Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Bucurest - Bran, un ajutor va rog

vladimir
post 27 Apr 2006, 09:49
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 February 05




Buna ziua la toti !


Am o rugaminte , daca ma puteti ajuta : urmeaza sa plec la Bran, Vineri dupa ora 16.00, si am urmatoarele trasee stiute :
1. Bucuresti - Predeal DN 1 (la intrare fac stanga) - Paraul Rece - Rasnov - Bran;
2. Bucuresti - Brasov (tot DN 1) - Rasnov - Bran;
3. Bucuresti - Chitila - Tartasesti - Targoviste - Dragomiresti - Rucar - Bran;
4. Bucuresti - Pitesti (pe asa- zisa autostrada) - Curtea de Arges - Campulung - Dragomiresti - Rucar - Bran.

Care e mai indicat din punct de vedere al :

- starii carosabilului (am auzit ca pe predeal - Paraul Rece e nenorocire, gropi mari la greu);
- traficului, referitor la aglomeratie.

Am auzit de ce se intampla la Posada si stiu ca trseele 2 si 4 sunt extensii ale celorlate doua, mult mai lungi si de la un punct devin comune.

Nu am mai trecut de mult de Busteni pe DN 1, iar pe ruta Bucuresti - Targoviste nu am mai fost decat o data in urma cu cinci ani.

Mii de multumiri anticipate !


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 27 Apr 2006, 09:53
Post #2


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Bucuresti - Predeal DN 1 - Paraul Rece - Rasnov - Bran este dezastru. Am fost eu de paste si atat de groaznic mi s-a parut ca m-am intors prin Brasov. Asadar...chiar daca ocolesti putin, du-te prin Brasov si apoi intoarce-te spre Bran, drumul e ok pe acolo. Pe Targoviste e cat de cat bine...ultima data tot reparau la el, prin toamna...

This post has been edited by OVIDIUS: 27 Apr 2006, 09:54


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Apr 2006, 10:01
Post #3


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu zic varianta 4.
Insa este mai libera varianta 3, dar sunt niste portiuni de drum mai proaste (nu ca autostrada ar fi cine stie ce...)
Varianta 1 e de obicei cea mai rapida, insa cred ca e o problema pana sa faci stanga spre paraul rece. Si intr-adevar, drumul paraul rece- rasnov nu e chiar bun. Insa nu este nici rau.
Varianta 2 - uit-o. Doar daca nu faci o plimbare de agrement.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sebybv
post 27 Apr 2006, 10:02
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 8 August 05
From: Brasov




Eu am fost Duminica asta si am mers din BV (locuiesc in Brasov) spre Cristian - Rasnov - Bran. Drumul era acceptabil, cu o exceptie intre Cristian si Rasnov (o portiune de cca 3Km). Nu era foarte aglomerat pe drum. Erau turisti destui la Bran. Destul de ciudat faotul ca la castel era INCHIS!
Nu stiu cum e drumul de la Bucuresti pana la BV pe Valea Prahovei, dar din drumurile anterioare facute de mine, Vineri vine "tot Bucurestiul" la munte - s-ar putea sa cam fie aglomerat, iar Duminica se duc acasa - iarasi aglomerat.

Orice ai alege,
Drum Bun!


--------------------
Mazda 6 2.0 CD 143CP SPORT 2006
"...The force is strong with this one..."
- Seat Leon 1,6 16v 105 CP - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 27 Apr 2006, 10:06
Post #5


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(klaus @ 27 Apr 2006, 11:01)
Eu zic varianta 4.
Insa este mai libera varianta 3, dar sunt niste portiuni de drum mai proaste (nu ca autostrada ar fi cine stie ce...)
Varianta 1 e de obicei cea mai rapida, insa cred ca e o problema pana sa faci stanga spre paraul rece. Si intr-adevar, drumul paraul rece- rasnov nu e chiar bun. Insa nu este nici rau.
Varianta 2 - uit-o. Doar daca nu faci o plimbare de agrement.
*


Tu glumesti? Din momentul in care faci stanga spre Rasnov, incepe incet dezastrul. Apoi, la serpentine, e circ, imi e rusine ca sunt in Romania...Daca nu esti atent sau nu apuci sa feresti o groapa, iti lasi rotile pe acolo...L-as lua pe Dobre de la transporturi si l-as pune sa mearga el pe acolo. Pacat de zona, e superba.
Privitor la varianta 4, cred ca ai dreptate. O sa mai merg si eu pe acolo, nu am mai fost demult...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladimir
post 27 Apr 2006, 10:29
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 February 05




Multumesc mult de tot pentru sfaturi.
Dupa cate vad raman pe varianta 3 sau 4 (1 - drum prost pe Paraul Rece - Rasnov si aglomeratie, 2 - aglomeratie pana la Brasov si oricum nu vreau sa admir peisajul fiind la volan dupa 6 ore de munca).
Acum, dupa cum zicea klaus ar fi mai bine prin Pitesti, dar ma lungesc si sunt cu un pusti de trei ani in masina, a-si dori sa ajung cat de cat mai repede, nu cumva lungesc cu vreo ora prin Pitesti mergand ? Nu e mai putin pe Targoviste ?

