Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Transbucegi, drumul babelor

Tince1290
post 31 Jul 2014, 16:08
Post #1


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




treaba romaneasca sleep.gif ...un drum asa de laudat si promovat...are site neoficial, pagina de facebook, filmulete si multe altele...si totusi nu am reusit sa strang toate informatiile legate de acest drum...toata lumea a fost acolo, dar nu stie nimeni sa dea o informatie concreta..toata lumea zice ca e inchis si ilegal dar multi au intrat pe el...toata lumea zice ca se dau amenzi dar nici unu n-a zis ca a primit el amenda...unii zic ca drumul se termina la 3 km de babele si de acolo se merge pe jos, altii zic ca nu ajunge pana la babele asfaltul dar se poate merge pe drum, altii zic ca ajunge pana la babele. numai povesti si legende...mai ceva ca Yeti.

Ce vreau sa fac. Vreau sa merg la Babele, la Crucea Eroilor si la Vf. Omu si vreau sa ma incadrez intr-o zi. Nu vreau sa merg cu telecabina din mai multe motive (aglomeratie, pret, rau de inaltime, practicalitate: suntem 5 persoane si am masina)...

Ce ma intereseaza pe mine:

1) Care sunt consecintele legale daca intru pe drum? Am inteles ca nu e valabila asigurarea si nici polita casco...insa daca nu gresesc cu nimic care sunt sansele sa iau amenda si ce presupune asta. Din cate stiu eu, in legislatie este o pedeapsa nesemnificativa pentru asa ceva (2 puncte?) insa pe net lumea zice de amenzi monumentale de pana la 1000 de lei. Si nu este obligatia politiei sa-mi ofere drum ocolitor, daca la asta se lucreaza?

2) Unde se termina asfaltul?

3) Pana unde se poate merge cu masina? Asta e o informatie foarte importanta. Daca trebuie sa las masina la 3 km de babele, deja am 6 km de mers pe jos. Deci nu prea mai sunt sanse sa fac celelalte 2 trasee...ca se termina bateriile la picioare.

4) Am unde parca?

5) Cam cat de complicate sunt cele 2 trasee (Babele-Crucea Eroilor si Babele-Vf. Omu)?

Mersi anticipat.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexul
post 31 Jul 2014, 16:25
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 575
Joined: 10 October 13
From: Bucuresti




te cam mananca ! icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Laguna 1998 - GPL Tomasetto Stag 4 Q-box
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 31 Jul 2014, 16:42
Post #3


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.059
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(Tince1290 @ 31 Jul 2014, 17:08)
1) Care sunt consecintele legale daca intru pe drum? Am inteles ca nu e valabila asigurarea si nici polita casco...insa daca nu gresesc cu nimic care sunt sansele sa iau amenda si ce presupune asta. Din cate stiu eu, in legislatie este o pedeapsa nesemnificativa pentru asa ceva (2 puncte?) insa pe net lumea zice de amenzi monumentale de pana la 1000 de lei. Si nu este obligatia politiei sa-mi ofere drum ocolitor, daca la asta se lucreaza?
Am fost acu' vreo 3 (parca) saptamani, drumul era deschis; neterminat = lipsa marcaje si parapeti (in partea superioara, mai ales)
2) Unde se termina asfaltul?
Cam la 2-3 km de Piatra Arsa.
3) Pana unde se poate merge cu masina? Asta e o informatie foarte importanta. Daca trebuie sa las masina la 3 km de babele, deja am 6 km de mers pe jos. Deci nu prea mai sunt sanse sa fac celelalte 2 trasee...ca se termina bateriile la picioare.
Pana la Piatra arsa sigur (pietruit), mai incolo n-am fost, nu stiu.
4) Am unde parca?
Garla, daca mergi in timpul saptamanii; altfel e aglomeratie mare, dar gasesti.
5) Cam cat de complicate sunt cele 2 trasee (Babele-Crucea Eroilor si Babele-Vf. Omu)?
Lejere (asta nu inseamna slapi sau sandale...iar vremea poate fi schimbatoare), fara probleme, decat eventual de oboseala: Babele - Cruce ~ 20 min (coborare), retur ~ 50 min. Babele - Omu ~ 1.5 ore, in functie de cum mergi, drum de platou.


