Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vibratii in volan/ Zgomot suspect, Nu gasesc cauza

SmokinRoger
post 9 Apr 2010, 09:43
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 20 February 10
From: Bucuresti




Drumurile minunate au mai facut inca o victima.
Treaba e ca dupa iarna asta m-am ales cu un soi de pacanit/batut/nu stiu cum sa-i spun care se simte in volan si care da senzatia ca vine de undeva de la suspensie.
Ca sa-l descriu...se aude ca o lovitura infundata; senzatie de cap cursa amortizor. Se manifesta la succesiune rapida de gropi(omniprezente pe meleagurile patriei) sau la gropi/damburi cu rotile virate. Partea trista e ca se simte o vibratie deranjanta in volan.
Verificari am facut. Am fost cu ea in service(2 diferite), am facut test de amortizoare, verificat bucsaraie, bieletaraie, flanse amortizor...tot si...nimic.
Mi-au spus ca ar fi ceva de la coloana de directie si ca solutia ar fi sa dau muzica mai tare...Asa ceva nu se poate ca ma scoate din minti.
Daca cineva a intampinat ceva similar(si nu ma refer la service tongue.gif ) as fi recunoscator pentru orice sfat/sugestie .


--------------------
Renault Megane 2.2 3d HB 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 9 Apr 2010, 09:48
Post #2


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




in primul rand la ce service ai fost? prea tari mecanicii daca nu au gasit cauza...probabil nu ai fost in unul renault..nu vreau sa spun ca service renault este cel mai bun..dar la faze de genul se gaseste cauza repede
Cauze posibile : flanse,bielete directie,amorizor,coloana de directie....coloana de directie este cam scumpa... daca stai pe loc si virezi rotile..stanga dreapta...se aud zgomotele? daca nu se aude nimic cand stai pe loc si virezi rotile poti sa stai linistit ca nu este coloana ori flansele..


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SmokinRoger
post 9 Apr 2010, 10:03
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 20 February 10
From: Bucuresti




Am fost si in reprezentanta, Amat Pitesti. Treaba e ca se aude si pe loc ceva asemanator zgomotului din mers. Flanse+... nu sunt ca am au fost verificate si paraverificate. Singura care ramana in picioare ar fi coloana de directie sau in caz extrem(dar sper ca nu) caseta de directie.


--------------------
Renault Megane 2.2 3d HB 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 9 Apr 2010, 10:33
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Speri ca nu, dar mai bine caseta decat coloana. Vezi ca e topic in care se discuta de o bucsa de teflon la caseta si de o firma din Targoviste care reconditioneaza, inclusiv cu inlocuit bielete, capete de bara, flanse.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SmokinRoger
post 9 Apr 2010, 11:49
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 20 February 10
From: Bucuresti




Am citit topicurile respective si cred ca ma identific cu aceeasi problema. Merg maine la mecanic si-l pun sa se uite la bucsa in cauza. Merci frumos de informatii.


--------------------
Renault Megane 2.2 3d HB 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
necre
post 9 Apr 2010, 12:01
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 17 April 09




Caseta o gasesti si la 1000 de lei adusa din Turcia. Coloana e doar 2000... de EURO asa ca roaga`te sa fie caseta si nu coloana.

Daca spui ca bieletele de directie, bieletele antirului, amortizoare, flanse sunt ok, este posibil sa ai o bataie la jugul motor - berceau -. Reno nu vinde bucsile de la jug separat, dar pe net am vazut anunturi cu respectivele piese.

Si eu ma confrunt cu aceeasi problema, in sensul ca la toate verificarile masina a iesit tipla... si totusi bate in anumite situatii. Singura varianata a ramas jugul.

Mult spor - asteptam concluzia



--------------------
Renault Megane II 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SmokinRoger
post 9 Apr 2010, 13:44
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 20 February 10
From: Bucuresti




Atunci schimb rugaciunile...sa fie caseta...sa fie caseta. Maine dupa ce trec pe la mecanic o sa postez noile concluzii si(sper eu) solutii.


