Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 5 6 7 8 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Test drive, ce ati mai testat in ultima vreme

Cocojambo
post 20 Jul 2019, 20:26
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 795
Joined: 4 May 06
From: Bucuresti




La minusuri as mai adauga si navigatia/ sistemul de infotainment, aia care l-au "desenat" iar apoi aprobat cred ca au ceva probleme la cap. Am avut masina in vacanta pentru mai multe zile, iar dupa doua m-am dus si am cumparat un suport pt telefon pt ca deja imi venea sa sparg navigatia aia.
As mai adauga si selectorul de viteze... stiu ca asa e pozitionat la mercedes dar e aiurea tare mai ales cand te muti de pe una normala pe asta sau invers.



--------------------
Dacia Logan Ambition 1.5dci 2006 - B-86-...
-
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 20 Jul 2019, 20:37
Post #182


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




De navigație nu știu, că asta n-are. Mi-am scos Garminul meu de la naftalină. biggrin.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 20 Jul 2019, 20:51
Post #183


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 20 Jul 2019, 20:57)
Prima oară cînd am oprit la benzinărie, mă simțeam ca într-un film cu Stan și Bran. Mă învîrteam ca prostul în jurul mașinii, încercînd să-mi dau seama unde naiba e bușonul. Într-un final am realizat, vag, că ușa șoferului are parcă o formă ciudată. Uitîndu-mă pe partea dreaptă, am văzut ușa cu formă normală. Atunci am deschis ușa șoferului și am observat că doar așa, cu ușa deschisă, se mai poate deschide o clăpiță care altfel trecea neobservată. A trebuit, bineînțeles, să dau înapoi, pentru că eu oprisem în față, cu fundul în dreptul pompei, cum eram învățat. biggrin.gif
*


Se vede ca n-ai condus dubite, majoritatea au acolo busonul biggrin.gif



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 21 Jul 2019, 07:03
Post #184


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




blush.gif biggrin.gif

<span class='edit'>21 Jul 2019, 20:05:</span>
Alte cîteva lucruri demne de menționat:

Din categoria "îmi place":
- Ștergătorul din dreapta pivotează cumva excentric, astfel încît în loc de un arc de cerc descrie un arc de elipsă, acoperind zona din dreapta-sus mai bine decît un ștergător clasic. Recunoști în el o reminiscență a ștergătorului lor unic din deceniul trecut.
- Cînd descui mașina și deschizi o ușă, aeroterma începe să sufle. Fără A/C, evident, pentru că motorul e oprit, dar cel puțin suflă aer de afară.

Din categoria "nu-mi place, dar pot trăi cu asta":
- Prin parbriz trec niște fire foarte subțiri. Nu știu de la ce; poate antena de radio? Unul dintre ele vine foarte aiurea, pe mijlocul parbrizului, vertical, cam pînă la două treimi din înălțimea lui, sub nivelul cutiei de senzori de sub oglindă. Arată ca naiba, ca și cum parbrizul ar fi crăpat, și e fix sub ochii mei. La început chiar am crezut că e crăpat, pînă cînd am văzut restul firelor pe margini. Nu știu ce-a fost în capul lor, dar arată oribil.

Din categoria "mă scoate din minți":
- Pilotul automat, deși nu e autoadaptiv, frînează singur. Dacă în timpul cît el este activ eu accelerez, mașina mă lasă să accelerez, dar în momentul în care eliberez pedala mașina frînează puternic pînă la viteza setată. Este o senzație extraordinar de neplăcută. Dacă vreau ca după depășire să revin în mod natural la viteza setată, fără să-i trîntesc depășitului o frînă în nas, trebuie fie să-l dezactivez temporar, fie să continui să țin piciorul pe accelerație, slăbind-o doar ușor, fără s-o eliberez total. Foarte nasol. Nu știu cum naiba poate o asemenea trăznaie să i se pară cuiva o idee bună.
- Tetiera este foarte aplecată spre față și nu se poate regla. Te obligă să stai cocoșat, cu capul împins înainte. Am mai văzut chestia asta și la un Golf 6, acum cîțiva ani. Nu e posibil să stai normal pe scaun cu tetiera aia, decît dacă suferi de o cifoză gravă. Am scos-o și am montat-o invers (iar acum e ca și cum n-aș avea-o, pentru că nu o pot atinge cu capul oricît de mult aș încerca). Or asta e o mare problemă, pentru că tetiera este un element de siguranță. E inadmisibil ca un element de siguranță să fie atît de imbecil făcut încît să te oblige să renunți la el.