31 Jul 2014, 17:52:
L.E.: uite aici cum arata parcarea.

This post has been edited by maho: 31 Jul 2014, 16:52


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 31 Jul 2014, 16:55
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07






--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
C a t a l i n
post 31 Jul 2014, 16:57
Post #5


______________________


Group: Members
Posts: 12.175
Joined: 21 August 06




De unde se termina asfaltul, până la Piatra Arsă (Cabana și Hotel) sunt maxim 1000m, drum forestier, accesibil cam cu orice mașină.
Tot de unde se termină asfaltul, până la Babele, sunt vreo 3 km, drum accidentat, accesibil doar cu ceva 4x4 cu gardă mare la sol.


--------------------
- - -
Când vrei și, și, iese nici, nici!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 31 Jul 2014, 23:21
Post #6


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(maho @ 31 Jul 2014, 16:08)
drumul era deschis; neterminat = lipsa marcaje si parapeti (in partea superioara, mai ales)
*


Sunt foarte multi pasi in Alpi fara parapeti. Inseamna ca sunt neterminate drumurile alea? smile.gif

Attached thumbnail(s)
vlcsnap_2014_07_31_22h07m51s50.jpg ( Size: 272.12k ) Number of downloads: 914
vlcsnap_2014_07_31_22h08m58s243.jpg ( Size: 279.49k ) Number of downloads: 934
vlcsnap_2014_07_31_22h09m25s243.jpg ( Size: 285.36k ) Number of downloads: 920
vlcsnap_2014_07_31_22h10m12s206.jpg ( Size: 220.18k ) Number of downloads: 910


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 1 Aug 2014, 08:14
Post #7


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Vreau sa fac o mica paranteza aici legata de drumuri asfaltate prin munti. Sincer, prefer un drum neasfaltat si cat de cat practicabil care sa ma duca intr-o zona frumoasa si linistita fara tarani, bizoni, cocalari, nesimtiti etc , decat un drum asfaltat tipla si sa fiu nevoit sa dau ceasul in urma cu 2000 de ani de civilizatie.

Acolo unde este usor de ajuns , poate ajunge "oricine".




This post has been edited by UXE: 1 Aug 2014, 08:15


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 1 Aug 2014, 09:17
Post #8


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




mersi fain de linkuri si info...eu nu am reusit sa le gasesc...foarte utile informatiile


normal...multa lume contesta asfaltarea drumului...insa sunt si parti pozitive

eu am mai fost la omu acu vreo 7-8 ani, cu telecabina...si a fost cumplit...am stat o vesnicie la coada la telecabine...am mers ca sarmalele in sus, a costat foarte mult si s-a si oprit telecabina pe drum sleep.gif...la intoarcere ne-am grabit maxim si abia ce am prins telecabina inapoi...nu stiu cum mai e acum dar am inteles ca e destul de agolmerat....si pretul de 68 lei / pers mi se pare foarte mare, mai ales ca suntem 5 oameni (340 lei)...cu masina ma costa maxim 50 lei drumul, economisesc timp si am si confort

probabil o sa scurtam drumul si o sa mergem doar la babele si la cruce...cred ca ajunge plimbarea de 8-10 km..din tot grupul eu sunt cel mai apt fizic si mi se pare si mie multicel..sau sa vedem cum se simte grupul si cum e si traseul...eu imi amintesc vag


si pana la urma cu amenda cum e?...se da, nu se da? biggrin.gif
@maho zici ca era deschis oficial?...daca da, e excelent


LE: ceva recomandari prin zona?...ma gandeam la Cascada Caraiman, dar am inteles ca e cam dificil traseul

Ziua urmatoare mergem Cascada Urlatoare si Pestera 7 scari. Mai stiti ceva obiective prin zona, mai putin cunoscute dar care sa merite drumul?...ca cele populare le-am cam vazut

This post has been edited by Tince1290: 1 Aug 2014, 09:37


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 1 Aug 2014, 11:14
Post #9


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.059
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(IRONICK @ 1 Aug 2014, 00:21)
Sunt foarte multi pasi in Alpi fara parapeti. Inseamna ca sunt neterminate drumurile alea? smile.gif
*


Nu stiu cum e la ei, la noi (ca la nimeni) legal cica e neterminat, ca si Transalpina. Pe mine (si banuiesc ca si pe restul de sute de turisti ajunsi acolo) nu m-a deranjat cu nimic lipsa parapetilor sau marcajelor, belitul ochilor e cel mai bun "marcaj". Chiar mi s-a parut ca merg (cu dacia rolleyes.gif ) mai tare decat restul, iar unele doamne se cam c_casera pe ele la volan, si oprisera in mijlocul drumului, nu ca sa admire peisajul...