--------------------
Renault Megane 2.2 3d HB 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SmokinRoger
post 10 Apr 2010, 18:11
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 20 February 10
From: Bucuresti




Gata. Am fost la mecanic. Problema nu e nici de la celebrul surub, nici de la celebra bucsa de teflon. Se pare ca problema vine tot de la caseta de directie dar de la scoica. Nu stiu foarte clar cum sa explic. E vorba de un pinten de la angrenajul ce misca axul cremalier care s-a slabit. Aparent ar exista un reglaj pentru acestea, daca nu....alta nou.


--------------------
Renault Megane 2.2 3d HB 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
necre
post 12 Apr 2010, 10:13
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 17 April 09




Bravo! Felicitari.

Imi poti spune cum dau si eu de mecanicul asta? ... Imi mai poti spune daca a demontat caseta pentru diagnostic?


--------------------
Renault Megane II 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SmokinRoger
post 12 Apr 2010, 13:37
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 20 February 10
From: Bucuresti




Nu a demontat-o. Cu datul de el este mai greu pentru ca nu e in Bucuresti, ci intr-o localitate mai micuta din Arges.


--------------------
Renault Megane 2.2 3d HB 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny
post 12 Apr 2010, 13:56
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 20 February 04
From: Pitesti




Daca e atit de bun spune-mi si mie unde dau de el. Eu sint din Pitesti deci n-ar fi o problema sa-l gasesc. Am un cloncanit pe undeva pe sub volan, am schimbat bielete, pipa bielete, flanse, rulmenti etc si tot am un cloncanit. Am fost la targoviste la trami, au verificat ei caseta n-are nimic. Celebrul surub de sub volan l-am strins pina a iesit apa din el, nu stiu ce-ar putea fii....


--------------------
Renault Megane Estate 1,9 dci 2006, Trabant 601 S de Luxe 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SmokinRoger
post 12 Apr 2010, 16:24
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 20 February 10
From: Bucuresti




Ca idee, cloncanitul s-ar putea sa fie de la crucea cardanica de la coloana de directie, asta daca mai ai si putin joc in volan. Cat despre tip, e o cunostinta ce lucreaza in regim " particular". Voi lua legatura cu el sa vad ce zice si te anunt.


--------------------
Renault Megane 2.2 3d HB 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DRD
post 12 Apr 2010, 22:52
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 709
Joined: 20 September 06
From: Brasov




Johnny verifica bieleta antiruliu, jos unde se intalneste cu bara stabilizatoare, daca are joc si un 1mm face zgomot puternic.


--------------------
Renault Megane 2 1.5 Dci Comfort Expresion 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny
post 13 Apr 2010, 08:11
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 20 February 04
From: Pitesti




multumesc pentru idei. mai verific......


--------------------
Renault Megane Estate 1,9 dci 2006, Trabant 601 S de Luxe 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dj22sib
post 13 Apr 2010, 08:47
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 26 March 07




Cine stie ce prostii zic, dar eu am mers de 1 an cu joc in ghidajele din etriere, si pot spune ca se simtea si in volan numai pe denivelari scurte si gropi. Am schimbat ce era de schimbat si s-a rezolvat se pare, nu se mai aude si nu se mai simte nimic.


--------------------
Renault Megane 1.6 16V Expression Sedane, Clio III 1.4 16V Exception - DJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SmokinRoger
post 13 Apr 2010, 11:48
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 20 February 10
From: Bucuresti




De la bielete nu e. Am schimbat eu si bieletele si bucsele de la bara stabilizatoare si nimic. Din punctul meu de vedere ramane fie jocul de la pinionul ce misca axul cremalier fie de la crucea cardanica de pe coloana de directie. Cazul meu concret: pinionul si un joc foarte-foarte mic la crucea cardanica(care inca nu afecteaza)


--------------------
Renault Megane 2.2 3d HB 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny
post 14 Apr 2010, 13:49
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 20 February 04
From: Pitesti




si se pot schimba separat acele piese? in crucea cardanica parca am si eu un mic joc dar e greu sa-mi dau seama daca ala e sursa zgomotului


--------------------
Renault Megane Estate 1,9 dci 2006, Trabant 601 S de Luxe 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SmokinRoger
post 14 Apr 2010, 16:47
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 20 February 10
From: Bucuresti




Din pacate din ce stiu eu nu. Crucea sigur nu se poate schimba. De fapt pe coloana de directie nu se poate schimba mai nimic. Cum am mai spus, pinionul in cauza se pare ca ar avea un reglaj; de schimabt nu cred ca se poate schimba din simplul motiv ca pentru casetele de directie nu se fabrica pisese(producatorii recomanda schimbarea completa).