This post has been edited by VladSoare: 21 Jul 2019, 20:15


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 21 Jul 2019, 20:18
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Firele alea subtiri nu sunt cumva insertia aia de dezghetare si dezaburire? Stiu ca Fordul avea de ceva vreme asa ceva.Sau zici de vanul inchiriat?Sau poate si el are acelasi lucru.

This post has been edited by buzasparta: 21 Jul 2019, 20:20


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 21 Jul 2019, 20:22
Post #186


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




La Ford nu le vezi decît dacă știi că sînt acolo și focalizezi intenționat pe ele. Or astea se văd clar și din avion.
La început m-am gîndit și eu că or fi pentru încălzire, dar două lucruri sînt împotriva acestei teorii. Primul, că nu există nici un buton pe bord pentru așa ceva. Al doilea, că firele au capete neterminate în interiorul parbrizului. Ăla de care zic că-ți zgîrie ochii se termină brusc acolo, în mijlocul parbrizului. Deci nu pare să treacă curent prin ele.
O să încerc să fac mîine o poză.

This post has been edited by VladSoare: 21 Jul 2019, 20:24


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 21 Jul 2019, 20:25
Post #187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Poate o fi parbrizul cu insertie dar nu a mai fost cablat in exterior.Daca sunt cuplate la acelasi buton de dezaburire cum snt legate si oglinzile cu luneta de ce sa ai buton separat?Fa abstractie de ele si gata.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 23 Jul 2019, 10:49
Post #188


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




QUOTE(VladSoare @ 21 Jul 2019, 07:03)
Din categoria "nu-mi place, dar pot trăi cu asta":
- Prin parbriz trec niște fire foarte subțiri. Nu știu de la ce; poate antena de radio? Unul dintre ele vine foarte aiurea, pe mijlocul parbrizului, vertical, cam pînă la două treimi din înălțimea lui, sub nivelul cutiei de senzori de sub oglindă. Arată ca naiba, ca și cum parbrizul ar fi crăpat, și e fix sub ochii mei. La început chiar am crezut că e crăpat, pînă cînd am văzut restul firelor pe margini. Nu știu ce-a fost în capul lor, dar arată oribil.
*


Antena AM&FM sau DABFM.
QUOTE(VladSoare @ 21 Jul 2019, 07:03)
Din categoria "mă scoate din minți":
- Pilotul automat, deși nu e autoadaptiv, frînează singur. Dacă în timpul cît el este activ eu accelerez, mașina mă lasă să accelerez, dar în momentul în care eliberez pedala mașina frînează puternic pînă la viteza setată. Este o senzație extraordinar de neplăcută. Dacă vreau ca după depășire să revin în mod natural la viteza setată, fără să-i trîntesc depășitului o frînă în nas, trebuie fie să-l dezactivez temporar, fie să continui să țin piciorul pe accelerație, slăbind-o doar ușor, fără s-o eliberez total. Foarte nasol. Nu știu cum naiba poate o asemenea trăznaie să i se pară cuiva o idee bună.
*


Cauta prin meniul eco "coasting" si bifeaza-l.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 23 Jul 2019, 12:02
Post #189


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




touran e compacta ca Cmax , Smax si sharan sunt pe baza de clasa D, gen mondeo sau passat
Vul utilitara deja.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 25 Jul 2019, 21:59
Post #190


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Zilele astea ma dau cu un S350 din 2016, cu pachet AMG, pachet audio Burmester, piele bej and shit...misto masina, motor 3.0 V6 cdi, automata imi cam da cu virgula insa, ca pleaca greu de pe loc. odata lansata insa, e alta viata... wub.gif Clar nu e masina de oras, maine o vad pe sosea cum se comporta...cred ca motorul asta pe un C ar fi ceva ideal...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 25 Jul 2019, 22:08
Post #191


