Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Totul despre CORFU

pasion
post 5 Aug 2006, 09:41
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 30 July 06




ce ruta ati alege daca ar trebui sa mergeti spre Corfu :
1. Salonic-Veroia-Kozani-Grevena-Metsovo-Ioanina-Igumenitza(338 Km)
2.Salonic-Larisa-Trikala-Kalampaka-Panagia-MetsavIoanina-Igumenitza (403 Km)

A cam rancezit forumul...Ma simt cam singur wink.gif Chiar toata lumea e plecata in concediu ??? LolLolLo.gif


--------------------
vw passat 2006 variant - B 108795
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurian
post 5 Aug 2006, 11:37
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti




pe ruta 1 ai autostrada o bucata din drum, si nu platesti;
pe ruta 2 , ai autostrada o bucata mai mica, si cu plata, treci si prin orase;

As alege una la dus si una la intors, sau daca sunt grabit, 1.
Daca vreau si meteorele, 2 (eu nu as rata meteorele, mi se par cea mai tare chestie din Grecia)


--------------------
Logan MCV 1.6 16V 2006 - B39xxx
Asus 636 ; SPVM700;
Intek H520 +KL40+President ML145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pasion
post 6 Aug 2006, 21:13
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 30 July 06




Multumesc Laurian penru raspuns....Spune-mi te rog cum si cat se plateste autostrada la greci ? cu vignete ca la austrieci sau unguri de ex. sau ca la italieni direct la iesire ?Cred ca o sa aleg varianta 2 pentru Meteore...la intors merg prin italia... excl.gif


--------------------
vw passat 2006 variant - B 108795
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurian
post 7 Aug 2006, 18:27
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti




Sunt posturi de taxare pe autostrada, cam la 50 de km distanta unul de altul, si care functioneaza alternativ (dimineata unele, seara altele). Nu am reusit sa depistez care e orarul exat.
La un asemenea post, platesti 2 euro.
E bine sa ai fise pregatite.


--------------------
Logan MCV 1.6 16V 2006 - B39xxx
Asus 636 ; SPVM700;
Intek H520 +KL40+President ML145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pasion
post 7 Aug 2006, 19:12
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 30 July 06




multumesc laurian ; oare numai noi mai suntem pe topic ???


--------------------
vw passat 2006 variant - B 108795
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurian
post 7 Aug 2006, 19:36
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 466
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti




Informatiile se regasesc in topicul general cu Grecia. Chiar daca mergi in Corfu, e bine sa il citesti cap-coada.


--------------------
Logan MCV 1.6 16V 2006 - B39xxx
Asus 636 ; SPVM700;
Intek H520 +KL40+President ML145
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasile82
post 9 Aug 2006, 08:53
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 482
Joined: 3 December 04
From: Ploiesti, Bucuresti




Salut,
Ma pregatesc si eu de concediu si as vrea sa plec in Corfu. Acest topic este super.
Am fost in Grecia, dar atunci am vizitat zi de zi asa ca am ajuns acasa mai obosit decat am plecat blush.gif . Anul acesta vreau plaja odiha multa si cheers.gif

Pentru cei care nu au vizitat Meteorele DUCETI-VA. Sunt super!!!


--------------------
Ex Logan, Renault Fluence 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pasion
post 10 Aug 2006, 19:20
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 30 July 06




VASILE nu ne-ai spus cand pleci in Corfu,pe ce traseu,in ce statiune stai.... LolLolLo.gif


--------------------
vw passat 2006 variant - B 108795
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cp13
post 12 Aug 2006, 13:27
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 5 August 06
From: Timisoara




Poate da cineva mi multe informatii despre Agios Stefanos (in nord-vestul insulei Corfu)? eu am citit tot din topicul Bulgaria Grecia si cam tot ce am gasit pe aici despre Corfu, dar nu am gasit nimic despre Agios Stefanos.Sper ca nu voi avea "privilegiul"sa fim primii romani acolo. Deci: cunoaste cineva? A mai fost cineva?