QUOTE(Tince1290 @ 1 Aug 2014, 10:17)
..multa lume contesta asfaltarea drumului...insa sunt si parti pozitive
cu telecabina...si a fost cumplit...am stat o vesnicie la coada la telecabine...
si pana la urma cu amenda cum e?...se da, nu se da? biggrin.gif
@maho zici ca era deschis oficial?...daca da, e excelent
LE: ceva recomandari prin zona?...ma gandeam la Cascada Caraiman, dar am inteles ca e cam dificil traseul

Ziua urmatoare mergem Cascada Urlatoare si Pestera 7 scari. Mai stiti ceva obiective prin zona, mai putin cunoscute dar care sa merite drumul?...ca cele populare le-am cam vazut
*


O contesta - probabil - "montagnarzii" veritabili, si e de inteles.
Pt. cei care urcau cu telecabina e o varianta preferabila.
De amendat sigur nu te amendeaza nimeni.
Pt. cascada Caraiman se pleaca (per pedes) din Busteni, vezi hartile montane; eu nu l-as considera traseu dificil, dar asta e chestie subiectiva; totusi, pe traseul ala am vazut urcand (pana sus) toate categoriile de oameni, fara probleme, daca se respecta niste reguli specifice muntelui...
Urlatoarea (de asemenea din Busteni) e traseu forestier, nu montan; e "promenada"; Pestera Ialomicioarei (cu biserica) merita vizitate. "7 scari" e canion, accesul e din Timisu de Jos, si asta merita vazut (daca vizitezi o zona mai larga, nu doar Bucegii), drum forestier, poteca prin padure.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 1 Aug 2014, 12:22
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




QUOTE(Tince1290 @ 1 Aug 2014, 10:17)
LE: ceva recomandari prin zona?...ma gandeam la Cascada Caraiman, dar am inteles ca e cam dificil traseul

Ziua urmatoare mergem Cascada Urlatoare si Pestera 7 scari. Mai stiti ceva obiective prin zona, mai putin cunoscute dar care sa merite drumul?...ca cele populare le-am cam vazut
*



Cascada Tamina - asemanatoare cu canionul 7 scari, situata intre predeal si 7 scari tot pe dreapta - cam 1 h de mers. mai se poate continua traseul pana la Vf Piatra Mare in total cam 4 ore urcare si 2.5 coborare.

This post has been edited by b34uen: 1 Aug 2014, 12:23


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 1 Aug 2014, 13:25
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




Am fost eu acum vreo luna de zile, situatia este urmatoarea:pana la Piatra Arsa ai asfalt bun, sunt cateva zone cu drum ingustat datorita surparilor dar nu sunt probleme, chiar si fara parapeti.

La Piatra Arsa, unde se termna asfaltul, pe drumul catre Babele a fost montata o bariera. Totusi masinile care pot urca la Babele pot ocoli si bariera...tipic romanesc.

Nu te gandi sa incerci sa urci cu o masina cu garda la sol mica, nu vei reusi, drumul este foarte prost pe alocuri. Nu e musai 4X4 din cauza unor pante abrupte, nu e cazul de asa ceva, insa sunt locuri in care sunt denivelari severe.

Am vazut 2 masini pe traseu - un Frontera si un Land Rover, noi am lasat Kia la asfalt evident smile.gif. Acum vreo doi ani am urcat cu Navarra pana la Babele si chiar si asa am avut 2-3 locuri in care am atins cu bara fata. Bariera nu era montata insa.

Ca si risc de amenda, el exista la fel cum exista riscul sa suporti consecintele oricaror fapte contrare legilor.

Sfatul meu este la lasi masina unde se termina asfaltul. De acolo pe jos faci 30 - 45 de minute pana la Babele.



