Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Am inlocuit filtrul de aer original, filtru de aer supraaspirant vs orginial

aurelul8
post 12 Dec 2009, 01:35
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 220
Joined: 16 March 09
From: Ploiesti




Mi-am luat inima in dinti si am cumparat de la Corneliu Grup una bucata filtru supraaspirant. S-a mai discutat pe forum despre produsul asta.
Am vrut sa vad pe viu in ce consta montajul si alte caracteristici. Concret, am renuntat la tubulatura de aducere a aerului la filtru, la elementul de filtrare original si atat. S-a pastrat rezonatorul si difuzorul care continea elementul filtrant original. Montajul este foarte simplu. Noul filtru are diametrul de aspirare de 70 mm. Atasez si poze.
PC100267.JPG ( Size: 1.48mb ) Number of downloads: 14521

Ce face?
In primul rand se accelereaza mai repede, mai viguros si in regim de repriza maxima se aude un pic mai viril motorul. Asta e principalul avantaj prin care se face si economia de combustibil. Pentru a ajunge la viteza de mers stabilita timpii de accelerare sunt mai scurti.
Am facut comparatia pe CB si in aceleasi conditii de drum la viteza stabilizata consumul afisat este un sensibil mai mic. Nu cu mult dar mai mic.
Se simte si la frana de motor, in decelerare motorul se tureaza mai usor si mai liniar.
Ce nu face?
Clar nu face concurenta la filtre sport. Nu ofera cai putere in plus. Nu arata si nu este panaceul performantelor nejustificate pentru motoare stock.
Ca si consumator sunt multumit de produs. Nu am plecat la Deva cu idei preconcepute.
Am luat un filtru care imi aduce o economie prin raspuns mai hotarat si mai voluntar al motorului la sarcini mici si mijlocii. Adica exact la mersul in oras. In rest motorul merge la fel doar ca raspunde mai bine la accelerari.
Ma ajuta ca intervalul de schimb al filtrului este mai mare decat pe original.
Astept sa fac cateva mii de km pentru rezultate complete.
PC100268.JPG ( Size: 1.45mb ) Number of downloads: 16710

PC100269.JPG ( Size: 1.46mb ) Number of downloads: 15221

PC100273.JPG ( Size: 1.48mb ) Number of downloads: 14349




--------------------
Renault Megane 2000 1,6 16 v rxe bicorp - PH 07 KKA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ThunderRa
post 12 Dec 2009, 19:54
Post #2


posesor posedat


Group: Members
Posts: 412
Joined: 8 April 05
From: Piatra Neamt




Cum ai testat beneficiile? Pe dyno sau e doar placebo? Spun placebo pentru ca nu cred ca ai simti o imbunatatire de 1-2%...


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2008 - Lux Privilege 1.6 16v - NT-23-DAC
Dacia MCV Laureat 1.6 16v recolta 2007
http://radunastasa.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 12 Dec 2009, 20:06
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Sa inteleg ca asta e un filtru de aer de hartie cu o suprafata mai mare decat originalul.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ThunderRa
post 12 Dec 2009, 20:21
Post #4


posesor posedat


Group: Members
Posts: 412
Joined: 8 April 05
From: Piatra Neamt




E un filtru super-premiat pe la concursurile de inventii dar nebagat in seama de niciun producator serios. K&N, Green si restul considera ca ale lor sunt mai bune si cred ca au si testat asta. Altfel, cred ca ar fi cumparat de mult inventia. Parerea mea.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2008 - Lux Privilege 1.6 16v - NT-23-DAC
Dacia MCV Laureat 1.6 16v recolta 2007
http://radunastasa.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 12 Dec 2009, 20:43
Post #5


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




aurelul8 cat costa un asemenea filtru si la ce interval trebuie sa-l schimbi?