--------------------
Ford Mondeo 2.0 TDCI 2003 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matricsu
post 14 Aug 2006, 08:51
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 25 May 06




In forumul de la adresa asta: http://www.agni.gr/message_boards/display_....asp?ForumID=49
vei gasi ceva informatii despre Agios Stefanos NW. Acuma, daca tu cauti neaparat un loc populat cu romani iti "recomand" Paralia, daca nu, atunci mergi in Agios Stefanos NW, nu sunt inca prea multi acolo; majoritatea sunt englezi si nemti, dar te asigur ca te vei simti mult mai bine!

This post has been edited by Matricsu: 14 Aug 2006, 08:51


--------------------
Dacia Supernova 2001 - BC03WWW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cp13
post 14 Aug 2006, 20:05
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 5 August 06
From: Timisoara




Multumesc tare mult pentru raspuns. Nu caut deloc un loc populat cu romani. Daca as vrea asta m-as duce Mamaia. Pur si simplu nu am auzit vorbindu-se in Ro de Agios Stefanos. Da, cred ca in NW voi ajunge. Maine aflu. Daca ai fost pe-colo ai auzit de vila Moro sau Moros,ceva de genul asta? Multumesc inca o data.


--------------------
Ford Mondeo 2.0 TDCI 2003 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matricsu
post 14 Aug 2006, 20:59
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 25 May 06




din pacate n-am ajun s prin Agios stefanos, cu toate ca eram prin apropiere, mai exact in Agios Georgios, si nu am informatii despre vila respectiva, dar poti intreba pe acel forum si iti vor raspunde f promt, sunt foarte amabili!
deasemeni, poti cauta aici info: http://www.sanstefanos.co.uk/
aici afli cam ce e de vizitat pe insula: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=35923&st=0
eu iti recomand sa nu ratezi Paleokastritsa, Kerkira town cu cetatile si Esplanada, resedinta de vara de la Achileon
uite ca am gasit o harta unde apare si vila ta, sper sa-ti fie de ajutor smile.gif
daca esti amator de sporturi nautice (windsurfing) mergi in Agios Georgios (e la cativa km de tine), de la amiaza pana spre seara sunt conditii excelente acolo, iar pesiajul e de vis; gasesti in supermarketurile de acolo si echipament de snorkeling ieftin si bun, fa niste scufundari si ai sa zici ca e ireal!
concediu placut

Attached thumbnail(s)
SanStef_map.gif ( Size: 22.6k ) Number of downloads: 4766


--------------------
Dacia Supernova 2001 - BC03WWW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cp13
post 14 Aug 2006, 21:44
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 5 August 06
From: Timisoara




Multumesc foarte, foarte, foarte mult. Am si eu harta si cam absolut tot ce se putea afla de pe net. In Corfu am mai fost, dar mai jos, in Messonghi Beach si atunci am fost cu avionul din Frankfurt. Acum merg cu masina din Tm, deci am nevoie de toate informatiile utile. Despre vila nu am gasit prea multe: trei fotos, un nume, o harta si doua nr de telefon. Speram la o impresie "pe viu". Multumesc si pentru urari. Sper sa fie OK.


--------------------
Ford Mondeo 2.0 TDCI 2003 Combi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
made
post 15 Aug 2006, 09:52
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 13 April 05
From: Bucuresti