Inca o data multumiri pentru rapiditatea cu care m-ati si ma ajutati.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 27 Apr 2006, 10:56
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




varianta 4 e facuta de mine prin ianuarie si e buna (exceptand cativa zeci de km din A1 la dus), in rest la intors e bine. faci cam 3 ore daca nu ma insel si daca nu e prea aglomerat. oricum ca nr de km asta e cea mai scurta varianta.
ai mai putea sa o iei prin chitila si sa mergi pana la pitesti, prin titu parca. e drumul f bun numai ca treci prin multe localitati si o sa faci ceva mai mult. ca nr de km e asemanator cu buc-pitesti pe A1.


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius81
post 27 Apr 2006, 11:00
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 30 June 04
From: -




faci tot asa de mult si pe Pitesti si prin Targoviste. Prin pitesti daca o iei singurele probleme sunt cei 25 de km de autostrada facuti praf si aglomeratia din Pitesti (daca ajungi acolo spre amiaza), in rest e ok. Prin targoviste sunt portiuni mari de drum unde mergi ca pe piatra cubica si nu poti sa o alergi prea tare.
Si eu voi pleca spre Moeciu sambata dimineata si o voi lua prin Pitesti.

Drive safe, distractie placuta !! smile.gif


--------------------
- - - - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 27 Apr 2006, 11:10
Post #9


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Pe varianta 3 sau 4 e vreun loc unde merita oprit? Popas, ceva, haleala buna?


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_axn
post 27 Apr 2006, 11:18
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 639
Joined: 30 December 04
From: Bucuresti




inainte sau dupa curtea de arges parca, era o manastire, mausoleu ceva, nu mai retin exact ce, insa erau oprite multe masini acolo..


--------------------
vw passat 2009 - B __ ___
"putine lucruri poti sa le faci cu vorba buna dar cu vorba rea nici atatea"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 27 Apr 2006, 11:28
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Prin Pitesti daca vii pe autostrada si prinzi ora aglomerata faci minim 30 min pana iesi spre Campulung mad.gif . Prin Targoviste am mers eu asta vara, daca te ajuta iti pot da niste cifre (considera ore de varf, am iesit la 14:30 din Bucuresti):

1. iesire centura - Targoviste, 70 km, 60 min, drum bun, fara portiuni stricate, nelipistele gropitze...
2. Targoviste - Campulung, 65 km, 70 min, drum cvasi OK
3. Campulung - Rucar, 15 km, 15 min, idem
4. Rucar - pasul Bran, 20 km, 35 min, nitel mai rau, dar nesemnificativ
5. pasul Bran - Moeciu de Jos, 15 km, 10 minute, bun

De la Moeciu la Bran sunt maxim 10 km.
Dupa Campulung peisajul e fantastic, eu am mers in regim de voie, cascand ochii pe peisaj... Pasul Bran e solicitant, lung si foarte virajat, dar nu are rampe foarte mari.

Sper sa-ti fie de folos.

PS: eu personal as alege Targoviste si in nici un caz nu as alege varianta prin Curtea de Arges pentru ca nu cred ca s-a mai reparat ceva de anul trecut; sunt 50 de kilomentri intre Curtea de Arges si Campulung presarati la greu cu portiuni stricate si pe placi imbinate prost...

PS2: kilometri nu sunt masurati la liniuta, sunt aproximati din 5 in 5 km


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 27 Apr 2006, 11:29
Post #12


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(alex_axn @ 27 Apr 2006, 12:18)
inainte sau dupa curtea de arges parca, era o manastire, mausoleu ceva, nu mai retin exact ce, insa erau oprite multe masini acolo..
*



Multam'. O sa fiu atent. Oricum Curtea de Arges merita vazuta...


Ursul-alb, ceva popasuri unde merita, pe varianta ta?

