Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Preschimbare Permis De Conducere Auto, acte necesare, unde, cum, ce, cat...

cipman
post 7 Jul 2005, 17:41
Post #1


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Fiind in situatia posedarii unui permis auto de tip expirat-prelungit m-am gandit ca n-ar fi rau sa-l schimb. Era de tip card, care s-au distribuit acum 8-9 ani, initial valabile doar cinci ani si care au fost prelungite automat cu inca cinci ani, dar pe care data de expirare a ramas, bineinteles, aceeasi.

Politia recomanda cu caldura preschimarea acestora in cazul calatoriilor in strainatate. Practic, daca va opreste politia prin strainatate, amenda e intre 400 si 800 de Euro (din ceea ce am auzit eu de la altii).

O solutie mai rapida ar fi permisul international, scos de la ACR, dar care costa cca 5 mil. de lei vechi (cotizatie de membru + permis). Totul se poate rezolva pe loc. Bani sa ai. Vezi www.acr.ro (acum nu merge).

Pentru preschimbarea permisului trebuie depuse urmatoarele acte:
1. Permisul auto + copie xerox;
2. Buletin/Card identitate + copie xerox;
3. Fisa Medicala pt. permis auto Tip A;
4. Fisa permis auto, completata la dactilografie;
5. Taxa permis auto 46.5 lei, platita la CEC.

Aceleasi acte sunt necesare si pt. preschimbat in caz de modificare adresa. In caz de schimbarea numelui mai trebuie si certificatul de casatorie original si copie xerox.


1. Copia permisului vechi se returneaza drept dovada de circulatie pe perioada emiterii celui nou.

2. E clar. Nu uitati sa luati buletinul/cartea de identitate inapoi cand terminati la ghiseu.

3. Fisa Medicala: format A5, fata-verso, nu dati mai mult de 50 de bani pe ea (si asa e mult dar sunt nesimtiti care cer dublu si triplu). Se ia, de exemplu, de la dactilografiile de pe langa Politie. Se cumpara 2 exemplare! Uneori o primesti, gratis, de la unele policlinici. Ce urmeaza depinde daca il aveti pe Mos Craciun in domeniu sau nu. Sau sunteti chiar Mos Craciun.
Se merge la medicul de familie care pune viza cum ca nu sunteti luat in evidenta pt. boli psihice sau de alta natura care sa ... bla-bla (la rubrica Antecedente Personale). In unele cazuri puteti face acolo si serologia sangelui (Wassermann) ca sa obtineti stampila respectiva (analiza costa cam 8-9 lei). Nu trebuie micro.
Dupa care trebuie mers la o policlinica sau spital pentru restul stampilelor. Inca sase la numar pt. barbati si sapte pt. femei (in afara de cele doua obtinute initial). Nu toate policlinicile/spitalele sunt abilitate pt. asta.

Pt. Bucuresti lista e urmatoarea:
# Centrul medical "VITAN"
# Centrul medical "POVERNEI"
# Centrul medical "PAJURA"
# Centrul medical "REGIE"
# Centrul medical "BATISTEI"
# Centrul medical "RAHOVA"
# C.D.T. "RAHOVA"
# C.D.T. "DOROBANTI"
# C.D.T. "Dr. GROZOVICI" (60 lei)
# Spitalul clinic "COLTEA" (12 Euro la cursul zilei)
# Spitalul "TITAN"
# Centrul de sanatate "R.A.T.B."
# Spitalul clinic "N. MALAXA"
# Societatea civila medicala "POLI MED APACA"
# Rom Med 2000 S.R.L.
# MEDSANA BUCHAREST Medical center SRL
# MEDICOVER ROMBEL S.R.L. (240 lei!!!)
# Institutul National de Medicina AERONAUTICA SI SPATIALA
# Fundatia "Dr. VICTOR BABES" - C.D.T. "VICTOR BABES"
# Policlinica de adulti "SF. IOAN"