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(R19/16v @ 23 Jul 2019, 10:49)
Cauta prin meniul eco "coasting" si bifeaza-l.
*

N-am găsit nici un meniu "eco", și nici vreo opțiune referitoare la coasting. unsure.gif
Am luat toate meniurile la rînd, și pe ecranul central, și pe tabloul de bord. Nu-i nimic de genul ăsta.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 25 Jul 2019, 22:17
Post #192


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




S350d, cu 0-100 km/h in 6.5 secunde, pleaca greu de pe loc blink.gif? On topic: am testat C 220d (2.0 194 CP) si C 200 (1.5 184 CP), ambele 4Matic si cu 9G-Tronic.

Parca tractorul era putin mai rigid (linie AMG, fata de Avantgarde), dar se si infinge mai bine. In modul Sport Plus se simteau niste socuri la schimbarile de trepte si, desi se zice ca ar fi printre cele mai rafinate motoare diesel din prezent, tot se simte la start-stop ca e tractor.

Benzinarul e mai linistit, mai silentios. Pe langa motorul (mic), mai are si un modul EQ Boost (mild hybrid), care il ajuta cu 14 CP si 160 Nm la nevoie (demaraj, depasiri) si (zic ei) elimina aproape in totalitate turbo lag-ul. E mai lenes decat tractorul, cu demaraj in 8.1 s (7.7 s in varianta fara 4Matic), fata de 6.9 s in cazul C220d, dar pleaca destul de hotarat de pe loc, datorita sistemului EQ Boost. Iar start-stop-ul e insesizabil. Nu am apucat sa vad cum functioneaza coasting, am inteles ca numai in modul Eco si taie motorul de tot.

Ambele masini aveau pachet Premium Plus (trapa panoramica, tablou de bord electronic, sistem audio Burmester, Comand Online etc.). Nu am avut unde vedea cum functioneaza farurile Multibeam LED, dar am inteles ca sunt foarte inteligente. Burmester suna interesant, desi sunetul pare sa vina numai din fata, nu ca asta ar fi ceva rau. Directia e neutra, de sportivitate nu se pune problema, amortizarea foarte buna, insonorizarea la fel.

Una peste alta, C 220d pare alegerea rationala. Eu as alege insa C 200, iar de diferenta de 2.500 euro as mai pune niste dotari. In plus, benzinarul are doua evacuari functionale, pe cand tractorul are o ditamai toba finala sub bara spate, iar "evacuarile" sunt de fapt doar de design, ca nu iese pic de fum pe acolo wink.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Jul 2019, 08:47
Post #193


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




am mers cu Lodgy stepway, 110 cai 6 trepte. Varianta stepway e ce trebuie, sta mult mai bine pe sosea decat cea cu roti de 15.
Volanul pare mic, parca as vrea unul de duba mai mare in diametru (directia era grea pe loc, dubios). Scaune ok, mai comode ca in Duster la spatar. Cu scaunul ridicat vedeai lejer peste un clio din fata, ziceai ca esti in Master
Consum 6.3 intre bucuretsi titu si retur (cu A1 , D si putin oras la retur). Zgomot ca la balamuc la 130 desi motorul avea 2100 rot/min, calitatea fabricatiei tipic tanger....
Sub 90 nu aveai ce cauta cu a 6a, ma gandesc ca la 110 ar consum chiar f putin pe autostrada.
Daca are cneva intrebari, shoot.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 26 Jul 2019, 09:02
Post #194


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




@mars - e o masina grea, dupa ce pune in miscare se misca bine. Insa nu face suta aia in 6,5 secunde, poate vreo 8...probabil nici eu nu am stiut sa o bruschez, insa clar nu e masina de liniute...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Jul 2019, 09:05
Post #195


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




se misca bine merci (aka mai bine decat orice din semnatura ta), nu ai tu senzatia de viteza.