This post has been edited by OVIDIUS: 27 Apr 2006, 11:32


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriiss888
post 27 Apr 2006, 12:11
Post #13


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 19 December 03
From: Bucuresti




n-o lua pe paraul rece-rasnov ca e jale mare !! du-te ori pe 2 ori pe 3 ...ca si stare a drumului cea mai buna varianta e 2 dar e ceva mai lunga ...varianta 3 e cea mai scurta si sunt peisaje superbe mai ales Rucar -Bran dar drumul este mai prost. Varianta 4 e sensibil mai lunga decat toate celelalte si nici drumul nu e cine stie ce.


--------------------
Dacia Logan Laureate Plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 27 Apr 2006, 12:20
Post #14


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Varianta 4 este cea mai sigura dpdv starea drumurilor, pentru ca toate drumurile pe care se merge sunt europene, sau de importanta majora
Acum vara e mai putin relevant prin Targoviste sau prin Pitesti (de altfel diferenta este de cca. 30 km), insa iarna drumul prin Pitesti este intotdeauna curatat de zapada.
Si oricum este mai bine intretinut ca drumul prin Targoviste.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 27 Apr 2006, 12:30
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Intai o corectura; mausoleul respectiv (in amintirea luptelor din Primul Razboi Mondial) este la vreo 10-15 km dupa Campulung (spre Bran), imediat dupa ce se trece de un deal/munte cariera; e un loc cu deschidere mare, spre dealurile din vale (deci spre sud), chiar la intrarea in culoarul muntos.

Recomandari proprii nu prea am (am stat undeva la Moeciu de Sus, la vreo 10 km in munte fata de DN) dar zona e realmente plina de pensiuni si locuri in care poti opri... poate doar in varful pasului Bran sa nu gasesti unde sa te opresti (vorbesc de locuri amenjate si populate) [bine, peisajul e de admirat oprind chiar acolo... biggrin.gif ], in rest nu cred ca poti merge 5 minute fara sa gasesti un loc de popas; dupa Moeciu, deja e o pensiune la fiecare 10 metri...

PS: zicea cineva ca faci tot atat de mult prin Targoviste ca si prin Pitesti... ma abtin cu greu sa nu rad...ii reamintesc doar 2 lucruri:
1. Bucuresti-Targoviste-Campulung: 70+65 km=135 km
2. Bucuresti-Pitesti-Curtea de Arges-Campulung: 105+40+50= 195 km

Oricat de repede ai merge pe autostrada (si iti pot spune mult ca NU vei merge), pot sa fac pariu cu tine ca ajung in Campulung cu aproape 1 ora inaintea ta daca merg prin Targoviste! (ca sa nu fiu corectat, cu masini identice...)

All the best


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Geo
post 27 Apr 2006, 12:53
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 291
Joined: 9 January 03
From: Brasov




Alege varianta 3... eu zic ca in conditiile actuale este cea mai rapida. Iar coridorul Rucar - Bran chiar e superb pentru pilotaj... si pentru cei care sunt cu tine, au ce vedea pe fereastra...


--------------------
Chevrolet Aveo 2006, Platinum
Drive safe !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladimir
post 27 Apr 2006, 13:19
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 14 February 05




Da, cred ca m-am dumirit, o iau pe Buc. - Targoviste, m-am uitat si pe www.rotur.ro si am vazut distantele. Sunt presat si de timp, eu termin la 14 munca dar sotia nu. Cei sa zicem 40 - 60 km in plus la varianta 4 fata de 3, inseamna cam o ora in plus. O sa plec luni de dimineata si o iau pe Pitesti, ma mai opresc in Curtea de Arges poate.
Inca o data multe multumiri, sa aveti un week-end de calitate, drum bun la toti si vreme frumoasa !


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,4 - B xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdan
post 27 Apr 2006, 13:52
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 19 July 05
From: Bucuresti




mda, eu am casa pe langa rucar, intrun satuc de pe acolo din zona, si iti pot spune ca varianta 3 este cea pe care merg de fiecare data.

bucuresti-targoviste, drum bun, asfalt la fel
targoviste-campulung muscel , idem
campulung muscel-rucar - e ok drumul din pct meu de vedere
rucar-bran- asfaltul nu e excelent, dar ai o priveliste foarte frumoasa smile.gif

ps: inainte cu 15 km de campulung, se face un drum la dreapta, prin slobozia-stoienesti-dragoslavele, care dealtfel e si foarte frumos, dar nu e asfaltat (~5-10 km); daca iesi pe acolo, scurtezi foarte mult, si iesi direct in rucar, dar ratezi mausoleul de dupa campulung, care iar merita vazut.

