Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Batai la viraj stanga accelerat, planetara sau sateliti?

TnM
post 31 May 2013, 18:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 12




huh.gif blink.gif Salut ,am urmatoarea problema,si nu am gasit un topic pecare sa postez despre asa ceva. Acum 2 zile mi am schimbat planetara se pe stanga la masina din semnatura. Am luat una de la firma EAI 480 ron. Am schimbat o insa uneori la viraj stanga accelerat fortat,,se aude un cloncanit ca si cum tot ar bate planetara,le am testat pe ambele si sunt bune sa zic ca cea originala de pe dreapta ar avea un mic joc. Nu bate decat atunci cand iau viraj stanga si accelerat. Am mers intr o parcare goala si am luat stanga maxim de volan si am rulat cu 10-15 km si se auzea un mic cloncanit ,,nu stiu cum sa zic. Am incercat sa ridic de masina si sa pun mana pe tija de la amortizor si parca si acolo simt un pic de bataie,,,Eposibil sa fie de la rulment,flansa,amortizor? cine mi a verificat mi a zis sa nu fie din satelitii de la cutia de viteze...Va rog ajutati ma macar cu un sfat sau o probabilitate.


--------------------
ex Renault 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogDan1981
post 31 May 2013, 19:06
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 31 May 10




Salut cand au schimbat planetara burdufurile au fost bine unse cu vaselina? La mine s-a auzit o mica bataie si dupa ce am schimbat burdufurile au curatat si uns dinou iar acum nu se mai aude deloc. Asta a fost la mine.


--------------------
Renault Megane I Classic 1,6 16V 2002/motor 1598, 79kw /Benzina - TR 23 HEY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TnM
post 31 May 2013, 19:26
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 12




planetara a fost nou nouta, la capul dinspre roata a venit cu burduful prins,iar cel care vine la cutia cu viteze era pus pe planetara ,urmand sa fie prins pe cutie,si din ce stiu eu a fost uns bine...


--------------------
ex Renault 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 2 Jun 2013, 04:56
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Bataia planetarei se manifesta in alt mod...La drum drept si comportamentul este similar rotilor neechilibrate datorita axului stramb,lovit.Un alt mod de a bate este la plecarea de pe loc cand de fapt face un clanc datorita unei bucse uzate.

Ceea ce auzi tu este un carait al tripodei.Uzura a capului planetarei(nu mai intru in amanunte)

Banuiesc faptul ca ai cumparat si montat o planetara uzata cu aspect de nou.De ce nu ai inlocuit doar capul si ai cumparat si inlocuit toata planetara ?

"Eposibil sa fie de la rulment,flansa,amortizor?" raspuns>> Nu
Si nici din satelitii cutiei nu este.

Este din capul planetarei(tripoda) care are uzura mare sau cimentare sparta datorita tratamentului defectuos.

Ce firma este asta EAI ? Producatorul sau vanzatorul ?

This post has been edited by jas2: 2 Jun 2013, 05:02


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TnM
post 2 Jun 2013, 10:34
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 12




QUOTE(jas2 @ 2 Jun 2013, 05:56)
Bataia planetarei se manifesta in alt mod...La drum drept si comportamentul este similar rotilor neechilibrate datorita axului stramb,lovit.Un alt mod de a bate este la plecarea de pe loc cand de fapt face un clanc datorita unei bucse uzate.

Ceea ce auzi tu este un carait al tripodei.Uzura a capului planetarei(nu mai intru in amanunte)

Banuiesc faptul ca ai cumparat si montat o planetara uzata cu aspect de nou.De ce nu ai inlocuit doar capul si ai cumparat si inlocuit toata planetara ?

"Eposibil sa fie de la rulment,flansa,amortizor?" raspuns>> Nu
Si nici din satelitii cutiei nu este.

Este din capul planetarei(tripoda) care are uzura mare sau cimentare sparta datorita tratamentului defectuos.

Ce firma este asta EAI ? Producatorul sau vanzatorul ?
*




firma EAI e o firma din franta care vinde si prouse reconditionate si noi,,,cred ca am avut ghinionul sa dau peste una reconditionata,am vazut ca se cumpara mult si se gasesc pentru dacii in general. Eu am mers la un magazin de piese auto renumit in Buzau si i am cerut o planetara buna,asta dupa ce binenteles am cautat si am cumparat doarcapul,tripodul si cand sa il schimb,mi am dat seama ca e la fel ca la vechea dacie,cu 3 furci,,,din aceasta cauza am cumparat planetara cu totul,,,site ul oficial este http://www.sorea.biz/index.php?option=catalogue

alta cauza a batai crezi ca ar putea fi,ca daca nu ma duc si le dau cu ea in cap!eu ma mai gandeam la fuzeta,,dar nu cred.

ps. eu sunt un pasionat de masini,care anulacesta termina primul an la transporturi autovehicule rutiere bucuresti,si nu am avut asa mult de a face cu mecanica pe partea aceasta...si fiind si primul reno pe care l am...