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_dorin
post 12 Dec 2009, 22:44
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.144
Joined: 23 September 07
From: Bucuresti




QUOTE(ThunderRa @ 12 Dec 2009, 21:21)
E un filtru super-premiat pe la concursurile de inventii dar nebagat in seama de niciun producator serios. K&N, Green si restul considera ca ale lor sunt mai bune si cred ca au si testat asta. Altfel, cred ca ar fi cumparat de mult inventia. Parerea mea.
*



Sa stii ca pe pagina de internet chiar au mai multe premii luate pentru filtre. wink.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 1.6 16v 2007 Privilege + Mio C720b
“Omul este cel mai putin el însusi, atunci cand vorbeste în propria persoana. Da-i o masca, și el va va spune adevarul. ” Oscar Wilde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelul8
post 12 Dec 2009, 23:09
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 220
Joined: 16 March 09
From: Ploiesti




QUOTE(ThunderRa @ 12 Dec 2009, 19:54)
Cum ai testat beneficiile? Pe dyno sau e doar placebo? Spun placebo pentru ca nu cred ca ai simti o imbunatatire de 1-2%...
*



Am testat normal, pe drumul de la Deva la Ploiesti si apoi prin oras la mine. Nu vad rostul testului dyno, nu ofera crestere de putere si nici nu am pretins asa ceva. Imbunatatirea se refera la raspunsul motorului la acceleratie. Asta pe mine m-a interesat si de asta beneficiez. Cum stilul de mers nu il schimb normal ca se vede la consum. Ca idee, nu trebuie sa stai tot timpul cu piciorul pe acceleratie.

QUOTE($$ilvviu @ 12 Dec 2009, 20:06)
Sa inteleg ca asta e un filtru de aer de hartie cu o suprafata mai mare decat originalul.
*



Da, este un filtru de aer de hartie. Are si alte caracteristici dar nu ma pricep, le-am luat la cunostinta si atat.


QUOTE(Duyu @ 12 Dec 2009, 20:43)
aurelul8 cat costa un asemenea filtru si la ce interval trebuie sa-l schimbi?
*



Cel mai bine te interesezi direct la sursa, Corneliu Grup. Montajul il poti face singur sau in functie de spatiu si modalitatea de conectare la tubulatura de admisie. Intervalul de schimb este de aprox. 30.000 km. Am vazut unul rulat cam 20.000 km si arata f bine. Depinde si pe unde umbli.


--------------------
Renault Megane 2000 1,6 16 v rxe bicorp - PH 07 KKA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Airfilters
post 13 Dec 2009, 04:41
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 20 September 09




Salut, numele meu este Radu Hossu, am intrat in discutie ca sa lamuresc, pe cat pot unele chestii.

QUOTE
ThunderRa Posted Yesterday, 21:21
  E un filtru super-premiat pe la concursurile de inventii dar nebagat in seama de niciun producator serios. K&N, Green si restul considera ca ale lor sunt mai bune si cred ca au si testat asta. Altfel, cred ca ar fi cumparat de mult inventia. Parerea mea.


In acest moment filtrele sunt produse artizanal, dar in timp, dupa omologarea RAR si creerea unei linii de productie, vor ajunge sa fie produse la scara larga pretul lor coborand undeva la 80-100 RON.
In acest moment pretul lor variaza intre 250 si 300 lei, depinzand de modelul masinii si elementele auxiliare necesare montarii filtrului (elemente de prindere suplimentare, etc.)

Cat despre K&N si altii... ei nu testeaza nimic de la concurenta de nivelul nostru, ei sunt niste colosi mondiali carora nu le pasa ca apare unul si altul pe piata, atata timp cat nu le deranjeaza cota lor.
Deci, inventia nu va fi cumparata de nimeni, va ramane in tara.

Multumesc.


--------------------
BMW 316 E36
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ThunderRa
post 13 Dec 2009, 08:35
Post #9


posesor posedat


Group: Members
Posts: 412
Joined: 8 April 05
From: Piatra Neamt




Colosii de care vorbesti tu urmaresc toate inventiile premiate din domeniul in care activeaza. Chiar au echipe de head-hunting care cauta astfel de inventatori... Nu ajungi "colos" daca lasi inventiile revolutionare sa treaca pe langa tine. Au ei motivele lor... Oricum, succes in ceea ce faceti!
Eu am avut Simota pe Logan (excelent filtru), K&N replacement filter pe Megane (o mare dezamagire dintr-un punct de vedere) si am comandat acum un kit BMC CDA pentru Megane. Dupa omologarea RAR am sa le incerc si pe ale voastre, probabil pe Sandero.

