Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme parbriz incalzit, masina noua, probleme din prima zi

mirescu
post 20 Sep 2020, 18:35
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 September 20




Nissan Quashquai, 64km la bord, nou.
Prin parbriz nu se vede bine, imi vine sa iau un ciocan si sa-i troznesc una. E curat cristal, dar sarmele alea nenorocite de la incalzire pur si simplu sunt o mizerie.

Ziua se vad sarmulitele acelea din parbriz daca soarele bate din anumit unghi. E ca si cum m-as uita printr-o sita.
Noaptea e aproape imposibil de condus, luminile care vin de la masinile din fata fac niste stelute (difractie) in acele sarme si se imprastie pe tot parbrizul. Este f. f. greu de circulat cu masina noaptea, pur si simplu nu pot vedea nici lumina de la semafor, sufera o reflexie si difractie in parbriz incredibila.


1. Nu inteleg cum Nissan a putut concepe si pune in vanzare o asa mizerie.
2. Nu inteleg cum ceilalti accepta asa ceva. Am vorbit si cu alti oameni cu parbirz incalzit, toti spun (da, e naspa, e o mizerie, dar te obisnuiesti cu ea, n-ai ce face). Nu e o chestie de obsinuit, pur si simplu noaptea a trebuit sa trag pe dreapta sa-mi revin, nu ai ce sa vezi, e nefolosibil!


Eu vineri am ridicat masina si luni merg cu ea la service sa-l schimb, daca s-o putea. E pur si simplu o mizerie, vezi numai umbre, reflexii, difractii in acele sarme care umplu tot parbrizul. La test drive, in 5 minute nici n-am observat, totul era frumos si bine, dar cand am mers pe autostrada si soarele s-a pozitionat in anumit unghi, pu*a nu mai vedeam nimic, a trebuit sa trag pe dreapta. Noaptea si mai rau, stopurile de la masinile din fata MA ORBESC.

Nu port ochelari, am vederea foarte buna, dar pur si simplu parbrizul incalzit de la nissan este o mizerie.

20 Sep 2020, 18:51:
Este cineva care a avut probleme cu parbrizul incalzit si l-a schimbat cu altul normal?

Daca este cineva care are parbriz normal si vrea parbriz incalzit, ii dau parbrizul meu incalzit si 200 lei doar sa facem schimb.

This post has been edited by mirescu: 20 Sep 2020, 18:51


--------------------
nissan quaskai 2020 - 82374
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 20 Sep 2020, 19:09
Post #2


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Da inapoi masina daca nu ti-o schimba in cateva zile, in total sa nu depasesti 30 de zile.


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mirescu
post 20 Sep 2020, 19:49
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 September 20




Vreau sa scap de ea. Pot so dau inapoi intr-adevar? Care este procedura? Trebuie sa ma adresez dealer-ului? Daca refuza s-o primeasca, este vre-o lege care sa-mi permita s-o returnez in maxim 30 zile?

Este cineva care a avut aceeasi problema? Aceasta "inalta tehnologie" numita parbriz incalzit nu reprezinta altceva decat niste sarme (ca la sita de cernut malai) trecute prin geam, nimic altceva. Pe timpul zilei e acceptabil, dar noaptea e groaznic. Eu sunt uluit, nu inteleg cum pot vinde asa ceva si cum lumea nu zice nimic, doar (e naspa, se vede cam in ceata, dar asta e, ma obisnuiesc). Cum dracu sa dau pe o masina 25 mii euro, sa se vada rau prin parbriz si sa zic ca asta e.

This post has been edited by mirescu: 20 Sep 2020, 19:53


--------------------
nissan quaskai 2020 - 82374
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 20 Sep 2020, 20:10
Post #4


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




E drept ca nu m-am lovit de acest tip de problema, dar ma gandesc ca s-ar putea ca si cu restul produselor.
Suna la OPC si detaliaza problema.
Am condus VW Sharan, Ford Focus cu incalzire si nu am vazut nici ziua si nici noaptea firicelele.
Acum la noile modele VAG este o folie intre cele 2 straturi de sticle pe post de incalzitor.
Parbrizul este un pic mai inchis ca si nuanta, dar nu este deranjant.


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wud
post 22 Sep 2020, 23:20
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 10 May 18




Da, scapa de ea si ia-ti o masina de nivelul tau.
Si lasa pe altcineva sa se bucure de masina asta, cineva care merita.
Dupa ce ca pe piata numeri pe degete masinile care au optiunea asta, EXTRAORDINAR de utila la clima din tara noastra, mai sunt si unii care fac figuri.
Vorba aceea, masini de 2 ori mai scumpe gen minunatii de la Mazda, au parbriz incalzit doar la baza!

Sin in caz ca se intreaba cineva da, am masina cu parbriz incalzit, tot parbrizul, si nu, nu deranjeaza absolut deloc acele firicele, care sunt incomparabil mai fine decat cele de pe spate.

Se vad cu efort, si doar daca focalizezi privirea la distanta la care se afla parbrizul, dar nimeni nu face asa ceva in timpul condusului, ci privirea trebuie sa stea undeva in fata masinii, mai departe sau mai aproape, functie de viteza si situatie.

P.S. Uite ca nu toti cu parbriz incalzit au aceeasi parere cu amicii tai!
P.P.S. Apropo, ce model de Nissan e asta "Quashquai"?
Sa nu fie contrafacut de chinezi, ceea ce poate explica problemele tale.
radmasa.gif
Originalul se numeste Qashqai, si e o super-masina!

This post has been edited by wud: 22 Sep 2020, 23:23


--------------------
nu detin nu detin nu detin - nu detin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turabin
post 23 Jan 2022, 07:21
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 23 January 22




Sunt -7grade Celsius afara. Am parbriz incalzit insa mi-as dori sa scap de el . Oricum zapada tot manual trebuie s-o dau jos de pe geam.

Sarmele din geam obosesc foarte mult la condus, mai ales la drumuri lungi. Atat vara cat si iarna, atat ziua cat si noaptea deranjeaza. Imi obosesc ochii din cauza lor. Pot sa le ignor, pe termen lung m-am obisnuit, insa tot obosesc ochii. Am condus de de curand o masina fara parbriz incalzit si pur si simplu e alta viata, geamul cristal, odihnitor, dupa 2-3ore de mers si tot simteam altfel, fara dureri de cap. Chiar daca geamul se murdareste de la muste sau noroi de pe drum, nu este in niciun caz deranjant ca sarmele acelea.

Parbrizul incalzit o fi bun ca idee, dar poate la alta marca, implementat altfel. Modul in care a fost implementat la Qashqai nu ma incanta deloc.


--------------------
Nissan Qashqai 1.3 DIGT automat 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 23 Jan 2022, 08:12
Post #7


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Dat fiind ca nu esti primul care nu este multumit de acest tip de incalzire si daca ai casco scapa repede de parbriz si sa fi pe faza la montaj sa iti puna unul fara.
Daca nu ai casco -> la fel.


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 23 Jan 2022, 14:28
Post #8


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.872
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Colegu janos a zis o in gluma.

Amu poate ai noroc si iti sare o piatra in geam de la un camion.



--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:08
Dacia