Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Faruri matuite doar in dreptul fazei scurte, Faruri matuite doar in dreptul fazei scurte

vlad12
post 22 Aug 2012, 12:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 22 August 12




Am achizitionat un Renault megane 2.2 la seacond hand si am observatt ca farurile sunt matuite in dreptul fazei scurte numai. Am citit pe forum si am aflat ca acest lucru se datoreaza utilizarii becurilor ieftine fara uv si ca singura solutie ar fi schimbarea farurilor. Am cerut oferte de la cateva service-uri si momentan singurii care au raspuns (dacoserv) mi-au dat un pret de 941 ron.
Am citit intr-un topic (http://www.reno.ro/Faruri-PE-NEGRU-t87624.html) ca ar fi 600 ron bucata la serus, ei nu au raspuns inca. Am gasit pe autokarma la un pret ceva mai mic (700 ron) faruri cu lupa valeo, am inteles ca acestea sunt cele originale de pe masina.
Puteti sa imi recomandati un alt magazin, sau un service care aduce piese originale mai ieftin?

Multumesc.


--------------------
Renault Megane 2.2 1.5 dci 60 kw 82 cp Privilege/2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 22 Aug 2012, 12:20
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




Nu stiu cum sunt matuite ale tale dar eu am polisat niste faruri de M2 si au iesit ca noi, incearca un polish inainte sa cumperi altele. Stima


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 22 Aug 2012, 12:22
Post #3


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Te duci la aia care vopsesc farurile pe interior sa ti le desfaca, le polishezi tu sau ti le polisheaza tot ei pe interiorul plasticului frontal unde s-au matuit(poate ti le si vopsesti pe interior cu negru cum au facut si alti colegi de aici de pe forum si te costa 150/200 Ron maxim... asa iesi mai ieftin... sa nu uit: stai linistit ca tot ei ti le lipesc la loc... wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad12
post 22 Aug 2012, 12:32
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 22 August 12




din cate am citit ar fi sticla cu totul matuita, de asta vroiam altele, dar o sa incerc si cu polish sa vad daca se poate


--------------------
Renault Megane 2.2 1.5 dci 60 kw 82 cp Privilege/2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 22 Aug 2012, 12:49
Post #5


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Si eiu le-am polishat pe ale mele si arata ca noi.... dar la tine am inteles ca sunt matuite pe interior... de aceea ti-am recomandat solutia de mai sus...
wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Highwayman
post 22 Aug 2012, 12:50
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.872
Joined: 30 September 04
From: Marele sat numit Bucuresti




Cea mai ieftina varianta este cea recomandata mai sus de colegii forumisti. Exista si faruri noi mai ieftine, dar stii vorba aia "cat dai atat face":
http://www.onauto.ro/piese-auto/renault-me...r&piesa=1492474

This post has been edited by Highwayman: 22 Aug 2012, 12:50


--------------------
- - Ex. Megane 3 2009, Ex. Megane 2 Sedane 2005
"If A is a success in life, then A equals x plus y plus z. Work is x; y is play; and z is keeping your mouth shut." (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_nechita
post 22 Aug 2012, 14:37
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 22 April 11




Nu cumva sunt afumate pe interior?


--------------------
Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad12
post 22 Aug 2012, 14:56
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 22 August 12




ba da, sunt putin mai inchise la culoare, de asta vreau sa le schimb , ca nu e matuit doar pe interior ci tot plasticul


--------------------
Renault Megane 2.2 1.5 dci 60 kw 82 cp Privilege/2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gutui
post 20 Feb 2013, 16:15
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 320
Joined: 6 May 08




poate reuseste careva sa spuna exact unde gasim un nene de ala care vopseste faruri pe interior si care face si polish, ca la mine sunt pline de praf si fum pe interior si nu vad nimic noaptea. plus de asta mai sunt si eu chior, destul ca sa mai fie si masina...deci rog insistent cine detine informatii complete si precise, poate i se face mila si de mine.


--------------------
M II -11.2002 VW Jetta, diesel 1.6 -01.2013 - VN 11 LUK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 20 Feb 2013, 16:40
Post #10


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




In Bucuresti este userul Serban24 parca...