This post has been edited by einstein1984: 26 Jul 2019, 09:05


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 26 Jul 2019, 09:20
Post #196


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Greutatea mare face deplasarea sa para anevoioasa.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 26 Jul 2019, 09:22
Post #197


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




QUOTE(einstein1984 @ 26 Jul 2019, 09:05)
se misca bine merci (aka mai bine decat orice din semnatura ta), nu ai tu senzatia de viteza.
*



Macar la oricare din cele de la semnatura, cand o calc sa plec de pe loc simt ca se misca...asta, pur si simplu, gandeste nitel pana sa plece...ca dupa aia se misca, e altceva...

26 Jul 2019, 09:23:
QUOTE(R19/16v @ 26 Jul 2019, 09:20)
Greutatea mare face deplasarea sa para anevoioasa.
*



Tocmai, ca la cat e de mare balena, se misca OK, odata pusa in mers...

This post has been edited by b06fcn: 26 Jul 2019, 09:23


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 26 Jul 2019, 09:37
Post #198


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Masina aia prinde 50 km/h in 2 secunde, mai rapid decat ultima versiune a tractorului suprem (320d), cu 2.4 secunde. Deci numai lenesa nu e smile.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 28 Jul 2019, 14:12
Post #199


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Revin cu pareri, dupa un weekend de fataiala cu S350-ul. E misto masina, insa...consuma ca vaca, la ducere catre Rucar am scos o medie de 11,5 la suta (pe ultimii 3000 km avea o medie de 11,9 la suta, nu stiu pe ce tip de traseu). La intoarcere, dupa cé am mai invatat-o, am scos 8 la suta, mers in ritmul traficului...cand se putea si cu 170, in rest 100-120...alta problema, pe cat de mare e la interior, pe atat de mic e portbagajul. Trei trollere si un rucsac l-au umplut...nu bine, din punctul meu de vedere, care am nevoie cand plec cu masina sa am portbagaj mare. Odata pe an, dar e imperativ sa fie mare. Daca S-ul'asta avea portbagajul de la Toyota, eram multumit...
Plecarea de pe loc tot greoaie, oricat am incercat sa dozez acceleratia, dureaza nitel pana se pune in miscare...
Bottom line, mi-as lua asa ceva, poate nu cu motorul asta si nu clasa S. Dar un E 250 pe benzina ar merge. Sau un E 300 hybrid.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 Jul 2019, 14:34
Post #200


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




am condus ieri vreo 20 km din care 90 % urban un Lexus LC 500 .... sublima masina ...

477 caluti alerti, suspensie tare dar este un supersport pana la urma, finisaje wow, tinuta de drum wow, accelera ca o dementa ... si motorul si esapamentul sunau intr-un mare fel ... m-as putea obisnui repede cu asa ceva 😁

This post has been edited by cj98czh: 28 Jul 2019, 14:36


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 1 Aug 2019, 10:56
Post #201


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Am avut Zoe pentru o zi, plimari prin Buc, imprejurimi si A3. Banuiesc ca era modelul de 41kwh baterie si 110 CP
Pe scurt, pentru ce este gandita este foarte ok. In Bucuresti si imprejurimi isi scoate banii. In aceste conditii nu are probleme grave de autonomie. Ramane problema pretului de achizitie, cu tot cu reducerea de 10k, nu am cerut oferta sa vad cat mai scade si Renault ca oferta.

Interiorul foarte slab, se vad economiile. Daca ii spuneau Dacia Sandero Stepway EV era mult mai precisa comparatia. Plastice similare, usile parca luate direct de acolo.
Pozitia de condus (si exteriorul) cred ca sunt apreciate mai mule de partea feminina. Datorita bateriilor din podea stai inaltat, desi masina este joasa. Fara prea multe reglaje la scaun.
Suspensia foarte ok, as zice peste media clasei (mici), mi-a adus aminte oarecum de M2. Trece ok peste gropi la viteze mici. Insa nu ii plac curbele; devina barca in sensuri giratorii. Un Fiesta are clar un comportament mai bun pe drum, cred totusi ca este peste altele din segment.
Spatiul interior ok, portbagaj suficient (clasa mica din nou).
Sunet bun (evident nu e premium), era varianta Arkamys, de la 75% incepeau distorsiuni puternice.
Climatizarea ok, Android Auto nu mergea desi teoretic il avea acel RLink. Nu stiu din ce motiv nu se putea seta ora.
Camera de mers inapoi, desi pevazuta cu linii predictive, display-ul avea o rezolutie jenanta. Nu stiu cum au putut pune asa ceva pe o masina.