Nu se face programare/ bon de ordine sau se scoate fisa (daca aveti) pt. acest lucru. Se intra in fata (cu distractia si circul de rigoare din partea celor care stau la coada). Dupa parcurgerea tuturor cabinetelor si obtinerea stampilelor de rigoare se merge (de obicei) la secretariatul policlinicii unde se achita c-valoarea serviciilor. Pretul este intre 44.3 lei (12 Euro de fapt) si 240 lei (la clinicile particulare unde, de fapt, ti se iau banii dinainte si aceasta prestatie nu e acoperita de abonament, daca aveti). Media la policlinicile de stat e de cam 50-60 lei. Dupa plata efectiva fisa ramane pt. parafat de catre seful de clinica (care trebuie sa fie acolo iar secretara strange mai multe sa nu se duca cu fiecare) si puteti avea ghinionul sa vi se spuna sa veniti a doua zi. Unul dintre exemplare ramane la secretariat. O sa primiti chitanta si recomandarea mea e sa o pastrati. Au fost vremuri cand se cerea si chitanta la Politie!!!
Dintre toate cabinetele doar la oftalmologie vi se face un control mai amanuntit (citirea panoului cu litere, am uitat cum il cheama, si testul de discromatie). In rest merge repede.
Fisa medicala e valabila un an. Faceti o copie inainte s-o depuneti la politie, nu se stie la ce poate fi buna (o angajare, de exemplu, desi acolo s-ar putea sa fie necesar si un micro). O puteti face de la inceput in trei exemplare daca vreti sa va ramana un original.
Recomandarea mea este, cand va duceti la policlinica, treceti mai intai pe la secretariat sau macar pe la informatii sa intrebati cat costa, cum se face, etc.

4. Se completeaza la dactilografie, e format A4 cartonat. Verificati ca datele completate sunt corecte (nume, prenume, ...). Se semneaza cu pix sau cerneala neagra!

5. Se plateste la CEC, unde se completeaza un formular de varsamant, dupa model aflat la fata locului. Se completeaza cu toate prenumele si liniutele aflate in dotare, exact ca in cartea de identitate!!! La fel si adresa!!! Altfel v-o respinge si mai platiti o data, nu se pot face corectii. Asigurati-va, cand o luati de la ghiseul CEC, ca toate datele sunt corecte si ca are stampila!!! Se depune in original.

Dupa care va prezentati la politie si va asezati la coada.

In Bucuresti se merge la Udriste sau in Dr. Taberei (nu stiu unde exact ca n-am fost niciodata, ca atare nici informatia nu e 100% sigura). La Udriste aveti treaba la ghiseele 18 sau 19 (daca nu e multa lume nu merge decat 18).
Programul de lucru. L si V: 9-17; Ma, Mi si J: 9-19; S: 9-14. Va recomand sfarsitul programului Ma, Mi si J. Mie mi-a luat 8-10 min (4 persoane) in jurul orei 17.
Poza se face pe loc (doar te indepartezi 1 metru de ghiseu) si semnatura se da pe o tablita grafica tot la ghiseu.

Ridicarea noului permis se face in termen de 3-7 zile (depinde de incarcarea in momentul respectiv) de la ghiseul 17, cu buletinul/cartea de identitate. La data la care scriu, la Udriste, dureaza 7 zile.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 8 Jul 2005, 19:42
Post #2


