Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

14 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfaturi achizitie Megane 2, second-hand

s3rgiulicu
post 26 Feb 2008, 09:09
Post #1


weed


Group: Members
Posts: 24
Joined: 26 February 08
From: Bucuresti




Salut! ma bucur ca am gasit acest forum pentru ca am mare nevoie de sfaturi cu privire la achizitia unui Megane 2 rulat.
Sper ca nu deranjez pe nimeni daca fac o scurta relatare a motivului pentru care am ajuns sa doresc acest model de masina. Zilele trecute am avut ocazia sa conduc un Megane Sedan 1.5 diesel de 80 de cai putere. Am ramas puternic,placut impresionat de usurinta si comfortul cu care se conduce. Plus ca din ce am citit aici pe forum sta foarte bine si cu consumul. Imediat dupa scurta mea experienta cu Sedan-ul,fiind in cautarea unei masini, am primit "invitatia" de a vedea un Megane 2 Bicorp in 2 usi, 1.5 dci tot de 80 de cai, din 2004.
Masina ar fi fost folosita de sotia respectivului si are 123.000 km pe bord. In urma cu 3.000 de km ar fi fost facuta o revizie mai importanta (in valoare de peste 20 de milioane). Autoturismul are carte de service.
Suna totul de vis doar ca va intreb in primul rand: pretul de 7.200 de euro nu este cam mic?
Alte intrebari la care va rog sa-mi raspundeti ar fi:
-tinand cont ca masina va ajunge in curand la 130.000 de km, sunt anumite componente majore (ale motorului sau ale trenului de rulare) ce vor trebui schimbate?
-gasesc in Bucuresti un service specializat in care sa-I faca o verificare amanuntita pentru a stabili exact care este starea masinii si pe termen scurt care vor fi investitiile necesare? (daca, cunoasteti si imi recomandati un astfel de service v-as ruga sa-mi spuneti sI un pret, macar estimativ pentru aceasta operatiune)
Si in ultimul rand, daca imi poate spune cineva, o suma informativa pentru o asigurare casco full cat ar fi pe an la modelul acesta, echipat cu motorul de 1.5 litrii?

Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsurile si sfaturile de la voi mai ales pentru ca in weekend voi merge sa o vad!


--------------------
Renault Megane Sedan II dci 2005 - B SEZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 26 Feb 2008, 09:12
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Porbabil ca o sa iau pietre in gura, dar condusa de sotia respectivului 123.000 km nu e chiar o recomandare.
Nu de alta, dar mai vad frate prin Bucuresti cate una care ia groapa in plin, fara sa schiteze cel mai mic gest de evitare!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s3rgiulicu
post 26 Feb 2008, 10:12
Post #3


weed


Group: Members
Posts: 24
Joined: 26 February 08
From: Bucuresti




este si asta in aspect, si din motivul asta as vrea sa ajung cu ea la un service de testare inainte sa o iau.
astept in continuare sfaturi, va rog.


--------------------
Renault Megane Sedan II dci 2005 - B SEZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 26 Feb 2008, 10:18
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Avand in vedere anul si Km, pretul nu e mic. Reviziile majore sunt din 60000 in 60000km, de una tocmai ai scapat. Pentru investigatii complete, cel mai bun service e o reprezentanta Renault, gasesti pe forum lista cu service-urile din Bucuresti si pareri despre ele: http://www.reno.ro/Service-autorizat-Renault-f108.html


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florin.t
post 26 Feb 2008, 16:01
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 7 December 07




Sa-l pui neaparat pe tester si sa nu faci greseala sa-i spui propietarului dinainte ca mergi cu ea la verificat (nici intr-un caz sa mergi la firma unde are facute reparatiile), poate are prieteni (si daca n-are isi poate face) la firma respectiva. Femeile in general distrug mai tare masinile (mers subturat sau prea turat, gropi pe care nu le vad etc.). Neaparat sa o ridice pe elevator sa vezi cum sta pe dedesupt sau daca nu a fost lovita. Si un test de poluare la o statie ITP ar fi bun ...
Daca ai un prieten mecanic auto ia-l cu tine !

