Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Centura de siguranta Grand Scenic, Semnal sonor si vizual

aureliandraghici
post 28 May 2008, 15:51
Post #1


aureliandraghici


Group: Members
Posts: 50
Joined: 9 May 08
From: Bucuresti




Are cineva Scenic II sau Grand Scenic la care sa te anunte vizual si sonor atunci cand pe scaunul din dreapta sta cineva si nu are centura de siguranta pusa? Am vorbit cu cei de la Renault si-mi spun ca nu exista decat pt. scaunul soferului dar am citit in manualul de utilizare si acolo spune ca daca scaunul are o sarcina pe el (respectiv sta cineva) si nu are centura pusa, ca si la scaunul soferului, se va declansa semnalul dupa atingerea vitezei de 10Km/h. Deci, ma lamureste cineva...?


--------------------
Renault Grand Scenic Privillege/1.9DCI/2007 - B-69-UVF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 28 May 2008, 16:22
Post #2


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Acolo unde ai citit in manual nu e vreo steluta care sa te trimita la un fine-print care sa zica "suivant version ou pays"?


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 28 May 2008, 16:44
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




ce sa vandut in RO nu au asa ceva


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aureliandraghici
post 28 May 2008, 17:07
Post #4


aureliandraghici


Group: Members
Posts: 50
Joined: 9 May 08
From: Bucuresti




Nu are steluta, insa, intradevar, spune ca in functie de vehicul. Totusi, nu inteleg, din moment ce am versiunea Privillege banuiesc ca trebuia sa fie inclusa, or mie nu mi s-a dat nici ca varianta optionala. Si mai am o intrebare: cum iti poti actica cheia pe modul "maini libere"?
Multumesc pt raspuns.


--------------------
Renault Grand Scenic Privillege/1.9DCI/2007 - B-69-UVF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 28 May 2008, 17:49
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Modul "maini libere" este posibil doar daca automobilul este prevazut cu acest lucru. Cea mai simpla recunoastere a acestui lucru este ca manerele exterioare ale usilor sunt diferite ca la celelalte variante de echipare. Acest maner are un buton de actionare pe el.
Pentru a deschide autovehicolul echipat cu acest mod "maini libere" e suficient sa ai cartela in buzunar, iar cand ai introdus mana in spatele manerului ca si cum ai deschide-o normal, se sesizeaza acest fapt, autovehicolul deschizandu-se automat.
Pentru inchidere e suficient sa ai cartela in buzunar, se apasa butonul de pe manerul exterior iar autovehicolul se inchide automat.

Ce stiu eu ca pentru Romania nu a fost posibila aceasta optiune la dealeri, doar masinile aduse de dincolo.

O masina dotata cu optiunea "maini libere" arata cam asa:

Renault_Scenic_II_2003_1024x768_wallpaper_1e.jpg ( Size: 42.74k ) Number of downloads: 116


This post has been edited by dan22y: 28 May 2008, 17:50


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aureliandraghici
post 28 May 2008, 19:36
Post #6


aureliandraghici


Group: Members
Posts: 50
Joined: 9 May 08
From: Bucuresti




Multumesc dan22y. Intradevar masina a fost achizitionata din Romania si acum inteleg de ce am reusit pana acum... radmasa.gif


--------------------
Renault Grand Scenic Privillege/1.9DCI/2007 - B-69-UVF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jon_nxt
post 25 Aug 2008, 10:29
Post #7


Membru declarat anti-bizoni


Group: Members
Posts: 216
Joined: 15 August 08
From: Bucuresti




Am si eu o problema legata de martorul de centura, insa pe Laguna 2 faza 1, Dynamique, 1,9 dCi, 120 CP. Simptomele se manifesta "cand si cand" astfel: am centura pusa si totusi din cand in cand martorul din consola centrala se aprinde. Uneori se aprinde si sta aprins tot timpul, alteori se aprinde intermitent si mai se aude si bipaitul intermitent de avertizare ca nu mi-am pus centura, desi ea e pusa. Pe tester nu apar erori.
Acum... ca si comportament am observat 2 chestii: cand e mai racoare afara totul merge struna - nu se manifesta problema. Cand e foarte cald si mai las si masina in soare... atunci e de belea. Si sa ma fereasca sfantul de un drum lung la care bipaitul ala nu se mai opreste... asta e prima observatie... legata de temperatura in habitaclu si mediul inconjurator.
A doua observatie este legata de comportamentul in mers. Am mai observat ca, uneori cand am centura pusa si se aprinde totusi martorul, la plecarea de pe loc (printr-un un demaraj mai sprinten) se stinge! Invers... la decelerare (frana) se aprinde iar...
Si inca o mentiune. Problema se manifesta indiferent daca mai e sau nu prezent in masina si pasagerul din dreapta, cu sau fara centura pusa. Deci nu cred ca are legatura cu scaunul dreapta-fata... ci doar cu cel al soferului. Am inteles ca in scaunul soferului ar fi si un senzor de greutate?
Inclin sa cred ca e o chestiune de contact. Imi poate da cineva indrumari unde sa ma uit? (unde sunt contactele, ce merita incercat/testat)
Dupa ce am citit topicuri asemanatoare am incercat sa ma uit sub scaun insa acolo am niste sertare de depozitare care nu ma lasa sa vad nimic sub scaun, chiar daca le dau inapoi la maxim. De demontat scaunele nu am avut inca suficient "curaj". Multumesc anticipat pt orice sfat.


--------------------
Renault Laguna 2, phase 1 1.9 dCi Dynamique, 2001
"Din fericire, gandirea corecta vine din experienta. Din nefericire, experienta vine din gandirea incorecta."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 14:46
Dacia