Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cateva informatii, va rog, strictul necesar..

eXtenSion
post 26 Jun 2008, 22:42
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.258
Joined: 10 January 05




Sarut Mana!

Vreau sa plec in concediu pe ruta marcata in poza. Nu va cer, de fapt va rog, decat sa imi spuneti daca exista in vreo tara, din cele pe care le voi vizita, legi mai speciale de care ar trebui sa stiu si unde trebuie sa platesc taxe de drum sau alte taxe. Orice sugestie e extrem de binevenita, tinand cont ca eu nu am mai mers decat prin Ungaria.

Ma puteti ajuta putin?

Multumesc!



Attached thumbnail(s)
ruta.jpg ( Size: 391.79k ) Number of downloads: 123


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_damian
post 26 Jun 2008, 23:12
Post #2


Membru mult


Group: Members
Posts: 644
Joined: 21 April 04
From: Medias, Romania




Viteza maxima pe autostrazi 130 in Ungaria si Austria, recomandata de 130 in Germania. Vigneta pentru Ungaria (poti sa o cumperi cu cardul de pe net ca sa nu ai probleme cu forintii si cursul dezavantajos la euro) si Austria, nu e necesara in Germania. Combustibilul platit cu cardul in Ungaria dar cash in alte parti (risti sa nu-ti accepte cardul). Respecta limitele de viteza peste tot (au inceput sa se raspandeasca apara metode mai noi decat radarul, gen bucle inductive si masuratori la distante diferite), ca nu te iarta nimeni. A, si incearca sa respecti distanta fata de cel din fata, regula fiind in general "jumate din viteza", adica la 120km/h trebuie sa ai minim 60m - incalcarea acestei reguli este in Germania e mai grava decat excesul de viteza. Nu uita stingator, veste, becuri, etc. Daca ai navigator vezi ca au dreptul sa te caute daca ai avertizarile de radar activate. Pe autostrada, daca vezi ca intra cineva dintr-o intrare, daca ai posibilitatea treci pe banda a doua ca sa-i lasi banda intai. La fel, daca cineva semnalizeaza in fata ta, lasa-l sa intre, fiindca si tu vei fi lasat la randul tau. Daca te opreste politia sau orice control, poarta-te normal, cu demnitate. N-au nimic cu tine personal. In caz ca ai calcat pe bec nu incerca sa parlamentezi, ca sigur au dreptate (ultimele reguli s-ar putea sa nu fie valabile in Ungaria de est). In Austria si Germania nu cobori din masina pana / daca ti se cere (din reflex m-am dat jos, si s-a speriat politaiul, era sa scoata pistolul la mine, credea ca-l atac biggrin.gif ).

Altceva nu-mi vine in minte acum.

LE: vad ca mergi pe Graz-Wels. Daca mergi pe autostrada (nu imi dau seama dupa harta) vezi ca sunt multe tuneluri. Daca tin minte bine, va trebui sa platesti 3 sau 4 taxe de tunel de cate 15 Euro.

This post has been edited by paul_damian: 26 Jun 2008, 23:17


--------------------
Dacia Sandero Stepway, 2021
Ex Dacia Logan KissFM 1.4, 2008
Ex Dacia 1310, 1999
Ex Dacia 1100, 1969
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 28 Jun 2008, 14:38
Post #3


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Intra in Germania cu plinul, ca benzina a devenit insuportabil de scumpa, am vazut si cu 1,58 litrul de super... Pe A8 Salzburg-München sa te astepti la blocaje, acolo e un segment de autostrada aglomerat cronic... De asemenea pe autostrazile din jurul Berlinului (A10, A11) e posibil sa fie aglomerat functie de ora. Pe traseul Nürnberg-Berlin banuiesc ca stii ca mai ai o varianta, respectiv sa schimbi pe A72 si apoi pe A4 prin Hof, Plauen, Zwickau, Dresden, Cottbus... dar probabil ca ai motivele tale sa o iei pe dincolo... si daca tot ajungi sus in nord in Mecklemburg-Vorpommern, in locul tau as mai prelungi traseul un pic spre Stralsund si as trece in insula Rügen (am si facut-o dealtfel acu cateva saptamani, si nu am regretat, exista un topic pus de mine pe aici)... In Germania nu ai de platit vignieta, ci numai benzina scumpa biggrin.gif ... In rest confirm ce a spus si antevorbitorul...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eXtenSion
post 29 Jun 2008, 21:10
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.258
Joined: 10 January 05




Multumesc foarte mult pentru sfaturi!


--------------------
Mercedes C '22 Mazda 3 '19 Logan '07 1310 '01
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 15:55
Dacia