P.S. Sa inteleg ca nu sunt omologate rar si voi deja comercializati si le montati pe masini in Romania? De autodenunt ai auzit? radmasa.gif Pe clienti ii anuntati ca nu sunt omologate produsele? Glumesc...

This post has been edited by ThunderRa: 13 Dec 2009, 12:10


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2008 - Lux Privilege 1.6 16v - NT-23-DAC
Dacia MCV Laureat 1.6 16v recolta 2007
http://radunastasa.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Airfilters
post 13 Dec 2009, 16:09
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 20 September 09




@thunderRa
Ai senzatia ca K&N sunt omologate RAR? sau Green? Ah, ca sunt general acceptate nu inseamna ca sunt si omologate. Informeaza-te.
Produsele sunt artizanale, cum sa faci autodenunt cand clientii stiu ca sunt artizanale si ca nu sunt omologate? Ei stiu despre asta si vor, pentru ca... sunt unii/altii care isi doresc imbinatatirea masinii trecand peste birocratia problemele de omologare din Romania.
Asa ca, inainte sa incerci sa tragi in jos si sa ridici in slavi pe altii, mai intai ar fi frumos sa te bucuri ca in curtea ta a crescut o floare, daca tot nu o uzi, macar nu o calca in picioare.


--------------------
BMW 316 E36
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ThunderRa
post 13 Dec 2009, 17:24
Post #11


posesor posedat


Group: Members
Posts: 412
Joined: 8 April 05
From: Piatra Neamt




@Radu Hossu: Filtrele la care faci referire au certificari europene iar tara noastra face parte din UE. Pentru diverse tipuri de masini europene, nu numai ca exista omologari dar uneori exista chiar si acceptul producatorilor, care ajung de multe ori sa foloseasca astfel de produse in modelele sport. Eu unul am primit impreuna cu filtrul meu K&N si un certificat TUV. BMC, Green si alti producatori europeni, au cu totii CE-ul si toate certificarile europene necesare producerii, comercializarii si montarii produselor lor. Eu zic sa te informezi tu...

Despre "calcat in picioare", vezi ca va urasem succes. Daca stiam ca raspunzi asa, nu o faceam. Cu atitudinea asta nu cred ca ajungi prea departe.

"Autodenuntul" facea referire la afirmatia ta cum ca filtrul nu este autorizat de catre RAR dar este comercializat si instalat in Romania... afirmatie facuta fara sa te fi intrebat cineva ceva. Una e sa incalci legea si altceva sa te mai si lauzi cu asta. Ce denota chestia asta, poti sa suni un prieten si sa-l intrebi pentru ca tu, evident, nu iti dai seama. Nu ma mai apuc de comentat afirmatiile cum ca omologarea ar fi birocratie... Daca nu esti in stare sa apreciezi importanta certificarii in acest domeniu, atunci nu avem ce discuta.

Domnule Corneliu, sunt sigur ca sunteti o persoana extraordinara si extrem de inteligenta (dovada clara sunt recunoasterile internationale a inventiei dvs.) insa cred ca va alegeti gresit partenerii. Dumneavoastra va urez succes in perfectionarea inventiei si in revolutionarea sistemului de filtrarea aerului. Nu o luati ca pe o gluma sau o ironie, chiar nu e.

Imi cer scuze ca v-am deranjat topicul si reclama. Nu mai intervin aici.

This post has been edited by ThunderRa: 13 Dec 2009, 17:36


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2008 - Lux Privilege 1.6 16v - NT-23-DAC
Dacia MCV Laureat 1.6 16v recolta 2007
http://radunastasa.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dobro_c
post 16 Dec 2009, 19:34
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 145
Joined: 14 August 06
From: Baia Mare




nu vreau sa par nici destept nici inginer... dar ca masina sa functioneze corect trebuie sa primeasca aer cat de cat rece. iar in compartimentul motor unde este acest filtru nu este nici o tubulatura care sa-i dea aer rece.

mi se pare un pic ciudat pt ca toate admisiile de aer sunt undeva in afara masinii (fie ele KN sau Green sau orice altceva)


--------------------
Renault Megane 2005 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Airfilters
post 17 Dec 2009, 23:26
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 20 September 09




@dobro_c
Acum ca e iarna nu merita sa mai pui sistem de transfer dinamic din exteriorul compartimentului motor, pentru ca ar fi aerul mult prea rece.


