Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

[VIDEO] SPEED WARNING ADVERT, The faster you go, the bigger the mess!

adip
post 30 May 2007, 00:07
Post #31


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Cati dintre noi ne mai aducem aminte de filmuletele astea a doua zi, cand o calcam ceva mai tare intr-o depasire, cand nu-i lasam loc sa se replieze unuia/uneia care a facut o depasire riscanta fiindca vrem sa-i dam o lectie, cand taiem linia continua intr-o curba cu vizibilitate mica, cand ne aplecam spre torpedou ca cautam un cd, cand (...)?


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 30 May 2007, 00:33
Post #32


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Propun sa facem ceva in scopul asta.

M-am saturat de mesaje transmise pe messenger care mai de care mai penibile, cred ca ar putea fi inlocuite cu un mesaj care sa atraga atentia cu filmulete de genul asta.Forumul asta are ceva membrii, si cred ca se pot raspandi mesajele astfel incat sa aibe ceva ecou, cat de mic.

Eu am scapat ca prin minune de ceva de genu asta, si am prieteni care au ramas fara familie prin astfel de intamplari.

Astept reactiile voastre.


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zippy
post 30 May 2007, 01:32
Post #33


Membru din 2003


Group: Members
Posts: 917
Joined: 26 October 03
From: Bucuresti




eu am trimis deja la toata lista mea de messenger (vreo 200 persoane)..dintre care vreo 100 au permis. Sper sa aiba un efect!


--------------------
[ Ex SLZ 2003 |.| VW JETTA 2014 - B 97 Z I P ]
Viteza ucide! Centura de siguranta salveaza vieti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hash
post 30 May 2007, 12:22
Post #34


calculatorist


Group: Members
Posts: 1.388
Joined: 13 September 04




Brr, m-a luat cu racori pe sira spinarii ..


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 30 May 2007, 12:47
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




Nici nu stiu ce-i mai rau...sa te nenoroceasca vreunu sau sa traiesti cu vina ca i-ai nenorocit pe altii, mai ales pe cei dragi? sleep.gif Cred ca orice audi a6, passat, seria 7, 4x4 etc ar trebui vandut cu un sistem care sa nu te lase sa pleci la drum pana nu vezi un filmulet din asta.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 30 May 2007, 13:44
Post #36


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




QUOTE(TMihai @ 30 May 2007, 13:47)
Cred ca orice audi a6, passat, seria 7, 4x4
*



Cele comercializate in romania vrei sa spui.....


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 30 May 2007, 13:51
Post #37


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Filmuletele astea capitaliste sunt prajituri cu frisca in comparatie cu ce filme REALE difuza Militia Rutiera viitorilor posesori de permise inainte de 1989. wink.gif


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Arhimede
post 30 May 2007, 14:32
Post #38


Membru inferior, lung si tare


Group: Members
Posts: 2.294
Joined: 5 March 05




Eu tot cred ca ar trebui sa fie un topic in cele mai multe parti din forum cu titlul Apel in care sa fie rugati membrii sa transmita filmulete de genu asta.Poate sunt de acord moderatorii!!


--------------------
dacia lgn 2005 Ambition
0% avertisment=0% divertisment
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TMihai
post 30 May 2007, 14:36
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 947
Joined: 1 October 05
From: Bucuresti




Ar trebui puse pe post de topic reminder


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 MPI 2005
Shit happens to me mostly so don't worry...
Trece lebede-n zare / Eu ma uit, ele dispare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 30 May 2007, 14:59
Post #40


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




lasati smecheria,nu va dati mari cu hergheliile voastre,nu intrati in jocurile altora,ignorati viteza...viata e cea mai importanta!!!
super emotionante! si triste totodata....asa ceva se intamplat in fiecare minut in lume sad.gif


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Abu
post 31 May 2007, 08:51
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 393
Joined: 22 November 04
From: Ploiesti




@adip, adevar graiesti...