This post has been edited by florin.t: 26 Feb 2008, 16:01


--------------------
reno megane 2007 - bh-08-***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s3rgiulicu
post 26 Feb 2008, 21:47
Post #6


weed


Group: Members
Posts: 24
Joined: 26 February 08
From: Bucuresti




va multumesc de parerile de pana acum si astept in continuare pareri si sfaturi. m-am uitat pe thread-urile facute pentru diferite service-uri din Bucuresti. am apelat la service-ul Mach1 si se pare ca nu costa mult si ma pot programa pentru sambata dimineata pentru o verificare amanuntita.
nu i-am spus si nu ii spun la ce service dar m-am "scapat" ca vreau sa ajungem cu masina la un service pentru testare si nu a avut nicio ezitare.


--------------------
Renault Megane Sedan II dci 2005 - B SEZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditasse
post 26 Feb 2008, 21:57
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 210
Joined: 15 November 07
From: P I T E S T I




Asigurarea obligatorie te mai costa pana in 400 ron, iar casco undeva la 800 E. Eu am luat in noiembrie masina din semnatura sunt f incantat de ea, am cicit sfaturile si discutiile de pe forum si pot spune ca o cunosc f bine. Incantat de achizitie, si o recomand si altora. Pretul ala mi separe destul de bun dar mare atentie la aspectele care nu se vad chiar din prima (... lovituri, busituri si alte d-astea ) Bafta.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 2004/ 1.6 16 v - ag 77 tas
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rookie13
post 27 Feb 2008, 09:15
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 27 February 08




Buna Ziua.

Pentru inceput, sper sa nu deranjez, si sa fiu tratat ca un incepator in ale "RENO-ului"

Problema se pune cam asa: Vreau (repede) un MEGANE II SEDAN, imi pot permite 8500, max 9000 EURO. Nu cunosc mai nimic despre aceste masini, decat ca sunt frumoase. Habar n-am de nivel de echipare. Observ aici, pe forum, la vanzari preturi simtitor mai ridicate decat pe site-urile de profil din romania. Pe unul din acestea am observat la preturi intre 7500 - 8500 niste masini care mi-au facut cu ochiul. Din pacate, in afara de BC, climatronic si perdelute la geamuri nu mai pomenesc nimic de alte dotari.

Cum stiu ca oferta este variata, banii putini - cu toate astea m-as incarda la vreo 5 exemplare frumoase de acolo - cum mai stiu ca la vechea masina pilotul automat, computerul de bord, clima, controlul de tractiune si nu mai stiu cate mi-au facut viata mai dulce, as vrea sa stiu si eu ce si cum se poate verifica la un MEGANE SH cumparat de la un strain, astfel incat sansele de a face un targ CINSTIT sa fie cat mai mari.

P.S. Momentan oscilez intre 1.6 16V si 1.5dCI. Consumul de 1.5 vs puterea surprinzator de mare a motorului de 1.6. Cat despre confort... dupa cum spuneam habar nu am. Merita renuntarea la confortului unui 1.6 in favoarea consumului unui 1.5? Mentionez ca merg max 20000 Km/an.


Multumesc anticipat.


--------------------
dacia solenza 2003/scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shteffanivlad
post 27 Feb 2008, 09:42
Post #9


Membru cu ESP/ASR


Group: Members
Posts: 691
Joined: 2 July 07
From: Bucuresti




Bun venit pe forum

Acum sa vedem cum sta treaba cu problema ta.
Stiu ca te grabesti, dar un pic de lectura nu strica niciodata. Deci, citeste pe forum la diverse sectiuni ce probleme are megane 2 sedan. Tot pe forum gasesti cate ceva despre varianta de echipare, daca nu, sigur vei gasi indrumari si linkuri.
Documentarea temeinica este cel mai bun mod de a afla ceea ce te intereseaza.
Tot pe forum vei gasi informatii despre cum se face alegerea diesel-benzina si vei gasi pareri pro si contra la toate.