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Da, super descriere a procesului de lucru ;-)
Ar mai fi de adaugat ca trebuie sa va inarmati cu foooarte multa rabdare pentru a rezista celor 2 ore cat se asteapta la coada la depunerea actelor. Eu atat am stat azi, si mi-a fost suficient.
Si ca sa nu se dezica de porecla bine cunoscuta, Garcea de la ghiseu imi ia actele, se uita pe ele, se mai uita o data, si apoi literalmente se ia cu mainile de cap: "Uaaau ce v-au facut... Cum va numiti domne'?" zice el. Cutarescu, zic eu. Pai ia uitati ce scrie pe chitanta de la CEC. Ma uit cu atentie, era numele meu corect, complet, doar ca era scris prenume si apoi nume. Deci chitanta nu era buna! Sa innebunesc de stupoare, ca nici macar nu m-am enervat, ma abtineam efectiv sa nu izbucnesc in ras. Ii zic, cum domne' sa nu fie numele meu, uite acolo, asa ma cheama. Si in plus aveti trecute pe chitanta si CNPul si seria si nr. de buletin... Da, dar hartiile se duc sus pentru aprobare, si daca nu e in regula si se intorc, e vina lui!
Mai oameni buni, v-o spun drept, am crezut ca se filmeaza pentru Garcea si oltenii, unul din cele mai penibile filme ever. Pana la urma a luat acetele si s-a dus undeva, probabil la un superior, care i-a dat incuviintarea sa accepte actele. Deci in loc de Popescu Ion, pe chitanta scria Ion Popescu, iar exprimarea era "S-a primit de la: Ion Popescu", iar argumentul politistului era ca atat in CI cat si in permis sunt trecute intai numele si apoi prenumele. Dar acolo exista rubrici speciale pentru nume si prenume.
Ma rog, sper sa nu existe vreodata vreo situatie in care viata sau libertatea cuiva sa depinda de agerimea unui asemenea exemplar nefericit.
Pana la urma actele au fost primite si astept vinerea viitoare sa merg sa ridic permisul nou. Si stau cu emotii ca s-ar putea sa ajunga dosarul la "Litigii", conform istetului satului...


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MrMishu
post 9 Jan 2006, 09:26
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 11 December 04
From: Bucuresti




Imi expira pemisul de conducere in Martie si as dori sa aflu de la voi ce acte si care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pentru reinnoirea permisului? Nu vreau sa stau pana in ultima clipa doresc sa ma apuc din timp pentru a evita o eventuala pauza in condus.. biggrin.gif . Va multumesc anticipat !


--------------------
Skoda Octavia II 2006 Editon 100
2.0TDI 140CP SIMPLY CLEVER
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MrMishu
post 9 Jan 2006, 11:04
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 11 December 04
From: Bucuresti




Draga Cipman iti multuimesc pt warn si pt raspuns . Pe viitor am sa evit sa mai scriu pe acest forum. Parerea mea este ca trebuia sa fiu intai avertizat si dupa aia sanctionat. Si pana la urama ce era asa greu sa stergi topicul sa ma avertizezi cu un mesaj personal in care sa se afle si link-ul cu raspunsul cerut. In fine.... sanatate multa.


--------------------
Skoda Octavia II 2006 Editon 100
2.0TDI 140CP SIMPLY CLEVER
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 9 Jan 2006, 11:31
Post #5


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Nu-ti inteleg supararea si nu inteleg de ce ai gasit cu cale sa ripostezi public. Dar nu e nevoie sa-mi explici.

Asta am si facut: te-am avertizat in mod privat (warn). Si ti-am trimis si un mesaj privat de instiintare (desi nu sunt obligat). Ce sanctiune e asta? E doar un "reminder" pt. tine sa-ti aduca aminte sa cauti inainte de a intreba. Sanctiunile sunt celelalte metode care se aplica in caz ca avertizarea nu duce la rezultat sau daca gogoasa e prea mare. Daca ti-as fi suprimat dreptul de a mai scrie in forum sau de a deschide topicuri noi as fi inteles.
Avertismentele de acest fel nu sunt concepute de mine si, in nici un caz, nu sunt facute sa impiedice user-ii in a mai scrie pe forumuri. Oricum, avertismentul se anuleaza dupa trecerea unei anumite perioade (1-3 luni).

Daca ar trebui sa se supere careva, cred ca eu as fi mai indreptatit. Si din cauza ca m-ai pus acum la munca si pentru ca mi-am pierdut vremea sa descriu pasii de urmat cu preschimbarea permisului. Sau nu?


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 7 Jun 2006, 10:32
Post #6


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




Pot face fisa medicala si in alta localitate, alta decat cea in care am domiciliul pentru schimbarea permisului auto? As dori sa il schimb pt ca am devenit cetatean al Bucurestiului dar permisul e inca pe vechea adresa si nu vreau sa am probleme? A facut cineva asa, au comentat ceva cei de la politie?


