Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

36 Pages « < 23 24 25 26 27 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ce ma nemultumeste la Kadjar?, ce ar fi putut sa fie (mai bine)

myreno4me
post 28 Apr 2019, 17:05
Post #721


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Adica ai automata ? Ar fi anormal sa nu fie asa in cazul asta !


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kadjar2016
post 28 Apr 2019, 17:51
Post #722


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 12 October 18




Nu e automata. Nu am citit bine inainte? Problema cu neactivarea franei de stationare e doar la cutiile automate?


--------------------
Renault Kadjar 2016 Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu suciu
post 28 Apr 2019, 21:10
Post #723


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 18 February 19




pozitia neutru e la cutii automate,la cutii manuale e scos din viteza,pe liber...la mine se activeaza daca scot centura sau deschid usa...uneori la semafor,ca sa nu tin piciorul pe frana,scot centura si se activeaza frana de parcare...


--------------------
renault kadjar 1,5 dci intens 2019
kangoo van 1,5 dci 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 29 Apr 2019, 07:05
Post #724


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




Era vorba de manuala. Neutru = scoasa din viteza. La mine se activează singura doar la oprirea motorului.


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kadjar2016
post 29 Apr 2019, 08:22
Post #725


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 12 October 18




Scartaitul usii de la torpedou cum se poate rezolva acasa, fara service-ul Renault? Am fost la ei la service, au vrut sa-mi deschida o fisa de service pentru asta si au zis ca va trebui sa-mi rescrie soft-ul de la injectoare ( sau ceva de genul), ca asa au indicatii de la Renault. Am intrebat care e avantajul... nu mi-au putut raspunde. Am plecat de acolo.


--------------------
Renault Kadjar 2016 Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu suciu
post 29 Apr 2019, 09:59
Post #726


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 18 February 19




am vazut undeva o postare,dar nu mai stiu unde...explica cu poze cum trebuie sa desfaci si unde sa ungi.


--------------------
renault kadjar 1,5 dci intens 2019
kangoo van 1,5 dci 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefreeboy
post 29 Apr 2019, 19:22
Post #727


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 29 January 19




Bine ai facut că nu ai rămas pentru rescrierea softului. Pe forumul similar din Italia, 90%din cei care au facut-o, plâng de necaz. E dezastru pentru masina(pierdere de putere, randament, cresterea consumului, functionarea nefireasca a motorului si multe chestii care nu le mai tin minte).


--------------------
Renault Kadjar 2015 Bose
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kadjar2016
post 29 Apr 2019, 20:37
Post #728


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 12 October 18




Voi nu ati fost pe la reprezentanta in ultimul timp? Nu vi sa oferit?


--------------------
Renault Kadjar 2016 Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 30 Apr 2019, 06:53
Post #729


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




Ba da. Mi-au spus la revizie sa revin într-o zi dimineața, ca e mai liber pentru updatarea softului, asa ca i-am contactat ulterior cerându-le informații despre update, informații pe care nu au putut sa mi le ofere astfel încât nu m-am dus.


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ticatara
post 2 May 2019, 13:56
Post #730