In aceasta dezordine de idei, eu as alege 1,5 dCi in echiparea Privilege

Succes in documentare


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan Privilege 1.5dCi Ianuarie 2008 / LMSE - B-81-LXV
iGO Primo cu Ioana
Statie CB TTi cu antena pe plafon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 27 Feb 2008, 09:42
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




La 20k km pe an stai in benzina ca nu are rost. Du-te si tu la un concesionar si prefa-te ca vrei sa cumperi un Megane, cere o lista de preturi, si urca-te in masina ca sa vezi si confortul.Mai mult de o ora nu ar trebui sa-ti ia!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rookie13
post 27 Feb 2008, 11:05
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 27 February 08




Va multumesc f mult pentru raspunsurile promte.

A mai aparut in ecuatie o LAGUNA II fab 2003, 114k Km, 10 airbaguri, climatronic abs, esp etc. 1.9dCI.

Mai indraznesc sa mai cer o parere?

Adusa din FRANTA acum 2 ani. 8500 EURO ultimul pret. Nelovita, arata impecabil.

Multumesc anticipat.


--------------------
dacia solenza 2003/scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 27 Feb 2008, 11:25
Post #12


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




cati kilometri?....presupun un 187000 sau 193000,nu? smile.gif)

L.E.nu vazusem kilometrii.....

This post has been edited by gotty: 27 Feb 2008, 13:25


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 27 Feb 2008, 11:28
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




114000 la un diesel adus din Franta din 2003 nu e cam suspect?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s3rgiulicu
post 27 Feb 2008, 12:34
Post #14


weed


Group: Members
Posts: 24
Joined: 26 February 08
From: Bucuresti




inca o data: multumesc de sfaturi si pareri tuturor.

@aditasse multumesc de nota informativa. daca nu gresesc. la motorul diesel de 1.5 este mai ieftina asigurarea obligatorie iar CASCO am vorbit pe scurt cu un asigurator si mi-a spus ca in jurul sumei de 550 euro pe an.

se apropie weekend-ul si abia astept blush.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II dci 2005 - B SEZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciobi
post 27 Feb 2008, 13:15
Post #15


BMF


Group: Members
Posts: 254
Joined: 20 December 05
From: Bucuresti




In Franta 1 km nu este egal cu 1000 m.Astia au alt sistem de masuratoare...ca doar sunt francezi...de aici si numarul mic de km pe care Laguna cu pricina ii are. tongue.gif

Draga rookie13: o sa gasesti mai multe topicuri deschise aici despre masini SH. Din cate stiu ideea generala este ca masina respectiva sa fie cat mai de incredere cu putinta. Nu uita ca Laguna este totusi o clasa superioara Meganeului si deci intretinerea este mai scumpa, ca sa nu mai zic de reparatii eventuale. Tu stii ce e cel mai bine pentru tine. Megane este mai usor de intretinut si mai ieftin, are PDG care aici la noi este minunat.Parerea mea este ca e mult mai bine un Megane despre care sa stii cat de cat, cu un singur proprietar, cu un carnet de service complet, cu o istorie verificabila si poate totusi cu mai putine dotari decat o Laguna. Trebuie sa gasesti ceva cat mai de incredere cu cati mai putini km, cu cat mai multe dotari, in banii pe care ii ai tu.Dar asta o stii deja. tongue.gif

1.5dci consuma minunat, are cuplu frumos, 1.6 consuma mult in oras.

Bafta la cumparaturi.


--------------------
Renault Megane Estate Lux Privilege 1.6 16V B-XX-BMF 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 27 Feb 2008, 13:25
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Mda, poate ai dreptate cu mia de metri biggrin.gif . El se gandeste la masini mai vechi (ex. 2003), Meganul are PDG incepand din 2006, iar aduse de afara, parca spunea cineva pe forum ca nu au nici astea.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rookie13
post 27 Feb 2008, 13:36
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 27 February 08




