Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

este Laguna 2 o masina BUNA?

fazer
post 16 Jan 2010, 10:27
Post #1


Rider and Driver!


Group: Members
Posts: 429
Joined: 1 November 09
From: TIMISOARA




ma gandeam sa deschid acest topic sa va cer parerea referitor la aceasta masina....am fost posesorul la o gramada de marci de masini nu e lauda dar asta e....dar citind forumul renault m am cam ingrozit!!! ohmy.gif mi a placut laguna 2 de cand am vazut o prima data si m am hotarat sa mi achizitionez si eu una si am facut o!nu de mult am aproape un an de cand am luat o cu km putini nu dati inapoi din Franta de la concesionar Renault,am schimbat distributia la 90000km,macara usa fata,ulei,gume,cam atat!masina merge super ok sunt multumit de cum sta pe sosea, demaraj, frane, confort interior ,siguranta,are multe atuuri fata de alte marci consacrate din europa si nu numai...dar citind forumul vad cate defectiuni MAJORE are aceasta masina si cat de scump se intretine blink.gif chiar ffff scump numai si numai belele citesc de la forumisti...si ma intreb e oare OK sa mai tin asemenea masina???sau o vand cat inca nu am belele cu ea ?nu contest faptul ca alte marci nu se defecteaza dar parca nu asa de rau!!!va multumesc ca m ati ascultat!ride safe!


--------------------
Renault Megane III 1.5 dci 110 cp Grandtour 2012, K9K 636, Bose, Honda VFR 800 Fi - De ...TM.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi123
post 16 Jan 2010, 11:19
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 13 August 08
From: CLUJ NAPOCA




Cand schimbi turbina de doua ori, bucsi spate, cutia de viteze, injectoare, tamburi, macarale de geam, xenon...te cam saturi de asa masina arzatoare la buzunar.
Am un amic care tocmai si-a facut reparatii la ea in valoare de 90 mil. Daca tragi linie..este o masina accesorizata, superba daca e intretinuta..dar din pacate nu e pt strazile noastre...Praful si gropile de aici nu-i fac bine deloc.
Sunt posesorul a unui megane si laguna ambele aduse din germania. Cand le-am adus aratau f bine, acum e cel mai dezastru pentru laguna. Pot sa zic ca e muult mai costisitoare laguna diesel decat un megane benzina. Mi se pare absolut aberant daca ai probleme cu farul xenon sa trebuiasca sa scoti din buzunar 200 de euro sa schimbi doser si alte rahaturi. La alte masini schimbi becul si la revedere.
Eu sincer, in acest moment regret ca am achizitionat asemenea masina de rupt buzunarul. Laguna mea in aceasta clipa are defect urmatoarele: semnalizare defectoasa - clipeste si stopul (trebuie sa lipita ceva masa), senzori de parcare defecti, xenon far stanga cu probleme clipeste la drum, un tremurat nejustificat la motor in treptele 1 si 2, semnalizarie de avarii defectos - am scos capacul rosu si apas direct intrerupatorul, geam spate blocat stanga, schimbatul vitezelor este din ce in ce mai greu - suspectez o problema la cutie, turbina un suier ciudat de la ultima schimbare, sprituitor geam spate defect, o bataie la roata dreapta fata (dupa ce am facut cu 1000 ron directia si bucsile anul trecut) - pt toate acestea in acest moment NU am bani sa le repar! Curand va trebui sa o dau la jumate pretul de achizitie, cu toate baiurile sa nu mai aud de asemenea costuri de intretinere. Daca ar fi sa imparti intr-un an sa vezi cat platesti lunar pentru intretinere te iei cu mainile de cap...si in definitv pt ce? Ca sa ajungi din punctul A in punctul B..in 'style'.
Are si parti bune intr-adevar - foarte comfortabila la drum lung, stabilitate, spatiu in interior, la 2000 cc ai demaraj super la depasiri - insa daca pargurgi 90% din distante in oras (si pleci o data pe an in concediu doar in afara), numai te enervezi la costuri si uiti alte aspecte.