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan_T
post 7 Jun 2006, 15:42
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 8 June 04
From: Bucuresti




Acum o saptamana am schimbat permisul de conducere avand o fisa medicala emisa in alta localitate. Nici macar nu s-a uitat cu atentie pe ea. revenind, nu scrie nicaieri unde trebuie sa fie eliberata fisa medicala.


--------------------
Renault Clio 1.5 Dci, 65 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
letitia
post 7 Jun 2006, 15:55
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 20 August 02
From: Bucuresti




Daca depuneti actele in Bucuresti ar fi o idee buna sa incercati sa mergeti dupa ora 18:00 - eu am stat la coada vreo 20 de minute... Poate am avut si noroc, nu stiu ce sa spun.


--------------------
Fiat Seicento 2001, 899cmc - B------
Fiat Seicento, 899cmc, 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sqryn
post 7 Jun 2006, 16:29
Post #9


Clio rulezzz


Group: Members
Posts: 736
Joined: 2 February 06
From: München




Am vazut ca nu scrie dar ma gandeam sa nu fie vreo chestie asa mai ascunsa ca nu prea imi surade sa dau si banii si spaga aiurea biggrin.gif . Referitor la program, cand am fost la inmatriculari, sambata dimineata (in februarie) nu era coada la permise (2, max 3 persoane)


--------------------
RENAULT Clio II Bicorp Phase1 1.4 8v Alize/1999 - B-xx-xxx
Clio II Bicorp Phase1 Alize, 1.4 8V 75cp - sept.99
Opel Astra H 1.9 CDTI DPF 120cp - iun 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 9 Jun 2006, 12:45
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




QUOTE(letitia @ 7 Jun 2006, 16:55)
Daca depuneti actele in Bucuresti ar fi o idee buna sa incercati sa mergeti dupa ora 18:00 - eu am stat la coada vreo 20 de minute... Poate am avut si noroc, nu stiu ce sa spun.
*




... ca sa adaug un sfat: sau sambata dimineata. Este mult mai lejer decat in mijlocul zilei in timpul saptamanii.



--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 11 Jun 2006, 00:01
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




QUOTE(padre @ 8 Jul 2005, 20:42)
Si ca sa nu se dezica de porecla bine cunoscuta, Garcea de la ghiseu imi ia actele, se uita pe ele, se mai uita o data, si apoi literalmente se ia cu mainile de cap: "Uaaau ce v-au facut... Cum va numiti domne'?" zice el. Cutarescu, zic eu. Pai ia uitati ce scrie pe chitanta de la CEC. Ma uit cu atentie, era numele meu corect, complet, doar ca era scris prenume si apoi nume. Deci chitanta nu era buna! Sa innebunesc de stupoare, ca nici macar nu m-am enervat, ma abtineam efectiv sa nu izbucnesc in ras. Ii zic, cum domne' sa nu fie numele meu, uite acolo, asa ma cheama. Si in plus aveti trecute pe chitanta si CNPul si seria si nr. de buletin... Da, dar hartiile se duc sus pentru aprobare, si daca nu e in regula si se intorc, e vina lui!


Traiesc drama asta de mai bine de 5 ani. Aproape peste tot pe unde merg ma semnez in formulare, cereri, etc, cu prenume/nume. Well, e foarte greu pentru unii sa inteleaga si sa se debaraseze de ideile comuniste....


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dancrisan
post 24 Oct 2008, 15:32
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 29 January 08




Am incercat astazi sa-mi schimb permisul de conducere. Aveam fisa medicala facuta in Tecuci/Galati, iar actele le-am depus pentru Ilfov.
Nici n-a vrut sa auda... Trebuie sa-mi refac fisa la policlini/spitale din Bucuresti.
De ce? Asa scrie in lege....
In care Lege?... N-a stiut sa-mi zica...
Daca stie cineva cum ca ar fi prevazut in lege ca fisele medicale se fac numai in unitati de pe acelasi teritoriu cu serviciul de eliberare permise sa-mi spuna si mie ca sunt curios...