Exact de intretinere/reparatii mai scumpe ma temeam. LAGUNA este la actualul proprietar (pe care il cunosc si stiu ca nu a avut nici o problema cu ea) de 2 ani. Acum are 114 000 Km, nu stiu cat de reali or fi fost aia cu care a adus-o. Cert este ca nu a facut mai mult de 20 000 in 2 ani.
Cu toate ca nu imi place mai mult decat un MEGANE, dat fiin pretul si clasa superioara ma gandeam ca ar merita o incercare. Am mai inteles ca la un anumit model de laguna se pot verifica Km reali (din auzite, ma rog...)
Dati fiind cei 114 000 ma gandesc ca urmeaza schimbul de distributie la 120 000. Ceea ce ma face sa ma intreb cat costa asemenea revizie. Probabil daca voi cauta pe forum, voi afla ce tip de distr. are masina in cauza. (timpul, serviciul si cumparatul de masini nu fac casa buna).

Eh, o sa mai astept eu vreo saptamana sa ma lamuresc ce e si cu RENALULT-urile astea.

Totusi, nu am aflat, in caz de alegere facuta, unde se poate verifica o astfel de masina si cat de relevante sunt testele facute (eventual care sunt indicate - noxe, geometrie, tester, suspensii, etc)


"Parerea mea este ca e mult mai bine un Megane despre care sa stii cat de cat, cu un singur proprietar, cu un carnet de service complet, cu o istorie verificabila si poate totusi cu mai putine dotari decat o Laguna" ... Exact asta imi lipseste. Despre MEGANE-urile de pe net nu pot sti nimic (motiv din care prefer verificari stricte), cat despre proprietari nici vorba.

Uff... unde n-as da peste un vanzator ca mine (am vandut masina si i-am povestit noului proprietar toate "problemele" cat si modul de rezolvare/costuri si service-uri recomandate)

Sa auzim de bine! Sa ne intalnim in club!

By the way ... este permis sa postez cateva linkuri spre masini oferite la vanzare pe un oarecare site si sa cer pareri despre masinile in cauza?
(deja banuiesc ca nu)


--------------------
dacia solenza 2003/scala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 27 Feb 2008, 13:42
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Mie mi se pare foarte corect sa-i spui cumparatorului toate problemele si rezolvarile, din pacate nu toti fac asa.
Te sfatuiesc sa nu pui astfel de link-uri, se poate interpreta ca reclama.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aditasse
post 27 Feb 2008, 18:19
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 210
Joined: 15 November 07
From: P I T E S T I




Difera asigurarea obligatorie dar stiu ca sunt categorii sub 1400 intre 1400 si 1600, 1600-1900 etc... s-ar putea sa se incadreze ambele motoare la aceasi categ. Iar legat de casco, eu l-am facut la o val a masinii de 12000 e d`asta probabil ma costa 800 iar masina in afara de esp si trapa are tot ce se poate, iar la casco se ia in calcut tot. si mai ai rovinieta, undeva la 80 pana in 100 ron


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 2004/ 1.6 16 v - ag 77 tas
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
30 mdc
post 27 Feb 2008, 21:38
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 299
Joined: 22 August 07
From: constanta




eu am un megan sedan adus din olanda
cu un prieten dintr-un service reno am verificat in reteaua lor daca masina are reviziile periodice efectuate , asa am aflat si ce alte reparatii a avut masina


--------------------
renault megane 2, megane 4 intense 2003 1.9dci full , 2018 1,6dci - ct 30 mdc, ct 30 mdk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 27 Feb 2008, 21:59
Post #21


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Eu zic sa incerci in Germania. Am vazut ca te grabesti, dar am zarit odata in Germania un Megane CC 2.0T cu piele, xenon, magazie cd, etc.. la 16.000 euro.

Deci un Megane Sedan bine echipat sigur e sub 10.000 daca te uiti cu atentie.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nacht
post 27 Feb 2008, 22:05
Post #22


F U H R E R


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 April 05




Daca ai 8000 euro de ce nu faci un leasing la o masina noua (megane sau altceva)? Parerea mea este ca Megane SH e cam riscant.


