Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema ciudata franare, franare la viteza mica

radulaguna2002
post 21 Jul 2017, 09:12
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 21 July 17




Salutare la toti de pe acest forum. Problema este in felul urmator. la franare cand aproape se opreste masina ( de la 30km\h) su aude un fel de trepidatie vibratie la roti ce se simte in caroserie . la viteze mari peste 100 km/h franare puternica sau lenta absolut nimic nici o trepidatie vibratie huruit ninmic. pe fata a fost facuta revizia completa si nu este nici un joc bucsa nimic. facea asa si cu cauciucurile de iarna dand vina pe ele, dar acum am pus cauciucuri de vara noi noute ,echilibrate ...face la fel. caut unghi de fuga tot. vibratia sau huruitul cum sa-i mai spun se simte ca si cum ar intra abs-ul dar loa o intensitate mult mai mare adica vibreaza foarte repede . am scos siguranta de la abs si esp si tot la fel face ....discurile sunt originale reno puse anul trecut si placutele sunt Remsa la jumatate viata . vizual nu se vede nimic la sistemul de franare . pe spate placutele sunt noi trw ( la fel facea si cu cele vechi).
senzorii de abs pe fata la fel sunt schimbati ambii anul trecut marca ate noi.....face asa de vreo 2 luni . ca si cum ai frana in urma unui vehicul cu senile senzatia acea de vibratie. Un mic sfat e mai mult decat binevenit. multumesc

This post has been edited by radulaguna2002: 21 Jul 2017, 09:13


--------------------
renault laguna 2002 berlina - mm10cpx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuli23
post 21 Jul 2017, 09:39
Post #2


you have to scream if you wanna go faster


Group: Members
Posts: 1.057
Joined: 11 April 12
From: Bucuresti




vezi ca au am avut problema asta la un duster cu placute la jumatate.... Era de la ele . Cand au ajuns la jumatate placutele ziceai ca-s tramvai cand franam. Poti incerca si asta daca celelalte sunt ok.


--------------------
Renault Laguna II 2003 1.9 dci hatchback - B-CFX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radulaguna2002
post 21 Jul 2017, 09:45
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 21 July 17




S inteleg ca ar putea fi placutele calite ...?????


--------------------
renault laguna 2002 berlina - mm10cpx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 21 Jul 2017, 10:03
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Chiar dacă sunt noi discurile"posibil" să ai un disc de frână ovalizat, normal asta înțeleg eu după cum spui,am pățit la cineva la fel, viteză mică trepida și la viteză mare nu făcea nimic incearca să verifici și discurile,am schimbat la acea persoană discurile s și nu mai făcea acea trepidație

This post has been edited by andru1973: 21 Jul 2017, 10:10


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuli23
post 21 Jul 2017, 16:55
Post #5


you have to scream if you wanna go faster


Group: Members
Posts: 1.057
Joined: 11 April 12
From: Bucuresti




in problema mea la duster cand franam la viteza mare nu scoatea sunet sau virba. La viteza mica ( pana si la 10 km/h ) la franare se auzea un huruit de ziceai ca am nisip intre disc si placute. Am crezut ca erau pe duca discurile sau placutele iar cand am ajuns la service placutele erau la jumatate si discul ok. Am schimbat placutele repede si nu am mai avut probleme. Acum 2 ani mi s-a pus tot pe duster niste delphi si dupa 4 zile am pus altele pt ca aveam aceiasi problema. Tind sa cred ca erau contrafacute sau (chiar daca stiu ca e o firma proasta ) Nu eu am optat eu pt ele ci service-ul a pus ce a avut fiind masina firmei. Placutele care au inceput sa-mi faca figuri la jumatate erau trw


--------------------
Renault Laguna II 2003 1.9 dci hatchback - B-CFX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 21 Jul 2017, 18:50
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




da tot ce e posibil sa fie contrafăcute cu astia din ziua de azi nici numai știi ce sa cumperi ,sunt plăcuțe de frâna dure si moi ,tu posibil sa fi avut dure,de-aia făcea zgomot (puteau fi cristalizate)cele moi de Ferodo Racing,EBC,Textar,Sparco,OMP,eu la a mea am plăcute moi (se uzează mai repede fata de cele dure)totul depinde ce cumperi
la cele dure ai nevoie de o încălzire prealabila ca sa frâneze bine (ma refer ca de frânat ,frânează ,dar când le ai încălzit se simte diferența)

This post has been edited by andru1973: 21 Jul 2017, 18:52


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 21:11
Dacia