Dinamic motorul este ok pentru oras, dar cam atat. Puterea mica si greutatea mare se simt la viteze ridicate. In regim de oras insa e vasneata, cuplul instant da o senzatie placuta la viteze 10-60 kmh.

Incarcare nu am facut. Am luat masina cu 100% baterie si am parcurs 130 km, ramasese apx 50%. Teoretic se incarca pe AC cu maxim 22 kw.
Ma asteptam la frana automata sa fie mai puternica (recuperare). La viteze de oras nu se simtea, peste 60 km/h se simtea ca o frana de motor mai puternica.
Masina recupera (pe instant) cu 7-12 kw la viteze mici, 12-20 kw la viteze medii cu maxime de 22-20 kw de mica durata.

Consumul. Am lasat AC pe 23 grade Auto. Am mers absolut normal, in coloana, doar cei cu mers agresiv ma depaseau.
In oras pe temperaturi si trafic normale - 14-15 kwh/100 la vit medie 20 km/h. Oras temperaturi 30+, distante mai mici - 17-19kwh/100 la vit medie apx 17 km/h. Rezulta o autonomie reala undeva 220 - 270 km in oras. Suficient pentru o saptamana de naveta la munca.
Pe DN1/DJ-uri consumul scade pe la 12-14 kwh/100 la vit medie de 55km/h.
Pe Autostrada e clar ca nu este in elementul ei, consum instant la viteze (pe bord):
-100: 16kw
-110: 20kw
-120: 25kw
-130: 28 kw
-140(viteza maxima): +36 kw

In 20 km de A3 am avut consum mediu 21kw/100 km cu vit medie 105 km/h; nu foarte relevant pentru ca am facut testele de mai sus.

Mie nu mi se potriveste, clar trebuie ceva dintr-o clasa superioara dpdv motorizare si calitate generala a interiorului; pentru sotii, copii de luat in calcul.







--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 1 Aug 2019, 11:13
Post #202


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




La banii aia, poti lua linistit un Up! sau o Skoda ShittyGo pe benzina si in 100.000 km. tragi linie si vezi ca iesi fix p-acolo, cu diferenta ca la benzinare n-ai zgarda.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 1 Aug 2019, 11:21
Post #203


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Nu se compara clasa, e peste Up!. Comparatie vine cu Fabia, Polo, Fiesta, Clio, etc


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Aug 2019, 11:48
Post #204


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




in zoe nu vezi tabla ca in UP, ai geauri spate care coboara....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 1 Aug 2019, 11:51
Post #205


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Nu contest, insa diferentele sunt absolut neglijabile, ca totusi nu vorbim despre 20-30 cm.
Or, la caruta de bani pe care Renault (si restul, for that matter) o cer pe electrice, argumentul meu e ca penteu o citadina, exista variante mult mai bune care nu te leaga de gard.
Cine vrea electrica mort-copt, o sa le ignore. Asa-i si cu Aifoanele.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 1 Aug 2019, 12:26
Post #206


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




acuma daca tu zici ca un clio e tot aia cu un matiz.... E drept, nici clio nu e mercedes, dar nici chiar asa


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 2 Aug 2019, 20:53
Post #207


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Mai adaug ceva la recenzia V-ului.