--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 1 Aug 2014, 13:34
Post #12


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




da...pe ultima bucata nici nu ma gandeam sa intru, mai ales de cand am vazut bariera acolo...ma gandeam de drumul principal, care se zicea ca e oficial inchis pentru ca autoritatile nu vor sa-si asume raspundere pentru lipsa parapetilor...dar daca urca asa multe masini pana acolo, ma gandesc ca nu o sa fiu chiar eu norocosul.

@b34uen: excelent. Mersi mult.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 1 Aug 2014, 13:34
Post #13


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.059
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(alecsz99 @ 1 Aug 2014, 14:25)
Am fost eu acum vreo luna de zile, situatia este urmatoarea:pana la Piatra Arsa ai asfalt bun, sunt cateva zone cu drum ingustat datorita surparilor dar nu sunt probleme, chiar si fara parapeti.

La Piatra Arsa, unde se termna asfaltul,...
*


Eu am fost in 5 iulie (deci mai putin de o luna), si era asfalt pana la bifurcatie (~1500 m de Piatra Arsa); in zona nu se vedea nici un utilaj de asfaltat, care sa dea de banuit ca in zilele urmatoare se asfalteaza in continuare...
In rest, de acord.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alecsz99
post 1 Aug 2014, 15:39
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 508
Joined: 18 February 07
From: Bucuresti, Romania




QUOTE(maho @ 1 Aug 2014, 14:34)
Eu am fost in 5 iulie (deci mai putin de o luna), si era asfalt pana la bifurcatie (~1500 m de Piatra Arsa); in zona nu se vedea nici un utilaj de asfaltat, care sa dea de banuit ca in zilele urmatoare se asfalteaza in continuare...
In rest, de acord.
*




Mea culpa, am considerat 1500 m de Piatra Arsa nesemnificativi, oricum drumul e bun pe acolo daca destinatia finala este Piatra Arsa.

Rectific si confirm ca asfaltul se termina la bariera ce interzice accesul catre Babele.


--------------------
Dacia/Kia/Mercedes Berlina Li / Pro Cee'd / S320 2003 / 2008 / 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 1 Aug 2014, 15:58
Post #15


-


Group: Members
Posts: 21.802
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(maho @ 1 Aug 2014, 11:14)
Nu stiu cum e la ei, la noi (ca la nimeni) legal cica e neterminat
*
Noi suntem mai catolici decat papa.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b34uen
post 1 Aug 2014, 16:44
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 788
Joined: 12 February 07




QUOTE(Tince1290 @ 1 Aug 2014, 14:34)

@b34uen: excelent. Mersi mult.
*



daca alegi sa mergi si la tamina > este tot un canion ceva mai mic si la care se coboara pe scari spre deosebire de 7 scari unde se urca. Si aici se poate ocoli 5 minute prin dreapta si se ajunge la baza canionului sau a cascadei.


--------------------
dacia logan 2008 ambition 1,5dci - B 92 ELL
1) Esti pe daciaclub
2) Imi citesti semnatura
4) Nu ai observat ca lipseste pct. 3
5) Tocmai ai verificat daca exista pct. 3 sau nu
6) Zambesti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tince1290
post 11 Aug 2014, 13:20
Post #17


Membru cititor


Group: Members
Posts: 1.795
Joined: 19 September 08




m-am intors si eu din excursie...din fericire am ratat la limita furtuna care a blocat 30 de turisti in munte (http://actualitateaprahoveana.ro/editia-electronica/actual/salvamont-busteni-30-de-turisti-blocati-pe-caraiman-de-grindina-si-o-viitura-puternica-13060)...insa e o morala buna pentru cei ce vor sa mearga

drumul a fost bun...am plecat dimineata in sus deci nu ne-am intalnit cu nici o masina care cobora, doar cu altele care urcau...si am coborat dupamasa, tot in directia flow-ului...peisaj foarte frumos, asfalt bun

drumul era oficial inchis, erau mai multe indicatoare, insa barierele erau deschise si nu a avut nimeni treaba cu noi...urcau si autobuse, deci nu cred ca exista risc prea mare de amenda.

drumul se termina cu 2.5-3 km inainte de babele, insa acum este parcare cu plata! (da, parcare cu plata, desi drumul e oficial inchis)..am dat 10 lei si era valabil atat in "parcarea" improvizata pe iarba cat si pe marginea drumului. dry.gif

in fine, am urcat pe jos pana la babele si sfinxul, apoi am luat-o pe jos spre crucea caraiman. drumul a fost destul de lung (~8-10km in total), si greu pentru grup cu atat mai mult ca mereu am fugit de ploaia care ne urmarea. Ca teren e foarte accesibil, insa daca se strange oboseala si mergi la pas repede, e usor sa depasesti pragul placerii. E multisor de urcat si pietrele de pe poteci obosesc talpile chiar si cu incaltaminte speciala.

