Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mecanism inchidere portbagaj - probleme, cablu intrerupt / forfecat

Duyu
post 13 Mar 2008, 20:49
Post #61


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Nu era mare bai. Descuia cu cheia! wink.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 13 Mar 2008, 20:56
Post #62


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




pai modelul lui nu mai are broasca ...


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 13 Mar 2008, 21:02
Post #63


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Aaa...scuze atunci...nu am vazut ca e Phase 4...ma gandeam la modelul meu (phase 3). My bad... blush.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 14 Mar 2008, 08:49
Post #64


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




QUOTE(Duyu @ 13 Mar 2008, 20:49)
Nu era mare bai. Descuia cu cheia! wink.gif
*



crezi tu asta radmasa.gif ...la min nu are cheie si am mai auzit de treaba asta...bine ca nu a ramas blocat pe inchis.....
o sa imi inlocuiesc si eu firele alea doua...


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crn
post 14 Mar 2008, 23:25
Post #65


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 1 September 05




Nu are cum sa ramina blocat pe inchis din moment ce problema tine de acele fire care se rup numai prin deschiderea portbagajului, nu se pot rupe singure in timp ce portbagajul ramine inchis si implicit nemiscat.


--------------------
Renault Symbol 2005
Renault Clio Symbol Fidji 1.4 16v (98CP), 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Abu
post 15 Mar 2008, 07:34
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 393
Joined: 22 November 04
From: Ploiesti




Asta e o usurare intr-adevar, fiindca nu-mi imaginez cum te-ai putea strecura prin spatele banchetei ca sa-l deschizi...

This post has been edited by Abu: 15 Mar 2008, 07:41


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5dCi 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costeloosh
post 15 Mar 2008, 13:15
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 10 January 08
From: constanta




ideea e ca trebuiesc lungite firele, si asta cu unele de anduranta, finca cele folosite de producator sunt si scurte si foerte subtiri, ceva de genul celor care se foloseau acum 10 ani la castile pentru walk-man - uri. va amintiti ca cedau imediat? ei cam asta este si sper sa nu am probeme si cu sistemul de inchidere in sine... huh.gif


--------------------
clio II symbol 2007 / Expression / 1.5 DCI / 50 KW / K9K - V7 - CT 79 LMC
I'M WATCHING YOU !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 15 Mar 2008, 16:47
Post #68


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




ma repet ... cine-si ia masina de la Serus o ia cu firele deja prelungite ... avand in vedere banda izolatoare

ce ma mir e ca fiind data vechimea problemei cum de nu a ajuns problema la urechile lui baiazid sa faca cablul ala mai lung sau mai solid ... sau a ajuns dar e atitudine miserupista? te pomenesti ca au un milion-doua de fire de alea pe stoc si inca nu le-au consumat?


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ienupar
post 17 Mar 2008, 17:23
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 19 December 07
From: Bucuresti




subscriu si eu la problema cu incuietoarea de la portbagaj. Plus ca mi s-a intamplat sa invart si butucul in gol astaiarna cand inghetase, acum merge din nou dar doar cu cheia.


--------------------
Renault Clio II Symbol 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali26
post 10 Jun 2008, 12:20
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 11 October 06
From: Bucuresti




Da si eu am pati-o cu inchiderea. Se pare ca firele din porbagaj nu rezista prea mult la indoituri. Oricum am verificat mai atent si un fir era rupt dar nu se vedea. Dupa prinderea la loc a functionat fara probleme inchiderea. rolleyes.gif


--------------------
Renault Clio Symbol Fidji 1.5 dCi 2005- Symbol Fidji 1.5 dCi - B-08
Clio 1.5 dci din 2005 , 60 KW , cod motor K9K-B7
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ro!
post 21 Sep 2008, 17:43
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 23 October 06
From: Bucuresti




Dupa fix 2 ani de la achizitionare, s-au rupt ambele fire care actioneaza desch/inch centralizata a portbagajului.
Am citit topicul, care mi-a fost de ajutor in a-mi face idee despre cauza, dar am dibuit mai greu locul exact in care s-au rupt firele.
Pentru cine are totusi nevoie, iata locul in care trebuie sa cercetati (foto).

excl.gif Cum spunea si altcineva mai devreme: ATENTIE sa nu scape capetele de fir rupte in caroserie!!! excl.gif
Si inca ceva: legati plus la plus si minus la minus (pare un sfat stupid, dar daca gresiti din neatentie masina se inchide iar portbagajul se deschide si invers).