Am fost eu anul trecut pe aici si am dormit 3 nopti chiar la aceste studiouri. Cazarea am gasit-o mergand la ei, au o ghereta undeva in centrul statiunii.
Statiunea: este micuta, f.f. linistita, predomina englezii. Apa marii e un pic mai tulbure decat in alte locuri din Corfu si Gr in general. Asta si datorita faptului ca sunt / erau niste valuri mici.
Cazarea am ales-o din lipsa de altceva. Am tot cautat in statiune, insa fie aratau bine si erau departe de plaja, fie erau ocupate.
Aceste studiouri sunt compuse din: un dormitor, un hol / bucatarie f. mic si o baie mica. Curatenia, iarasi nu e cum ar fi trebuit, mobila veche. Am dat parca 30 euro / noapte. Aranjamentul insa era interesant: ai o veranda mica privata la intrare iar dormitorul are o usa pe partea cealalta a cladirii care da intr-o curte interioara. Una peste alta, aici in 3 nopti chiar ne-am relaxat. E liniste totala. Vezi ca in drum spre plaja e o pizzerie f. buna si care face niste pizza uriasa.
Sfatul meu este daca poti, cauta alta cazare. Eu iti recomand sa mergi mai degraba in Agios Georgios North (am stat acolo la Corfu Star (***) cu ac, piscina, intimitate). Vezi ca preturile se negociaza, initial imi cerea 60 si am ajuns la final la 45 / noapte cu mic dejun. Si nu rata Paleokastrita. E cel mai frumos loc de pe insula zic eu. La inceput ne-am speriat si noi ca e mai aglomerat, insa plajele si apa este cea mai cea mai. Si ia-ti ochelarii la tine!
Distractie placuta!

P.S. O poza de pe veranda si 3 cu plaja din Stefanos

This post has been edited by made: 15 Aug 2006, 09:54

Attached thumbnail(s)
DSC01914.JPG ( Size: 24.03k ) Number of downloads: 4897
DSC01929.JPG ( Size: 49.02k ) Number of downloads: 4887
DSC01941.JPG ( Size: 19.35k ) Number of downloads: 4864
DSC01967.JPG ( Size: 27.12k ) Number of downloads: 4933


--------------------
ex Renault Megane 2 Sedan 2005 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bazavanf
post 15 Aug 2006, 14:04
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 10 January 06




Ai fost sau ai auzit cum este in Kassiopi Bay, tot niste studiouri, am facut rezervare pe net 55 europe noapte pentru 3 persoane?
Vin cu masina in Corfu trebuie rezervare la ferry o sa ajung in jur de ora 18 in Igoumenitsa?

This post has been edited by cmandrei: 15 Aug 2006, 15:06


--------------------
renault clio 2006 symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
made
post 15 Aug 2006, 14:43
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 13 April 05
From: Bucuresti




Nu am stat in Kassiopi, deci nu stiu cum sunt acele studiouri.
Nu trebuie sa faci rezervare la ferry. Eu am ajuns in Igoumenitsa pe la 16h si am avut ferry catre Lefkimi la 17.30. Sunt destul de multe curse, iar ultima parca (nu retin exact) era pe la ora 20 sau 21.

PS. daca gasesti cursa catre Kerkira, mergi pe acolo chiar daca e cu citiva euro mai mult si faci cu jumatate de ora mai mult. Insa privelistea e placuta si ti-e mai aproape de destinatie. Daca nu, poti sa mergi si prin Lefkimi, insa nu te dezamagi la intrare: oricum Corfu este foarte frumosa dupa ce treci de partea sudica.

This post has been edited by made: 15 Aug 2006, 14:50


--------------------
ex Renault Megane 2 Sedan 2005 Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasile82
post 16 Aug 2006, 10:53
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 482
Joined: 3 December 04
From: Ploiesti, Bucuresti




Salut,

Ieri am luat biletele de la agentie. Voi sta in Benitses incepind cu 22.08.

Plec cu auto propriu - deja nu mai am rabdare. Am vazut deja Meteorele (Larisa, Kalambaka etc).

Recomandarea lui Pasion este:
1. Salonic-Veroia-Kozani-Grevena-Metsovo-Ioanina-Igumenitza(338 Km)
2.Salonic-Larisa-Trikala-Kalampaka-Panagia-MetsavIoanina-Igumenitza (403 Km)

Ce ruta-mi recomandati? Aveti si alte propuneri?

Va multumesc!