weekend-placut si sa ai vreme buna wink.gif

edit: vezi ca pe dupa racari, urmeaza o zona de sate unde mai stau baietii cu radarul(mai rar) si inainte de targoviste iar sunt baietii acolo(cam de fiecare data); o sa vezi ca se face drumul mai lat..ee..acolo incetinesti tongue.gif

btw, ca idee, eu fac 2h-2h jumate buc-campulung, mers batraneste, viteza de croaziera 90-100, 70 prin sate

This post has been edited by bgdan: 27 Apr 2006, 14:03


--------------------
Dacia 1300 - B-17-JSK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 27 Apr 2006, 18:11
Post #19


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




DN73 e varza rau de tot....cea mai buna varianta e pe targoviste....am facut drumul sapt trecuta pe ambele variante....pitesti campulung e jale! pe targoviste e mai bine...ma rog... mai o turma de oi, mai un ciobanel....
dn1 oricum se va inchide in cateva zile smile.gif...


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 28 Apr 2006, 08:38
Post #20


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(anpop @ 27 Apr 2006, 19:11)
DN73 e varza rau de tot....cea mai buna varianta e pe targoviste....am facut drumul sapt trecuta pe ambele variante....pitesti campulung e jale! pe targoviste e mai bine...ma rog... mai o turma de oi, mai un ciobanel....
dn1 oricum se va inchide in cateva zile smile.gif...
*



Adica? Cum se va inchide si pe ce portiune?


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octa74
post 28 Apr 2006, 08:45
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 14 December 04
From: Brasov




DN1 se va inchide, dar numai pentru autovehiculele de peste 3.5 tone.. si incepand de zilele astea. Este vorba despre portiunea intre Ploiesti si Brasov.


--------------------
Logan Ambiance (cu servo) - BV-xx-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 28 Apr 2006, 08:49
Post #22


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(octa74 @ 28 Apr 2006, 09:45)
DN1 se va inchide, dar numai pentru autovehiculele de peste 3.5 tone.. si incepand de zilele astea. Este vorba despre portiunea intre Ploiesti si Brasov.
*



Te pomenesti ca il repara? Ca dupa Ploiesti, pe centura orasului, e dezastru...dry.gif


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragosmanea
post 28 Apr 2006, 09:05
Post #23


DA, am Logan!


Group: Members
Posts: 202
Joined: 17 February 05
From: Bucuresti




Intre Pitesti si Campulung e JALE, nu sunt gropi, sunt CRATERE din metru in metru, nu prea ai cum sa le ratezi. Am fost si noaptea, si ploaie, simteam ca nu mai ajung la Campulung cu toate fiarele pe masina. Apoi, a doua zi, intre Campulung si Bran, nu e asa rau ca pana la Campulung, dar totusi e plin de gropi, si mai dai si de cate un crater. Doamne, zici ca a fost bombardamentul secolului pe acolo. Mai bine era daca era drum de tara doar cu pamant. Pe ala cel putin nu aveai cratere, decat praf sau noroi. Iar autostrada...e o portiune in care e jale mare, 50-60Km/h daca nu vrei sa ramai fara roti!


--------------------
Dacia LOGAN Preference 1.4 - LGN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nitz
post 2 May 2006, 10:05
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 7 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(OVIDIUS @ 27 Apr 2006, 10:53)
Bucuresti - Predeal DN 1 - Paraul Rece - Rasnov - Bran este dezastru. Am fost eu de paste si atat de groaznic mi s-a parut ca m-am intors prin Brasov. Asadar...chiar daca ocolesti putin, du-te prin Brasov si apoi intoarce-te spre Bran, drumul e ok pe acolo. Pe Targoviste e cat de cat bine...ultima data tot reparau la el, prin toamna...
*


Am fost pe drumul asta de 1 mai si mi se pare cel mai bun, totusi. Bucuresti - Predeal este foarte bun, inclusiv la Posada au reparat temporar zona in care s-a tasat terenul. Predeal - Rasnov este intr-adevar plin de gropi pe o portiune de 10 km, dar la fel de rele sunt Rasnov - Brasov, sau Rasnov - Bran.


--------------------
Renault Clio - alb murdar
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
anpop
post 6 May 2006, 06:40
Post #25


Sef de pisica!