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kelyoss
post 20 Feb 2013, 20:47
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 260
Joined: 14 October 11




eu am far cu lupa , am demontat farul si lupa, apoi cu o carpa de microfibre si o solutie de LCD (non alcool) am facut minuni ! farurile ca noi si fara dezlipit , lupe curate !
daca s-au afumat/prafuit odata cat o sa dureze pana la urmatoarea interventie ? la dezlipit sa incalzeste destul de tare plasticul si poate deveni casant , iar la far plasticul e moale,maleabil
la exterior am dat cu polish de plastic special de la "Meguiar's" cam 70 lei (din cluj firma)
spor la treaba !


--------------------
Renault Megane II 2004 - B 69 AKY
"urasc moderatorii prosti cum urasc mancarea de post"
am megane II ca atat i-mi permit !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MrSpinach
post 12 Oct 2016, 14:04
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 12 October 16




Salutare

Am aceeasi problema cu farurile matuite pe un Megane 2 din 2005.
Nu as vrea sa investesc momentan in faruri noi, insa m-ar interesa optiunea polishului interior-exterior + vopsit pe interior.

Am contactat userul mentionat mai sus, insa posturile de aici sunt de mai bine de 3 ani si nu ma astept sa primesc un raspuns pozitiv.

Cunoasteti, prin intamplare, vreun service sau pe cineva care se ocupa de asa ceva in Bucuresti?
Eventual un pret estimativ ar fi de ajutor.


Multumesc.


--------------------
Renault Megane 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TomachE
post 12 Oct 2016, 14:14
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 553
Joined: 20 August 15
From: Bucuresti




Cauta la Bursa,este un user Sharky parca...


--------------------
Megane II 1.6/16v 82kW 112 cp Break 2005 - B 301 AAT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Misu C
post 13 Oct 2016, 14:24
Post #14


Pasionat


Group: Members
Posts: 101
Joined: 29 March 16




QUOTE(MrSpinach @ 12 Oct 2016, 15:04)
Salutare

Am aceeasi problema cu farurile matuite pe un Megane 2 din 2005.
Nu as vrea sa investesc momentan in faruri noi, insa m-ar interesa optiunea polishului interior-exterior + vopsit pe interior.

Am contactat userul mentionat mai sus, insa posturile de aici sunt de mai bine de 3 ani si nu ma astept sa primesc un raspuns pozitiv.

Cunoasteti, prin intamplare, vreun service sau pe cineva care se ocupa de asa ceva in Bucuresti?
Eventual un pret estimativ ar fi de ajutor.
Multumesc.
*



ai PM


--------------------
Renault Megane 2.2 2008 1.9dCi 131CP Lux-Privilége
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ekisim
post 30 Oct 2016, 16:20
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 16 August 16
From: Turda Jud. Cluj




Salutare
Rog colegii de forum, dacă știu pe cineva din Jud.Cluj care se ocupă cu reparații faruri, contra cost să-mi curețe si mie farurile cu lupa deoarece sunt matuite doar lupele (probabil să fie arse si oglinzile din spatele lupei) si noaptea nu mai pot circula cu ele.
Multumesc.

This post has been edited by ekisim: 30 Oct 2016, 16:43


--------------------
Renault Megane ll 1.5 dci 86Cp facelift An 2007 combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petre 1
post 21 Nov 2016, 15:01
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 10 December 06
From: Bucuresti




Salut,ma inscriu si eu in randurile celor cu probleme la farurile doar ca la mine problema pare fi chiar plasticul in sine,ca si cum ar avea milioane de microfisuri.Am fost sa le polisez si mi-au spus ca singura solutie ar fi inlocuiea.
Nu stiu daca desfacerea si polisarea pe interior este o solutie.Singura varianta reala o vad doar inlocuirea cu after market-uri,ca sa dau 1600 lei +manopera blink.gif la o masina care coasta 3000E.

This post has been edited by petre 1: 21 Nov 2016, 18:37


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ekisim
post 21 Nov 2016, 20:13
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 50
Joined: 16 August 16
From: Turda Jud. Cluj




1600 lei costa o pereche de faruri?


--------------------
Renault Megane ll 1.5 dci 86Cp facelift An 2007 combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_X
post 22 Nov 2016, 05:40
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 17 October 15
From: Brașov




Nu costă atât. La reprezentanță este 550 lei un far Valeo și 120 lei montajul + reglatul, deci vreo 1220 cu totul.