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5dCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 1 Jun 2007, 14:34
Post #42


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




@Primul film al lui Zippy ... daca soferul nu frana avea timp sa treaca laugh.gif . In alta ordine de idei ... pe mine sangele din filme nu ma impresioneaza deloc ... eu m-am dat peste cap cu masina .... am intrat in stalp cu masina de am crapat parbrizul cu capul ... am vazut oameni intinsi pe marginea drumului dandu-si ultima suflare . Filmele ... sunt doar filme ... pentru unii unii chiar au un umor negru ... laugh.gif



--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sefu_alx
post 1 Jun 2007, 14:40
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 878
Joined: 2 February 06




filmele astea sunt copiate dupa Final Destination mad.gif


--------------------
x y 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
touche
post 1 Jun 2007, 15:15
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 849
Joined: 14 February 07
From: Constanta




QUOTE
@Primul film al lui Zippy ... daca soferul nu frana avea timp sa treaca laugh.gif . In alta ordine de idei ... pe mine sangele din filme nu ma impresioneaza deloc ... eu m-am dat peste cap cu masina .... am intrat in stalp cu masina de am crapat parbrizul cu capul ... am vazut oameni intinsi pe marginea drumului dandu-si ultima suflare . Filmele ... sunt doar filme ... pentru unii unii chiar au un umor negru ... laugh.gif


ai dreptate sunt oar niste filmute, dar scopul acestor filmulete este sa te atentioneze ce se poate intampla, chiar nu doresc nimanui sa fie vinovat de un accicent care se lasa cu victime

Chiar daca ai intrat intr-un stalp cu masina cred ca esti fericit ca nu ai intrat intr-un om cu masina.


--------------------
renault megane 2.2 2006; 1,5 dci ;80 CP luxe privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 1 Jun 2007, 15:19
Post #45


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Da' ce ? Crezi ca eu eram la volan ? Eram pasager in amandoua accidentele .


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
touche
post 1 Jun 2007, 15:22
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 849
Joined: 14 February 07
From: Constanta




da , am crezut ca tu erai la volan, se pare ca am inteles gresit


--------------------
renault megane 2.2 2006; 1,5 dci ;80 CP luxe privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 1 Jun 2007, 15:36
Post #47


Gangester


Group: Members
Posts: 4.238
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Daca eram la volan imi era rusine sa spun pe forum ca m-am dat peste cap, ca am intrat in stalp laugh.gif .


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bear_mc
post 3 Jun 2007, 09:58
Post #48


Half-Life 2 Fan


Group: Members
Posts: 678
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




De cate ori vad filme de genul asta imi dau seama cat de fragili suntem.
Tin minte ca acum cativa ani eram pe bucuresti-urziceni si toata lumea o ardea cu 130km/h si mai mult si la un moment dat trecem pe langa un accident. O dacie intrase intr-un caminon. Cei din dacie murisera. Dupa ce am trecut de accident 99% din masinile care circulasera mai devreme cu 130km/h nu cred ca au mai trecut de 100km/h pana la bucuresti.


--------------------
Renault Megane II 2005 - B-43-ZHY (sau 42)
Confort Expression+clima+jante+vopsea metalizata
(masina lu'tata) for( int i=0, i<68730, i++)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionijhonnie
post 9 Jul 2007, 07:07
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 314
Joined: 8 July 07
From: Ploiesti - Bucuresti




Pentru a reduce numarul accidentelor , ar trebui modificata legislatia putin:

Soferii incepatori sa poata conduce numai auto cu cel mult 70 CP shi limitator electronic al accelerarii in primii 2 ani.
In primele 3 luni cu cel mult un pasager sau maximul de 200 kg incarcatura.
In Scoala de Soferi sa fie obligatorie vizionarea unor asemenea Videoclipuri plus analizarea lor in detalii si concluziile ce se trag din acestea.

Prea multor copii de bani gata li se pune in mana permisul obtinut cu spaga (cumparat) shi sunt luati direct din fata calculatorului cu Need for Speed sau Carmagedon s.a., shi urcati la volanul unui auto cu foarte multi CP; alcool; fumat "iarba"; bauturi energizante; sex in timpul condusului; prea multa cafea/prea putina odihna; asa s-au intamplat multe tragedii.

Shi eu mai la inceput am facut unele tampenii, dar am avut norocul/sansa ca nu s-a intamplat nimic. Acu cred ca se pot reduce numarul accidentelor inca din scoala de soferi prin educatie preventiva plus o mult mai atenta examinare psihologica.