--------------------
Renault Laguna II 1.9dci 120cp 2002 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_maf2007
post 16 Jan 2010, 11:23
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 23 September 09
From: Iasi




prietene daca ai sa citesti si alte forumuri la alte marci ai sa constati ca toate au probleme:) de asta occidentali o tin cat au garantie si apoi o vand la romani:))


--------------------
renault laguna II 1.9dci 2002/ 1.9dci 107cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihnis
post 16 Jan 2010, 12:54
Post #4


MeMbRu normal


Group: Members
Posts: 502
Joined: 2 September 07
From: Tirgu Mures




DA.e o masina buna
la 250 000 km schimbat bucse punte, suport motor si consumabile eu zic ca e ok.
masina e din 2006 in romania de la 120. 000 km.
Cred ca e normal sa mai pice cate ceva.daca aveam masini noi era altceva
SI sa fim seriosi...masinile nu se mai fac ca altadata.


--------------------
Renault Laguna II Dinamique 2003/1,9 Dci, 88 KW,Carminat Nav - MS xx yyy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brabus
post 16 Jan 2010, 13:50
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 401
Joined: 24 August 08
From: Baia Mare




QUOTE(cristi123 @ 16 Jan 2010, 11:19)
Cand schimbi turbina de doua ori, bucsi spate, cutia de viteze, injectoare, tamburi, macarale de geam, xenon...te cam saturi de asa masina arzatoare la buzunar.
Am un amic care tocmai si-a facut reparatii la ea in valoare de 90 mil. Daca tragi linie..este o masina accesorizata, superba daca e intretinuta..dar din pacate nu e pt strazile noastre...Praful si gropile de aici nu-i fac bine deloc.
Sunt posesorul a unui megane si laguna ambele aduse din germania. Cand le-am adus aratau f bine, acum e cel mai dezastru pentru laguna. Pot sa zic ca e muult mai costisitoare laguna diesel decat un megane benzina. Mi se pare absolut aberant daca ai probleme cu farul xenon sa trebuiasca sa scoti din buzunar 200 de euro sa schimbi doser si alte rahaturi. La alte masini schimbi becul si la revedere.
Eu sincer, in acest moment regret ca am achizitionat asemenea masina de rupt buzunarul. Laguna mea in aceasta clipa are defect urmatoarele: semnalizare defectoasa - clipeste si stopul (trebuie sa lipita ceva masa), senzori de parcare defecti, xenon far stanga cu probleme clipeste la drum, un tremurat nejustificat la motor in treptele 1 si 2, semnalizarie de avarii defectos - am scos capacul rosu si apas direct intrerupatorul, geam spate blocat stanga, schimbatul vitezelor este din ce in ce mai greu - suspectez o problema la cutie, turbina un suier ciudat de la ultima schimbare, sprituitor geam spate defect, o bataie la roata dreapta fata (dupa ce am facut cu 1000 ron directia si bucsile anul trecut) - pt toate acestea in acest moment NU am bani sa le repar! Curand va trebui sa o dau la jumate pretul de achizitie, cu toate baiurile sa nu mai aud de asemenea costuri de intretinere. Daca ar fi sa imparti intr-un an sa vezi cat platesti lunar pentru intretinere te iei cu mainile de cap...si in definitv pt ce? Ca sa ajungi din punctul A in punctul B..in 'style'.
Are si parti bune intr-adevar - foarte comfortabila la drum lung, stabilitate, spatiu in interior, la 2000 cc ai demaraj super la depasiri - insa daca pargurgi 90% din distante in oras (si pleci o data pe an in concediu doar in afara), numai te enervezi la costuri si uiti alte aspecte.
*




wow. impresionant. imi pare rau pentru tine, sincer. dar cred ca ai nimerit tu una "coapta".
leguma mea e din 2001, o virsta apreciabila. o am de 1 an si jumate si nu m-a costat nimic in plus fata de consumabile si TOTUL functioneaza perfect la ea.
sint foarte multumit si peste ani , cind o sa pot, tot laguna o sa imi iau (dar 3 - biggrin.gif )
bafta


--------------------
Renault Laguna2 2001/Privilege/1.8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 16 Jan 2010, 14:15
Post #6


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Exceptand reparatii la bubele principale (intercooler, turbina,pompa vacuum, bucsi si suport motor) rar mai sunt probleme cu alte parti.
Eu am avut norocul sa o iau ieftina, si cu toate reparatiile puse in ea tot nu am ajuns mai sus de 6 000 de euro. Ceea ce pentru o masina de calibrul ei e fantastic, zic eu.