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 17 November 05




Tocmai vin de la service (Meridian Nord) si m-am umplut de nervi.
I-am lust sotiei un Kadjar de un an de zile si desi ma asteptam macar primul an sa nu am probleme, m-am dus la ei cu urmatoarele:
- ambreiajul tine f sus, in ultimul sfert al cursei si trepideaza usor la plecarea de pe loc dupa ce merg mai mult in trafic - nu e problema, asa tine la ea, nu sunt toate masinile la fel, iar trepidarea la plecare nu s-a manifestat.
- la singura cheie care se rabateaza nu mai merge butonul de inchidere decat o data din 10 incercari si daca doar apesi f tare - nu e acoperit de garantie, cheia prezinta socuri mecanice (a apasat sotia cu unghiile pe ea incercand sa o inchida si s-a crestat cauciucul de pe butonul de inchidere - e de fapt efectul problemei, nu cauza).
- la cateva saptamani (mai ales iarna), computerul de bord se reseteaza - problema nu s-a manifestat - vor sa o parchez la ei zilnic sa vada si ei, in caz ca am un fetish si imi place sa semnalez eu probleme inexistente si sa stau cu masina prin service.
In plus, acum vreo 2 luni mi-a murit bateria din senin, fara nici un semn. Au tractat-o la ei, au pus bateria la incercat si au zis ca probabil e din vina mea, ca nu fac drumuri sufficient de lungi ca se se incarce (culmea e ca facusem un drum de vreo 400km chiar in ziua precedent). Bine macar ca nu mi-au cerut banii pe curent.
Dupa ce au incarcat-o n-am mai avut probleme (deocamdata), dar am observat abia acasa ca nu mai functioneaza alarma pe care tot ei mi-au dat-o cadou si mi-au montat-o. Sa fi fost de la alarma si au deconectat-o fara sa imi mai zica? Posibil, m-am lipsit de alarma.
Nici nu le-am mai zis ca din cand in cand miroase a benzina in masina (fara sa merg la benzinarie sa alimentez) - stiu deja raspunsul - problema nu se manifesta.
Din punctul meu de vedere nu as mai recomanda Renault nici dusmanilor - masini proaste si garantie doar de forma, in realitate la tot ce sesizezi problema e din vina ta si nu e acoperit de garantie.


--------------------
Megane II Sedan 1.6 Privilege, gri metalizat, noiembrie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 2 May 2019, 14:53
Post #731


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Pe de alta parte mie mi-au curatat placutele de frana fiindca am reclamat ca scartaiau, mi-au completat cu antigel fiindca nivelul era sub minin, mi-au facut polish total deoarece portierele erau pline de pete de la pilitura de fier rezultata in urma franarilor, mi-au dat prima revizie gratuita fiindca au tinut masina in depozit 10 zile dupa ce platisem integral.
Eu cred ca tine si de ....atitudine !

This post has been edited by myreno4me: 2 May 2019, 14:54


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladUrsu
post 2 May 2019, 15:12
Post #732


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 14 September 18
From: Bucuresti




Salut. Din fericire (deocamdata) nu ma pot "lauda" cu problemele semnalate de majoritatea colegilor de forum ( baterie moarta/ scartaituri, etc) pentru ca masina este relativ noua - achizitie Dec 2018, cu un pic mai mult de 2000km la bord.
Problema mea e ca odata ce depasesc 75- 80 km/h incepe sa se auda un vajait in dreptul oglinzii de la portiera soferului. Initial am crezut ca e zgomotul generat de oglinda care este destul de mare insa zgomotul nu apare si la oglinda din dreapta, deci nu asta e motivul.
Din ce imi dau seama, portiera nu este reglata cum trebuie, este ridicata de fata in sus si un pic in afara, cativa milimetri, ceea ce face ca aerul sa "loveasca" in marginea cromata a portierei si de aici presupun ca vine beleaua.
Am verificat la mai multe masini, acelasi model si se vede cu ochiul liber ca a mea e defecta din "'nastere".
Aveti idee daca se poate regla doar intr-un service Renault (pana la prima revizie anuala nu calc la ei, poate imi strica si altceva biggrin.gif ) sau se poate si in fata blocului biggrin.gif ?


--------------------
Renault Kadjar 2018 ZEN 1.5dci 2WD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ticatara
post 2 May 2019, 15:14
Post #733


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 17 November 05




Sunt o persoana cu bun simt, nu obisnuiesc sa fac scandal, daca la asta te referi. Ma consuma pe mine mai mult decat ii consuma pe ei.
Am mijloace sa rezolv problema altfel, de sus in jos, dar as fi preferat sa nu fie nevoie sa apelez la asta.

LE: raspunsul era pt myreno4me.

