Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Urme ulei sub radiator

Zarax
post 11 Mar 2019, 11:23
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 February 14
From: Ploiesti




Salut,

Megane II 1.5 dci.

Revin cu o noua problema. Zilele astea am observat urme de ulei in partea stanga jos a barii fata. La o inspectie mai atenta, partea stanga jos a radiatorului pare patata de ulei. Ceva urme si pe partea dreapta. Acolo este si un furtun textil care pare si el patat.
Ca sa nu existe confuzii ma refer la partea radiatorului dinspre motor.
Am verificat nivelul de ulei si e totul ok.
Sub masina nu se vede nimic. Motorul nu se supra-incalzeste, nu sunt zgomote ciudate, masina pare sa traga normal. Chiar am fost la munte in weekend si totul a fost foarte ok, de la comportament motor la consum.

Ar putea fi motorina/antigel si sa nu-mi dau eu seama de diferenta?

Acum 6 luni s-a spart rulmentul de presiune si a trebui schimbat impreuna cu ambreiajul. Am avut un furtun de alimentare cu motorina fisurat si au fost scurgeri. Motorul nu a fost spalat nicioata, deci ar putea fi urme reziduale, dar petele alea par inca umede.

Ciudat e ca am fost la ITP saptamana trecuta si baiatul de acolo nu a zis nimic (dar nu ar fi prima data cand nu observa chestii evidente).

Idei? Eu nu imi dau seama ce ar putea cauta ulei acolo, de unde sa vina.
Masina e "programata" pentru schimb filtre,ulei, in aprilie, dar o sa plec in curand cateva saptamani (fara masina) si n-as vrea sa ma trezesc cu uleiul pe jos la intoarcere

This post has been edited by Zarax: 11 Mar 2019, 11:38


--------------------
Renault Megane II Hatchback 1.5 dci 105cp 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Heavyd
post 11 Mar 2019, 13:42
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 17 February 17
From: Timisoara




Verifica daca nu este slabit colierul de la intercooler unde iti iese furtunul de admisie.


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 60 kw 82 cp 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 14:31
Dacia