pe mine avand in vedere ca tu ai demontat tot blocul de aer. Crezic ca poti sa-mi spui de ce ar baga aer rece doar pe partea din dreapta a masinii???
*




lipsa partiala de freon. vaporizatorul ingheatza incepand din dreapta, progresiv pana in capatul din stanga.
...sorry pentru raspunsul tarziu... smile.gif


--------------------
DACIA 1310L - B01POL
SAU NU ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian_S_petre
post 13 May 2015, 21:40
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 7 December 14
From: London, UK




Salut dragi colegi.

Am si eu un Reno megane mk2 din 2004 si am o mica problema legata de A/C...unde are ''low port'' pentru incarcare cu freon ??? nu gasesc decat ''high pressure port''.

Multumesc frumos pentru ajutor si scuze daca am fost off topic.

This post has been edited by marian_S_petre: 13 May 2015, 21:41


--------------------
Renault Megane MK2 , 1.4L 16V, 2004 2004 - LS 04 GOJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 13 May 2015, 21:49
Post #25


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Sunt modele care au o singura valva.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 21 May 2015, 20:32
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




toate meg2 au doar valva de low , pe acolo se baga/scoate freonul. Astfel pt aparatul de incarcare nu se poate vedea presiunea pe inalta in timpul functionarii, ea se verifica pe diagnoza pe ECU.

Asta pt ca este o masina pe platforma veche (2002->). Modelele pe platforma mai noua (exemplu Logan 2005->) au ambele valve.

This post has been edited by djcristi: 21 May 2015, 20:34


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
craciunica
post 6 Sep 2015, 10:18
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 27 October 12




super!!!!!! felicitari!!!!!


--------------------
renault megane 2 2005 - mm05tcp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dreamer
post 8 Sep 2015, 10:02
Post #28


Un visator hoinar ...


Group: Members
Posts: 1.750
Joined: 23 September 05
From: Brasov




Se poate muta la tutoriale va rugam? Multumim!


--------------------
Ex Renault Megane 1, 2 si 4 2002 diesel, 2004 si 2017 benzina
Libertatea ta se termina acolo unde incep drepturile altora!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aldea florin
post 24 Nov 2015, 19:07
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 3 November 11




va salut, sun nou pe forum, poate cineva sa ma ajute cum pot desface ceasuril la un megane 3? teoretic am idee dar imi este frica sa trag de ele sa nu rup ceva. multumesc anticipat celui sau celor care imi poate da un sfat.


--------------------
renault Kadjar 2016 1,5 dci 110 cp - DB-26-APR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gutui
post 4 Jan 2016, 13:36
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 May 08




salutare la toata lumea.
am si eu o problema: mi-a curs antigelul (cam tot) la picioare , pedale, ...e balta peste tot la sofer.
am inteles ca mi s-a spart caloriferul de caldura !?!?
care e si cum se schimba?..chiar tre' sa demontez juma' de masina pt asta?...asa ca mai sus?
multumesc anticipat

This post has been edited by gutui: 4 Jan 2016, 13:37


--------------------
M II -11.2002 VW Jetta, diesel 1.6 -01.2013 - VN 11 LUK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 16:33
Dacia