--------------------
ex Renault 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 2 Jun 2013, 12:04
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Pasionat de masini ? Ai un drum lung de parcurs...

Firma este Renault nu reno asta asa bonus...de la mine.

Te-au facut razand cu planetara aia.Du-te sa le-o bagi in ass.
Lasa fuzeta in pace.


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TnM
post 2 Jun 2013, 14:38
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 12




Am inteles,multumesc mult pentru ajutor! Stiu ca firma este Renault,am scris asa in graba si imprumutand denumirea site ului pe care se afla acest forum!

Am un drum lung asta asa este,dar oricum acolo unde este pasiune vin si realizarile!


--------------------
ex Renault 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TnM
post 3 Jun 2013, 20:38
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 12




Cinema poate ajuta si pe mine cu o schema sau macar o explicatie scurta cum se prinde planetara in cutia de viteze la masina din semnatura?Va rog mult!


--------------------
ex Renault 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Jun 2013, 20:58
Post #9


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Trei suruburi ..

Capture.JPG ( Size: 81.02k ) Number of downloads: 788


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TnM
post 3 Jun 2013, 21:14
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 12




Multumesc mult! Ai idee de ce ar putea sa bata cumva planetara unde e prins ain cutia de viteze? ca zgomotul s a intesificat,neavand timp sa ma ocup de ea fiind in sesiune si acum se simte clar batai si se aude de la cutie! Imi e cam teama ,precizez ca vechea planetara nu facea asa!


--------------------
ex Renault 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Jun 2013, 21:17
Post #11


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Si eu am schimbat de vreo 2-3 ani planetara stanga ca am avut burduful exterior rupt si cand l-am vazut nu s-a mai putu face nimic ... dar nu este voie sa bata nimic acolo ... eu zic sa mergi peste aia care ti-au vandut-o ca ceva nu este ok ... sa nu cumva sa difere lungimea sau te miri ce (adica sa nu fie pentru masina ta) ...ca strici cutia si atunci este problema deja ... oricum mergi la ei sa-ti rezolve problema.

This post has been edited by cj98czh: 3 Jun 2013, 21:19


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TnM
post 4 Jun 2013, 20:12
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 12




Problema rezolvata,din graba si neatentie,nu am verificat si planetara de pe partea dreapta!,eu am ridicat masina ba pe cric,ba pe elevator si miscam doar de roata din stanga ,am desfacut colierul m am uitat la vechea planetara ,am masurat tot cu sublerul,etc etc.
Pana cand pur si simplu cu masina ridicata pe elevator am pus mana pe planetara de pe dreapta si am observat ca are acelasi "joc" in cutie, zic ,clar e grupul,sau ma rog i se mai zice diferential (,,,,cred!) . Cand dau sa pun mana sa verific jocul de la capul planetarei de pe dreapta am ramas placut surprins sa observ ca bataia cam de acolo ar veni!
Dat repede masina jos de pe elevator,mers cu mecanicul pe drum,intai o ia el,,,si mi spune eu zic ca de acolo e, dupa am trecut eu la volan si face clar e de acolo!

Situatia a fost urmatoarea,eu mergand de vreo 2-3 luni cu planetara stanga care era uzata rau la orice curba stanga oricat era de mica viteza troncanea asa ca nu mergeam tare cu ea si xcum se auzea troncanitul de la ea,acum cand am vrut sa o testez si i am dat tare in curba stanga troncanea planetara si eu obisnuit fiind cu acel zgomot,zic clar tot aia de pe stanga! Am uitat insa ca o planetara la inceput cand incepe sa capete joc face urat cea de pe dreapta la viraj puternic stanga si invers!
Problema mea acum e sa nu fie de schimbat decat capul si sper ca nu va trebui sa cumpar o planetara iarasi completa!



--------------------
ex Renault 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Palomino28
post 13 Nov 2018, 16:23
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 11 April 14




sal jas2
referitor la problema te rog da-ti cu parerea,
am schimbat inafara de amortizoare rulment, planetara noua nouta,flanscha sub rulment si arc ceasca aceea, si chiar si cap de bara sau bucsa aia cu metal (era sparta si o miscai deja cu mana)..
te rog frumos, ce mai poate fi banuitor dc am tot acel de rontait cand accelerez la iesire din curba? parca eva macina usor o fi fost montata gresit, sau deasupra la amortizor si arc e ceva dus?? te rog mult dc poti raspunde, in germ 2 si in ro 1 mechanic nu a putut sa imi zica progblema care ma seaca de peste 2 ani,, ce am facut adevarat k am mers tare in curbe scurte de atunci problema!! multumesc frum si o zi frumoasa!!


--------------------
renault megane 1999/coupe - AN KA840
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:39
Dacia