--------------------
Renault Megane II 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zapata
post 24 Jun 2012, 18:49
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 21 November 06




A mai preschimbat cineva permisul in Bucuresti? Se sta la coada?


--------------------
Renault Megane 2006 - B - ?? - ???
MARIAN COZMA va ramane mereu in sufletele nostre alaturi de UNICUL CAPITAN!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 25 Jun 2012, 11:20
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




Da, eu in aprilie a.c.
Dureaza maxim 2 ore pana il ridici, din momentul depunerii actelor la ghiseu. (Pipera)
Cat timp astepti sa treaca timpul, ai vis-a-vis un fel de localuri unde poti servi un cico / cafea sau o gustare.

This post has been edited by Kojak: 25 Jun 2012, 11:20


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 25 Jun 2012, 11:43
Post #15


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(zapata @ 24 Jun 2012, 18:49)
A mai preschimbat cineva permisul in Bucuresti? Se sta la coada?
*


Sa platesti taxa inainte la cec, sa nu platesti la ghiseul lor pentru ca ai sanse sa stai la coada aprox 30-40 min.Te duci la etaj , stai maxim 10 min la coada (eu am stat 4 minute) si pe urma astepti o ora juma' si ai permisul. In timpul asta ori astepti sus si citesti o carte..etc, sunt scaune si este aer conditionat, ori mergi putin pe jos pana la domino's pizza si bagi ceva daca iti este foame. Procedura a devenit extrem de civilizata..


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RadulescuRomulus
post 25 Jun 2012, 11:44
Post #16


Sunt cu ochii pe voi!


Group: Members
Posts: 1.780
Joined: 7 December 10
From: naufragiat




draga Mihaita,

procedura a devenit doar civilizata. Nicidecum extrem de civilizata. smile.gif



--------------------
VW Passat berlina 2.0 Tdi CR + DSG 04.2009 - diesel, 140cp - B 69 COI
EX: megane 2.1, 1.5dci, 101 magari - B 314 ZDA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 25 Jun 2012, 11:54
Post #17


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Draga Romulus, mie mi se pare extrem de civilizata procedura avand in vedere ca stai foarte putin la coada, stai la aer cond, ai parcare gratis, ai unde sa stai jos.Eu am comparat cu ce era inainte.Sunt curios ce mai lipseste... toti dorim sa ne maseze o angajata drpciv 100/60/90 cat timp se proceseaza datele si iti fac aia permisul. tongue.gif


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 25 Jun 2012, 12:19
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




In afara de taxa CEC (care cat este ?) ce se mai solicita pentru preschimbarea permisului ? In septembrie expira dar l-as schimba mai devreme. Stima

This post has been edited by mariusd4: 25 Jun 2012, 12:20


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 25 Jun 2012, 12:56
Post #19


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06






--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 1 Jul 2012, 12:01
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(M i h a i @ 25 Jun 2012, 11:54)
Draga Romulus, mie mi se pare extrem de civilizata procedura avand in vedere ca stai foarte putin la coada, stai la aer cond, ai parcare gratis, ai unde sa stai jos.Eu am comparat cu ce era inainte.Sunt curios ce mai lipseste... toti dorim sa ne maseze o angajata drpciv 100/60/90 cat timp se proceseaza datele si iti fac aia permisul. tongue.gif
*



Pentru permise chiar mi se pare si mie ultra civilizat. Lipsa de civilizatie mai apare la inmatriculari. La inceput era super civilizat, luai bon, asteptai civilizat pe scaun, afisa ghiseul la care sa mergi cand iti venea randul, era perfect smile.gif Pana a aparut stilul romanesc, mai precis bisnitarii care luau bilete de ordine pe care apoi le vindeau celor care veneau mai tarziu sad.gif Cand am avut nevoie ultima oara sa trec pe acolo scosesera bonurile tocmai din cauza asta si stateai iar la coada cum apucai sad.gif O rezolvare tipic romaneasca, renuntam la regula civilizata in loc sa -i inhatam si sa le facem dosare penale celor care beneficiau de castiguri ilicite din "civilizatie". Mai ales ca vorba aia, nu mai sunt ei politie din cate stiu, dar na, sunt o institutie publica unde s-a putea colabora usor cu ei. Nu stiu cum o mai fi acum, nu inmatriculez zilnic masini smile.gif