--------------------
Honda Accord 2.0L 155CP, SSE, 2008 - a swing to perfection
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vanzatorul de Iluzii
post 27 Feb 2008, 22:58
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti




Daca te intereseaza, tocmai am terminat leasing-ul la masina din semnatura si vreau sa o schimb. Are 72k km, 3 ani (2005), toate reviziile la zi inclusiv la 60k cu distributie + bieletele de directie schimbate (totul facut in reteaua Renault), negru perlat, Confort Expression plus AC automat + senzor de lumina si ploaie. PM si discutam. Pentru moderatori: am scris cand am vazut ce doreste omul. Daca se considera ca este subiect de Vanzari, va rog mutati acolo si lasati aici un link. Multumesc.


--------------------
Tiida Tekna+ HB 1.5dCi 106 trapasi Warm Silver
Megane 2.2 Sedan Privilege 1.6i/112 Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nero73
post 17 Oct 2015, 21:34
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 4 June 05




Ce ziceti merita sa schimb un golf4 break 1.6 fsi din 2002 190000km cu un clio symbol 1.5dci din 2008 . 105000km
Astept pareri

Mai detin un megan 1.5 dci


--------------------
Renault megane 2.1 1.5 dci 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavian.gagu
post 17 Oct 2015, 21:40
Post #25


Bucuresti


Group: Members
Posts: 437
Joined: 19 April 13
From: hell




E ca si cum eu ti-as da o hartie de 10 lei si tu imi dai una de 100! Ce zici...merita?
Nu ti se pare ca e cam cusuta cu ata alba?


--------------------
Renault / Ford Megan 2 Hatch 2005 Ford Focus Break 2012
Cine se scoala de dimineata...f*te fete care inca mai dorm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nero73
post 17 Oct 2015, 21:46
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 4 June 05




Sa nu crezi ca golful e chiar asa de bun cum crede lumea


--------------------
Renault megane 2.1 1.5 dci 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tataieb12
post 23 Dec 2015, 13:51
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 27 January 09
From: buzau




salut
sunt intr-o mare dilemma
vreau sa cumpar un megan 2 1.6 16v si astept de la voi ceva ponturi de urmarit la o eventuala cumparare
am vazut unul 2006 cu inmatriculare 2007 cu aer conditionat dar fara esp la 2990 euro si un altul 2004 cu clima si esp la 3190 . intre cele doua autoturisme nu stiu ce sa aleg anul sau dotarile astept de la voi ceva ponturi
multumesc frumos

This post has been edited by tataieb12: 23 Dec 2015, 13:52


--------------------
dacia // renault logan // megan 2005 % 1.6mpi // 1.6 16v dopat gepelizat - fast & furious
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 23 Dec 2015, 13:57
Post #28


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Nici unul, mai cauta oferte, sa aiba si clima, esp, cruise, keyles, etc, sunt si la 2500 euro din 2004.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionitagelu
post 23 Dec 2015, 17:47
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 4 March 05
From: Breaza




QUOTE(argon @ 23 Dec 2015, 13:57)
Nici unul, mai cauta oferte, sa aiba si clima, esp, cruise, keyles, etc, sunt si la 2500 euro din 2004.
*



Si cu 250.000 km la bord.

Eu zic sa cauti peste 2007, s-a trecut la euro4 chiar si in Ro dupa acel an, s-au rezolvat in mare parte problemele injectiei delphi (in caz ca te intereseaza si diesel) si daca e luata din Ro cel mai probabil are si taxa platita.


--------------------
Renault Koleos 2 Intens 2.0 dCi 4WD 2018 - PH27AUS
Megane 4 1.6 dCI 130CP Bose - 2017
Megane 2 1.5 dCI 106CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tataieb12
post 23 Dec 2015, 20:46
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 27 January 09
From: buzau




nu sunt fan diesel
am un benzinar cu gpl in prezent si vreau sa trec la o clasa superioara ca dotari confort siguranta .
am ales megan pentru ca sunt putine pe piata si cu un grad de dotari destul de mari .
toate benzinarele 1.6 16v aduse de afara se incadreaza in euro 4 ?


--------------------
dacia // renault logan // megan 2005 % 1.6mpi // 1.6 16v dopat gepelizat - fast & furious
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
14 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:50
Dacia