Rezolvare: am mai adaugat 20 cm cablu si am izolat bine zona cu pricina.

portbagaj.jpg ( Size: 9.9k ) Number of downloads: 1579


--------------------
Renault Symbol 2006 1.5 DCI 80cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danutzu_1069
post 5 Dec 2008, 08:51
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 11 June 08




Salutare... tocmai am rezolvat problema firelor....
Si asta dupa ce am stat cinestie cit cu porbagajul fara sa se inchida!!!
Asta am constata abia aseara..... mad.gif
Ce am constatat eu cind am desfacut tresa de protectie, este ca cele 2 fire sunt bandajate cu banda izolatoare si astfel se intepenesc in trecerea de cauciuc.
So, nici un fel de joc.... firele se intind... si se rup... amindoua....
Aviz celor care nu au avut problema... sa-si mai verifice inchiderea la portbagaj...


--------------------
RENAULT Clio Fidji 1.5dCi 70cp 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 8 Dec 2008, 18:30
Post #73


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.903
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




hai ca am patit-o si eu.

s-au sectionat exact cat sa pot reface legaturile.

Bine ca am rezolvat cu banda si cablu.

This post has been edited by wolfin: 8 Dec 2008, 18:32


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 8 Dec 2008, 19:16
Post #74


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Si eu am patit-o asta vara cand eram in concediu. M-am trezit ca portbagajul a ramas deschis... Noroc ca am Phase 3, deci modelul cu incuietoare la portbagaj. Problema am rezolvat-o la Amat Pitesti, la cateva zile de la descoperire... (ma duceam la revizie).


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 29 Dec 2008, 09:08
Post #75


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




a patit-o si taica-miu la symbolu' lui. zilele astea a descoperit ca portbagajul nu se mai inchide din centralizata. si e si model d-ala fara incuietoare ptr cheie. asa ca sta cu portbagajul descuiat. faza e ca masina taman a iesit din garantie. ai dracu astia de la renault zici ca le programeaza sa se strice la iesirea din garantie.

acu' intreb si io: de la ce sa fie oare? firele sau motorasul?
simptome avea mai demult centralizata asta. si anume se auzea cateodata la actionarea centralizatei, un zgomot ca si cum motorasul depunea un efort mare (ceva ca un bazait mai prelung). aia in service au zis ca nu-i nimic, la vremea respectiva.
acum la actionare usile se inchid normal, dar portbagajul ramane deschis. si nu se aude nici un zgomot ca si cum ar incerca sa-l inchida. e mort, mort.

in caz ca nu-i de la fire, cat costa un motoras d-asta (io banuiesc ca asta ar fi).
si cat de greu e de schimbat?


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 29 Dec 2008, 10:40
Post #76


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Cristib, sigur e de la fire. Deschide portbagajul si uita-te la balamaua din stanga (vezi poza de mai sus). Aceeasi problema o am si eu de ceva vreme dupa cine-stie-cate luni am stat cu el deschis. Nici pana in ziua de azi nu am apucat sa o rezolv din mai multe motive... Prmul pentru ca mi-e aproape imposibil sa fac noile legaturi din cauza firelor prea scurte (cred ca tre' sa merg in service sau sa mai astept pana la primavara) si al doilea ca importanta... timpul.

Se pare ca este o problema generala "forfecarea" acelor cabluri.