--------------------
BMW 316 E36
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zeusrazvy
post 1 Jan 2010, 22:06
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 7 June 07
From: Cluj,Baia Mare




am si eu acelasi motor si as pune si eu filtru de aer sport de unde ai facut rost de adaptorul ala de cauciuc sau cine stie si ma poate ajuta si pe mine cu asa ceva?astept un pm


--------------------
Laguna Laguna 1998 1.6 16V - MM 06 JKL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sokar
post 3 Jan 2010, 13:46
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 26 May 07




Merita oare un K&N? Trebuie sa schimb filtrele si poate ca ar fi o idee buna.


--------------------
Renault Laguna 2 2004/1.9dci - dj-01-wan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zoot
post 7 Jan 2010, 21:33
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 24 June 04
From: Cluj




Aveti cumva un test si cu filtrele dumneavoastra pe ceva masina in Austria ?


--------------------
Renault Megane II 2003 hatch 1.9 dci - SJ-82-ZOT
Renault Megane 2 HATCH 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan_bok
post 8 Jan 2010, 20:09
Post #17


Nu stiu pe ce as da laguna.Ba stiu.Nu as da-o!


Group: Members
Posts: 573
Joined: 24 April 09
From: Deva HD, Jud Sibiu




da...au si cu masini din china.
intreaba daca au vreun test, care sa te convinga sa nu cumperi un filtru sport de la coltul strazii la juma" de pret, si sa-l cumperi pe al lor.
eu unu pana nu vad o omologare, fie ea cat de pecara, ies mai ieftin cu o rola de "hartie de interventie" pe luna sau chiar pe saptamana.


--------------------
REnauLT LAguNA 1.9 dCi B56, 1.9 dCi K56, ex 1.6 16v, 1.8 16v - HD 08 AIK, SB 11 VGI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Airfilters
post 11 Jan 2010, 21:32
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 20 September 09




@bogdan
Mai bine ai incerca unul ca sa nu mai ai indoieli. si daca esti un sceptic incurabil, incearca-ti abilitatile in alta parte.
Nu toti suntem inventatori, tocmai de aia, Corneliu are peste 10 medalii internationale de inventica cu acest filtru si tu ai.... 282 de posturi pe acest forum.
O seara buna.


--------------------
BMW 316 E36
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petre 1
post 11 Jan 2010, 22:15
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 10 December 06
From: Bucuresti




Mda si ma rog daca se intampla ceva la motor iar dintr-o expertiza tehnica rezulta ca posibil vinovat acest filtru,raspunde D-nul Corneliu ?nu de alta dar cred ca intre masinile de generatie mai noua si Daciile pe care a testat el acest filtru(facut in garaj) dupa cum am vazut intr-un filmulet la Tvr 1 exista o oarecare diferenta.Oricum cel mai mare avantaj al acestui filtru ar fi reducerea consumului de carburant cu 1.5-2 L/100km si o crestere foarte mare a puterii,dupa spusele celor care si l-au montat pe masini(vecinii si prietenii inventatorului).come on...

This post has been edited by petre 1: 11 Jan 2010, 22:21


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Airfilters
post 11 Jan 2010, 22:32
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 20 September 09




aurelu8 e din ploiesti parca.
Sunt multe masini care nu sunt din deva, care au aceste filtre.
Oricum, nu incerc sa conving pe nimeni. Va inteleg ingrijorarea. Dupa cum a-ti vazut mai sus, un filtru sport face ravagii la motor. Acest filtru foloseste acelasi material filtrant ca si Volvo, Renault si Dacia.