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nad76
post 23 Mar 2017, 22:20
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 4 July 07
From: Ploiesti




Salutare ,

ceasul rau , pisica neagra au facut sa parchez masina langa o ghena de gunoi care o luat foc (au ars 5 masini aproximativ 10-15%, ma rog....),solicit ajutorul pentru urmatoarea problema :

- farul din dreapta a fost afectat de foc in sensul in care "sticla" a fost afectata de foc in zona semnalizarii am tot cauta far si nu gasesc modelul meu (are un ornament CROMAT nu transparent in fata becului de semnalizare- facelift) vreau sa cumpar un far - facelift cu ornamentul transparent si sa inlocuiest doar "sticla" stie cineva cum pot dezlipi sticla de corpul farului si daca mai am si alte surprize in interior

Multumesc anticipat


--------------------
Renault Megane II 2008 / Break / 1.5 Dci 76 kW FAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin valentin
post 25 Mar 2017, 19:48
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 23 March 17




salutare am si eu o problema cu farurile la megan,de cand o am am mai schimbat o pereche de faruri ,am luat valeo ca am inteles ca is mai bune dar dupa un an sau matuit lupele pe scurta am cautat cum se scot dar nimeni nu ma ajutat asa ca am incercat sa desfac suportul lupei in douo si pana la urma am reusit sa le scot si sa le curat dar prob este cum le mai bag inapoi ca nu mai reusesc ,daca cineva a mai reusit sa le bage la loc as avea nevoie de sfaturi cum sa le bag la loc.


--------------------
renault megane2 2007 berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Popama
post 27 Mar 2017, 11:11
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 14 June 16
From: Bucuresti Sector 3




QUOTE(alin valentin @ 25 Mar 2017, 19:48)
...am luat valeo ca am inteles ca is mai bune dar dupa un an sau matuit lupele pe scurta ...
*



Lasa-ne aici si codurile Valeo ale celor care s-au matuit atat de repede .
Macar sa le evitam pe acelea .
Totusi cand le-ai montat imbunatatirea a fost majora inainte sa se uzeze si acestea ?


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 Hatchback 1.6 16v Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jbn
post 20 Apr 2017, 09:27
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.592
Joined: 31 March 14
From: Bucuresti/Pitesti




QUOTE(alin valentin @ 25 Mar 2017, 19:48)
salutare am si eu o problema cu farurile la megan,de cand o am am mai schimbat o pereche de faruri ,am luat valeo ca am inteles ca is mai bune dar dupa un an sau matuit lupele pe scurta am cautat cum se scot dar nimeni nu ma ajutat asa ca am incercat sa desfac suportul lupei in douo si pana la urma am reusit sa le scot si sa le curat dar prob este cum le mai bag inapoi ca nu mai reusesc ,daca cineva a mai reusit sa le bage la loc as avea nevoie de sfaturi cum sa le bag la loc.
*


Da, am reusit eu sa le bag la loc, dar destul de greu si cu o improvizatie. Incerc sa iti explic. Ai vazut ca lupa si oglinda sunt sunt prinse intre 2 "cochilii" de plastic negru. Fiecare cochilie are, la ambele capete, santuri in care intra lupa, respectiv oglinda. Ce trebuie facut: la una din cochilii, cu un cleste/cutter/cutit, elimini bordura de la santul pentru oglinda. Fixezi lupa intre cele 2 cochilii si introduci ansamblul cochilii+lupa in interiorul farului. Urmeaza sa introduci oglinda, pe care cu putin efort vei reusi o introduci prin culisare in santul de la cochilia a carui sant nu l-ai eliminat. Atentie la tabla cu orificiu dreptunghiular care vine in fata becului. Pentru a o tine la un loc cu oglinda, poti folosi putin loctite sa o tina cat de cat fixata pe oglinda ca sa o poti baga odata cu oglinda, altfel nu merge, pentru ca are vreo 2 stifturi de ghidare care nu iti dau voie sa culiseze.
Ideea este ca ansamblul astfel creat este putin mai subred, dar suficient de rezistent. Daca ai posibilitatea, poti prinde onglinda in cochilia ramasa fara sant cu 1 holsurub, pentru a fi sigur ca nu iese din locasul ei.
Bafta si spor!


--------------------
Ex. Renault Megane 4 Hatch, Corolla TS // '16 1.5dCi 110cp, '22 1.8hsd 122cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 23:41
Dacia