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 1 Jul 2012, 21:05
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Sistemul ca sistemul, dar oamenii nu s-au prea schimbat... La ghișee tot de acriturile alea scîrboase din Udriște dai. Am fost de mai multe ori acolo în toamna trecută. O dată am nimerit la unul atît de grețos de ziceai că am omorît-o pe mă-sa, nu altceva. Altă dată am nimerit la ghișeul de alături și am fost martor la cum îl bălăcărea respectivul pe un alt cetățean care nu știu ce chitanță uitase să adauge la dosar. Ba îl mai și tutuia, dacă vă vine să credeți! "Hai, dom'le, ce dracu' e așa de greu, dacă mai am azi încă doi clienți ca tine îmi stricați naibii toată ziua". Acel "tine" era un om la vreo șaizeci de ani, dar porcul de la ghișeu n-avea nici o jenă...

Clădirea arată bine, aerul dinăuntru măcar e respirabil față de duhoarea din Udriște, deci ce să zic, lucrurile par să se miște, dar dacă la ghișee dai tot peste scîrbe de milițieni, atunci tot degeaba...

Plus că degeaba își trag ei clădire nouă, dacă pentru înmatriculare trebuie să umbli cîteva zile la rînd prin tot orașul. Ar trebui să mă duc cu buletinul și cartea de identitate a mașinii la ghișeu, să plătesc o sumă (tot acolo, nu la CEC sau alte prostii), și gata. Cum își împart diversele instituții banii, n-ar trebui să fie treaba mea. Pînă atunci, laudele la adresa sistemului n-au nici un rost. Cînd ne-om înscrie mașinile în ore, ca în țările cu apă caldă, nu în zile sau chiar săptămîni, abia atunci vom putea spune că avem un sistem civilizat. Ca să înscriu o mașină, sînt obligat să-mi iau vreo trei zile de concediu și să străbat orașul în lung și-n lat. Păi e normal? Unde-i civilizația aia, că eu n-o prea văd? A, că e mai bine decît jegul ăla din Udriște, da, e adevărat, dar asta nu spune mare lucru, asta-i ca-n bancul cu evreul care a scos capra din casă și acum zice că-i mult mai bine. biggrin.gif

Edit: ca să fiu totuși corect, trebuie să recunosc că de vreo două ori am nimerit și la persoane foarte drăguțe și amabile. Tinerii, și mai ales tinerele, sînt entuziaști și își iau meseria în serios. Problema e cu ăia mai trecuți, obișnuiți cu miliția.

This post has been edited by VladSoare: 1 Jul 2012, 21:20


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 2 Jul 2012, 18:35
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




QUOTE(VladSoare @ 1 Jul 2012, 21:05)
......
dar dacă la ghișee dai tot peste scîrbe de milițieni, atunci tot degeaba...
......
*



Nu stiu cat de militieni sunt. Din cate stiu tin de administratia locala acum (sau ceva de genul asta). Fiind o institutie publica de stat evident ca sistemul de pile-cunostinte-relatii functioneaza in continuare, ce te-ai astepta? Ca si la impozite si taxe unde sunt o gramada de acrituri nesimitite si la fel ca intr-o gramada de alte ghisee unde instititutiile de stat lucreaza cu public....


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 2 Jul 2012, 21:37
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




De ce sa mananc rahat, ultimele mele aventuri la permise/inmatriculari au fost chiar peste asteptari. Bine, aveam toate actele mentionate in opisurile de pe site si nu au avut ce-mi face. Din punctul meu de vedere e un mare pas inainte. imi aduc aminte ce era in Udriste, cu toate ciorile care stateau la coada, cu negocieri la ghiseu si alte rahaturi.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:20
Dacia