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 29 Dec 2008, 11:06
Post #77


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




deci ar trebui sa fie 2 fire. sa desfac protectia aia si sa ma uit acolo? daca-i de la fire e perfect ca le lipesc io cumva, le inadesc...etc.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 29 Dec 2008, 11:14
Post #78


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




De la fire, pentru ca mecanismul functioneaza ok (din cheie, desigur). rolleyes.gif
Acum vezi si tu cat "spatiu de manevra" ai, ca la mine e prapad. Abia se vad acele fire rupte si oricat am incercat sa trag de ele sa refac legaturile, nu am reusit. Repet, sper pe la vara sa le dau de cap.


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 29 Dec 2008, 20:19
Post #79


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




problema rezolvata. intr-adevar a fost de la fir. am desfacut izolatia aia si-am inspecatat firele. si unu era rupt. am incercat io sa-l prind la loc, da' fiind foarte frig si firu' prea scurt n-am reusit mare lucru. asa ca m-am dus la primu' service si contra sumei de 20 de lei, m-a rezolvat electricianu' d-acolo. a taiat si firu' alalalt si-a mai adaugat la ambele fire cate-o bucata de 10 cm de sarma. acu' nu mai stau intinse si totu' e brici.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flamingo
post 29 Dec 2008, 20:32
Post #80


Membru "SPARKY Team"


Group: Banned
Posts: 1.064
Joined: 20 February 06
From: Bucuresti




Doar 20 de lei ? Unde e service-ul asta ? blink.gif


--------------------
HYUNDAI i10, full options 2008
A fost o data ca niciodata un Renault Clio DCI din 2004, full options, care s-a transformat intr-o zi de aprilie, in teren pentru casa...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 29 Dec 2008, 20:51
Post #81


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




un service de cartier. de ce te miri? 20 de lei ptr 10 minute nu mi se pare deloc putin. mai ales ca nu mi-a dat factura sau bon fiscal.
adevaru' e ca-n service reeno, fara 100 lei nu scapai. plus programare, plus alte kkturi.

oricum treaba e asa de simpla c-o faceam singur. doar sa fi fost putin mai cald, cat sa pot sa-mi misc degetele. da' la -5 grade cat erau azi nu puteam nici sa apas tastele la mobil, d-apoi sa innadesc firele alea.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alessia
post 5 Feb 2009, 14:02
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 5 February 09




am si eu o problema la masina (renault symbol) si anume: inchid automat masina si port-bagajul ramane deschis. am observat acest lucru intamplator. nu stiu care er putea fi cauza, banuiesc ca partea electrica e de vina... vi s-a intamplat asa ceva?


--------------------
renault symol 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 5 Feb 2009, 14:13
Post #83


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




vezi mai sus, la postul #63. e si cu poza.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 9 Feb 2009, 20:01
Post #84


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Pfaaaaaaaaaa.... si la mine ramane portbagajul deschis dupa ce inchid din telecomanda.... cred ca sunt firele de vina...inca nu m-am uitat... dar o sa cercetez... noroc ca am vrut sa verific daca masina e ncuiata si m-am dus la portbagaj... si surpriza ...portbagajul s-a deschis..iar usile erau inchise ....


garntie nu mai am asa ca ma apuc de treaba... sper sa fie firele si nu motorasul..





Am reparat firele si acum merge totul OK

This post has been edited by UXE: 10 Feb 2009, 19:37


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr.NiceGuy
post 11 Feb 2009, 20:06
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 319
Joined: 16 October 06
From: Oradea




Si eu am avut problema asta, cred ca am umblat vreo 3 luni cu portbagajul neincuiat pana sa imi dau seama. S-au intrerupt firele din partea stanga a portbagajului (cam unde sunt legate de balama ). M-am dus la reprezentanta, 10 minute, 10 ron, si gata treaba (cred ca se intampla destul de des ca au stiut din prima unde sa caute). Acum sunt mai atent cand umplu portbagajul cu bagaje sa nu agate cumva in ele.