Imi place si ca aspect, si ca motorizare, si ca accesorii. Putine marci i se compara. Toti prietenii mei sunt impresionati de ea, de cat de spatioasa e, de confort si de stabilitate.
Sa nu mai zic de consum.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Privilex
post 16 Jan 2010, 14:44
Post #7


Membru privilegiat


Group: Members
Posts: 548
Joined: 26 September 07
From: Bucuresti




em am vrut sa raman la 1310 dar ai mei nu m-au lasat.acum pe bune BMW o fi altfel?poate,si sigur dar nu la noi in tara.in afara de rahatii aia de senzori la xenon si motorina buna de la noi care mi-a dat niste batai de cap cu injectoarele mai grav nu am avut.in rest ce sa zic masina buna


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI 120cp / Laguna 3 2.0dCI 130cp 2005-Privilege / 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 16 Jan 2010, 14:45
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




@renodood: Poti sa dai amanunte in legatura cu pompa de vacuum? Cum s-a stricat?

This post has been edited by Dan73: 16 Jan 2010, 14:45


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casper_mik
post 16 Jan 2010, 18:06
Post #9


IMPLIKAT


Group: Members
Posts: 376
Joined: 1 October 09




@cristi123: îmi pare nespus de rau pt tine.. si sunt întrutotul de-acord sa o vinzi.. i-ati alta(tot laguna eventual)..
a mea e din 2002.. in afara de consumabile.. ce pot sa spun.. mai nimik.. ce m-a costat mai mult.. a fost anult trecut.. cand a trebuit sa schimb cauciucurile-(4) -440€;
bujiile incandescente(4)-100€
TSR , supapa WASTE GATE - 150€
discuri+placute frana fata/spate - 2700 lei (27mil)
cam asat-i tot..
e adevarat ca piesele nu sunt chiar ieftine.. dar.. totusi nu e o masina cu probleme majore.. sau mai multe si mai mari ca alte marci..wink.gif
un salut


--------------------
CHEVROLET Cruze LT VCDi 16V 150cp automat 2.0 - 3292GTD

BMW E90 320
CLIO 2003
de ce să bei și să conduci.. când poți să fumezi și să zbori..
•CASPER™•
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
matrix67b
post 16 Jan 2010, 18:53
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 428
Joined: 26 August 06
From: Targu-Jiu




QUOTE(renodood @ 16 Jan 2010, 02:54)
Eu stiu ca e de joasa presiune, sau de vacuum. Adica asta.
post-16093-1262615561_thumb.jpg

Andu vorbeste de cealalata .
*




QUOTE(Dan73 @ 16 Jan 2010, 14:45)
@renodood: Poti sa dai amanunte in legatura cu pompa de vacuum? Cum s-a stricat?
*


Colegul nostru confunda pompa de motorina cu cea de vacuum


--------------------
Renault Laguna 2 / Privilege 2003 1,9dci /120cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 16 Jan 2010, 19:00
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




sa nu uitati ca totusi sunt unele laguna care au imediat 10 ani, deci nu cred ca e de neimaginat ca mai pica una alta. Zvonurile zic ca faceliftul sta mult mai bine la fiabilitate, primele lagune avand problemele specifice copilariei.


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dondan
post 16 Jan 2010, 19:46
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 25 October 08
From: oradea




am mai discutat problema asta pe forum daca laguna este intradevar o masina buna.
sa nu fim subiectivi sa le laudam ca sunt ale noastre.Dar va zic ca e sunt foarte multumit de ea pana in prezent.
am mai spus aici ca drumurile din romania fac dintr-o masina,caruta indiferent ce marca sau clasa o fi ea.
o masina care pune atatea probleme nu a avut o intretinere corespunzatoare.
vreau sa va zic cu riscul de a fi off topic, ieri am fost de la Oradea la Zalau cu un audi a8 din 2002
fratilor are si asta greierasi in bord si era mai zgomotos decat cel de la mine, o bataie urata in partea stinga ori bucsa ori pivot concluzie drmurile le omoara.
cand e vorba de ars becuri tot de la trepidatiile de la gropi se trage.
laguna este o masina buna , dar sunt unele de care sa tras la sange si proprietarii le-au vandut repede cand au vazut ca incep sa pice.
toti cei care ne-am cumparat masini stim ca nu ai cum sa vezi defectiunile astea toate.
si apar imediat problemele.
singura problema la masina asta este ca intradevar piesele de schimb sunt foarte scumpe nejustificat de scumpe.probabil se ia in considerare faptul ca face parte din categoria de lux sau naiba stie de ce.




