Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Demontare bara spate/spolier clio 2, clio 2, demontare bara spate, demontare spoiler

dragobette98
post 27 May 2018, 08:14
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 23 January 17




Salut, mi-am demontat bara spate a masinii mele (clio 2 , motor 1.4, 2002). Am avut cateva probleme si pe net nu am gasit nimic. O sa scriu aici repede in cazul in care va ajuta si atasez cateva poze in paint.

Necesare : tubulara de 10 si torx de 25(daca nu gresesc).
Vizualizati imaginile inainte de a citi

1. Se desface aparatoarea de la roata (3 suruburi de-a lungul carenajului, 1 piulita langa suspensie)
2. Se desface surubul cu tubulara de 10. Acesta este vizibil dupa ce dati jos aparataorea de la roata
3. Bara din spate se tine in lateral in 3 clipsuri. Pentru a se departa de masina trebuie apasat din exterior spre interior in zona in care ati desfacut surubul de la pasul 2) si apoi tras in jos si spre exterior. pentru restul clipsurilor impingeti bara din spre asfalt in sus si trageti spre exteror.
4. Se desfac pe interior 2 suruburi tot cu tubulara de 10. Unul se afla in stanga stopului , celalalt in dreapta. Atentie ca au si o garnitura sa nu o pierdeti ca exista sansa sa intre apa apoi. (NU TREBUIE NEAPARAT DEMONTAT STOPUL).
5 Dupa toate acestea, bara se va mai tine doar in ghidajul de pe mijloc, trebuie pur si simplu glisata spre voi(trasa in exterior, tinuta paralel cu pamantul, sa nu strambati fagurele interior)

This post has been edited by dragobette98: 27 May 2018, 08:18


Attached thumbnail(s)
suruburi_colt_bara_spate.jpg ( Size: 859.53k ) Number of downloads: 208
suruburi_interior_far_se_prind_in_colt_dreapta.jpg ( Size: 299.16k ) Number of downloads: 232
ghidaj_centru.jpg ( Size: 336.62k ) Number of downloads: 232
laterala_dreapta_surub_colt.jpg ( Size: 261.03k ) Number of downloads: 228
laterala_Stanga_surub_colt.jpg ( Size: 296.35k ) Number of downloads: 230


--------------------
renault Megane II 2006 - B61MCV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:24
Dacia