--------------------
Ex Logan, Renault Fluence 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matricsu
post 16 Aug 2006, 11:56
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 25 May 06




-daca ai vazut Meteora, atunci clar, mergi prin Grevena, drumul e mai greu, nu e f aglomerat si peisajul e mai fain

Attached thumbnail(s)
IMG_3355.JPG ( Size: 112.83k ) Number of downloads: 1383


--------------------
Dacia Supernova 2001 - BC03WWW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasile82
post 16 Aug 2006, 12:49
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 482
Joined: 3 December 04
From: Ploiesti, Bucuresti




Matricsu multumesc de sfat. La varianta asta ma gandeam si eu. In ce sens este mai greu drumul? Intreb dpdv al masinii ca eu nu am probleme cu serpentinele si pantele.

Multumesc


--------------------
Ex Logan, Renault Fluence 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matricsu
post 16 Aug 2006, 13:14
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 25 May 06




-nu conteaza cum suportati serpentinele, tu sau cei din masina, un lucru e sigur: dupa drumul asta, SIGUR nu veti mai avea "ameteli"in ele biggrin.gif
-poza demai sus e facuta la dus, se vede autostrada undeva jos, pe sensul nostru nu aveam acces pe ea, dar din sens opus se circula, poate intre timp s-a deschis!
-cu Loganul 1.6 te descurci acolo, nu sunt probleme, atentie la depasiriin panta, mai ales ca probabil masina va fi destul de incarcata; sa nu mergi cu motorul subturat, undeva peste 2500-2800 e ok wink.gif te descurci tu!
-vezi ca in apropiere de Ioanina ai doua variante de drum, undeva prin partea de sud a orasului si intri pe autostrada (de fapt sunt doar vreo 3 segmente de autostrada pana la Igoumenitsa), iar a doua varianta pe care eu am mers fara sa vreau, prin partea de nord a orasului Ioanina, drumul e f liber dar faci mai mult
-pe insula atentie, drumuri f inguste


--------------------
Dacia Supernova 2001 - BC03WWW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vasile82
post 16 Aug 2006, 13:28
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 482
Joined: 3 December 04
From: Ploiesti, Bucuresti




Multumesc pentru lamuriri. Vom pleca cu doua masini. Diseara ne intalnim sa stabilim traseul final.
Inca ceva - La Igoumenitsa se trece usor cu fery sau trebuie sa astepti? Trebuie facuta programare? Fery este non-stop?

This post has been edited by vasile82: 16 Aug 2006, 13:31


--------------------
Ex Logan, Renault Fluence 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matricsu
post 16 Aug 2006, 13:36
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 48
Joined: 25 May 06




nu trebuie facuta rezervare, plecari spre Corfu sunt cam la fiecare o ora jumatate, eu m-am imbarcat pe cel de 18:30, dar mai era unul la 20, si parca unul la 21:30 , nu sunt sigur


--------------------
Dacia Supernova 2001 - BC03WWW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pasion
post 18 Aug 2006, 19:12
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 30 July 06




Este cumva in Corfu un hipermarchet tip Metro ? happy.gif


--------------------
vw passat 2006 variant - B 108795
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali71
post 20 Aug 2006, 22:53
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 6 June 06
From: Bucuresti




Din Corfu, se ajunge cu ferry -boat -ul pe Zakyntos?


--------------------
mercedes e Klas 220 - b-80- e220
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maximus Decimus
post 21 Aug 2006, 07:14
Post #55


Membru


Group: Members
Posts: 157
Joined: 5 May 06




Nu. am cautat si eu. se ajunge numai la patra sau igoumenitsa


--------------------
Peugeot 407 - B-03-LOG
GRUPPO MAXIMA BUCURESTI- MEMBRU FONDATOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pasion
post 23 Aug 2006, 13:22
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 30 July 06




maine dimineata plec spre Corfu so...la ora 6.00 sunt in vama Bechet


--------------------
vw passat 2006 variant - B 108795
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pasion
post 10 Sep 2006, 15:40
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 30 July 06