--------------------
Renault Laguna 2 Laguna 2 privilege estate 2005 - BH 70 DON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ipiq
post 16 Jan 2010, 20:02
Post #13


The transporter


Group: Members
Posts: 1.924
Joined: 17 December 06
From: RO




au problemele lor specifice:
adica din 100 de proprietari de laguna 1.9 dci, 90 cred ca au, sau au avut probleme cu: EGR, bucsi spate, buton de avarie, turbo, TRS etc.
eu in afara de problema cu turbo si cea cu macaraua de geam, le-am cam avut pe toate biggrin.gif Le-am rezolvat, dar s-a cam simtit la buzunar.
am luato la 78.000 acum are 137.000 si e plina de greieri.
Eu unul, nu o mai tin mult. O sa imi para rau ca o dau cu jumate din cat am luato dar asta e...
In concluzie, e o masina (relativ) BUNA (confort, consum, dotari), dar NU este o afacere buna (costuri mari, pret de revanzare fff mic)

Ca o comparatie: cu Audi din 1998 am avut o singura problema - cu termocupla (bimetalul). atat! in rest totul functioneaza perfect, nu bate, nu troncane, nu scartaie, nu are greieri, nu am schimbat nimic la ea in afara de ulei si filtre. Si daca ar fi sa o vand nu as pierde asa mult ca si cu Laguna. Are si dezavantaje: confort scazut comparabil cu Renault, consum mare.
Nu ca ar fi Audi vre-un RollsRoyce, dar intr-adevar nu se mai fac masini cum se faceau inainte...

Bafta si speram la vremuri mai bune! biggrin.gif


--------------------
ex Renault Laguna 2 1.9dci
Opel Insignia + Mercedes Vito + Audi A4
4x Peugeot Boxer 2010,2011,2011,2014
Cine nu face fata... face spate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fazer
post 16 Jan 2010, 20:19
Post #14


Rider and Driver!


Group: Members
Posts: 429
Joined: 1 November 09
From: TIMISOARA




pina acum, dragi forumisti,m am convins de un lucru....e destul de costisitoare de intretinut dar toti vorbiti ca pina in final sunteti multumiti de confort si siguranta,un forumist spunea ca au 10 ani si ca au fost trase de ele si au ajuns la noi obosite spunea altul, cam asa e in majoritatea cazurilor....e destul de interesanta discutia despre masinuta asta pe care o conducem destui dintre noi....dar va spun un lucru pe forumul renault se spune pe fata tot, imi place chestia asta ,si inca un lucru ma gandeam asa....daca ar fi o masina rea si costisitoare nu ar mai cumpara o nimeni,ce sa zic...ma gandeam sa nu o vand, dar, mai astept pareri de la voi.sanatate va doresc si... DRIVE SAFE!


--------------------
Renault Megane III 1.5 dci 110 cp Grandtour 2012, K9K 636, Bose, Honda VFR 800 Fi - De ...TM.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
norby_puma
post 17 Jan 2010, 00:08
Post #15


Inginer in devenire


Group: Members
Posts: 587
Joined: 3 April 08
From: Satu Mare




Eu cred ca Laguna este o masina foarte buna si daca ii dai tot ce ii trebuie la timp si de calitate nu ai probleme cu ea.In legatura cu exemplul dat, probabil masina era cumparata SH si proprietarul anterior si-a batut joc de masina


--------------------
Renault Laguna II 1.9 dCi 2004/Emotion - SM 60 TNG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brabus
post 17 Jan 2010, 08:28
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 401
Joined: 24 August 08
From: Baia Mare




QUOTE(fazer @ 16 Jan 2010, 20:19)
pina acum, dragi forumisti,m am convins de un lucru....e destul de costisitoare de intretinut dar toti vorbiti ca pina in final sunteti multumiti de confort si siguranta,un forumist spunea ca au 10 ani si ca au fost trase de ele si au ajuns la noi obosite spunea altul, cam asa e in majoritatea cazurilor....e destul de interesanta discutia despre masinuta asta pe care o conducem destui dintre noi....dar va spun un lucru pe forumul renault se spune pe fata tot, imi place chestia asta ,si inca un lucru ma gandeam asa....daca ar fi o masina rea si costisitoare nu ar mai cumpara o nimeni,ce sa zic...ma gandeam sa nu o vand, dar, mai astept pareri de la voi.sanatate va doresc si... DRIVE SAFE!
*