În primul rînd, ziceam așa:
QUOTE(VladSoare @ 20 Jul 2019, 19:57)
- Nu există nimic, absolut nimic, care să țină bagajele pe loc. La primul deal urcat, ele vin spre hayon și rămîn sprijinite de el, după care la deschiderea hayonului cad toate pe jos. Mi-am cules rucsacul de pe jos de trei ori pînă acum. Problema asta n-ar fi existat dacă în spate, în loc de hayon, ar fi avut uși batante duble. Sau măcar o buză în partea de jos, sau un hayon din două bucăți, sau ceva de genul ăsta.
Ei bine, trebuie să mărturisesc că nu e vina lui, săracul, ci eu am fost prost. Abia acum, la spartul tîrgului, am aflat că luneta se poate deschide și singură, independent de restul hayonului. blush.gif
Iar în cazul ăsta toate problemele se evaporă. Nici nu mai ești obligat să parchezi la doi metri de gard/perete sau de orice mașină ca să poți umbla la bagaje, nici nu mai cade nimic pe jos. Totul e perfect.
Mea culpa. I-am bănuit pe cei de la Mercedes de prostie, dar prostul eram eu.

Un lucru care-mi place foarte mult este că deși suferă de boala tuturor mașinilor contemporane, recte start/stopul care se activează automat la fiecare pornire, aici martorii funcționează invers. Adică cu S&S activ ai un martor portocaliu, mare, chiar în mijlocul tabloului de bord, imposibil de ratat. Iar LED-ul de pe buton este aprins. Cu el dezactivat, ambii martori se sting și totul arată normal.
Asta înseamnă că nu poți niciodată să uiți să dezactivezi mizeria. La Kuga mai uit cîteodată, iar la primul semafor înjur de toți sfinții și dumnezeii. Aici nu pot să uit. Cum pornesc motorul, cum îmi zice tare și clar: "nu uita să oprești rahatul ăla". Frumos. Dacă nu s-au putut eschiva de la normele mUE, măcar le-au implementat într-un mod în care deranjul să fie minim.

Frîna de mînă electrică e ciudată rău. În mod normal, cînd totul merge bine, n-ai nevoie să-ți bați capul cu ea, pentru că se dezactivează automat cînd schimbi din P în D sau R, respectiv se activează automat cînd schimbi în P și scoți cheia din contact. Și atunci de ce zic că e ciudată? Pentru că nu funcționează întotdeauna. Aparent softul are niște buguri. Iar cînd îl apucă un astfel de bug, trebuie să cauți butonul (care-i plasat de-a-nsulea) și să te rogi să funcționeze (pentru că uneori nu reacționează nici la apăsare, nici la tragere, cel puțin nu din prima).

Un alt lucru care mă enervează la culme și cu care nici după două săptămîni nu m-am putut obișnui, este că ceasurile sînt puse pe dos. Vitezometrul e în stînga. De cîte ori vreau să știu ce viteză am, aflu turația motorului. Într-un final l-am dat naibii și am început să mă uit numai la GPS.

This post has been edited by VladSoare: 2 Aug 2019, 20:58


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 2 Aug 2019, 21:21
Post #208


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Stii ca la kuga e extrem de simplu sa dezactivezi start stop, nu?
Cu un elm si focccus. Interfata e in jur de 100 lei pe olx sau 10 dolari aliexpres. Tocmai astept una cu bluetooth sa o tin in permanenta legata


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 2 Aug 2019, 21:31
Post #209


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(VladSoare @ 2 Aug 2019, 20:53)
Un alt lucru care mă enervează la culme și cu care nici după două săptămîni nu m-am putut obișnui, este că ceasurile sînt puse pe dos. Vitezometrul e în stînga.
*


Deci nici BMW nu o sa-ti placa wink.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miki
post 2 Aug 2019, 21:40
Post #210


#Hırsızlargibigeceniniçine


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 30 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 2 Aug 2019, 21:53)

Un alt lucru care mă enervează la culme și cu care nici după două săptămîni nu m-am putut obișnui, este că ceasurile sînt puse pe dos. Vitezometrul e în stînga. De cîte ori vreau să știu ce viteză am, aflu turația motorului. Într-un final l-am dat naibii și am început să mă uit numai la GPS.
*



Daca ai fi avut megane II erai obisnuit deja... biggrin.gif


--------------------
Renault Sedan 1.6 16V / Megane IV 1.33 TCE 2004 / 2019 - XX-B-XXX
#Hırsızlargibigeceniniçine

Funken Kurbelwelle
Uzun Araç!
Değer Așılırsa
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 5 6 7 8 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 13:21
Dacia