This post has been edited by ticatara: 2 May 2019, 15:16


--------------------
Megane II Sedan 1.6 Privilege, gri metalizat, noiembrie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 2 May 2019, 19:01
Post #734


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.508
Joined: 18 May 17




Eu sunt mai nesimtit asa, am dat mail la vocea clientului si m-au programat la service pentru fiecare dintre problemele enumerate si rezolvate.
Locuiesc mai la tara asa, nu am pile "sus" .
@ Vlad, am rezolvat tot pe garantie alinierea proasta a usilor, tot asa printr-o actiune lipsita de bun simt, mail la VC !
Uite aici : https://www.reno.ro/index.php?showtopic=306091&st=2286#

This post has been edited by myreno4me: 2 May 2019, 19:14


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petre 1
post 2 May 2019, 22:02
Post #735


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 10 December 06
From: Bucuresti




Am o intrebare pentru voi cei ce deja aveti Kadjarul, in continuarea cotierei spre bord vin doua ornamente din plastic argintiu, s-au zgariat cumva ? Omul mai pune acolo niste chei, un telefon, maruntis etc. Consider destul de neinspirata aceasta solutie, mai bun era un plastic negru, nevopsit, acolo fiind o zona cu uzura ridicata similara manerelor interioare de la usi.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefreeboy
post 2 May 2019, 22:06
Post #736


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 29 January 19




Eu sunt foarte multumit de masina, am facut trecerea de la tiguan si nu simt nici o diferenta. Ba as putea zice ca kadjarul imi place mai mult, mi se pare mai fâșneață iar cutia automata schimba mult mai bine decât mult laudatul dsg. Am cumparat-o anul trecut din Germania (bose 2015)si nu am avut nici cea mai mica problema iar la cum se comporta, nici nu cred ca voi avea. Mă feresc ca de dracu sa cumpar masina noua din Romania tocmai datorita principiului "acelasi produs, doua standarde diferite". Sunt ferm convins ca un kadjar facut pentru Romania, nu va fi la fel de calitativ ca unul facut pentru Germania. Imaginati-va daca la pasta de dinti au facut diferente, dapăi la masini unde e vorba de sume mult mai consistente.Citind pe acest forum de atâtea probleme si defectiuni aparute la masinile noi ale colegilor nostri, nici nu-mi vine sa cred că eu laud si vorbesc despre aceeasi masina.


--------------------
Renault Kadjar 2015 Bose
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 3 May 2019, 00:10
Post #737


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Dublu standard - Batman, Batman...😂


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateipaul25
post 3 May 2019, 08:18
Post #738


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 14 September 11




De curiozitate, sa faceti o configurare pe site-ul Renault.ro si una pe Renault .fr. Veti vedea o diferenta de pret. Este posibil ca pentru a putea avea un pret competitiv in Romania sa se renunte la anumite accesorii. Nu cred ca scoate cineva de pe linia de productie masinile si le baga pe alta, doar ca pleaca in est.


--------------------
Renault Kadjar / Clio V 2016 1,6dci Intense 4x4 / 2020 1.0 Tce Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kadjar2016
post 3 May 2019, 08:47
Post #739


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 12 October 18




In afara de plasticul folosit la interior, nu am ce reprosa masinii.


--------------------
Renault Kadjar 2016 Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladUrsu
post 3 May 2019, 12:49
Post #740


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 14 September 18
From: Bucuresti




Salut
@ petre 1 eu am versiunea ZEN si am lateralele alea dintr-un plastic negru lucios care se zgaraie super rapid ( atingi cu cheile, fermoarul de la haina, orice alt obiect cat de cat ascutit) ....si eu as fi preferat ceva mat care sa fie mai rezistent.
La fel de usor se zgaraie si display-ul de la CB. La cel de la navigatie abia i-am dat folia jos acum cateva zile , in afara de cateva amprente, nu vad alte belele deocamdata.
Am vazut pe AliExpress tot felul de modele cu imprimeuri destul de ok insa pana nu iese din garantie nu am de gand sa ma apuc de demontat piese de pe masina.


This post has been edited by VladUrsu: 3 May 2019, 12:54


--------------------
Renault Kadjar 2018 ZEN 1.5dci 2WD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin27182
post 3 May 2019, 13:25
Post #741


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 8 March 17




Am facut deja cam 1500km cu masina.

Cel mai mult imi place motorul, mai ales cum accelereaza in a 4-a si a 5-a dupa 2000 de ture smile.gif

Suspensia si tinuta de drum imi plac deasemenea foarte mult.

Cutia manuala usor imprecisa nu ma deranjeaza, ma asteptam la asa ceva.