cu riscul ca unii sa se supere pe mine, masina ta e benzinara. daca citesti forumul (eu am facut-o) peste 80% din probleme sint legate de diesel si acolo doar de citeva componente - turbina, egr, trs, etc.
dar totusi cel mai important e cit de mare grija s-a avut si se are de masina. si asta e valabil la orice masina. stiu passat din 2002 cu 130k km reali care acum e o epava pentru ca proprietarului nu i-a pasat de masina.
intra de curiozitate si pe alte forumuri si o sa fi uimit de cite probleme sint si la alte marci (vw, ford, opel, etc). poate mai putin bmw unde lumea e prea "mindra" ca sa isi povesteasca problemele si toate discutiile sint care cu cit a mers mai tare biggrin.gif
pina la urma tine de fiecare daca ii place sau nu o marca de masina. de aia sint atitea marci si modele, ca fiecare sa aleaga ce ii place.
bafta


--------------------
Renault Laguna2 2001/Privilege/1.8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victor cristian
post 17 Jan 2010, 09:53
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 5 May 07
From: Bucuresti




ma bag si eu in discutia ceasta ptr. ca sunt oarecum indreptatit ...conduc in fiecare saptamana aproape 4 tipuri de auto:passat 2007,passat 2005,caddy 2007 si bineinteles laguna mea.apropo de probleme pe forum,in momentul in care m-am hotarat sa-mi iau alta masina am intrat pe mai multe forumuri auto si am citit despre fiabilitate,defectiuni.intrati de curiozitate pe forum bmw si veti vedea acolo adevarate belele cu costuri uluitoare.toate marcile au probleme.cum e sa-ti cumperi audi Q5 de 40.000e si sa te cheme inapoi in uzina ptr. ca la actionarea airbag-ului lateral,o piesa se va desprinde necontrolat si te va face varza?si nu 100 sau 300 de masini....tot lotul de 45.000 buc!sa revenim,cateva defecte la passat-ul din 2005 si preturi:turbina +racord(la 180000km)=3000E,plasticaraie pe la motor si dedesubt(chipurile au crapat de la ger,e normal dom'le)=300E,ambreiaj=1000E,cap planetara= 230E,bucsaraie +mici interventii ici-colo ca sa fie "ca scoasa din service"=500E,nu mai mentionez distributia si accesoriile ptr. ca le-a facut altcineva si nu am vazut factura.iar la capitolul "odata mergea" avem:lipsa deschidere portbagaj (boala la orice vw),interiorul desi a fost intretinut s-a deteriorat iremediabil acolo unde mai stai cu cotul,pielea de pe volan arata rau,manson schimbator sbarcit,ventilator clima zbarnaie,geamuri faruri matuite.urmeaza sa se schimbe amortizoare,flanse bucse spate,tobe dar cred ca se va vinde ptr. ca sunt enorme costurile.mentionez ca masina a fost doar de fataiala de colo-colo.la caddy,situatia sta mai binisor ptr. ca e mai robusta dar costurile sunt tot mari.suporti etrier spate stg+dr=400E,balamaua glisata de jos=120E(o rotita de plastic cu rulment),bujii(nu stiu pretul),distributie(nu stiu pretul).ca defecte nerecunoscute,pana baga caldura ajung la firma asta inseamna vreo30 min. de trafic bucurestean,la ralanti are intreruperi uneori(celalalt caddy nu face asa),haionul spate se deschide doar cand vrea el,usa glisanta sa descentrat si trebuie sa dai cu ea de 2-3 ori.masina menajata,110.000km.service-ul la aceste masini s-a facut doar la cardinal motors iar preturile includ si manopera.la passatul din 2007 picura ceva pe sub motor,vad dimineata,dar inca nu am depista de ce natura este lichidul.masina are 40.000km.trageti si voi concluzia.eu am acasa laguna II si in afara de consumabile,distributie si accesorii,placute fata spate,nu am facut nimic.am luat-o din Germania la 100.000km si am facut au 15.000km.ptr. mine este o masina care pana acum nu mi-a facut probleme de natura tehnica.cred ca depinde si de starea in care o achizitionezi si o exploatezi.


