Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare boxe megane 2

brag288
post 7 Apr 2016, 09:17
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 5 April 16




Dupa cateva zile de documentat pe forum tot am ramas nedumerit.Se merita o investitie in boxele Pioneer TS-Q131C sau stock de la dezmembrari?
Mentionez ca am un HU PIONEER DEH-2800UI


--------------------
Renault Megane 2 2004/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rs09
post 11 Apr 2016, 01:38
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 423
Joined: 22 November 09




Sunt ok se merita dar mi se par scumpe. Mai bine iti iei de la JBL sistem de exemplu GT7-5C de 92db care au si crossover


--------------------
renault symbol 1.4 8v 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brag288
post 12 Apr 2016, 18:59
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 5 April 16




pana la urma am luat Star Flat 2.13 pentru fata si star flat 13.2 de la mac audio,insa persoana care mi le-a montat nu mi-a montat si crossoverele,exista vreun dezavantaj major?


--------------------
Renault Megane 2 2004/Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
norbdc
post 12 Apr 2016, 19:59
Post #4


membru electrizat


Group: Members
Posts: 130
Joined: 8 March 16




Crossoverele au si avantaje si dezavantaje. Un dezavantaj fiind ca unde sunt montate, se aude mai incet decat unde nu sunt montate, datorita faptului ca unitatea nu mai primeste raspunsul dinamic al difuzoarelor sa spun asa mai simplu este o sarcina mai mare asupra unitatii. Avantajul lor este ca poti dirija frecventele dorite catre difuzoarele potrivite, asadar bassul la woofer si inaltele la tweetere.

Eu am optat pt 3way crossover si sunt foarte multumit de rezultat. Daca vrei sa montezi tu, in interiorul mufei de la boxele originale apare un + catre terminalul pe care venea plusul de la castetofon. Asta daca nu o taiat mufele jos, atunci iti trebuie multimetru. In rest, grija la polaritati ca nu-i greu de montat. smile.gif


--------------------
Renault ZOE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zack89
post 14 Feb 2017, 13:07
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 16 December 16
From: București




Buna ziua. De curând am achiziționat un Megane cc din 2005 varianta 2.1. Are schimbat cd-playerul cu unul destul de "deștept" de la Alpine care are bluetooth, usb, funcție telefon, etc. Cred că boxele sunt cele originale. Nu au deloc bas. Sincer cele de Logan de aud divin pe lângă acestea. Îmi puteți spune ce dimensiuni au boxele de la acest Megane? Am o statie cu 6 canale Axton și 2 difuzoare ovale tot Axton. Oare pot/ am unde sa le montez? Mulțumesc.


--------------------
Renault megane II cc 2005 - B 44 ZUZ
Ce nu te omoară te face mai puternic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cristian1967
post 17 Feb 2017, 16:42
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 22 January 12
From: DEVA




Am achizitionat un RadioCD auto nou cu putere 4x50 wati si iesire pe 4 ohmi si un de incinte Sony (boxe de combina) , putere 40w RMS dar pe 6 ohmi., pe 3 caii, Difuzor bass 13 cm, difuzor medii 7 cm si tweetere 3 cm. Pe toate scrie 6 ohmi.

In usa fata vreau sa montez doar difuzorul de bass si cel de medii ( cel de medii nu intra in zona tweeterului priginal). Tweeterul original Renault vreau sa-l pastrez deoarece este Ok.

PROBLEMA : tweeterul original este legat in serie sau paralel cu difuzorul original ?

Unde se afla conexiunea dintre tweeterul original si boxa din usa. Vreau aceste informatii deoarece difuzoarele + tweeterele originale trebuie sa aiba insumate minim 4 ohmi.

Daca leg in usa basul si mediile in paralel am insumat doar 3 ohmi si este important sa stiu daca tweeterul original este in serie sau paralel.

Multumesc !

17 Feb 2017, 17:10:
Am achizitionat un RadioCD auto nou cu putere 4x50 wati / iesire pe 4 ohmi si un set de incinte Sony (boxe de combina) , putere 40w RMS dar pe 6 ohmi, pe 3 caii, Difuzor bass 13 cm, difuzor medii 7 cm si tweeter 3 cm. Pe toate scrie 6 ohmi.

In usa fata vreau sa montez doar difuzorul de bass si cel de medii ( cel de medii nu intra in zona tweeterului original). Tweeterul original Renault, vreau sa-l pastrez deoarece este Ok.

PROBLEMA : tweeterul original este legat in serie sau paralel cu difuzorul original ?

Unde se afla conexiunea dintre tweeterul original si boxa din usa. Vreau aceste informatii deoarece difuzoarele + tweeterele originale trebuie sa aiba insumate minim 4 ohmi. ( daca este sub 4 ohmi se poate arde finalul de la RadioCD).

Daca leg in usa basul si mediile in paralel am insumat doar 3 ohmi ( 1/R= 1/R+1/R) si este important sa stiu daca tweeterul original este in serie sau paralel pentru a lega corect toate cele 3 difuzoare. Nu vreau sa demontez tot bordul pentru a pune alte fire, vreau sa folosesc instalatia originala.

Multumesc !

This post has been edited by Cristian1967: 17 Feb 2017, 17:10


--------------------
Renault Megane bicorp 1.5 dci 105 CP 5/2007 - HD 67 JOL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Cipo89
post 6 Apr 2017, 12:25
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 25 July 16




Salut Zack89,
Boxele pe fata au 13cm, pe spate nu stiu. Referitor la boxele tale ovale, ti-as sugera sa le vinzi si sa-ti iei unele rotunde care sa ti se potriveasca pe masina. Nu prea ai cum sa le montezi pe cele ovale fara modificari si sincer nu cred ca ar arata bine smile.gif
Stima

This post has been edited by Cipo89: 6 Apr 2017, 12:26


--------------------
renault megane 2 CC 2007
Ciprian Cretu
www.djcmusicevents.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 10:13
Dacia