Vremea a fost cam naspa...fie era soare foarte puternic, fie foarte multi nori negri, iar vantul batea mereu foarte puternic...ne imbracam si dezbracam constant, diferentele de temperatura fiind destul de mari...ne-a si ars soarele destul de tare, dar nu ne-am dat seama din cauza vantului care ne racorea...

pelerinele de ploaie nu trebuie sa lipseasca...noi n-am avut si a fost cam naspa cand a inceput sa ploua, noroc cu hainele care erau majoritatea impermeabile...umbrelele au fost inutile din cauza vantului...am simtit si lipsa unor caciuli/fulare, mai ales din cauza vantului care ne beatea in urechi si pe gat

asadar, grija mare la vreme daca va ganditi sa mergeti.."localnicii" ziceau ca de obicei daca bate vantul nu ploua, insa nu e general valabil. Toti erau imbracati cu geci groase, impermeabile si gluga in cap. In contrast, foarte multi turisti erau in pantaloni scurti si tricou. Noi am mai fost la munte si in general suntem pregatiti...insa de data asta am fost luati prin surpindere de vreme...a fost foarte cald cand am plecat de la masina si foarte frig cand ne-am intors..si din pacate am lasat la masina cateva lucruri importante

in fine, a fost frumos si am scapat cu bine biggrin.gif



am mai fost in alte zile la Canionul 7 scari, care a fost extraordinar dar putin cam periculos, la Cascada Urlatoarea, unde la fel am evitat viiturile la limita, Castelul Peles (unde am mai fost), Cetatea Rupea (pe care o vazusem doar inainte de reabilitare), Coloanele de bazalt de la Racos, niste vulcani noroiosi mai anemici la Homorod + o mica vizita in capitala si una in vechea capitala. La Tamina n-am ajuns, din pacate, insa cu siguranta o sa fie pe urmatoarea lista in zona.



Revenind...frumosi Transbucegii, insa pacat ca nu s-au asfaltat si ultimii 3 km...e greu cu cazarea in varf (si cu mancarea), sunt multe obiective si nu toata lumea are forma fizica necesara pentru a le vizita pe toate intr-o singura zi...totusi 6 km in plus la drum nu sunt de ignorat. Iar cu telecabina mi se pare exagerat de scump si chiar un abuz (cel putin moral). La urmatorul drum o sa mergem pe Varful Omu si la pestera Ialomicioara.



--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 3 Jun 2015, 13:18
Post #18


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




1. Se poate ajunge cu masina pana la Babele? adica e carare destul de lata ptr masina?

2. Se poate ajunge cu masina la Padina/Pestera Ialomitei trecand pe la Bolboci ?




--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brainie
post 3 Jun 2015, 14:01
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 464
Joined: 2 May 07
From: Bucuresti




1. Cu o mașină de care nu ți-e milă sau mai înaltă se poate ajunge. Dar nu e voie. Drumul deschis circulației (*) se oprește cam în dreptul Pietrei Arse (mă rog, continuă, dar spre Piatra arsă), de unde mai e de mers pe jos cam 1 oră, inclusiv ceva de urcat.

2. La Padina se poate ajunge până în ușă. Recomand pe stânga lacului Bolboci (pe dreapta cum urci), că e drum asfaltat. Dacă vrei să intri la cabana Bolboci, traversezi pe baraj.
La Peștera Ialomiței mergi cu mașina până la mănăstire, și apoi pe jos 10-15 min, pe alei betonate (măcar partial, nu mai știu dacă integral). Nu știu dacă s-a redeschis peștera.
N-am mai mers de foarte mult timp pe drumul care duce direct de la Padina către peșteră (fără să traverseze pârâul din fața Padinei), nu știu dacă e accesibil cu mașina; dar oricum nu câștigi mare lucru.