--------------------
Renault Megane 2.2 3d HB 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_cirstea
post 18 Apr 2010, 10:49
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 3 October 08
From: Bucuresti




Cred ca si la mine este cam acelas lucru, cand dau in denivelari de acelas fel se aude un cloncanit enervant dar se simte si in volan(trage spre stanga sau spre dreapta volanul-bruscat un pic) Sa fie oare de la pinionul respectiv?


--------------------
renault megane II 2004/estate 1,6 16v - B 46 WBN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SmokinRoger
post 18 Apr 2010, 11:13
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 20 February 10
From: Bucuresti




Este posibil. Cu trasul nu stiu ce sa zic. La mine nu trage dar se simte destul de enervant in volan. Mi-a confirmat cineva ca ar exista un reglaj la pinion. O sa merg sa-mi fac acest reglaj in momentul in care o a fac si revizia(cam intr-o luna). O sa anunt atunci deznodamantul.


--------------------
Renault Megane 2.2 3d HB 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
one_just_dany
post 18 Apr 2010, 22:56
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 18 April 10




Vibratii in volan am patit de la caseta de directie,se simtea cand roteam niste vibratii destul de tari in vola.am fost nevoit sa schimb caseta...


--------------------
reno megane fiat barvo 2008 2008
ACCESORII AUTO LA CELE MAI MICI PRETURII www.tuningautoaccesorii.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moreinffo
post 27 Apr 2010, 22:19
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 293
Joined: 21 April 09




atentie cand umblati la reglaj! daca nu ma insel, este filet in aluminiu si este destul de sensibil. dar din experienta, la 60000KM mi l-a strans si mie prietenul care mi-a schimbat si revizia - a fost chestia de cateva zile, poate maxim 2 saptamani si reapare zgomotul; pentru asta trebuie schimbata caseta, sau cum voi face si eu maine, mers la Trami.eu in Targoviste sa-mi rectifice axul casetei de directie, ca mai apoi sa-mi faca alta bucsa, faimosul teflon.


--------------------
RENAULT MEGANE 1.6 16V B99W_G
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SmokinRoger
post 27 Apr 2010, 23:03
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 67
Joined: 20 February 10
From: Bucuresti




Te asteptam cu detalii.


--------------------
Renault Megane 2.2 3d HB 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan.stefan
post 25 Feb 2013, 17:14
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 95
Joined: 27 December 12




Salutare!

Nu stiu cat de mult se aseamna problema mea cu cea de mai sus....dar o voi detalia. Aceasta consta intr-o vibratie volan ( asemanatoare cu cea generata de roti dezechilibrare, dar au fost echilibrate). Partea ciudata este ca nu se simte tot timpul, cateodata da, cateodata nu, pe acelasi drum, facut zilnic, dar cel mai tare in intervalul de 35 - 70 km/h. Exista cazuri in care se simte dupa o denivelare, sau curba luata.

Presupun ca daca ar fi fost de la roti s-ar fi simtit tot timpul, nu?

Cineva, ceva asemanator?

Multumesc.

25 Feb 2013, 20:33:
Nimeni?

25 Feb 2013, 20:34:
Nimeni? Tin sa precizez ca pe acelasi drum, conditii similare cateodata face, alteori, nu.

This post has been edited by dan.stefan: 25 Feb 2013, 20:34


--------------------
Megane II 1.5 DCI Extreme 2009 Full LLumar - IF86XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maneen
post 15 Jan 2018, 17:45
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 14 May 17




Salutare!
O problemă similară am și eu. Ai rezolvat până la urmă, sunt curios ce problemă ai avut tu, căci ma scoate din minți. O apuca doar uneori.
Mersi!


--------------------
Renault Laguna III 2008 / 2.0 dci 178 hp GT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 00:16
Dacia