--------------------
renault LagunaII 1.8,16v 2003limousine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ipiq
post 17 Jan 2010, 13:17
Post #18


The transporter


Group: Members
Posts: 1.924
Joined: 17 December 06
From: RO




problemele apar chiar daca masina a fost intretinuta. poti schimba filtrele si toate cele la timp, daca ai ghinion te lasa EGR, macara geam, buton avarii, bucsi spate, orice ar fi, indiferent de cum ai grija de ea...


--------------------
ex Renault Laguna 2 1.9dci
Opel Insignia + Mercedes Vito + Audi A4
4x Peugeot Boxer 2010,2011,2011,2014
Cine nu face fata... face spate!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 17 Jan 2010, 14:38
Post #19


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Vai, habar n`am de ce am scris pompa de vacuum acolo biggrin.gif

Da, era vorba de pompa de joasa presiune, care a murit de ... batranete biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casper_mik
post 17 Jan 2010, 18:33
Post #20


IMPLIKAT


Group: Members
Posts: 376
Joined: 1 October 09




ce-i drept sa fim seriosi.. la orice masina.. oare toate piesele pot fi facute sa reziste la nesfarsit?¿?


--------------------
CHEVROLET Cruze LT VCDi 16V 150cp automat 2.0 - 3292GTD

BMW E90 320
CLIO 2003
de ce să bei și să conduci.. când poți să fumezi și să zbori..
•CASPER™•
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bongiovi
post 18 Jan 2010, 00:08
Post #21


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 283
Joined: 30 December 08
From: Braila




salut prieteni intreb si eu oare pe forumu-ul altor marci oare nu tot de probleme se vorbeste?! uitati-va si va veti convinge cat despre preturi .... eu as vrea sa dispara acest "mit" precum ca laguna sau ma rog in general renault este o masina scumpa la intretinere duceti-va cu un volswagen la reprez sau audi si mai vb asta ar fi una la mana apoi doi la mana pentru cei care au laguna 2 si merg cu ea si se bucura de toate dotarile ei , mentionez ca am o echipare privilege, spuneti=mi si mie cu ...nu zic 4000 cu toate ca as putea gasi si la banii astia....5000 euro ce masina iei tu sa aibe tot ce are laguna pe ea si sa mearga cum merge aceasta masina. Dupa parerea mea este cea mai buna masina raport calitate pret ca va pica piesele de pe ea mai deschideti ochii cand le cumparati prieteni asta e de tepari e lumea plina dar astept colegi de pe forum cu alte masini in 5000 euro care sa ma faca sa imi vand laguna 2 si sa imi iau alta eu sincer daca as vinde masina asta nu mi-as lua decat audi a6 dar tre sa mai dau o dif de vreo 10 mii biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna 2 2002 / Privilege - BR - 61 - ELA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brabus
post 18 Jan 2010, 13:50
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 401
Joined: 24 August 08
From: Baia Mare




QUOTE(Bongiovi @ 18 Jan 2010, 00:08)
salut prieteni intreb si eu oare pe forumu-ul altor marci oare nu tot de probleme se vorbeste?! uitati-va si va veti convinge cat despre preturi .... eu as vrea sa dispara acest "mit" precum ca laguna sau ma rog in general renault este o masina scumpa la intretinere duceti-va cu un volswagen la reprez sau audi si mai vb asta ar fi una la mana apoi doi la mana pentru cei care au laguna 2 si merg cu ea si se bucura de toate dotarile ei , mentionez ca am o echipare privilege, spuneti=mi si mie cu ...nu zic 4000 cu toate ca as putea gasi si la banii astia....5000 euro ce masina iei tu sa aibe tot ce are laguna pe ea si sa mearga cum merge aceasta masina. Dupa parerea mea este cea mai buna masina raport calitate pret    ca va pica piesele de pe ea mai deschideti ochii cand le cumparati prieteni asta e de tepari e lumea plina    dar astept colegi de pe forum cu alte masini in 5000 euro care sa ma faca sa imi vand laguna 2 si sa imi iau alta eu sincer daca as vinde masina asta nu mi-as lua decat audi a6 dar tre sa mai dau o dif de vreo 10 mii biggrin.gif
*



exact asta intrebam ieri un preten care comenta intr-una de laguna (el are o coaja de golf3). ce masina asa de dotata si de clasa asta iau cu 5000 euroi?
cum mai ziceam , astept acum sa ajunga si laguna 3 la pretul pe care l-am dat pe asta de acum (5200 in paris in aug 2008), cred ca mai stau vreo 5 ani si apoi imi iau laguna 3 biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
ps. dotari ca dotari dar confort ... eu am 191 inaltime si 105 kg, asa ca .......