--------------------
BMW 316 E36
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petre 1
post 11 Jan 2010, 22:43
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 10 December 06
From: Bucuresti




Ok, sa apara cu ceva un sediu, o mini fabricuta,o linie de fabricatie,10 angajati,o omologare,un certificat de garantie,un certificat de calitate,un certificat de conformitate,reclama,etc.
Apoi sa apari pe forumuri si te dai mare si tare,nu cu filtre facute intr-un garaj.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Airfilters
post 11 Jan 2010, 23:01
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 20 September 09




Nu te supara pe mine, dar eu nu ma dau mare si tare, dupa cum observi acest topic nu a fost inceut de mine, eu am scris aici doar ca sa inlatur unele dubii, sau pentru cei interesati de a face o comanda.
suntem intr-o tara libera. Nu trebuie sa cumperi.
Nu trebuie sa am 10 angajati, sediu, fabrica pentru a ceea calitate.
Oricum, esti slab la argumentatie, vorbesti doar ca sa fi bagat in seama.
Imi asum publicitatea negativa. Sper ca si tu iti asumi elucubratiile pe care le generezi.

Cu stima,
O seara buna.


--------------------
BMW 316 E36
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 11 Jan 2010, 23:07
Post #23


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(Airfilters @ 11 Jan 2010, 23:32)
Acest filtru foloseste acelasi material filtrant ca si Volvo, Renault si Dacia.
*


Ok...materialul e acelasi. Atunci ramane proiectarea propriu-zisa sa realizeze cresterea de putere si reducerea consumului, nu?
Roaga-l pe Corneliu sa ataseze o schita macar cu elementul filtrant sa zicem in sectiune.
Pot sa cumpar un element filtrant? Cat costa?...10 lei?

@aurelu8: Impresii dupa o luna de utilizare?


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 11 Jan 2010, 23:34
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Filtrul acela cu radiatoarele de racire este cel mai tare radmasa.gif
Pe ce criterii/studii s-a ajuns la concluzia ca acele radiatoare racesc aerul radmasa.gif ...genul acela de radiatoare am folosit eu la un montaj electronic care imi raceau tranzistorii,dar pe filtru arata laugh.gif

P.S. Inafara de carcasa,si plasa(care recunosc ca sunt lucrate chiar foarte bine si imbunatatesc aspectul in compartimentul motor)materialul filtrant...este acelasi(un cartus de hartie) wink.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Airfilters
post 11 Jan 2010, 23:41
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 20 September 09




@hellcat
Da, se poate cumpara acest element filtrant, costa 15 lei parca in magazin.
Este un element filtrant cilindric cu o inaltime de 170mm, pasul pliului de 18mm. Filtrul se foloseste de dinamica fluidelor pentru a mari randamentul motorului. F. multe detalii tehnice iti dai seama ca nu pot sa iti dau eu, pentru ca nu eu le-am inventat.
@rcosmin
Acele filtre erau niste teste, totusi, despre ce vorbim noi aici? Un om a deschis un topic, cum ca el a achizitionat un filtru de la un tip, si este f. multumit de el. Deci? Despre ce vb. noi aici? ah, da.
Daca vreti si voi sau nu.
Simplu nu?

Cu stima,
Radu Hossu


--------------------
BMW 316 E36
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petre 1
post 12 Jan 2010, 00:15
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 10 December 06
From: Bucuresti




hellcat,
@aurelu8 isi va da seama ca a aruncat fix 300 ron pe geamul masinii sale pentru o piesa care face exact acelesi lucru ca una standard.

off topic
AirFilters, ca tot erai ingrijorat de elucubratiile mele te sfatuiesc sa nu te mai enervezi ca faci greseli de ortografie,si ca sa argumentez vezi ca trebuia sa pui virgula intre:Simplu si nu ? pentru ca userii sa inteleaga ideea acestor doua cuvinte din fraza scrisa de tine.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 12 Jan 2010, 12:55
Post #27


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(rcosmin @ 12 Jan 2010, 00:34)
P.S. Inafara de carcasa,si plasa(care recunosc ca sunt lucrate chiar foarte bine si imbunatatesc aspectul in compartimentul motor)materialul filtrant...este acelasi(un cartus de hartie) wink.gif
*


Cosmin, ce vrei sa iasa dintr-o diploma de conducator auto si un liceu la seral? wink.gif

QUOTE(Airfilters @ 12 Jan 2010, 00:41)
@hellcat
Da, se poate cumpara acest element filtrant, costa 15 lei parca in magazin.
*


Unde la magazin?, la magazinul de piese pentru dacia 1300? Serios acum...