Finisarea bordului lasa insa de dorit, cel putin la echiparea Zen, cu radio:

- partea stanga a panoului de aer conditionat nu e bine fixata si scartie daca e apasata cu degetul sau genunchiul la anumite temperaturi

- partea superioara a bordului(zona cu plastic tare din zona centrala) scartaie daca e apasata cu degetul indiferent de situatie

Sper ca in timp sa nu apara greieri, deocamdata totul e OK.


--------------------
Renault Kadjar Zen 160CP 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petre 1
post 3 May 2019, 15:55
Post #742


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 10 December 06
From: Bucuresti




Mda, astia(reno) chiar nu pot face masini cu un interior decent care sa nu scartaie, trosneasca, pacane. Dupa 12 ani de Megane parca nu mai am chef sa o iau de la capat, si uite asa te face sa mergi sa vezi un Tucson, un Kuga, pacat. sad.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ntn742003
post 3 May 2019, 17:23
Post #743


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 17 February 16
From: Craiova




Uite așa mai scoți 3-4000 euro în plus smile.gif


--------------------
Renault kadjar zen 2019 /1,33 TCE /140 CP... Ford eco sport titanium 2020/1l/125 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petre 1
post 3 May 2019, 18:29
Post #744


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 10 December 06
From: Bucuresti




Sau nu, Kadjarul configurat de mine a fost un Zen benzina 159cp tractiune fata, cutie manuala, la care am adaugat vopsea metalizata, scanune incalzite, R-link,pret 22.270 euro.La bani astie se incadreaza si alte marci inclusiv cele la care ma refeream, desi culmea nu prea imi plac.
La pretul asta nu e normal sa scartaie bordul dupa cum spunea colegul de mai sus, sau sa se zgarie vopseaua de pe manerele consolei centrale asa cum am vazut intr-un clip,mai bine nevopsite.

This post has been edited by petre 1: 3 May 2019, 18:51


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remicade
post 4 May 2019, 10:10
Post #745


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 26 November 09




La mine nu scartaie inca nimic dupa un an, e drept ca nu-mi bag mainile sa fac test drive toata plasticaraia.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 TCe 2018
Logan 1.4 8v 75CP
Logan 1.6 8V 90 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateipaul25
post 6 May 2019, 08:19
Post #746


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 14 September 11




Imi place! Vorbesc de scartait cei care nu au Kadjar. Am intrat in al patrulea an, am peste 50.000 km, drumuri bune si forestiere si nimic nu scartaie, nu troncane, nu s-a zgariat. Inainte, din 2004 am avut Megane II bicorp, din 2014 Clio IV. Niciunul nu a avut greieri.


--------------------
Renault Kadjar / Clio V 2016 1,6dci Intense 4x4 / 2020 1.0 Tce Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kriprii
post 6 May 2019, 10:53
Post #747


Membru autentic


Group: Members
Posts: 296
Joined: 30 October 06
From: Bucuresti




Kadjar Iulie 2016 1.5 Dci 48.400km- nu scartaie/ troncane nimic.


--------------------
Renault Kadjar 2016/ ZEN Energy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costi T
post 6 May 2019, 12:44
Post #748


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 6 May 19




Buna ziua, sunt interesat de achizitia unui Renault Kadjar, nu conteaza motorizarea,
In reprezenranta modelul Life 140, prin rabla a iesit la 1,6 k.
Exista posesori care doresc sa își facă un upgrade la noul Kadjar și sa vândă pe cel vechi.

Multumesc.

This post has been edited by Costi T: 6 May 2019, 20:11


--------------------
Clio 2016 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateipaul25
post 6 May 2019, 18:59
Post #749


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 14 September 11




Chiar nu inteleg intrebarea! blink.gif


--------------------
Renault Kadjar / Clio V 2016 1,6dci Intense 4x4 / 2020 1.0 Tce Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ntn742003
post 6 May 2019, 19:45
Post #750


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 17 February 16
From: Craiova




Cred că vrea să facă schimb cu un kadjar anterior face lift:)


--------------------
Renault kadjar zen 2019 /1,33 TCE /140 CP... Ford eco sport titanium 2020/1l/125 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
36 Pages « < 23 24 25 26 27 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 01:03
Dacia