Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Grila aerisire aripa spate Renault clio 2, apa in portbagaj, grile infundate, grile astupate

dragobette98
post 7 Feb 2018, 13:15
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 23 January 17




Salutari, eu am umblat destul de mult la masina mea si i am tot adus diferite imbunatatiri : de la o izolatie mai buna a compresorului A/C si a tevilor de tur si retur , la izolarea masinii cu material de tip dynamat( copie de dynamat - pe de o parte un fel de mastic pe cealalta un fel de folie de aluminiu goasa de cativa mm , data in cateva straturi ) pana la a astupa aceste grile de aerisire din portbagaj de sub aripa. Ideea e ca mie imi era mereu frig in masina, acum e sauna nu am treaba.

PROBLEMA: am apa acolo unde e scobitura in mocheta de la portbagaj, nu am apa la roata de rezerva , doar acolo unde sta trusa. Chiar nu inteleg, am citit tot aici pe fourum cum ca de la grilele astea de aerisire da n-are logica pentru ca in primul rand sunt astupate la mine cu spuma poliuretanica si in al doilea rand ma gandesc ca s ar face condens sau altceva (habar n-am zic doar) dar e cam multa apa.

P.S. Am citi si despre posibilitatea de a intra apa pe la stopuri, nu am incercat sa izolez nimic intru cat din pozele postate la alt topic nu am inteles exact (era facut zoom pe surubul de masă), dar totusi mie imi curge prea centrat pe mijloc, in rest e uscat. M-am uitat pe sus unde se termina luneta ( pe exterior).

P.S.S Oare sa nu vi vazut eu bine si sa fi avut apa la roata de rezerva pana a udat mocheta ? chiar asa multa ?


--------------------
renault Megane II 2006 - B61MCV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 7 Feb 2018, 15:24
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




off-topic: Grilele alea din spate au niste intrebuintari...iasa niste aer pe-acolo, in special cand inchizi usile sau portbagajul si se creeaza presiune.
Daca sunt astupate, pe unde iasa tot aerul care intra in masina prin aeratoare? Plus, apare umezeala...


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragobette98
post 7 Feb 2018, 17:45
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 23 January 17




Daca totul tine de presiunea care se face in masina sincer eu sunt multumit , atata timp cand inainte sa astup tot felul de gaurele cand mergeam iarna cu masina simteam cum vine aer rece la picioare, iar acum e perfect inauntru.

Apare umezeala nimic impotriva dar tind sa cred ca aia nu e umezeala e scurgere de apa


--------------------
renault Megane II 2006 - B61MCV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexme24
post 8 Feb 2018, 12:51
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




Vezi sub stopuri pe interior, sunt niste gauri rotunde mici. La mine se dusese cauciucul care era pe stopuri si nu mai etansa cu caroseria, si se scurgea pe langa stop direct prin gaurile alea in portbagaj. Am avut balta mult timp unde e roata de rezerva. Le-am astupat si aia a fost.


--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 8 Feb 2018, 14:04
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




QUOTE(dragobette98 @ 7 Feb 2018, 17:45)
Daca totul tine de presiunea care se face in masina sincer eu sunt multumit.


Masinile noi au sisteme care opresc automat recircularea dupa cateva minute, ca sa nu te sufoci in masina din lipsa de oxigen.

Tu practic ai astupat iesirea aerului deci, in mod evident, aerul nu are cum sa intre in masina. Astfel, ai in masina un aer viciat, lipsit de oxigen, ceea ce nu este deloc in regula.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kretzu77
post 8 Feb 2018, 14:23
Post #6


n00b


Group: Members
Posts: 310
Joined: 14 August 06




QUOTE(roland @ 8 Feb 2018, 15:04)
Astfel, ai in masina un aer viciat, lipsit de oxigen, ceea ce nu este deloc in regula.
*


Mai ales la drumuri lungi.


--------------------
Toyota Corolla E15/Prius 3 2008 1.4D-4D/2012 Hybrid
Ne nastem pe rand si murim pe sarite!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragobette98
post 8 Feb 2018, 18:55
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 23 January 17




practic vreti sa spuneti ca prin gaurile de aerisire din portbagaj se intampla toata minunea ?

le-am astupat si pe cele de la picioare din față.

ar trebui sa le desfac doar pe cele din spate ? e suficient ? oricum mi se pare putin aiurea pe unde ajunge aerul in portbagaj daca e bancheta nerabatata

Eu cred ca multe dintre ele sunt puse doar ca sa nu se creeze presiune cand trantesti usile. Pe de alta parte tie nu iti recircula aerul din masina ca iti baga aer de afara. Eu asa gandesc, contraziceti-ma

This post has been edited by dragobette98: 8 Feb 2018, 18:59


--------------------
renault Megane II 2006 - B61MCV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 8 Feb 2018, 20:07
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Pe gaurile de la picioare baga aer. Si daca nu are pe unde iesi, atunci nici nu intra.