Group: Members
Posts: 422
Joined: 28 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(OVIDIUS @ 28 Apr 2006, 09:38)
Adica? Cum se va inchide si pe ce portiune?
*


pe o portiune de cca. 250 m la posada vor incepe lucrarile de consolidare...se ca circula semaforizat pe o banda de cca. 3 m timp de vreo 2 luni smile.gif..traficul greu a fost deja deviat, dar nici pt. restul nu va fi usor wink.gif


--------------------
Logan Preference 1,4 - b-xx-xxx
Prostia e singurul lucru care-i doare pe ceilalti!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
croc1977
post 14 Jun 2006, 10:01
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 27 May 05




Pasul Rucar Bran este unul dintre cele mai frumoase trasee montane de la noi.
Chiar cineva de aici spunea ca pasagerii au ce sa vada pe geam.
Aveti mare grija la camioane. Este un traseu batut mai mult de camionagii. Aveti grija la tiristii de la combinatul de ciment. Intr-o seara aprope ca au reusit sa blocheze soseaua cu manevrele lor.
Desemenea mare grija pe portiune Campulung Rucar - exista o zona in care este o surpare in terasamentul soselei si nu o vezi, vii cu viteza si pur si simplu sari un damb.


--------------------
Dacia LOGAN - B-xx-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali71
post 2 Jul 2006, 17:56
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 6 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(bgdan @ 27 Apr 2006, 13:52)
mda, eu am casa pe langa rucar, intrun satuc de pe acolo din zona, si iti pot spune ca varianta 3 este cea pe care merg de fiecare data.

bucuresti-targoviste, drum bun, asfalt la fel
targoviste-campulung muscel , idem
campulung muscel-rucar - e ok drumul din pct meu de vedere
rucar-bran- asfaltul nu e excelent, dar ai o priveliste foarte frumoasa smile.gif

ps: inainte cu 15 km de campulung, se face un drum la dreapta, prin slobozia-stoienesti-dragoslavele, care dealtfel e si foarte frumos, dar nu e asfaltat (~5-10 km); daca iesi pe acolo, scurtezi foarte mult, si iesi direct in rucar, dar ratezi mausoleul de dupa campulung, care iar merita vazut.


*


am o intrebare si eu pt.tine : ai fost in ultimul timp pe drumul dintre stoienesti si dragoslavele? Te intreb pt. ca la intrarea din soseaua nationala este un indicator : Pod Surpat. Eu merg destul de des la Sirnea si nu m-am mai incumetat pe varianta aceea din cauza indicatorului respectiv.

In alta ordine de idei din Pitesti spre Campulung Muscel se merge direct, fara ocolire prin Curtea de Arges.


--------------------
mercedes e Klas 220 - b-80- e220
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NoDacia
post 4 Jul 2006, 13:26
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 158
Joined: 10 June 06




branul e "zona" mea preferata .... si pana acum am luat-o doar pe predeal-paraul rece-rasnov-bran ... stiu ca ultima oara ... parca prin toamna-iarna trecuta .. drumul incepuse sa se strice rau de tot .... dar cu putina atentie ... tot mai mult imi place drumul asta.... asta e cu gropile....mai ocolesti una-doua-... nouazeci si noua biggrin.gif ...

[edit] rucar-bran faci cam 45min (tras bine) - o ora .. o ora si ceva... e frumos peisajul dar eu m-am saturat de el... ai impresia ca nu se mai termina.... si te imbie la viteza... daca as merge asa la "pas" cu popasuri si altele imi place drumul rucar-bran ....

beleaua mare e ca drumul pitesti-campulung e varzuca/ targoviste-campulung e ... nu mai stiu ca nu am mai fost de prin toamna ....

This post has been edited by NoDacia: 4 Jul 2006, 13:29


--------------------
BMW 320d 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdan
post 4 Jul 2006, 13:47
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 19 July 05
From: Bucuresti




QUOTE(vali71 @ 2 Jul 2006, 18:56)
am o intrebare si eu pt.tine : ai fost in ultimul timp pe drumul dintre stoienesti si dragoslavele? Te intreb pt. ca la intrarea din soseaua nationala este un indicator : Pod Surpat. Eu merg destul de des la Sirnea si nu m-am mai incumetat pe varianta aceea din cauza indicatorului respectiv.

In alta ordine de idei din Pitesti spre Campulung Muscel se merge direct, fara ocolire prin Curtea de Arges.
*




da, saptamana trecuta drumul intr-adevar era blocat, nu se putea trece pe acolo, mai putin pentru masinile cu garda la sol mai ridicata.
nu recomand nimanui sa mearga pe acea scurtatura, cel putin pana nu se rezolva situatia


--------------------
Dacia 1300 - B-17-JSK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 8 Aug 2008, 08:35
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Ma bate gandul sa ma duc la Bran pe ruta Bucuresti-Pitesti-Campulung si sa ma intorc pe Valea Prahovei. Cum mai e drumul intre Pitesti si Bran, respectiv intre Bran si Predeal?


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 08:53
Dacia