(*) Drumul care pleacă din DN71 spre Cuibul Dorului și Șaua Dichiu nu e deschis oficial, dar se circulă fără probleme; în schimb de unde se termină asfaltul (în apropiere de Piatra Arsă) spre Babele e interzis, cu semne și bariere; se pot ocoli, dar în weekend sunt jandarmi; n-am văzut decât o mașină de teren pe acolo, probabil la înțelegere cu jandarmii sau cunoscut de-al lor sau aprovizionare, sau localnic, sau grade superioare sau ...


--------------------
Ex Dacia 1310 Li ; Ex Logan ABS+ 1.6 MPI 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 3 Jun 2015, 14:12
Post #20


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Multam de info... pe harta drumul pare ca nu e intrerupt de paraul din fata Padinei, dar pe o poza se vede cum acesta il "taie".

Eu zic ca Foresterul ptr asta a fost facut icon_mrgreen.gif

This post has been edited by UXE: 3 Jun 2015, 14:13


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 3 Jun 2015, 14:42
Post #21


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Am fost eu la babele luni. Mergi cu masina pana undeva langa Piatra Arsa, e acolo o parcare cu plata unde poti lasa masina. Eu n-am platit nimic pentru ca nu era nimeni, doar o placa pe un stalp pe care scris PARCARE CU PLATA.

De acolo ai doua variante. O poteca mai directa dar mai abrupta, cu niste zapada pe unde trebuie sa urci.....un pid dificil dar odata trecut urcusul e poteca lejera. Faci in jur de 1 ora - 1 ora si 20min

Varianta 2, poteca lejera dar mai ocolitoare, urci usurel dar constant, faci insa spre 2 ore.

Sau varianta 3, telecabina din Busteni, 35 RON/pers/drum dar daca ajungi in weekend o sa ai de stat la coada. Dupa mine ...nu merita. Urcusul pe jos e mult mai frumos si chiar nu e foarte greu.

De la babele, daca vrei, poti ajunge relativ lejer si sus la cruce, dar mai ai un drum de aprox o ora si jumatate.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 3 Jun 2015, 15:19
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




uxe, paraul din fata padina are podet, il poti trece si cu symbolu.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 3 Jun 2015, 15:31
Post #23


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




eu vreau sa trec pe langa .. nu stiu daca tine podetul tongue.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 3 Jun 2015, 16:18
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




pe langa nu poti, cu subaru.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 3 Jun 2015, 16:26
Post #25


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




de ce ? cat are apa?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 7 Jun 2015, 20:27
Post #26


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Fost azi pe Transbucegi. Soseaua e noua (mai putin prima parte) dar si ingusta - doua masini abia au loc, asa ca trebuie sa mergi mai incet si foarte atent. La capat, cum a zis si vallix, o parcare si loc de plecare pentru mai multe trasee (eu am ajuns pana la Crucea de pe Caraiman).



Attached thumbnail(s)
transbucegi.jpg ( Size: 697.56k ) Number of downloads: 306
solenza_pe_transbucegi.jpg ( Size: 733.9k ) Number of downloads: 98
capat_transbucegi.jpg ( Size: 334.16k ) Number of downloads: 94


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 19 Jun 2015, 06:58
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




http://realitateabucuresti.ro/transbucegi-...de-modernizare/

Până în 2016 se asfaltează până la Babele. Oare?


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 24 Aug 2015, 13:09
Post #28


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Drumul se prezinta ok in continuare.


20150821_103707.jpg 20150821_103743.jpg 20150821_104415.jpg 20150821_104724.jpg


Exista cateva portiuni fara asfalt in anumite zone unde se lucreaza.

Cronica:

Marti 17 aug - drumul a fost inchis si dadeau drumul intre 12 - 12:30 si 17 - 17:30.


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vi_escu
post 15 Jun 2019, 15:43
Post #29


Membru somnambul


Group: Members
Posts: 1.996
Joined: 13 November 04
From: republica procurorilor




Stie cineva daca bucata de drum dintre DJ 713 Dichiu si DJ 714 Zănoaga a fost deschisa circulatiei? Anul trecut se lucra la niste poduri.
Multumesc.


--------------------
Logan ABS plus 1,6MPi . 2007
Decat mult si fara rost mai bine putin si prost!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 15 Jun 2019, 16:59
Post #30


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.056
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Incearca sa dai un telefon la Dichiu, ei trebuie sa stie exact.


--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:15
Dacia