--------------------
Actual: Dacia SuperNova, 2001 îmbunătățită Rapsodie-Confort-Clima, 1.4mpi - Albastru KatYfea X
Ex: R16-1964, R16-1967, D1300-1975, LoganMCV-2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ovidiusoft
post 9 Jul 2007, 09:17
Post #50


Membru de sub patura


Group: Members
Posts: 999
Joined: 3 June 05
From: Bucuresti




Limitarea masinilor este o tampenie. Si cu Dacia 1300 se prind viteze mari si se moare. Si cu 2 cai putere poti sa lovesti un copil si sa-l omori. Deci pass.

Insa ce ar trebui facut:

- introduse in timpul scolii notiuni de redresare din derapaj, anti larget locking, franare de urgenta.
- responsabilizarea instructorilor. Nu am idei de cum ar trebui facut asta... poate cu inspectii inopinate pentru a verifica virgula calitatea cursurilor.
- proba de examen mult mai dura - condus de zi, de noapte, mers in afara localitatii (depasiri)
- poligon mult mai complicat (cum aveau aia la televizor la emisiunea aia)
- test psihologic ca proba de examen (adica dat in fata politistilor si cu martor, sa nu se mai "faca" cu 50 ron)
- simulator pentru testarea vitezei de reactie si a corectitudinii reactiilor (evitare vs franare)

Pentru incepatori (acum problema e ca poti sa fii incepator si peste 10 ani daca n-ai condus...) ar trebui reluata proba de poligon pentru orice masina pe care vor sa o conduca. Sa demonstreze ca stiu sa o stapaneasca.

Si nu in ultimul rand - ITP la soferi - adica la 2 ani sa se faca din nou testul psihologic si simulatorul. Nu ai trecut - esti pe bara!


--------------------
Dacia Logan Ambitios 1.6MPI-8V promotia 2005
aici ar veni semnatura, nu?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 16 Jul 2007, 23:19
Post #51


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Eu am vazut live un om calcat de tren de la 15-20 m sad.gif , cand am sunat la salvare (pe vremea aia nu era 112 ) aia mi-a spus sa caut si sa sun de pe un fix smile.gif .


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
touche
post 17 Jul 2007, 01:08
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 849
Joined: 14 February 07
From: Constanta




QUOTE
Soferii incepatori sa poata conduce numai auto cu cel mult 70 CP shi limitator electronic al accelerarii in primii 2 ani.


si crezi ca o masina cu 70cp nu prinde viteza necesara pentru a provoca un accident grav? inainte de a avea megane am avut un polo de 50 cp si prindea lejer 140 km/h ( viteza la care se pot intampla multe din cauza unui incepator si nu numai)

Cu o examinare mai atenta sunt total de acord cu tine sau introducerea poligonului ar mai fi o solutie


--------------------
renault megane 2.2 2006; 1,5 dci ;80 CP luxe privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 27 Jul 2007, 22:00
Post #53


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon






--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Forum Bot
post 27 Jul 2007, 23:08
Post #54


Membru autentic


Group: Bot
Posts: 1.618
Joined: 10 July 06




B30KDT: un spot la subiect dar un picut mai amuzant


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 27 Jul 2007, 23:11
Post #55


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Pai sa nu conduci asa ... la 200 printre masini si camioane daca nici nu stii drumul etc , un iresponsabil care a omorat inca cativa oameni nevinovati . Am fost pana la Constanta in iunie si dupa Kogalniceanu sunt niste urcusuri si coborasuri , ei bine in varful pantei ma depaseste unu si i-a dat la vale viteza eu am tinut-o cu 100 , cand a ajuns jos era un fel de gaura mai mare de intra toata masina pe o portiune de 10 -20 m cu 20 cm mai jos , tipul de la greutate a tras involuntar de volan stanga si apoi dupa multe manevre stanga dreapta sus jos abia a reusit sa controleze masina . A avut noroc ca nu venea nimic din fata ca altfel vedeam un carnagiu . Dupa faza asta nu au mai depasit 100 dar noi i-am depasit sa ii vedem cat is de albi la fata toti radmasa.gif . Nu poti avea incredere in fiare... vorba cuiva .


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cypher4laguna
post 3 Aug 2007, 09:51
Post #56


Honda Driver


Group: Members
Posts: 931
Joined: 2 November 04
From: Bucuresti




Unii uita ca traiesc in Romania si asta... inseamna drumuri proaste nu Nurburgring tongue.gif ... Evident ca pe Nurburgring nu exista trafic pe contrasens nici pietoni nevinovati sau fie si indisciplinati care sa sara in fata masinii.