--------------------
Renault Laguna2 2001/Privilege/1.8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata_lag2.2
post 18 Jan 2010, 16:10
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 530
Joined: 5 August 09
From: Timisoara




@casper_mik unde ai gasit preturile alea? Cel putin la bujii si discuti+placute sunt exagerate...


--------------------
Renault Laguna 2 Carminat, 1.9 dCI FAP, 110 CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fazer
post 18 Jan 2010, 16:11
Post #24


Rider and Driver!


Group: Members
Posts: 429
Joined: 1 November 09
From: TIMISOARA




nu o mai vand, gata sa hotarat si in consiliul de familie plus comentariile voastre biggrin.gif sa ne vedem cu laguna 3 peste putin timp dar si asta parca e mai faina ....nu i asa ?fac ca vulpea la struguri acum....DRIVE SAFE sanatate va doresc!!!


--------------------
Renault Megane III 1.5 dci 110 cp Grandtour 2012, K9K 636, Bose, Honda VFR 800 Fi - De ...TM.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
todd
post 18 Jan 2010, 20:10
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 63
Joined: 29 May 08




o masina buna pe drumuri proaste. Laguna e o finuta. ma apuca mila cand vad pe ce drumuri trebuie sa circul cu ea. nu-i de mirare ca se mai strica una alta.
Am vrut sa o vand si sa-mi iau altceva. Nimic nu ma mai multumeste sunt foarte atasat de ea. In rest nu cred ca am bagat mai mult de 300 de euro in ea. O am de 2 ani.


--------------------
Renault Laguna2 1.9dci, LagunaIII 2.0dci ..........
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casper_mik
post 18 Jan 2010, 20:15
Post #26


IMPLIKAT


Group: Members
Posts: 376
Joined: 1 October 09




@cãtã.. le-am schimbat la un prieten foarte bun ce are un atelier mecanic.. le-am cumparat pe cele mai bune; ca sa zic asa.. cu siguaranta ca sunt si altele si mai bune.. sunt luate prin comanda.. daca vrei mai multe detalii il, vorbesc cu prietenul asta si-ti spun.. asta se intampla la inceputul lui sep.2009..
un salut..


--------------------
CHEVROLET Cruze LT VCDi 16V 150cp automat 2.0 - 3292GTD

BMW E90 320
CLIO 2003
de ce să bei și să conduci.. când poți să fumezi și să zbori..
•CASPER™•
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata_lag2.2
post 18 Jan 2010, 21:05
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 530
Joined: 5 August 09
From: Timisoara




Un test simplu pentru cei care sustin ca Renault este o masina scumpa pe care l-am facut cu 2 prieteni unul cu Passat si unul cu Focus ambele din 2003, diesel (1.9 tdi, 1,8 tdci): am intrat pe situl cel mai amintit aici cu piese on-line si am comparat preturi pentru diverse piese, acelasi producator. Intretinere si revizii sunt aproximativ la aceleasi preturi; diferenta cea mai mare a fost la Passat la directie.
Asa ca si din punctul asta de vedere, pastrez Laguna smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2 Carminat, 1.9 dCI FAP, 110 CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sserban22
post 18 Jan 2010, 21:19
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 381
Joined: 1 August 09




BRABUS, am vazut ca ai adus masina din afara cu 5200€, tot atunci am luat-o si eu,......... e cea din semnatura? ma refer ca ani, e din 2001? sau mai tinara?


--------------------
Megane sedan 1.6 sce 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
casper_mik
post 18 Jan 2010, 21:32
Post #29


IMPLIKAT


Group: Members
Posts: 376
Joined: 1 October 09




cum vi se pare laguna grandtour 1,9 din 2002 4500€..in spania.. cum vi se pare pretul?¿?


--------------------
CHEVROLET Cruze LT VCDi 16V 150cp automat 2.0 - 3292GTD

BMW E90 320
CLIO 2003
de ce să bei și să conduci.. când poți să fumezi și să zbori..
•CASPER™•
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bongiovi
post 18 Jan 2010, 22:00
Post #30


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 283
Joined: 30 December 08
From: Braila




depinde echipare...


--------------------
Renault Laguna 2 2002 / Privilege - BR - 61 - ELA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 05:31
Dacia