Tu ai alte probleme de iti dadea aer rece.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 8 Feb 2018, 20:08
Post #9


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Pai ...tu ai astupat toate gaurile la masina aia ...aeroterma baga aer in masina pana umple volumul habitaclului, si dupa aia se inneaca, ca nu are pe un iesi.
Vrei sa faci un test frumos? Stai in masina, pe bancheta din spate si roaga pe cineva sa inchida cu putere una din portierele din fata..
Aerul trebuie sa intre in masina, dar totodata trebuie sa si iasa.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 9 Feb 2018, 05:05
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




E, hai, ca nu am auzit pe nimeni sa se sufoace prin inchideri de usi... dar totusi, cum sa blochezi gurile de aerisire din fata? Se intampla sa intre apa prin gaurile de stopuri daca nu mai etanseaza bine cauciuvul ala dar mai probabil intra pe la suportii de sub stop. Sunt niste suporti de plastic in cruce ce intra in caroserie printr-un orificiu in forma de cerc. In mod normal, este un purfix ieftin din burete care in timp se usuca si trece apa prin el, umplii spatiul cu silicon si aia e. Dai jos stopurile si le vei vedea mai bine.

This post has been edited by alexgeogabriel: 9 Feb 2018, 05:07


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 9 Feb 2018, 08:41
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Nici eu nu am auzit sa se "sufoace". Check DEX.

Totusi, lipsa de oxigen se simte daca mergi mult pe recirculare (adica aproape situatia intalnita aici). Cand ai si masina plina de oameni, aerul devine greu respirabil destul de repede.

Sfat pentru initiator: in afara de problema cu apa care intra, desfunda grilele din fata (de la picioare), pe acolo intra aer, la fel si grilele din spate, pe acolo iese aerul.

Daca ti-era frig in masina, ai alta problema, probabil paletele de dirijare a aerului nu functioneaza si iti baga aer rece pe anumite guri de ventilatie.

De asemenea, pentru a avea o distributie uniforma a aerului cald, e bine ca acesta sa intre prin mai multe guri, nu doar cele frontale de pe bord.

Repara cauza, nu trata simptomele.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kretzu77
post 9 Feb 2018, 15:14
Post #12


n00b


Group: Members
Posts: 310
Joined: 14 August 06




QUOTE(RazvanF @ 8 Feb 2018, 21:08)
Pai ...tu ai astupat toate gaurile la masina aia ...aeroterma baga aer in masina pana umple volumul habitaclului, si dupa aia se inneaca, ca nu are pe un iesi.

Nici chiar asa, ca nu este Clio a mai antifonata si cu protectie chimica din lume. biggrin.gif


--------------------
Toyota Corolla E15/Prius 3 2008 1.4D-4D/2012 Hybrid
Ne nastem pe rand si murim pe sarite!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragobette98
post 10 Feb 2018, 13:10
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 23 January 17




Am fost inteles gresit, nu am astupat gaurile pe unde imi sufla aer la picioare (adica pe mijlocul masinii picioare sofer,picioare pasager ). Am astupat gaurile care se afla una pe stalpul stang al masinii unde ai clapeta de deschis capota si furtunasul prin care trec firele cu boxa si ce mai e pe acolo. Analog pe partea dreapta. Inca se simte aer rece in timp ce merg dar pe la praguri, n am bagat si pe acolo ca e suficient de cald.

Nu mai am motorasul de la recirculare , mi s a dus motorasul si am blocat-o pe deschis. Nu am cum sa recircul, astfel ma gandesc ca mereu am acolo o gaura pe unde imi intra aer de afara biggrin.gif


--------------------
renault Megane II 2006 - B61MCV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 10 Feb 2018, 14:54
Post #14


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Huh...chiar ca esti rau de frig. Sfatul meu este sa scoti spuma care ai bagat-o in aerisirile de la portbagaj.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 10 Feb 2018, 20:08
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Nici nu e cazul sa recirculi.
Oricum, daca ai aer rece in masina doar in anumite parti, ai o problema la instalatia de dirijare a aerului. Daca totul functioneaza bine, nu are cum sa fie frig. Nici macar in vechea mea berlina nu era frig.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragobette98
post 12 Feb 2018, 10:38
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 23 January 17




O sa scot spuma din portbagaj. Problema pe care am avut o și nu am găsit altă soluție decât spuma este faptul că în timpul mersului daca te plimbi cu mana pe sub scaun pe sub pedale pe lângă ușă pe lângă frana de mână se simte curent rece de afara !