This post has been edited by Mr.NiceGuy: 11 Feb 2009, 20:15


--------------------
Renault Symbol 2005 FIDJI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 11 Feb 2009, 20:49
Post #86


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Pai problema asta se poate rezolva si de catre proprietar..nu este neaparat nevoie sa le dai banii la service smile.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
geanyt
post 26 Feb 2009, 16:28
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 11 August 08




mi sa intamplat si mie , ambele fire din portbagaj rupte ,fara sa le ating cu bagaj sau altceva ,sistem foarte prost ,le-am adaugat 20cm de sarma si s-a rezolvat .Cred ca peste o perioada de timp se va intampla iarasi pentru ca la deschiderea portbagajului firele fac un dute-vino intr-un punct fix .Problema grava e ca nu stiu cand s-a intamplat, probabil mai demult decat am observat . acum verific de ficare data cand incui . Ma gandesc ca daca imi disparea ceva din portbagaj, puteam sa cer despagubiri la reno, radmasa.gif


--------------------
renault symbol 1.5dci 70 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blick
post 25 Mar 2009, 11:53
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 26 June 07




Acum 2 zile am avut neplacerea sa constat ca nu se mai inchide portbagajul. Dupa o inspectie vizuala am observat ca la modulul din interiorul portbagajului(nu cel de pe usa portbagajului), clema care care blocheaza efectiv portbagajul avea un joc joarte mare si o pozitie cam ciudata. Dupa ce am dat capacul jos de la modulul ala de pe interior au cazul niste bucati de plastic care de fapt erau ca un manson pus pe capetele clamei si care sa o fixeze pe aceasta in locasele ei. Sper ca m-am facut inteles...intrebarea e, cum pot remedia problema? se gasesc de cumparat?
Portbagajul am reusit sa-l inchid, dar mai greu si acum face un zgomot foarte deranjant cand se inchide. Va multumesc si astept pareri !


O zi buna la toata lumea !


--------------------
Renault Symbol 2007 1,4 8V - B 022388
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 20 Jun 2009, 15:57
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Am patit-o si eu ! Stiam de problema cu forfecarea firelor din partea stanga a portbagajului, de pe forum, dar am mers pe proasta idee ca "mie nu mi se poate intampla !". Bineinteles ca mi s-a intamplat, undeva la tara; nu aveam nici scule la mine. Pana la urma am rezolvat cu un briceag si cu doua bucatele de sarma taiate de la un fir intins pt. uscatul rufelor rolleyes.gif
Ajuns acasa am pus niste fire mai flexibile si izolirband cat cuprinde.
La mine nu s-au intrerupt in zona balamalei, ci chiar unde intra in capacul potbagajului, cu toata protectia de cauciuc de acolo.
Mi-au fost tare de folos sfaturile de pe forum; in primul rand nu am stat cu portbagajul neincuiat, caci stiind de aceasta problema cand plec mai mult timp de langa masina verific portbagajul daca s-a inchis corect, iar in al doilea rand am stiut unde e buba si nu m-am panicat ca s-ar fi defectat actuatorul.
@ blick:
Si la mine clema care blocheaza efectiv portbagajul are un joc destul de mare, dar credeam ca asa trebuie sa fie. Pana la urma cum ai rezolvat ? ca au trecut aproape 3 luni de cand ai postat.

This post has been edited by Batrânul: 20 Jun 2009, 16:02


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pegas
post 21 Jun 2009, 15:10
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 306
Joined: 29 September 05
From: IASI




eu nu mai stiu ce sa cred....

dupa ce prin iarna nu mai mergea inchis/deschis portbagajul decat din cheie, acum vreo luna si-a revenit. saptamana asta iar nu merge.

treaba e ca, la mine cred ca e de vina actuatorul. firele le-am verificat si in plus, comanda primeste. adica, daca apas pe buton, tija se misca putin din actuator...

nici nu stiu ce sa ii fac. l-am dat cu niste spray siliconat, dar... nimic. merge cand vrea el.


--------------------
Renault Clio Symbol 2001/Dinamyque, 1.4 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 17:36
Dacia