--------------------
Honda Civic & Jazz ex-'06 Logan Laureate 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 2 Sep 2007, 22:32
Post #57


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




chestia este ca oamenii sunt cam prosti si neatenti cand conduc, nu neaparat viteza este de vina... eu, personal, inafara localitatii intotdeauna voi incerca sa ating viteza care sa imi confere economia de combustibil, si sunt de parere ca limitele legale din Romania sunt prea joase... as pune 120 pe sosele, si 80 in localitate... si soferii ar trebui sa stie ca acelea sunt limite maxime, nu viteze la care trebuie sa circuli... de exemplu, in oras toti merg cam cu 55, inclusiv pe sosele care suporta mai mult... in ceea ce priveste accidentele din filmele astea, sunt facuta din prostie! si cea mai mare prostie este discutatul cu altii... soferul trebuie sa isi vada de drum, sau, daca tot vorbeste, in puii mei, sa nu intoarca capul catre ceilalti... eu asa fac... iar clipul in care tipele trec pe rosu, no comment, caci nu viteza e de vina; clipul in care tipul izbeste din spate un camion, la fel, nu viteza este de vina ca el nu a virat suficient din timp etc... iar, in clip-urile care arata izbirea pietonilor, nu viteza e de vina, oameni buni: pietonii nu au ce cauta acolo! Daca un pieton iti sare in fata, nu conteaza daca ai 60 sau 40 la ora... tot zboara...


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlinREHAU
post 2 Sep 2007, 23:04
Post #58


membru incepator


Group: Members
Posts: 718
Joined: 21 March 06




Problema e ca MAJORITATEA oamenilor care sunt loviti de o masina la 50 la ora -TRAIESC dupe 50 la ora sansele scad dramatic , poate tie nu ti-a iesit niciodata un copil in fuga de dupa o masina , eu am asistat la o faza din asta. Am vazut ceva rosu i mic in dreapta masinii din fata apoi am vazut fum la rotile lui ala , dupa o fractiune de secunda iesa copila cu rochita rosie prin stanga lui ala ... Daca ala din fata mea avea cu 5 Km mai mult o atingea urat pe fetita . Unde sa mai pui ca nu aveam 50 si tatal fetitei a inceput sa sara cu gura , nu era nici gand de trecere de pietoni acolo . 50 la ora in localitate e super ok , nu chiar peste tot dar e ok . La intrarea in oras unde ai de mers 6 Km pe drum cu 4 benzi de ex nu e ok smile.gif Ar trebui sa fie puse limitari la 60 - 70 in zone din astea .
Cu cat mergi mai incet in oras cu atat ai sanse sa nu iti manjesti masina de rosu.Chiar zilele trecute mergeam undeva intre blocuri unde nu era circulatia chiar mare si eram singur pe strada ,mancam un mar si mergeam cu a 1 a , incet incet ... poate asa a fost sa fie , la un moment dat a iesit un copil de dupa un gard exact in fata mea , evident masina a inghetat in locul in care era . Daca stai si analizezi poate zici ca daca aveam 30 la ora treceam inaintea copilului , dar e mai bine sa fi prevazator.


--------------------
Dacia break 96
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
supremeon
post 3 Sep 2007, 00:08
Post #59


cam rareori membru...


Group: Members
Posts: 503
Joined: 28 July 07
From: din inima țării...




si unde treaba se presupune ca este organizata se pot intampla diverse chestii neplacute... uitati aici: http://video.acasa.ro/view_video/70ad13f46...vului-2007.html


--------------------
Iubesc mersul domol pe o sosea fara gropi si alte masini, primavara cu verde crud si albastru - pur pretutindeni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yO_
post 30 Sep 2007, 11:49
Post #60


Membru Dacia Felix


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 January 06
From: Târgoviște & Besançon




Imagini șocante filmate de radarul poliției - VIDEO ohmy.gif
http://www.realitatea.net/93332_Imagini-so...---VIDEO-.html#


--------------------
DACIA LOGAN 2005, Préférence 1.4, rosu zgâriat. - DB-05-SLE
Si six scies scient six cypres, six cent six scies scient six cent six cypres aussi!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:57
Dacia