--------------------
renault Megane II 2006 - B61MCV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 12 Feb 2018, 14:05
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




cu aeroterma /ac oprite nu trebue sa intre aer rece . Daca intra , nu se inchide bine clapeta recirculare , care e in compartimentu motor sub parbriz pe partea pasagerului.
Cu motorul oprit si cheile in buzunar verifica daca e inchisa clapeta.


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 12 Feb 2018, 15:16
Post #18


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




QUOTE(dragobette98 @ 10 Feb 2018, 13:10)
Nu mai am motorasul de la recirculare , mi s a dus motorasul si am blocat-o pe deschis. Nu am cum sa recircul, astfel ma gandesc ca mereu am acolo o gaura pe unde imi intra aer de afara biggrin.gif
*




--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragobette98
post 12 Feb 2018, 15:35
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 23 January 17




Eu simt rece când mă plimb cu mana pe la tocul ușii și sub scaunul șoferului sau frana de mana.

App de acest motoraș care la mine e ars, L am desfăcut și l am testat un pic. Mie nu mi e clar practic el sta sub tensiune mereu? Mie așa mi se a parut că nu am văzut ceva care sa al opreasca


--------------------
renault Megane II 2006 - B61MCV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 12 Feb 2018, 21:12
Post #20


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Il opreste mecanismul de rotite care la tine posibil sa se fi stricat, nu are cum sa stea sub tensiune permanenta.
Cat despre aer rece la stalpul portierelor trebuie sa te gandesti la viata chederului, care este demult dusa. Cauciucul ala este de mult presat si nu mai are forta sa apese pe cantul portierei.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kretzu77
post 13 Feb 2018, 10:51
Post #21


n00b


Group: Members
Posts: 310
Joined: 14 August 06




Poate se mai poate reinvia cauciucul ala cu glicerina.
A testat o cunostinta pe chederele unui Golf vechi si a fost socat de rezultate.
Dar a bagat ceva glicerina.
Conditia este sa fie cauciuc, nu mai mult plastic, ca in zilele noastre.


--------------------
Toyota Corolla E15/Prius 3 2008 1.4D-4D/2012 Hybrid
Ne nastem pe rand si murim pe sarite!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 13 Feb 2018, 21:25
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Daca iti intra aer rece pe la stalp sau cel putin, asa sesizezi, verifica in sectiunea tutoriale, vine aerul rece printre portiera si caroseriea de sus care se sparge de stalp si intra prin spatele geamurilor din fata, ina cel colt spate stanga, verifica chederulde acolo si aplica mastic. Vezi mai multe info in sectiunea tutoriale.
In alta ordine de idei, daca acel cheder nu ar mai presa cum trebuie, ar trebui sa fie copt si intarit, nu cred asta!


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragobette98
post 14 Feb 2018, 11:14
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 23 January 17




Te rog un link , sau caut intra aer rece în mașină ? Nu știu la care topic faci referință, un indiciu te rog .


--------------------
renault Megane II 2006 - B61MCV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragobette98
post 27 May 2018, 08:27
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 55
Joined: 23 January 17




QUOTE(RazvanF @ 10 Feb 2018, 14:54)
Huh...chiar ca esti rau de frig. Sfatul meu este sa scoti spuma care ai bagat-o in aerisirile de la portbagaj.
*



Am scos spuma din grilele spate. Vorbea cineva mai sus despre un tutorial cu ceva mastic pentru problema cu aerul rece care intra prin fata pe la stalpi , nu gasesc!! Ma poate ajuta cineva ?


Attached thumbnail(s)
laterala_dreapta_surub_colt.jpg ( Size: 261.03k ) Number of downloads: 122


--------------------
renault Megane II 2006 - B61MCV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 28 May 2018, 06:07
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Vezi mai sus in sectiunea de tutoriale-prima pagina, izolare usi fata.
https://www.reno.ro/Tutoriale-f82.html

This post has been edited by alexgeogabriel: 28 May 2018, 06:10


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:17
Dacia