locSalutare viitori cititori ai acestui topic.... biggrin.gif
Iata ca ieri m-am intors din concediul petrecut pe meleaguri straine si vreau sa va povestesc asa cum ma pricep (pentru cei interesati) trairile incercate in aceasta calatorie.....
M-am hotarat pentru un concediu in insula Corfu inca de anul trecut cand lenevind pe frumoasele locuri ale Tirolului imi doream plaja,mare ,palmieri etc..
Interesandu-ma la un cunoscut care anul trecut fusese in Corfu am aflat cateva locuri interesante unde m-as putea duce ,printre care si cel la care am optat : Moraitica ,hotel Delfinia 4****.Inca din iarna toceam tastele calc.ului pentru a afla cat mai multe despre insula si traseu.Prin febr.-martie am gasit o oferta tentanta la Eximtur (pe net) asa ca i-am contactat (tot pe net) pentru locatia de mai sus.Am beneficiat si de o reducere de 10 %pentru faptul ca am comandat biletele pana in 20 aprilie (cred ,nu mai sunt sigur de data). Pana a pleca spre Corfu am hotarat impreuna cu cealalta fam. cu care urma sa plec ca la intoarcerea din Corfu sa vizitam si Italia (o ocazie buna pentru ca insula Corfu este foarte aproape de tocul cismei italiene). Iata ca a venit si ziua plecarii 24 aug. cand pe la ora 3.30 am plecat din Tg-Jiu spre Corfu cu iesire prin vama Bechet .Drumul a fost bun si liber pana la Bechet cand am ajuns inainte de ora 6.00 .Vamesii romani foarte amabili ne-au rezolvat imediat (circa 3-4 minute).Pe pieptul unuia dintre vamesi era o insigna cu campania ...nu da spaga...
Am ajuns primii la malul Dunarii langa bacul care trebuia sa ne duca la bulgari (aveam deja emotii pentru trecerea prin vama bulgareasca din cauza celor citite pe acest forum).Asadar ne-am asezat la o mica masa mai ales pentru cei mici timp in care au inceput sa se mai stranga masini .Am uitat sa va spun de taxe :
- taxa de port Bechet 30 lei RON
- taxa de trecere cu bacul pt. auto 70 lei RON
- taxa de trecere cu bacul pt persoane 10 lei RON/pers
Pe la ora 7.30 au inceput sa ne suie pe bac ,intai masinile (peste 20) dupa aceea tirurile cam tot cat autoturismele. Trecere nu a durat mult asa incat la ora 8.00 calcam pe tarmul bulgaresc al Dunarii .Acolo ,vamesii bulgari parca treziti din somn ne-au facut semn sa intram cu totii in vama astfel ca se formase o coloana de masini (pe un singur rand )in toata vama .Fiind primele masini coborate de pe bac eu si prietenul meu am ajuns primii in celalat capat al vamii si asterptam sa ne intrebe cineva de sanatate. Greseala pentru ca cei din spatele nostru erau deja la coada la ghereta vamesului cu viza .Ne-am asezat si noi la rand cuostienti de faptul ca nu putea iesi nimeni din vama inaintea noastra (deoarece erem primi)
Cand am ajuns sa predau pasapoartele s-a intamplat exat cum au spus si altii pe acest forum.....un vames simpatic mi-a spus:zece euro .(acelasi lucru le cerea si celor din fata mea si acestia au achitat cei zece euro fara sa clipesca si sa intrebe pentru ce ) Eu stiind acest lucru m-am facut ca nu sunt atent insa simpaticul vames cu pasapoartele mele in mana deja vizate a repetat ; 10 euro .Eu iam facut semn ca nu ii dau si atunci el s-a incruntat la mine vreme de 2-3 secunde (un moment penibil ,si nu mai era simpatic si zambitor).Tinand cont ca mai erau si altii la rand mi-a dat pasapoartele si asa ca am scapat fara prima spaga...Mai departe cu bani potriviti am platit ecologizarea 2 euro (sa inchideti toate geamurie daca nu vreti sa fiti ecologizati si pe fata )si vigneta pe 1 saptamana 4 euro. Am ajuns la ghereta unde trebuia sa fim verificati la bagaje .Acolo nimeni . Stiam ca si aici se cere spaga 10 euro tot de pe acest forum.Dupa circa cinci minute a aparut un tip in varsta cu parul alb ,incruntat (tatal spagarilor cum il poreclise cineva pe acest forum) .Mi-au cerut 10 euro si nu am avut taria sa refuz gandindu-ma ca ma pot intarzia cel putin 1 ora (am vazut si magazia in care te baga sa te caute in masina)asa ca am platit si am scapat imediat. Am ajuns si la cel cu bariera care s-a uitat pe pasapoarte din ghereta lui si nu ne-a cerut nimic asa ca am scapat de vama bulgareasca decat cu 10 euroi spaga .Drumul a