@petre: Cu 300 de lei iti iei 8-9-10 filtre de aer de origine, pe care le schimbi la 10.000km. Dar nu vei beneficia de look-ul cromat de sub capota.
Argumentul cu scaderea consumului sau racirea aerului e o mare greseala de marketing sau spune-i cum vrei, din partea lor. Le va ramane sa vanda filtrele astea doar celor care sunt fani...teleshoping si vecinilor de scara veniti din Italia cu masina inchiriata.

Aurelul8, de la tine asteptam cat mai mult feedback ca tot ai deschis topicul asta...si apropo, te-ai deplasat pana la Deva doar pentru a-ti schimba filtrul?




--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelul8
post 12 Jan 2010, 22:12
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 220
Joined: 16 March 09
From: Ploiesti




@hellcat,

Iata feed-back dupa montarea filtrului.
Pana la data asta am mers cu masina prin oras + cateva curse prin afara localitatii si sunt multumit de rezultate. Avand in vedere de temperaturile din ultima vreme, ninsorile care au cazut, conditii de rulare pe carosabil cu zapada si mers cu treapta a 3-a cel mult, consumul se situeaza la o cifra respectabila pentru masina mea si recunosc este influentat de stilul de condus. Consider ca este suficient sa spun ca nu a crescut (consumul), in orice caz nu mai ajunge la valoarea anterioara schimbarii filtrului.
Ce scapa multora dintre cei care nu au montat filtrul este acea senzatie de forta (nu are legatura cu puterea), efortul motorului mai mic de a raspunde la solicitari. Asta se traduce din staruinta scazuta (ca timp) pe accelerator si de aici economie de combustibil.
Ca observatii in timpul mersului pot aminti lejeritate la urcarea in ture a motorului, raspuns imediat la accelerari bruste, cuplu motor la turatii reduse.
Faptul ca este montat in pozitia din imagini nu s-a tradus prin porniri greoaie sau murdarirea elementului filtrant. S-a observat insa ca de la temperaturi exterioare pozitive motorul trage mai bine.
Despre calitatea hartiei filtrului si posibilitatea de a dauna prin impuritati motorului va pot spune foarte clar: Consider ca am castigat la montarea filtrului nou prin calitate si pozitia de montaj. Diferenta este in detalii.
Spre exemplu, in filtrul original dupa 10.000 km am gasit mult praf, albine, frunze de salcam si altele. Am fost surprins ca nu imi dau seama cum ajungeau acolo si obstructionau trecerea aerului catre motor.
Inventia este cat se poate de reala si da rezultate masurabile.
Pentru alte detalii, raspunsuri la intrebari, in masura timpului disponibil va voi comunica parerile mele.


--------------------
Renault Megane 2000 1,6 16 v rxe bicorp - PH 07 KKA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oves
post 21 Jan 2010, 11:13
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 10 February 09




salutare .eu zic ca si romanasii nostri daca vor pot sa faca piese la fel de bune ca si strainii daca nu mai bune ...eu personal as pune filtrul respectiv daca scade consumul, filtreaza mai bine si raspunde mai prompt in acceleratie ce ne mai trebuie insa si la mine este criza de bani as ca stau deoparte


--------------------
renault megane 3 ST 2009 1.9dci 130 cp - BH xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hamzteru
post 21 Jan 2010, 13:41
Post #30


un simplu membru


Group: Members
Posts: 315
Joined: 13 April 05
From: Bucuresti




Pana la urma de unde am putea cumpara genul asta de filtre??


--------------------
renault clio symbol / megane estate ---- 2003 1.5 dci 65/2007 1.5 dci 86 privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 11:54
Dacia