fost liber pana la intrarea pe autostrada lor ,care fiind in reparatie am mers doar cativa KM. Politai foarte putini 2-3 echipaje ocupate cu verificarea altor masini... Centura Sofiei exact cum s-a postat pe forum (mii de multumiri) la inceput lata pe trei benzi ca apoi in zona depozitelor comerciale si a reprezentantelor auto sa se stranga intr-o singura banda super aglomerata....Cred ca acolo am pierdut cel putin 30 minute daca nu 1 ora....Drumul nu era chiar asa de stricat cum s-a scris pe forum ,iar deasupra Sofiei uplutea un nor gros de smog (mare poluare) .Dupa Sopfia drumul s-a mai aglomeratdar politie tot sa rara .Este adevarat ca unii bulgaroi fac cu fleshurile dar nu toti .La un echipaj de politie mi-a facut decat un romanash de-al nostru iar bulgaroii nu....Am ajuns fara mari eforturi in jurul orei 14.00 in vama (S)Kulata unde aproape toate masinile care stateau la rand erau de romania .Atunci am vazut cu ce masini ies romanashii nostrii (un singur Logan restul limuzine de fabricatie recenta scumpe si luxoase)(m-am simtit mandru gandindu-ma la bietii bulgari care aveau majoritatea niste fiare vechi).Am trecut vama bulgareasca in circa 5 minute si apoi am ajuns la coada pe trei randuri din vama greceasca (grecii se miscau greu) Aveam in fata circa 8 masini care nu se miscau si eu stateam cu masina in soare la peste 30 de grade asa incat stateam cu motorul pornit ca sa mearga clima. Am ajuns in sfarsit la ghiseul vamesului grec dupa circa 20 minute care mi-a aruncat pasapoartele pe gemuletul lui intr-un mod care m-a jignit.(Nu veneam in tara lui sa fur ci sa cheltui bani,d8oar eram turist) Nimeni nu m-a intrebat pana aici de vaucher sau de bani.Doar in Romania am fost intebat daca am imputernicire de la firma de leasing ,am spus ca am dar nu am aratat-o.Intrat in Grecia am gasit drumu lor in lucru asa ca impresia cu altceva se lasa asteptata .Dupa circa 20 Km am gasit un loc cu putina umbra unde sa putem opri pentru a manca de pranz si a face o pauza .Am plecat apoi spre Larisa ocolind Salonicul pe care il vazusem acum 2 ani .Autostrada impecabila a meritat cei 4 euro platiti (cate 2 euro la 50 Km)Ajungand devreme in Larisa (nu mai tin minte ora )am hotarat sa mergem spre Tricala si sa ne cazam cat mai aproape de Meteore. Am intrat in Tricala pe la ora 7.00 si ne-am cazat la hotel Divani 3***din centrul orasului cu 80 euro trei persoane..(nu prea facea banii) Seara am iesit sa vizitam centrul orasului Tricala (frumusel) cu artera pietonala plina de terase pe o parte si cealalta circa 200 m numai terase (pline ???) Am gasit si noi loc la o terasa si am stat circa 1 ora dupa care am plecat la nani pentru ca mai aveam drum lung pana in Corfu . Dimineata la ora 9.00 am plecat spre Kalampaca si am urcat sa vizitam Meteorele ...Frumos ,merita vazute.... De aici din Kalampaca si pana la igumenita am avut parte timp de circa 5 ore numai de drum prin munti cu serpentine cu suisuri si coborasuri de nu se mai terminau .Pe viitoarea autostrada Egnatia Odos am mers o bucata de circa 5 Km restul curbe,curbe,curbe...
Am ajuns in sfarsit in Igumenita am trecut de portul vechi si am intrat in cel nou pentru a ne imbarca pe feribot spre insula Corfu... Am platit 30 euro pentru masina si 6.5 euro de persoana .Nu am asteptat mult si ne-au imbarcat pe fery dupa care a trebuit sa lasam masinile in cala si noi sa urcam pe punte.Sus atmosfera placuta intr-un bar...Traversarea a durat circa o ora si jumatate timp in care ma miram de faptul ca insula era atat de aproape de Grecia (imi inchipuiam ca e mai departe ca nu se vede cu ochiul liber de pe tarmul grecesc) Am ajuns in portul Kerkira unde am debarcat repede in jurul orei 4.00 si am plecat sa cautam o agentie sa ne rezervam bilete la intoarcere pentru Brindisi (It) .Stupoare toate magazinele erau inchise (grecoteii se odihnesc intre 14si 18) Obositi fiind am hotarat sa mergem la moraitica sa ne cazam si a doua zi sa mergem sa luam bilete....Am plecat spre Moraitica urmarind indicatorul de Lefchimi dar pe drum din cauza drumului aglomerat m-am ratacit de prietenul meu si am ajuns sa merg pe un drum de cred 3 m latime care ma trimitea spre Lefchimi.Dupa circa 15 Km am ajuns pe acest drum in Mesounghi si apoi am luat-o inapoi spre Moraitica unde am gasit cumva retras hotelul Delfinia .La intrare o gradina sau mai bine zis un parc plin de verdeata cu palmieri,leandrii.portocali si gazon verde tuns scurt apoi si hotelul cu trei etaje altfel de cum mi-l inchipuiam si cum mi s-a parut in pozele de pe net. Eram un pic dezamagit.... Nu arata de 4**** .Pe parcurs aveam sa imi dau seama ca prima impresie era gresita.... Ne-am cazat repede prezentand vaucherele unei domnisoare amabile vorbitoare de limba engleza . Am despachetat am mers la o baie (marea era la circa 30 m de hotel,apa calda si limpede...apoi am mers la masa (aveam demiipensiune) Cina tip bufet era destul de bogata cu deserturi pe toate gusturile... Bauturile se plateau inclusiv apa minerala........Seara am mers la terasa hotelului (bar)chiar pe plaja unde ne-am bucurat de doua perechi de dansatori la seara greceasca ...a fost frumos.....
Desqpre hotel : cred ca este unul dintre cele mai frumoase locuri din Corfu ,cu o gradina impesionanta plina de verdeata,plaja aproape de hotel(practic hotelul era pe plaja)cu o piscina frumoasa totul curat si bine intretinut. Plaja cam ingusta cu nisip si putin pietris,in apa limpede numai nisip ;ocupata cu sezlonguri si umbrele de paie (nota proasta trebuiau platite :5 euro 2 sezlonguri si o umbrelape zi)
In cocluzie vizitand si alte locuri de pe insula pot sa spun ca am ales foarte bine locatia si v-o recomand sincer..... Am incercat sa comandam biletele pentru Brindisi de la recepttia hotelului dar toata seara telefonul a fost ocupat.... A doua zi am mers in Kerchira unde am gasit in final o agentie care ne-a eliberat biletele la un pret la care sincer sa fiu nu ma asteptam (citind acest forum imi formasem ideea ca biletele nu sunt cu mult mai scumpe fata de traseul igumenita -Kerkhira)
Tipul de la agentie ne-a taxat cu:
-60 euro masina
- 53 euro persoana
total 220 euro si asta nu e tot pentru ca peste 6 zile la imbarcare aveam sa mai platesc taxe portuare de aproaupe 60 euro....asta e ca sa stiti(si nu ne-a intrebat la ce clasa dorim sa mergem...urcati pe fery am observat ca aveam clasa D mai era decat E (economic) probabil mai ieftin .La clasele A,B,C,se statea intr-un fel de bar A infata B la mijloc,C in spate .Clasa D era sus cu scaune ca la avion destul de bine iar clasa E era afara pe nisre scune ca in garile de acum 15 ani mizerie....
Dar sa revin cu ce am vizitat ..Am vazut capitala Kerkira cu strazile ei inguste pline de magazine si taverne(am gasit biserica sfantului Spiridon unde erau si moastele acestuia la care am stat la rand circa 5 minute ) la cele 2 cetati nu am mai fost.... Am vizitat Dasia,Roda ,Sidari cu Canal D amur(plaja lata cu nisip dar nu mi-a placut, plina de englezi)palatul Achileion (frumos cochet ,cu gradini superbe),Paleocastrita cel mai frumos loc din insula..........
Un singur incident neplacut cand la o seara cu muzica de chitara unul din cei doi chitaristi auzind pe copii nostri ca vorbeu romaneste ,i-a intrebat din ce tara sunt si auzind ca suntem din Romania ne-a dedicat foarte serios pentru noi tiganii (gipsi) o melodie pe care nu o auzisem in viata mea . Am sesizat chelnerul sa-i spuna cantaretului ca noi suntem romani nu tigani si ca am fost jigniti ,acesta a transmis mesajul iar cantaretul a replicat ca in romania sunt 85 % tigani si ca el ii iubeste pe tigani... Jigniti fiind ne-am ridicat de la mese si am plecat ostentativ in camere... Dupa ceva timp am fost sunat la telefon de managerul hotelului care si-a cerut scuze si ne-a trimis in camera o sampanie frapata cu pahare......Am acceptat sa incheiem aici si i-am acceptat scuzele.....
Am prins vreme frumoasa ,locatia frumoasa ,serviciile la hotel foarte bune,daca nu ati fost in Corfu v-o recomand sa va duceti dar eu a doua oara nu ma mai duc.O sa incerc si altceva....
Despre excursia in Italia daca va intereseaza o sa postez pe topicul Italia ceva mai tarziu ca acum am obosit......
Scuze de eventualele greseli nu mai stau sa verific ce am scris..... radmasa.gif


--------------------
vw passat 2006 variant - B 108795
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pasion
post 10 Sep 2006, 16:51
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 30 July 06




QUOTE(pasion @ 18 Aug 2006, 20:12)
Este cumva in Corfu un hipermarchet tip Metro ? happy.gif
*


raspund tot eu .....este un metro intr-o suburbie a orsului Corfu dar este minuscul nici nu m-am obosit sa opresc. In schimb sunt supermarketuri dar nu de dimensiunea celor de pe la noi........ icon_mrgreen.gif

Chiar nimeni pe acest topic....Eu intreb......eu raspund .....??? wink.gif


--------------------
vw passat 2006 variant - B 108795
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pasion
post 10 Sep 2006, 19:51
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 30 July 06




Iata cateva imagini luate in aceasta vacanta in Corfu...sper sa mearga....
bac bechet
meteore
fery igumenita
Imagine din insula
canal D"amur
splendida gradina a hotelului Delfinia,Moraitica,Corfu

Attached thumbnail(s)
IMG_0826.JPG ( Size: 293.54k ) Number of downloads: 1067
IMG_0850.JPG ( Size: 50.5k ) Number of downloads: 886
IMG_0852.JPG ( Size: 248.22k ) Number of downloads: 1231


--------------------
vw passat 2006 variant - B 108795
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pasion
post 10 Sep 2006, 19:59
Post #60


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 30 July 06




incerc din nou

Attached thumbnail(s)
IMG_0862.JPG ( Size: 334.94k ) Number of downloads: 1171
IMG_0857.JPG ( Size: 575.5k ) Number of downloads: 1141


--------------------
vw passat 2006 variant - B 108795
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:54
Dacia